Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler
3 λεπτά πριν, api23 είπε

με πήρε τηλέφωνο η εισπρακτρική εταιρεία P

ζητάς όνομα , αν καταγράφεται η κλήση , αναφέρεις οτι ενημερώθηκες για το χρέος και δε σκοπεύεις να το πληρώσεις , ζητάς υπεύθυνο , όνομα , αναφέρεις το ίδιο

οποιαδήποτε άλλη ειδοποίηση είναι όχληση με όποιες συνέπειες (και είναι αρκετές)

Αν έγινε η ειδοποίηση ώρα κοινής ησυχίας φυσικά κάνεις καταγγελία .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, μια ερώτηση γιατί θα μας τρελάνουν αυτοί. Έβαλα MyHome online σε συγγενικό πρόσωπο, γράφει στο ebill ότι ενεργοποιήθηκε και δίνει και ημερομηνία λήξης, ωστόσο δεν εμφανίζει κάτι στην πάγια εντολή. Να τους ξαναπεράσω την κάρτα ή θα τα κάνω χειρότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και γω με τη σειρα μου να ευχαριστησω ολους οσους βοηθουν εδω μεσα σημερα επιτελους δικαιωθηκα με τα απο 2 μηνες

 

 

442506138041_2022-02-17(1).pdf

Επεξ/σία από leouliss
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, theo156 είπε

Καλησπέρα, μια ερώτηση γιατί θα μας τρελάνουν αυτοί. Έβαλα MyHome online σε συγγενικό πρόσωπο, γράφει στο ebill ότι ενεργοποιήθηκε και δίνει και ημερομηνία λήξης, ωστόσο δεν εμφανίζει κάτι στην πάγια εντολή. Να τους ξαναπεράσω την κάρτα ή θα τα κάνω χειρότερα;

Καλησπέρα φίλε μου, όχι δεν χρειάζεται. Τα χρήματα τα τραβάνε την ημέρα λήξης του λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, theo156 είπε

Καλησπέρα, μια ερώτηση γιατί θα μας τρελάνουν αυτοί. Έβαλα MyHome online σε συγγενικό πρόσωπο, γράφει στο ebill ότι ενεργοποιήθηκε και δίνει και ημερομηνία λήξης, ωστόσο δεν εμφανίζει κάτι στην πάγια εντολή. Να τους ξαναπεράσω την κάρτα ή θα τα κάνω χειρότερα;

Αν δεν εμφανίζεται η κάρτα , να την ξαναπεράσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχωρώ νομίζω γρήγορα/ 

Ελπιζω να μην υπάρχει καποιο λάθος.

Χτες πρωι σε κατάστημα εκανα 3 παροχες στο DEH ENTER (μεταφορά απο άλλο πάροχο)

Σημερα πρωί ηρθε και μετρησε ο ΔΕΔΔΗΕ.

Το μεσημερι μπηκα στο 1 e-bill (που το ειχα απο πιο παλιά) και εμφανίστηκε το ακίνητο

Για τις άλλες 2 παροχές σε ίδιο ΑΦΜ εκανα νεο e-bill (δεν ειχε απο παλιά) και εμφανιστηκαν τα 2 ακίνητα.

Μπηκα λοιπόν και στα 2 e-bill και ηταν ηδη ενεργοποιημένα και η εκδοση διμηνιαίου λογαριασμού(αυτό ήθελα) και η ενημέρωση μέσω e-mail.

TΩΡΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

1) ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ λέει οτι ισχύει έως 16/2/2023 .Σωστό. Γιατι όμως λέει απο πάνω διαλέξτε πρόγραμμα και εχει και το online ΚΑΙ το ENTER?   Πρεπει να ξαναπατήσω εδώ το κουτάκι ΔΕΗ ENTER?  (ΣΥΝΝΗΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ e-bill1)

 

2) ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ εχει την επιλογή ΠΑΓΙΑ ΕΝΤΟΛΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΚΑΡΤΑΣ. Πρέπει να το ενεργοποιήσω αυτό. Το προιον ξέρω οτι εχει 5% εκπτωση αν πληρώνεις εμπρόθεσμα και 2% εφοσον διατηρεις ενεργή παγια εντολή εξόφλησης μεσω τραπεζικου λογαριασμού. Ετσι το γράφει ακριβώς στους ειδικους ορους του προγράμματος στο site τους.  (ΣΥΝΝΗΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ e-bill2)

Εδω γιατί λέει με την χρηση χρεωστικής,πιστωτικής ή προπληρωμένης κάρτας? Διαφορετικό δηλάδή. Ξέρει κανείς?

