Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, xraxra είπε

Καλησπέρα. Και πώς έγινε αυτό? Εννοώ πάγια εντολή λογικά έκανες ,μετά τον πρώτο έναντι λογαριασμό? Και σου επιστράφηκε η εγγύηση στον επόμενο λογαριασμό?

ΥΓ=Μιλάς για αλλαγή παρόχου,και όχι για μεταφορά απο άλλο πρόγραμμα της ΔΕΗ?

Μιλάω για αλλαγή επωνυμίας.  Αφού υπέγραψα το συμβόλαιο enter, πήγα στο ταμείο στην ΔΕΗ πλήρωσα 100€ με κάρτα, μετά από μια δυο μέρες μπήκα στο e-bill και πέρασα τα στοιχεία της κάρτας για πάγια εντολή. Μετά έστειλα ένα email στην ΔΕΗ στους λογαριασμούς που τους ενημέρωσα σχετικά, και στον πρώτο λογαριασμό που έλαβα είχα -100.

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

να ευχαριστήσω όλους τους insomniacs για την βοήθεια, σήμερα μετά από σχεδόν ένα μήνα εΔΕΗσε η δεη να ενεργοποιήσει το online. Ξεκίνησα την άιτηση στις 20/1/2022 και σήμερα βλέπω ενεργοποιημένο το online στο ebill έως 12/2/2023. Όλα ηλεκτρονικά, απλά ήμουνα στην τσίτα και έστελνα αμέσως ότι ζητούσαν, πάταγα και ξαναπάταγα κουμπάκια στο ebill κλπ. Τώρα αναμένω την λυπητερή από τον προηγούμενο πάροχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, usb500ml είπε

Βάλε τά εννέα νούμερα τού λογαριασμού χωρίς κενά καί παύλα.

https://my.rae.gr

το δοκιμασες η λογια του αερα δοκιμασα τα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, djuan1988 είπε

Δεν ξέρω όμως αν με συμφέρει να μπω στη διαδικασία του συμβολαίου για τόση μικρή κατανάλωση. Με την ρήτρα αναπροσαρμογής μου βγαίνει η kWh στα 0,22-0,23€ χωρίς την κρατική επιδότηση.

2 ποστ πιο πάνω απο εκεί που πόσταρες ήταν ίδια ερώτηση και ακριβώς πάνω απο εκεί που πόσταρες η απάντηση

απλά να προσθέσω οτι παρακολουθείς είτε το θέμα ή ξαναμπαίνεις σε 2 βδομάδες και διαβάζεις τελευταίες σελίδες μια και μπορεί να αλλάξει η επιδότηση και τα κριτήρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, korakios είπε

2 ποστ πιο πάνω απο εκεί που πόσταρες ήταν ίδια ερώτηση και ακριβώς πάνω απο εκεί που πόσταρες η απάντηση

απλά να προσθέσω οτι παρακολουθείς είτε το θέμα ή ξαναμπαίνεις σε 2 βδομάδες και διαβάζεις τελευταίες σελίδες μια και μπορεί να αλλάξει η επιδότηση και τα κριτήρια

Τις διάβασα τις τελευταίες σελίδες και το μήνυμα από επάνω. Αυτός έχει όμως 10k kWh, εγώ είμαι στις 4k/έτος.

Κέρδος θα έχω αυτή τη στιγμή, αλλά δεν ξέρω αν με συμφέρει να κλείσω στα 0,18€ για έναν χρόνο επειδή τα 4-5 λεπτά που πληρώνω παραπάνω αυτή τη στιγμή μπορεί σε λίγους μήνες να πέσουν. Θα μου πεις που να το ξέρεις και εσύ που απαντάς.

Επεξ/σία από djuan1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, djuan1988 είπε

Τις διάβασα τις τελευταίες σελίδες και το μήνυμα από επάνω. Αυτός έχει όμως 10k kWh, εγώ είμαι στις 4k/έτος.

Κέρδος θα έχω αυτή τη στιγμή, αλλά δεν ξέρω αν με συμφέρει να κλείσω στα 0,18€ για έναν χρόνο. Θα μου πεις που να το ξέρεις και εσύ που απαντάς.

για ένα χρόνο κανένανς δεν ξέρει , ούτε τον επόμενο μήνα βασικά

με <300kw/μήνα και επιδότηση συμφέρει με ρήτρα  προς το παρών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2022 στις 4:36 ΜΜ, zevage είπε

 

Έχω Γ1 και ηρθε λογαριασμό από 10 Δεκεμβρίου έως 10 Φεβρουαρίου με ρήτρα 0.228.

