Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, korakios είπε

τότε θα γίνει διόρθωση μιας και είναι λαθος

σωστά

πόσταρε προηγούμενο λογαριασμό στο άλλο θέμα

Νομιζα εδω ηταν το σωστο θεμα....χιλια συγνωμη....ποιο λογαριασμο να ανεβασω κορακιε? Του Δεκεμβριου που ηταν σωστη η χρεωση ή του Ιανουαριου που ξεκινησε το λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, desiro είπε

Καλημερα παιδια,

Ειμαι στο παλιο Δεη myhome online με ΚΟΤ κ νυχτερινο τιμολογιο.....μεχρι το Δεκεμβριο οι νυχτερινες μετρησεις μπαινανε κανονικα....Ιανουαριο Φεβρουαριο βλεπω χρεωνονται συνολικα οι μετρησεις με τη χρεωση ημερας κ αφαιρουνται μονο απ τις ρυθμιζομενες οι νυχτερινες....Εχω επικοινωνησει με ΔΕΗ κ ΔΕΔΔΗΕ και η καθε υπαλληλος δυστυχως λεει τα δικα της....εχω μεινει στο οτι θα το δουνε....Εχει τυχει σε κανεναν κατι παρομοιο?

Υ.Γ. Για να μην ειμαι αυστηρος,στον Δεδδηε η κοπελα μου ειπε οτι καταλαβε το λαθος κ εχει δωσει σημα στον παροχο μου να το δει κ να γινει διορθωση....

UserBill.aspx.pdf 54 kB · 5 downloads

Πόσο σίγουρος είσαι ότι η ΚΟΤ έκπτωση γίνεται και στην νυχτερινή χρέωση κιλοβατώρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/2/2022 στις 12:53 ΜΜ, ison είπε

 

Ξαναανεβαζω τα στατιστικα λογαριασμων (υποψιν εχω θερμοσυσσωρευτες)79238092_deiinsomnia2.jpg.cc501060211609fe5621327fc6e54574.jpg

 

Ρητρα 726ε και επιδοτηση μονο 319?? γιατι τετοιο σφαξιμο?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, thanospetr είπε

Πόσο σίγουρος είσαι ότι η ΚΟΤ έκπτωση γίνεται και στην νυχτερινή χρέωση κιλοβατώρας?

Ετσι μου ειχαν πει πριν κανω αιτηση για νυχτερινο.....εκτος αν γνωριζει κανεις κατι αλλο κ κανω λαθος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, thanospetr είπε

Πόσο σίγουρος είσαι ότι η ΚΟΤ έκπτωση γίνεται και στην νυχτερινή χρέωση κιλοβατώρας?

Εαν δεν φτανουν οι ημερησιες για τη καλυψη του οριου τοτε τραβιουνται και νυχτερινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μεσημέρι. Μόλις  πριν από λίγο ειχα μια τραυματική εμπειρία από κατάστημα ΔΕΗ. Η ασχετοσύνη στο μεγαλείο της. Ότι ρωτούσα η απάντηση ηταν δεν ξέρω. Ελεγα από το site σας λέει αυτό,η απάντηση ήταν «τι νας πώ. Δεν ξέρω»

Αλλά τι να κάνεις που πέσαμε στην ανάγκη τους (πιο φθηνή ενέργεια από τους άλλους)

Μπορείτε να με καθοδηγήσετε για τα ανοιχτά ζητήματα που έχω? Εκανα 3 παροχες στο HOME ENTER (το απλό)

Α) Πρωτη παροχή του σπιτιού μας,στο όνομα της συζύγου. Ειχε παλιά e-bill ,όταν ειμασταν πιο παλιά στην ΔΕΗ. Πράγματι χτες που ειδα,υπήρχαν τα στοιχεία της,χωρις να υπάρχει ακίνητο πάνω της. Σωστό.

1) Πότε να μπώ να κάνω ρυθμίσεις? Να περιμένω να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ,να πάρει μετρηση ώστε να μου κάνει αλλαγή παρόχου από NRG σε ΔΕΗ?  Η δεν έχει σημασία?

