Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Heineken είναι τα μπυρονια η Άλφα ?

...ξέρωγω; Τον web dev του site πρέπει να ρωτήσεις, γιατί μάλλον αυτός τα πίνει...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Heineken είναι τα μπυρονια η Άλφα ?

Η ουσία εδώ είναι ότι μιλάμε για μια στάνταρ διαδικασία που δεν πρέπει να παίζει ρόλο αν είναι Αθήνα η επαρχία και εβαλα το πρώτο σάιτ που ειδα γιατί δε μπορεί ο καθένας να ζητάει ότι του κατέβει ακου 120 ευρω , δε θέλει να δώσει για δίπλωμα ο άνθρωπος μια αυτοψία θα έρθει να κάνει και θα συντάξει μια δήλωση , έλεος δηλαδή με τους αρπακολατζηδες 

Εγώ μαζί σου είμαι, αλλά δυστυχώς δεν ισχύει. Κι από ότι έχω μάθει, ένα ποσό πηγαίνει στον σύνδεσμο που έχουν, τουλάχιστον στον νομό που μένω εγώ. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Εγώ μαζί σου είμαι, αλλά δυστυχώς δεν ισχύει. Κι από ότι έχω μάθει, ένα ποσό πηγαίνει στον σύνδεσμο που έχουν, τουλάχιστον στον νομό που μένω εγώ. 

Εκεί που είσαι πόσο παίζουν δλδ;

Ο energy52 που λέει "Λαμία" στο άβατάρ του, για να του είπαν δύο διαφορετικοί εκεί, "120", μάλλον όλοι βαράνε στ' αυτιά  το ίδιο (όπως πιθανώς σε κάθε επαρχιακή πόλη). Εκτός φυσικά κι αν το ψάξει από γνωστό σε γνωστό και βρει κάποιον εκτός,,,καρτέλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ΥΔΕ πάτε σε άλλο θέμα

2 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

Θα περιγράψω την δικη μου περιπτωση.
Πριν 3 μηνες ήθελα να φέρω το ρευμα του διαμερισματος στο ονομα μου, και ετσι εκανα εγγραφη στο MyHome Online. Μετα απο πολλη ταλαιπωρια τα καταφερα και εφερα το ρευμα στο ονομα μου και εφτιαξα και το ebill μου.
Επειτα απο 3 μηνες οι λογαριασμοι ερχονται ακομα με Γ1 Οικιακό Νυχτερινο.

Επισης μπαινοντας στο ebill βλέπω ακομα το Γ1 χωρις να εχει ενεργοποιηθει η παγια εντολη και ουτε το Online.

2 μέρες τώρα προσπαθω να βρω τη ΔΕΗ να το λυσουμε, σημερα το λυσαμε.

  1. Με ενημέρωσαν οτι για να ενεργοποιηθει το Online επρεπε να μπω εκ νεου στο ebill και να το ενεργοποιησω. δεν μου το ειχε πει ποτε κανεις.
  2. Πρεπει να ενεργοποιησω και την παγια εντολη σαφως
  3. Στους τελευταιους 3 λογαριαμους η χρέωση της kWh ειναι 0,11 ημερησια και 0,078 νυχτερινη. του το ειπα και τον ρωτησα αναξιζει να παω στο online. Με ενημερωσε οτι και οι 3 τελευταιοι λογαριασμοι ηταν ΕΝΑΝΤΙ και δεν γι αυτο δεν ειχαν μεσα τη ρητρα αναπροσαρμογης. Γι αυτο το λογο με παροτρυνε να εγγραφω στο online το οποιο απ οτι ειδα εχει χρεωσεις 0,17 ημερησια και 0.13  νυχτερινη.

