Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, korakios είπε

  Kατεβασα το αρχειο και προσπαθω να υπολογισω τη διαφορα στη χρεωση που θα εχει ο πατερας μου αν παει απ το Γ1 με κοινωνικο τιμολογιο ( κατηγορια ΚΟΤ Β )  , στο homeenter plus (ειδα οτι ισχυει και εκει το κοινωνικο ) . Στον τελευταιο εκκαθαριστικο που εφτασε προσφατα ειχε σχεδον 1250 μοναδες το τετραμηνο . Πως ακριβως πρεπει να το κανω ; Εβαλα στα << οικιακα χωρις ρητρα >> εκει που λεει  

Κιλοβατώρες ΚΟΤ εκπτωτικές   το 1250   . Εκει ειναι για τετραμηνο ή για χρονο που πρεπει να βαλουμε ;

 Γιατι στα οικιακα με ρητρα , εχει θεση για ετησια καταναλωση οχι 4τραμηνο ...  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, jk21 είπε

Kατεβασα το αρχειο και προσπαθω να υπολογισω τη διαφορα στη χρεωση που θα εχει ο πατερας μου αν παει απ το Γ1 με κοινωνικο τιμολογιο ( κατηγορια ΚΟΤ Β )  , στο homeenter plus (ειδα οτι ισχυει και εκει το κοινωνικο )

άστο το excel με ρήτρες , δεν είναι για σύγκριση σταθερού vs κυμαινόμενου εκτός αν έχεις χρονομηχανή και προβλέψεις χοντρική και επιδοτήσεις

Αναφορά σε κείμενο

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

  0,29-0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw (edit Σεπ μέχρι Δεκ)
μέχρι 300kw/μήνα

για 2022:

(τέλος για τα σταθερά)

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ
για κύρια κατοικία

Φεβ : 0,15€/kw<150kw/μήνα και 0,11€/kw 150kw έως 300kw , 0,17€/kw για ΚΟΤ
για κύρια κατοικία

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

άρα για τον παρών μήνα έχει

0,29 το Γ1 μείον 0,17 άρα 0,12 (αν καίει μέχρι 300kw/μήνα)

6 λεπτά πριν, jk21 είπε

Εβαλα στα << οικιακα χωρις ρητρα >> εκει που λεει  
Κιλοβατώρες ΚΟΤ εκπτωτικές   το 1250   . Εκει ειναι για τετραμηνο ή για χρονο που πρεπει να βαλουμε ;

 

βάζεις το όριο του ΚΟΤ στο "Συμπληρώστε Οριο ΚΟΤ →"

και μετά στη σειρά "Συμπληρώστε Kwh / Τετράμηνο →" συμπληρώνεις τα Α Β Γ τετράμηνα (μόνο τα πορτοκαλί πεδία)

αλλά ξαναλέω οτι δε μπορείς να συγκρίνεις πλέον κυμαινόμενο (Γ1) με σταθερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια εχω my home enter μαζι με νυχτερινο αν θυμαμαι καλα αυτο το προγραμμα δεν εχει ρητρα ΟΤΣ σωστα? μου ηρθε εναντι με 2000KWh 347 ευρω ενω ο προηγουμενος εναντι με 1700KWh 170 ευρω. Αν υπηρχε ρητρα ΟΤΣ θα πληρωνα πολλα παραπανω?

Επεξ/σία από lak10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστω πολυ !καταλαβα τι μου λες . Στην περιπτωση  του home enter plus που η κιλοβατωρα ειναι γυρω στα 0.18 αν θυμαμαι καλα  , αν αφαιρεθουν τα 0.045 που ειναι ανα κιλοβατωρα η εκπτωση στην κατηγορια κοτ που ειναι , παμε στα 0,135  . Οπως ειπες καπου εκει μεχρι ή γυρω στα 300 κw ειναι ανα μηνα .Μαλλον παρακολουθουμε πως θα παει με τις επιδοτησεις στη συνεχεια και βλεπουμε ... εκτος αν ανεβασουν μετα και την τιμη στο home enter ...

Screenshot_624.png

Επεξ/σία από jk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lak10 είπε

εχω my home enter μαζι με green pass αξιζει

το greenpass όχι

1 λεπτό πριν, lak10 είπε

αξιζει να παω στο my home enter plus?

αν σκοπεύεις να αξιοποιήσεις τις ασφαλιστικές παροχές του plus και φυσικά αν δεν έχεις ρήτρα αποχώρησης , ναι

δεν ξέρω αν δίνουν τα 50€ δώρο σε παλιούς

πότε υπέγραψες καταρχάς το enter?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, lak10 είπε

εχω my home enter μαζι αξιζει να παω στο my home enter plus?

Με τις τιμές παλιές; Αν ναι, καταπληκτική ιδέα.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...γενικά πάντως (ειδικά στην επικοινωνία με ΔΕΗ) μάθε να μην βασίζεσαι. Ακόμη και μεσα σε κατάστημα (επίσης πολλά τα παραδείγματα του μη-συντονισμού/έλλειψης ενημέρωσης του τί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ισχύει, ακόμη και στα καταστήματα - ακόμη ΚΑΙ από προϊσταμένους...). Προσπάθα πάντα να έχεις την κάλυψη εγγράφων και δη επίσημων.

Μην παραλείψεις να μας αναφέρεις τί παίχτηκε. Είσαι Ονλάιν και θα βάλεις ΚΟΤ, ή έχεις ΚΟΤ και θα πας Ονλάιν;

Έχω γ1 νυχτερινό και θα πάω online νυχτερινό. Δυστυχώς παρόλο που δικαιούμαι ΚΟΤ θα πρέπει να περιμένω μέχρι να ανοίξουν οι φορ. Δηλώσεις διότι βάσει της περσινής είμαι φιλοξενούμενος. Ελπίζω μέχρι τότε να έχει καθαρίσει το τοπίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jk21 είπε

καταλαβα τι μου λες . Στην περιπτωση  του home enter plus που η κιλοβατωρα ειναι γυρω στα 0.18 αν θυμαμαι καλα  , αν αφαιρεθουν τα 0.045 που ειναι ανα κιλοβατωρα η εκπτωση στην κατηγορια κοτ που ειναι , παμε στα 0,135 

ενώ στο Γ1 θα έχεις 0,29 με ρήτρες μείον 0,17 επιδότησης μείον τα 0,045

0,29-0,170-0,045=0.075

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

Έχω γ1 νυχτερινό και θα πάω online νυχτερινό. Δυστυχώς παρόλο που δικαιούμαι ΚΟΤ θα πρέπει να περιμένω μέχρι να ανοίξουν οι φορ. Δηλώσεις διότι βάσει της περσινής είμαι φιλοξενούμενος. Ελπίζω μέχρι τότε να έχει καθαρίσει το τοπίο.

ρώτησες λογιστή και σου είπε δεν παίζει τροποποίηση της περσινής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...