2) Λογικά θα πρέπει όταν μπώ ,να εμφανιστει το ακίνητο μου,που σημερα έκανα την αιτηση στην ΔΕΗ .

3) Θελω διμηνιαιο λογαριασμό. Λογικά θα πρέπει να το κλικάρω μέσα στο e-bill?

4) Θα εχει προφανώς επιλογή να δηλώσω ότι θέλω ΜΟΝΟ ηλεκτρονικό λογαριασμό ,και όχι χάρτινο?

5) Και κατι βασικό ακόμα. Υπάρχει τελικά η διαδικασία να δηλώνω πριν τον εναντι λογαριασμό την πραγματική μου μέτρηση, ετσι ώστε ο δημινιαίος έναντι να βγαίνει με βάση πραγματική κατανάλωση και όχι βάσει ιστορικότητας?

Β) Άλλες 2 παροχές στο όνομα της μητερας μου. 2 οροφοι ,οπου κάθε οροφος δικό του μετρητή. Ομοίως HOME ENTER (το απλό).  Δεν ειχε ποτέ e-bill ,όταν ηταν παλιά στην ΔΕΗ

6) Ποτε να μπώ χρονικά να της κάνω e-bill? Ξερω ότι πρέπει να βάλω κωδικό εταίρου.  Τα υπόλοιπα ερωτήματα είναι τα ιδια με την παροχή την δικιά μου,που σας ανέφερα παραπάνω.

 

Ευχαριστώ παιδιά προκαταβολικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

22 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

εκανα τωρα τους υπολογισμους, αγνοωντας τα δωρα, αν κανεις τουλαχιστον 300/150 ημερησιες/νυκτερινες το μηνα, πιο συμφερον ειναι το Enter. Κατω απο αυτο, το online.

Το enter+ δε συμφερει αγνοωντας τα δωρα, αλλα με δεδομενη την υπαρξη τους συμφερει να το χρησιμοποιησεις σα γεφυρα και να πας σε 1 χρονο στο Enter. Μονη αρνητικη περιπτωση ειναι να ακριβηνουν τα προγραμματα μεσα σε αυτο το χρονο, και να "εγκλωβιστεις" τελικα στο enter+ και το μεγαλυτερο παγιο του, αλλα οι διαφορες ειανι πενταροδεκαρες και 

 

Έστειλα στη ΔΕΗ για το γεγονός ότι στις 300 ημερησιες/150 νυχτερινες βγαίνει φθηνότερο το Εντερ.

Η απάντηση της εταιρείας:

Τέλος, ως προς το τρίτο σκέλος, το πρόγραμμα ΔΕΗ my home online έχει την χαμηλότερη τιμή kwh ενώ η έκπτωση 2% λόγω πάγιας εντολής αποδίδεται επί των συνολικών kwh και όχι και για το ημερήσιο ξεχωριστή( 2% και για το νυχτερινό πάλι έκπτωση( 2% συνολικά 4%) , αλλά άπαξ.

 

Χάνω κάτι η ειναι εντελως χαζοι και μου δινουν αλλο ενα πάτημα για την καταγγελία μου.

αφού αποδίδεται στο σύνολο των kwh αποδίδεται τόσο στις νυχτερινές όσο και στις ημερήσιες...τι μαλακιες γράφει για 4% που ποτέ δεν εγραψα-επικαλεστηκα.


 

 

 

22 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

 

 

 


 

 

 

22 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

 

 

 


 

Επεξ/σία από messinia3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, xraxra said:

Καλό μεσημέρι. Μόλις  πριν από λίγο ειχα μια τραυματική εμπειρία από κατάστημα ΔΕΗ. Η ασχετοσύνη στο μεγαλείο της. Ότι ρωτούσα η απάντηση ηταν δεν ξέρω. Ελεγα από το site σας λέει αυτό,η απάντηση ήταν «τι νας πώ. Δεν ξέρω»

Αλλά τι να κάνεις που πέσαμε στην ανάγκη τους (πιο φθηνή ενέργεια από τους άλλους)

Μπορείτε να με καθοδηγήσετε για τα ανοιχτά ζητήματα που έχω? Εκανα 3 παροχες στο HOME ENTER (το απλό)

Α) Πρωτη παροχή του σπιτιού μας,στο όνομα της συζύγου. Ειχε παλιά e-bill ,όταν ειμασταν πιο παλιά στην ΔΕΗ. Πράγματι χτες που ειδα,υπήρχαν τα στοιχεία της,χωρις να υπάρχει ακίνητο πάνω της. Σωστό.