μην το κάνεις , το έχασες το παιχνίδι

με καταγγελία στη ΡΑΕ θα βγάλεις άκρη , το άργησες πολύ

o yiankap έχει γράψει ένα πολύ ωραίο κείμενο , προσάρμοσέ το

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58981634

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με ΥΔΕ..κι επειδη ειμαστε Ελλαδα και τιποτα δεν ισχυει απολυτα για τους λογους που ολοι γνωριζουμε θα σας πω τα εξης..Κατ αρχην να ξεκαθαρισουμε πως η ΥΔΕ στο πατρικο μου εχει ληξει εδω και 20 χρονια😁 ..Ομως εχει ελεχθει ο πινακας ρελε κτλ πολυ προσφατα απο ηλεκτρολογο αφου ειχαμε μια βλαβη..Οταν πριν πεντε περιπου χρονια φυγαμε απ την ΔΕΗ για Πρωτεργια,κανεις δεν ζητησε ΥΔΕ..Απ το καλοκαιρι απο Πρωτεργια για ΕΦΑ ξανα κανεις δεν ζητησε ΥΔΕ..Γνωριζω επισης μπολικο κοσμο με παρομοιες αλλαγες στους οποιους επισης δεν εχει ζητηθει..Μολις χθες μιλουσα με φιλο κι αφου τον παροτρυνα να μεταβει στο enter που τωρα ειναι Γ1 +ΚΟΤ και πληρωσε πολλα σε ρητρα, μου ανεφερε πως ενω πριν χρονια του ζητησαν ΥΔΕ αυτος ποτε δεν την προσκομισε και το ξεχασαν😄 Αντε τωρα βγαλε ακρη τι συμβαινει και ποτε εφαρμοζεται ο "κανονισμος" τους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ξέρωγω; Τον web dev του site πρέπει να ρωτήσεις, γιατί μάλλον αυτός τα πίνει...:-D

Ή πήδηξε μερικές τάξεις στο σχολείο, αν κρίνω απ' το βάση υπουργικής απόφασης".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ή πήδηξε μερικές τάξεις στο σχολείο, αν κρίνω απ' το βάση υπουργικής απόφασης".

...πήδηξε δεν λες τίποτα :

 

 

 

sshot-2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι μου αν ο πατερας μου που εχει κοινωνικο τιμολογιο στο Γ1 της ΔΕΗ μετακινηθει πχ στο homeonline που δεν εχει εξτρα χρεωση για ρητρα αναπροσαρμογης  , διατηρει εκπτωση κοινωνικου τιμολογιου ή ισχυει μονο για το απλο Γ1  ; επισης αν μετακινηθει σε αλλη εταιρια (του εχουν προτεινει το Φυσικο αεριο ) εκει το ποσο της ρητρας αναπροσαρμογης ειναι αντιστοιχο με αυτο που εχει στο Γ1 ή μεγαλυτερο ; γιατι σαν βασικη χρεωση φαινεται μαλλον φθηνοτερο αν η ρητρα δεν ειναι χειροτερη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτος εκκαθαριστικός λογαριασμός ρεύματος ΔΕΗ:

Συνδυαστική χρέωση (651 KWh ημέρας + 133 KWh νύχτας) = 0,1632€/KWh. 

Συγκριτικά, ο αμέσως προηγούμενος λογαριασμός από την Protergia, είχε χρέωση (με ρήτρα αναπροσαρμογής και αφαιρούμενων όλων των εκπτώσεων) = 0,1941€/KWh. 

Οπότε, 0,03€/KWh κάτω, στις 400 KWh/μήνα που έχω κατά μέσο όρο, σημαίνει -12€/μήνα για το ρεύμα και χωρίς το άγχος της ρήτρας αναπροσαρμογής. 

Μια χαρά λοιπόν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jk21 είπε

Φιλοι μου αν ο πατερας μου που εχει κοινωνικο τιμολογιο στο Γ1 της ΔΕΗ μετακινηθει πχ στο homeonline που δεν εχει εξτρα χρεωση για ρητρα αναπροσαρμογης  , διατηρει εκπτωση κοινωνικου τιμολογιου ή ισχυει μονο για το απλο Γ1  ; επισης αν μετακινηθει σε αλλη εταιρια (του εχουν προτεινει το Φυσικο αεριο ) εκει το ποσο της ρητρας αναπροσαρμογης ειναι αντιστοιχο με αυτο που εχει στο Γ1 ή μεγαλυτερο ; γιατι σαν βασικη χρεωση φαινεται μαλλον φθηνοτερο αν η ρητρα δεν ειναι χειροτερη 

...υπάρχει μια ασάφεια σχετικά με το Online σχετικά με το αν δέχεται ΚΟΤ (άσε που θα μπλέξει με την αίτηση μέσω του econtract), γι' αυτό ας πάει στο Έντερ. Για την ακρίβεια ας πάει στο Έντερ+ που έχει κι ένα μπόνους 50€ (τις "υπηρεσίες τεχνικών" που προσφέρει "δωρεάν", ίσως καλύτερα να μην τις έχει κατά νου - μπορεί να του βγουν πρακτικά ακριβές). 