 

3) To πρωι τηλεφωνικά μου ειπαν για την υπηρεσια  e self metering ,για να μπορώ λέει να δίνω ενδειξη ρολογιου΄ προ του έναντι λογαριασμού για να βγαινει αυτός με πραγματική κατανάλωση. Δεν βλέπω κάτι στο e-bill. Ξερει κανείς που βρίσκεται? 

Ευχαριστώ

e bill 1.pdf e-bill 2.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, api23 είπε

Παιδιά εκτελείτε κοινωνικό έργο!!! 

Αυτό ξαναπέστο. Έχουν σώσει πάρα πολύ κόσμο!

2 ώρες πριν, api23 είπε

Και κάτι που παρατήρησα: οι 2 πρώτοι λογαριασμοί στο Οικιακό Γ1 με τη ρήτρα (1 εκκαθ+1 έναντι) για αυτό το 4μηνο που έκανα την αίτηση και για την ίδια κατανάλωση, σε σχέση με τον τελευταίο εκκαθαριστικό στο home Online (τον διόρθωσε η ΔΕΗ σύμφωνα με το συμβόλαιο που υπέγραψα) είναι περίπου 100 ευρώ περισσότερο. Θα δείξουν και οι μετέπειτα λογαριασμοί ....

Με τι κατανάλωση είχες αυτά τα 100€ διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, xraxra είπε

 

TΩΡΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

1) ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ λέει οτι ισχύει έως 16/2/2023 .Σωστό. Γιατι όμως λέει απο πάνω διαλέξτε πρόγραμμα και εχει και το online ΚΑΙ το ENTER?   Πρεπει να ξαναπατήσω εδώ το κουτάκι ΔΕΗ ENTER?  (ΣΥΝΝΗΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ e-bill1)

 

2) ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ εχει την επιλογή ΠΑΓΙΑ ΕΝΤΟΛΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΚΑΡΤΑΣ. Πρέπει να το ενεργοποιήσω αυτό. Το προιον ξέρω οτι εχει 5% εκπτωση αν πληρώνεις εμπρόθεσμα και 2% εφοσον διατηρεις ενεργή παγια εντολή εξόφλησης μεσω τραπεζικου λογαριασμού. Ετσι το γράφει ακριβώς στους ειδικους ορους του προγράμματος στο site τους.  (ΣΥΝΝΗΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ e-bill2)

Εδω γιατί λέει με την χρηση χρεωστικής,πιστωτικής ή προπληρωμένης κάρτας? Διαφορετικό δηλάδή. Ξέρει κανείς?

 

3) To πρωι τηλεφωνικά μου ειπαν για την υπηρεσια  e self metering ,για να μπορώ λέει να δίνω ενδειξη ρολογιου΄ προ του έναντι λογαριασμού για να βγαινει αυτός με πραγματική κατανάλωση. Δεν βλέπω κάτι στο e-bill. Ξερει κανείς που βρίσκεται? 

Ευχαριστώ

e bill 1.pdf 550 kB · 2 downloads e-bill 2.pdf 571 kB · 1 download

1. Όχι δεν χρειάζεται. Το μόνο που μπορείς να επιλέξεις είναι το ENTER+ αν θέλεις να αλλάξεις πρόγραμμα.

2. Δεν είναι υποχρεωτικό. Μπορείς να κάνεις και πάγια εντολή μέσω χρεωστικής/πιστωτικής και να πάρεις την έκπτωση του 2%. Εγώ έτσι έχω κάνει.