1) Πότε να μπώ να κάνω ρυθμίσεις? Να περιμένω να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ,να πάρει μετρηση ώστε να μου κάνει αλλαγή παρόχου από NRG σε ΔΕΗ?  Η δεν έχει σημασία?

2) Λογικά θα πρέπει όταν μπώ ,να εμφανιστει το ακίνητο μου,που σημερα έκανα την αιτηση στην ΔΕΗ .

3) Θελω διμηνιαιο λογαριασμό. Λογικά θα πρέπει να το κλικάρω μέσα στο e-bill?

4) Θα εχει προφανώς επιλογή να δηλώσω ότι θέλω ΜΟΝΟ ηλεκτρονικό λογαριασμό ,και όχι χάρτινο?

5) Και κατι βασικό ακόμα. Υπάρχει τελικά η διαδικασία να δηλώνω πριν τον εναντι λογαριασμό την πραγματική μου μέτρηση, ετσι ώστε ο δημινιαίος έναντι να βγαίνει με βάση πραγματική κατανάλωση και όχι βάσει ιστορικότητας?

Β) Άλλες 2 παροχές στο όνομα της μητερας μου. 2 οροφοι ,οπου κάθε οροφος δικό του μετρητή. Ομοίως HOME ENTER (το απλό).  Δεν ειχε ποτέ e-bill ,όταν ηταν παλιά στην ΔΕΗ

6) Ποτε να μπώ χρονικά να της κάνω e-bill? Ξερω ότι πρέπει να βάλω κωδικό εταίρου.  Τα υπόλοιπα ερωτήματα είναι τα ιδια με την παροχή την δικιά μου,που σας ανέφερα παραπάνω.

 

Ευχαριστώ παιδιά προκαταβολικά

 

Μετρήσεις μπορείς να δίνεις κανονικά από το ebill. Υποθέτω αν θες διμηνιαίο λογαριασμό απλά δεν ενεργοποιεις τον μηνιαίο και το αφήνεις να στέλνει ένα έναντι και έναν εκκαθαριστικό. Υπάρχει η επιλογή για μόνο ηλεκτρονικό λογαριασμό.  Στην περίπτωση μου με το που έδωσε η ΔΕΗ την εντολή στον δεδδηε να έρθει να μετρήσει μπορούσα να πάρω κωδικό εταίρου τηλεφωνικά και να φτιάξω ebill. Ενεργοποίησα πάγιες εντολές και ότι χρειάζονταν πριν την ενεργοποίηση του πακέτου ώστε να είναι έτοιμο και να μην έχω καθυστερήσεις και πράγματι τη ίδια μέρα που έγινε η αλλαγή από δεδδηε με πέρασαν στο online χωρίς πρόβλημα 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, messinia3 είπε

 

 

 

Έστειλα στη ΔΕΗ για το γεγονός ότι στις 300 ημερησιες/150 νυχτερινες βγαίνει φθηνότερο το Εντερ.

Η απάντηση της εταιρείας:

Τέλος, ως προς το τρίτο σκέλος, το πρόγραμμα ΔΕΗ my home online έχει την χαμηλότερη τιμή kwh ενώ η έκπτωση 2% λόγω πάγιας εντολής αποδίδεται επί των συνολικών kwh και όχι και για το ημερήσιο ξεχωριστή( 2% και για το νυχτερινό πάλι έκπτωση( 2% συνολικά 4%) , αλλά άπαξ.

 

Χάνω κάτι η ειναι εντελως χαζοι και μου δινουν αλλο ενα πάτημα για την καταγγελία μου.