Αξίζει να πάω τώρα σε Enter, αποδεχόμενος 0.18 συν 5€ πάγιο, δηλαδή 0.19€ ?

Η ρήτρα μειώνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Έχω Γ1 και ηρθε λογαριασμό από 10 Δεκεμβρίου έως 10 Φεβρουαρίου με ρήτρα 0.228.

Αξίζει να πάω τώρα σε Enter, αποδεχόμενος 0.18 συν 5€ πάγιο, δηλαδή 0.19€ ?

Η ρήτρα μειώνεται ?

Το πάγιο είναι 3€ και έχει έκπτωση 7% επιπλέον επί των 0,18 και των 0,13. Σαφώς και συμφέρει. Επίσης η ρήτρα στο Γ1 δεν είναι σταθερή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Έχω Γ1 και ηρθε λογαριασμό από 10 Δεκεμβρίου έως 10 Φεβρουαρίου με ρήτρα 0.228.

Αξίζει να πάω τώρα σε Enter, αποδεχόμενος 0.18 συν 5€ πάγιο, δηλαδή 0.19€ ?

Η ρήτρα μειώνεται ?

Εισαι τοσο καιρο εδω μεσα και εισαι ακομα στο Γ1?Ρωτας κιολας αν αξιζει ενω συμβουλευες ολους εδω μεσα?

Και δεν εχεις και νυχτερινο?

Θα μας τρελανεις?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, korakios είπε

αν δικαιούται την επιδότηση και αν καις (καίτε να φανταστώ) <300kw/μήνα

άρα επειγόντως , ήδη χάσατε κανα 800άρι το χρόνο που δεν προλάβατε παλιές τιμές

νυχτερινό να φανταστώ τουλάχιστον υπάρχει

To excelάκι σου μου βγάζει ετησίως 1200€ παραπάνω με τη $%@ρήτρα...

Έχω τρεις ερωτήσεις, άσχετα αν ετοιμάζομαι για μετάβαση στο online (πάω να κάνω ενεργοποίηση του ebill).

Η ρήτρα πέφτει ίδιο ποσό σε νυχτερινό και ημερήσιο ανά kwh;

Με πάνελ που μειώνετε η κατανάλωση πως πάει; Εφαρμόζεται η ρήτρα στο 11 και 12 άσχετα τι γίνεται με τον συμψηφισμό;

 Ο υπολογισμός πως γίνεται; π.χ. Δεκέμβριο βρήκα ότι είχε 0,264 - 0,05 = 0,214/kwh;

 

Υ.Γ. Πολλές ερωτήσεις αλλά έχω μπλεχτεί και οι τελευταίες, αρκετές ομολογώ, σελίδες μου δημιούργησαν απορίες και δεν με κάλυψαν. Εμείς την πατήσαμε γιατί εκκαθαριστικός έχει να έρθει από τον Ιούλιο και η μέτρηση θα γίνει τον Μάρτιο...

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, filarhos είπε

Η ρήτρα πέφτει ίδιο ποσό σε νυχτερινό και ημερήσιο ανά kwh;

ναι

21 λεπτά πριν, filarhos είπε

Με πάνελ που μειώνετε η κατανάλωση πως πάει; Εφαρμόζεται η ρήτρα στο 11 και 12 άσχετα τι γίνεται με τον συμψηφισμό;

δεν έχω ιδέα και είναι εκτός τόπικ , κάπου πήρε το μάτι πρόσφατο ,ψάξε

21 λεπτά πριν, filarhos είπε

Ο υπολογισμός πως γίνεται;

της ΔΕΗ

(1,15*MCP+11,5-50)/1000 με το MCP προηγούμενου μήνα , πχ του Ιαν μετρά για Φεβ

στο λογαριασμό σου κάνεις € ρήτρας διά συνολικές κιλοβατώρες

για τελική τιμή (edit σε ημερήσιο) κάνεις € χρέωσης ενέργειας (που περιλαμβάνει και επιδότηση) διά συνολικές κιλοβατώρες

αν έχεις νυχτερινό κάνεις για τελική τιμή

( € ρήτρας μείον € επιδοτήσεων εκπτώσεων) διά συνολικές κιλοβατώρες

το αποτέλεσμα το προσθέτεις στις αρχικές τιμές

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εισαι τοσο καιρο εδω μεσα και εισαι ακομα στο Γ1?Ρωτας κιολας αν αξιζει ενω συμβουλευες ολους εδω μεσα?