Ο συντελεστής αναπροσαρμογής της ΦΑ όντως παίζει να είναι μεγαλύτερος της ΔΕΗ (αν και δεν έχω ιδέα), αλλά δεν είναι τόσο αυτό το θέμα (επίσης, αν η ΦΑ διαφημίζει κιλοβατώρα με 0,0550, της ΔΕΗ στο Γ1 δεν βγαίνει ούτως ή άλλως τόσο ακριβότερα, μετά τις δικές της "εκπτώσεις" : 0,0715, δλδ ενάμιση λεπτό στην κιλοβατώρα) : η ουσία είναι ότι στην ΦΑ θα έχει δέσμευση 2 χρόνων, ενώ στο Γ1 είναι χωρίς δέσμευση. Όλα αυτά όμως δεν έχουν νόημα, καθώς όπως είπαμε καλύτερα να παει στο Εντερ+. Ειδικά αν έχει πάνω από 300 κιλοβατώρες κατανάλωση τον μήνα. Και γενικά μην κάνει το λάθος ΑΥΤΟΝ τον καιρό να φύγει από την ΔΕΗ, καθώς από το καλοκαίρι η ΔΕΗ είναι από όλες (και είναι μπόλικες) απόψεις, το συμφερότερο "καταφύγιο".

Είτε θα παέι σε κατάστημα ΔΕΗ (στο σάιτ της έχει εφαρμογή για ραντεβού), είτε αν έχει φτιαχτεί ebill account μπς εσύ από εκεί και ενεργοποίησε το Εντερ+. Αλλιώς, με βάση τον "κωδικό εταίρου" (θα τον βρεις πάνω στον λογαριασμό), φτιάξε εσύ ebill account με τα στοιχεία του πατέρα σου και ενεργοποίησε το Εντερ+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε σήμερα εκκαθαριστικός για home enter με το παλιό τιμολόγιο. 

2040kw 1626 μέρας και 414 νύχτας για 122 μέρες συνολικά με δήμους ερτ τετράμηνο 390 ευρώ ακριβώς. 94 ευρώ είναι Δήμος και ερτ οπότε έχουμε 295 ευρώ δηλαδή 0.144 η kw με βγήκε νομίζω πιο φθηνά από κάθε φορά συνήθως είναι στα 0.15. Έχω μια έκπτωση 16.40 λέει τεμ820 ενώ δεν έχω ρήτρες κτλ για αυτό βγήκε πιο χαμηλός ο μέσος όρος kw δεν ήξερα ότι δίνουν έκπτωση και στα προγράμματα χωρίς ρήτρα. 

 

Σε αντίστοιχο λογαριασμό με ρήτρα 1 μήνας σε Γ1 και 3 μήνες enter χωρίς νυχτερινό με 1023kw ήρθε 66 ευρώ ρήτρα και έχει και έκπτωση 61 ευρώ σύνολο τετράμηνο 270 με 95 ευρώ Δήμος ερτ βγήκε 17.1 η kw καλά που πρόλαβα και έκανα το enter πριν τις 3 Δεκεμβρίου. 

 

Με 0.144 η kw πάντως νομίζω μόνο το online ίσως βγαίνει λίγο πιο φθηνό στα προγράμματα με ρήτρα πρέπει να γίνετε χαμός. 

 

Επίσης προχθές αν θυμάστε μια ρήτρα 1250 ευρώ σε αγροτικό ρεύμα με 38000kw μας ήρθε πίστωση 510 ευρώ οπότε κάπως προσπαθούν να βοηθήσουν και τους αγρότες που με την τεράστια άνοδο του πετρελαίου των λιπασμάτων κτλ απλά δεν βγαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδιά, μου ήρθε εκκαθαριστικός με κοτ β αλλα δεν βλεπω κάπου την έκπτωση του κοτ. Έχουν κανει καποιο λαθος?

Επισης αυτο που λεει πιστωση τεμ 20kwh τι είναι?

Screenshot_20220216_062747.jpg.0d9c4bce63900dbd51666f081925bc86.jpg

Screenshot_20220216_062818.jpg.1fb08c1def192129d3ccc1ba474157cd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Αν ενεργοποιήσω τώρα το enter+ ο εκκαθαριριστικος που είναι να πάρω τώρα αρχές Μαρτίου, θα βγει με το προηγούμενο τιμολόγιο (Γ1 κοτ β)  ή με το enter?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...