3. Το e-self metering βρίσκεται στο τέλος της σελίδας. Λογικά αν σκρολάρεις στο τέλος θα το δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές ήρθαν και μου αντικατέστησαν το μετρητή με καινούριο ψηφιακό μετά από αίτηση μου για νυχτερινό. Βλέπω λοιπόν ότι πλέον με το 1.8.0 είναι η συνολική ενέργεια με 1.8.1 η ενέργεια ημέρας και 1.8.2 η ενέργεια νύχτας. Έχοντας το home enter βλέπω ότι τα έναντι έρχονται φουσκωμένα, έτσι σκέφτηκα να τα στέλνω εγώ στη ΔΕΗ με το self metering. Πηγαίνοντας όμως στον μετρητή βλέπω ότι έχουν μηδενίσει οι καταναλώσεις. Δηλαδή το συνολικό μου αυτή τη στιγμή είναι κάπου στις 3.5 kWh. Όποτε η ερώτηση μου είναι, πως θα υπολογίσω τις kWh μου για να τις εισάγω στο ebill, αν και που αναγράφονται οι παλιές και ποια είναι η διαδικασία γενικότερα. Στον εκκαθαριστικό μου δηλαδή πως θα βγάλουν το πραγματικό ποσό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Donmitsos10 είπε

Εχθές ήρθαν και μου αντικατέστησαν το μετρητή με καινούριο ψηφιακό μετά από αίτηση μου για νυχτερινό. Βλέπω λοιπόν ότι πλέον με το 1.8.0 είναι η συνολική ενέργεια με 1.8.1 η ενέργεια ημέρας και 1.8.2 η ενέργεια νύχτας. Έχοντας το home enter βλέπω ότι τα έναντι έρχονται φουσκωμένα, έτσι σκέφτηκα να τα στέλνω εγώ στη ΔΕΗ με το self metering. Πηγαίνοντας όμως στον μετρητή βλέπω ότι έχουν μηδενίσει οι καταναλώσεις. Δηλαδή το συνολικό μου αυτή τη στιγμή είναι κάπου στις 3.5 kWh. Όποτε η ερώτηση μου είναι, πως θα υπολογίσω τις kWh μου για να τις εισάγω στο ebill, αν και που αναγράφονται οι παλιές και ποια είναι η διαδικασία γενικότερα. Στον εκκαθαριστικό μου δηλαδή πως θα βγάλουν το πραγματικό ποσό; 

Τώρα που έγινε η αντικατάσταση του μετρητή θα περιμενεις να δώσει τις ενδείξεις ο Δεδδηε.. Υπομονή λίγες μέρες... Πότε είναι η επόμενη καταμέτρηση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, takoulou είπε

Τώρα που έγινε η αντικατάσταση του μετρητή θα περιμενεις να δώσει τις ενδείξεις ο Δεδδηε.. Υπομονή λίγες μέρες... Πότε είναι η επόμενη καταμέτρηση;;

Μου ήρθε σήμερα ο έναντι. Και ο επόμενος έναντι θα είναι και μετά περιμένω εκκαθαριστικό. Το θέμα είναι έστω πως περιμένω να έρθει ο εκκαθαριστικός. Μετά πως θα μπορώ να υπολογίσω τις κιλοβατώρες που έκαψα για τους επόμενους έναντι; Δεν θα ήταν πιο σωστό ο καινούριος μετρητής να συνεχίσει από εκεί που σταμάτησε ο παλιός; Ή μήπως από δω και πέρα θα πρέπει να εισάγω ότι βλέπω στον συνολικό; Δηλαδή 120kwh για παράδειγμα και αυτοί θα βγάλουν άκρη με τις μετρήσεις του παλιού μετρητή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Donmitsos10 είπε

Εχθές ήρθαν και μου αντικατέστησαν το μετρητή με καινούριο ψηφιακό μετά από αίτηση μου για νυχτερινό. Βλέπω λοιπόν ότι πλέον με το 1.8.0 είναι η συνολική ενέργεια με 1.8.1 η ενέργεια ημέρας και 1.8.2 η ενέργεια νύχτας. Έχοντας το home enter βλέπω ότι τα έναντι έρχονται φουσκωμένα, έτσι σκέφτηκα να τα στέλνω εγώ στη ΔΕΗ με το self metering. Πηγαίνοντας όμως στον μετρητή βλέπω ότι έχουν μηδενίσει οι καταναλώσεις. Δηλαδή το συνολικό μου αυτή τη στιγμή είναι κάπου στις 3.5 kWh. Όποτε η ερώτηση μου είναι, πως θα υπολογίσω τις kWh μου για να τις εισάγω στο ebill, αν και που αναγράφονται οι παλιές και ποια είναι η διαδικασία γενικότερα. Στον εκκαθαριστικό μου δηλαδή πως θα βγάλουν το πραγματικό ποσό; 