Και δεν εχεις και νυχτερινο?

Θα μας τρελανεις?

Καλά τα λες, αλλά δεν σκέφτεσαι σωστά.

Μπορεί να κάνω ερωτήση σε πρώτο ενικό, αλλά μπορεί να αφορά κάποιο γνωστό την μια  φορά η ένα γείτονα την άλλη φορά.

45 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εισαι τοσο καιρο εδω μεσα και εισαι ακομα στο Γ1?Ρωτας κιολας αν αξιζει ενω συμβουλευες ολους εδω μεσα?

Και δεν εχεις και νυχτερινο?

Θα μας τρελανεις?

Εγώ προσωπικά, έχω enter από τους πρώτους (Δεκεμβρίο του 20).

Επειδή μένω μόνος και η κατανάλωση μου είναι χαμηλή, ακόμα μαδαω την παπαρούνα, αν βάλω νυχτερινό η όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Καλά τα λες, αλλά δεν σκέφτεσαι σωστά.

Μπορεί να κάνω ερωτήση σε πρώτο ενικό, αλλά μπορεί να αφορά κάποιο γνωστό την μια  φορά η ένα γείτονα την άλλη φορά.

Εγώ προσωπικά, έχω enter από τους πρώτους (Δεκεμβρίο του 20).

Επειδή μένω μόνος και η κατανάλωση μου είναι χαμηλή, ακόμα μαδαω την παπαρούνα, αν βάλω νυχτερινό η όχι.

Συγνωμη ρε Grego αν σε παρεξηγησα....γραψε λαθος.😷

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι

δεν έχω ιδέα και είναι εκτός τόπικ , κάπου πήρε το μάτι πρόσφατο ,ψάξε

της ΔΕΗ

(1,15*MCP+11,5-50)/1000 με το MCP προηγούμενου μήνα , πχ του Ιαν μετρά για Φεβ

στο λογαριασμό σου κάνεις € ρήτρας διά συνολικές κιλοβατώρες

για τελική τιμή (edit σε ημερήσιο) κάνεις € χρέωσης ενέργειας (που περιλαμβάνει και επιδότηση) διά συνολικές κιλοβατώρες

αν έχεις νυχτερινό κάνεις για τελική τιμή

( € ρήτρας μείον € επιδοτήσεων εκπτώσεων) διά συνολικές κιλοβατώρες

το αποτέλεσμα το προσθέτεις στις αρχικές τιμές

Το έπιασα...

%^&$ 

Δεν είχα στο μυαλό μου το MCP προηγούμενου μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 4 μήνες ενεργοποιήθηκε το Home Online αφού έκανα 3-4 αναφορές στη ΡΑΕ και καμια δεκαριά φορές μίλησα με τη ΔΕΗ (κυρίως με email). Καθότι δεν πλήρωσα τον πρώτο λογαριασμό που εκδόθηκε στο Οικιακό Γ1, με βάλανε οι αθεόφοβοι στη λίστα κακοπληρωτών και με πήρε τηλέφωνο η εισπρακτρική εταιρεία Paladino. Τα ανέφερα όλα στη ΡΑΕ (η ΡΑΕ δεν ξέρω τι παρέμβαση έκανε, μια απάντηση έστειλε μόνο ως τροχονόμος) με τα αντίστοιχα στοιχεία και χάρη στις συμβουλές κυρίως των διαχειριστών της σελίδας, η ΔΕΗ αποδέχτηκε το λάθος της γραπτώς και έληξε το θέμα. Ευχαριστώ τον korakios και όλους όσους μοιράστηκαν τις εμπειρίες και τις γνώσεις τους. Παιδιά εκτελείτε κοινωνικό έργο!!! 

Και κάτι που παρατήρησα: οι 2 πρώτοι λογαριασμοί στο Οικιακό Γ1 με τη ρήτρα (1 εκκαθ+1 έναντι) για αυτό το 4μηνο που έκανα την αίτηση και για την ίδια κατανάλωση, σε σχέση με τον τελευταίο εκκαθαριστικό στο home Online (τον διόρθωσε η ΔΕΗ σύμφωνα με το συμβόλαιο που υπέγραψα) είναι περίπου 100 ευρώ περισσότερο. Θα δείξουν και οι μετέπειτα λογαριασμοί ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...