αφού αποδίδεται στο σύνολο των kwh αποδίδεται τόσο στις νυχτερινές όσο και στις ημερήσιες...τι μαλακιες γράφει για 4% που ποτέ δεν εγραψα-επικαλεστηκα.


 

 

 

 

Έστειλα στη ΔΕΗ για το γεγονός ότι στις 300 ημερησιες/150 νυχτερινες βγαίνει φθηνότερο το Εντερ.

Η απάντηση της εταιρείας:

Τέλος, ως προς το τρίτο σκέλος, το πρόγραμμα ΔΕΗ my home online έχει την χαμηλότερη τιμή kwh ενώ η έκπτωση 2% λόγω πάγιας εντολής αποδίδεται επί των συνολικών kwh και όχι και για το ημερήσιο ξεχωριστή( 2% και για το νυχτερινό πάλι έκπτωση( 2% συνολικά 4%) , αλλά άπαξ.

 

Χάνω κάτι η ειναι εντελως χαζοι και μου δινουν αλλο ενα πάτημα για την καταγγελία μου.

αφού αποδίδεται στο σύνολο των kwh αποδίδεται τόσο στις νυχτερινές όσο και στις ημερήσιες...τι μαλακιες γράφει για 4% που ποτέ δεν εγραψα-επικαλεστηκα.


 

 

 

 

Έστειλα στη ΔΕΗ για το γεγονός ότι στις 300 ημερησιες/150 νυχτερινες βγαίνει φθηνότερο το Εντερ.

Η απάντηση της εταιρείας:

Τέλος, ως προς το τρίτο σκέλος, το πρόγραμμα ΔΕΗ my home online έχει την χαμηλότερη τιμή kwh ενώ η έκπτωση 2% λόγω πάγιας εντολής αποδίδεται επί των συνολικών kwh και όχι και για το ημερήσιο ξεχωριστή( 2% και για το νυχτερινό πάλι έκπτωση( 2% συνολικά 4%) , αλλά άπαξ.

 

Χάνω κάτι η ειναι εντελως χαζοι και μου δινουν αλλο ενα πάτημα για την καταγγελία μου.

αφού αποδίδεται στο σύνολο των kwh αποδίδεται τόσο στις νυχτερινές όσο και στις ημερήσιες...τι μαλακιες γράφει για 4% που ποτέ δεν εγραψα-επικαλεστηκα.


 

μαλλον αυτος που απαντησε δε ξερει απλα μαθηματικα και νομιζε οτι επειδη εφαρμοζουμε 2% στις ημερησιες και 2% στις νυκτερινες χωριστα (που με την επιμεριστικη ιδιοτητα ισοδυναμη με 2% στο συνολο) , οτι εν τελει εφαρμοζουμε 2+2=4% .....οτι ναναι. Επισης γιατι λεει για το 2% και οχι για το 7% που ειναι μαζι με την εκπτωση συνεπειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, xraxra είπε

Καλό μεσημέρι. Μόλις  πριν από λίγο ειχα μια τραυματική εμπειρία από κατάστημα ΔΕΗ. Η ασχετοσύνη στο μεγαλείο της. Ότι ρωτούσα η απάντηση ηταν δεν ξέρω. Ελεγα από το site σας λέει αυτό,η απάντηση ήταν «τι νας πώ. Δεν ξέρω»

Ξερουν πολυ καλα ομως να εισπραττουν ηγεμονικους μισθους 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

μαλλον αυτος που απαντησε δε ξερει απλα μαθηματικα και νομιζε οτι επειδη εφαρμοζουμε 2% στις ημερησιες και 2% στις νυκτερινες χωριστα (που με την επιμεριστικη ιδιοτητα ισοδυναμη με 2% στο συνολο) , οτι εν τελει εφαρμοζουμε 2+2=4% .....οτι ναναι. Επισης γιατι λεει για το 2% και οχι για το 7% που ειναι μαζι με την εκπτωση συνεπειας?