Εχω κανει και γω αιτηση ποσο καιρο σου εκανε να μπει ργω περιμενω 17 μερες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Donmitsos10 είπε

Μου ήρθε σήμερα ο έναντι. Και ο επόμενος έναντι θα είναι και μετά περιμένω εκκαθαριστικό. Το θέμα είναι έστω πως περιμένω να έρθει ο εκκαθαριστικός. Μετά πως θα μπορώ να υπολογίσω τις κιλοβατώρες που έκαψα για τους επόμενους έναντι; Δεν θα ήταν πιο σωστό ο καινούριος μετρητής να συνεχίσει από εκεί που σταμάτησε ο παλιός; Ή μήπως από δω και πέρα θα πρέπει να εισάγω ότι βλέπω στον συνολικό; Δηλαδή 120kwh για παράδειγμα και αυτοί θα βγάλουν άκρη με τις μετρήσεις του παλιού μετρητή; 

Δεν γίνεται αυτό που λες.. Ο νέος μετρητής ξεκινάει από το μηδέν... Να βάλουν αυτό που έχει γράψει ο παλιος... Δεν γίνονται αυτά!!! Να μην βάλεις μετρήσεις.. Θα της περασει ο Δεδδηε στο παροχο σου... 

2 λεπτά πριν, leouliss είπε

Εχω κανει και γω αιτηση ποσο καιρο σου εκανε να μπει ργω περιμενω 17 μερες 

Υπομονή... Στο άλλο θέμα με το νυχτερινό να δεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, leouliss είπε

Εχω κανει και γω αιτηση ποσο καιρο σου εκανε να μπει ργω περιμενω 17 μερες 

Κάνα 2 μηνο να μου έρθει το γράμμα για να πληρώσω και κάνα 2-3 βδομαδες για να έρθει το συνεργείο να το εγκαταστήσει. Δυτική Θεσσαλονίκη 

12 λεπτά πριν, takoulou είπε

Δεν γίνεται αυτό που λες.. Ο νέος μετρητής ξεκινάει από το μηδέν... Να βάλουν αυτό που έχει γράψει ο παλιος... Δεν γίνονται αυτά!!! Να μην βάλεις μετρήσεις.. Θα της περασει ο Δεδδηε στο παροχο σου... 

Υπομονή... Στο άλλο θέμα με το νυχτερινό να δεις.. 

Συγνώμη αν πλατιαζω αλλά δεν καταλαβαίνω. Εγώ καίω στη πραγματικότητα γύρω στις 200-250 kWh το μήνα. Πάντα η ΔΕΗ μου χρέωνε για έναντι 300 όποτε μικρό το κακό. Τώρα όμως βλέπω ότι στα έναντι μου χρεώνει 400-450 με αποτέλεσμα να μου έρχονται λογαριασμοί άνω των 120 ευρώ. Για αυτό σκέφτηκα να ξεκινήσω self metering για να πληρώνω στον έναντι ότι πραγματικά καίω. Το θέμα είναι ότι πλέον δεν γνωρίζω τις παλιές μου kWh γιατί με την εγκατάσταση του καινούριου μετρητή αυτές μηδενίστηκαν. Αν εγώ πάω τον επόμενο μήνα και βαλω ότι βλέπω στη συνολική κατανάλωση (ας πούμε 180 kWh) θα είναι legit? Η δεδδηε απτην άλλη αφού μηδενίστηκε πως θ ξέρει τα παλιά για να υπολογίσει; Μήπως είναι σωστό να το αφήσω μέχρι τον εκκαθαριστικό και μετά να βάζω ότι βλέπω; Είμαι λίγο μπερδεμένος όπως καταλαβαίνεται. (Επίσης ο μετρητής έχει και ένα λαμπάκι που γράφει net, αυτό σημαίνει ότι τα βλέπουν από τον δεδδηε online?) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...