 Έλα μου ντε...θα γελάσουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, xraxra είπε

Καλό μεσημέρι. Μόλις  πριν από λίγο ειχα μια τραυματική εμπειρία από κατάστημα ΔΕΗ. Η ασχετοσύνη στο μεγαλείο της. Ότι ρωτούσα η απάντηση ηταν δεν ξέρω. Ελεγα από το site σας λέει αυτό,η απάντηση ήταν «τι νας πώ. Δεν ξέρω»

Αλλά τι να κάνεις που πέσαμε στην ανάγκη τους (πιο φθηνή ενέργεια από τους άλλους)

Μπορείτε να με καθοδηγήσετε για τα ανοιχτά ζητήματα που έχω? Εκανα 3 παροχες στο HOME ENTER (το απλό)

Α) Πρωτη παροχή του σπιτιού μας,στο όνομα της συζύγου. Ειχε παλιά e-bill ,όταν ειμασταν πιο παλιά στην ΔΕΗ. Πράγματι χτες που ειδα,υπήρχαν τα στοιχεία της,χωρις να υπάρχει ακίνητο πάνω της. Σωστό.

1) Πότε να μπώ να κάνω ρυθμίσεις? Να περιμένω να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ,να πάρει μετρηση ώστε να μου κάνει αλλαγή παρόχου από NRG σε ΔΕΗ?  Η δεν έχει σημασία?

2) Λογικά θα πρέπει όταν μπώ ,να εμφανιστει το ακίνητο μου,που σημερα έκανα την αιτηση στην ΔΕΗ .

3) Θελω διμηνιαιο λογαριασμό. Λογικά θα πρέπει να το κλικάρω μέσα στο e-bill?

4) Θα εχει προφανώς επιλογή να δηλώσω ότι θέλω ΜΟΝΟ ηλεκτρονικό λογαριασμό ,και όχι χάρτινο?

5) Και κατι βασικό ακόμα. Υπάρχει τελικά η διαδικασία να δηλώνω πριν τον εναντι λογαριασμό την πραγματική μου μέτρηση, ετσι ώστε ο δημινιαίος έναντι να βγαίνει με βάση πραγματική κατανάλωση και όχι βάσει ιστορικότητας?

Β) Άλλες 2 παροχές στο όνομα της μητερας μου. 2 οροφοι ,οπου κάθε οροφος δικό του μετρητή. Ομοίως HOME ENTER (το απλό).  Δεν ειχε ποτέ e-bill ,όταν ηταν παλιά στην ΔΕΗ

6) Ποτε να μπώ χρονικά να της κάνω e-bill? Ξερω ότι πρέπει να βάλω κωδικό εταίρου.  Τα υπόλοιπα ερωτήματα είναι τα ιδια με την παροχή την δικιά μου,που σας ανέφερα παραπάνω.

 

Ευχαριστώ παιδιά προκαταβολικά

 

Θα περασει ο Δεδδηε για παρει την μέτρηση.. Θα περιμενεις μερικές  μέρες  2-3  για να γίνει η αλλαγή.. 

12 λεπτά πριν, rus είπε

Ξερουν πολυ καλα ομως να εισπραττουν ηγεμονικους μισθους 😀

Μερικά άτομα που δουλεύουν τώρα εκεί δεν είναι μόνιμοι υπάλληλοι... 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, desiro είπε

Νομιζα εδω ηταν το σωστο θεμα....χιλια συγνωμη....ποιο λογαριασμο να ανεβασω κορακιε? Του Δεκεμβριου που ηταν σωστη η χρεωση ή του Ιανουαριου που ξεκινησε το λαθος?

του Δεκεμβρίου που ήτανε λάθος

στο άλλο θέμα περι ΚΟΤ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουιζ τι θελει να πει ο ποιητης λογαριασμος λεει εναντι τελικα το κοτ στο παλιο το εντερ ισχυει?4 λογαριασμοι σε 2 μηνες πως γινετε στη δεη και γιατι εχω ρητρα?ευχαριστω προκαταβολικα για απαντησεις

1645111342089.jpg

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...