Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

Εν τω μεταξύ, επειδή είδα αρκετούς να γράφουν για αίτηση για το ΔΕΗ Online σε κατάστημα, εγώ έκανα το εξής (βέβαια πολύ αργά, γιατί είχαν αλλάξει οι τιμοκατάλογοι):

1) Αίτηση ηλεκτρονικά για Γ21
2) Συμπλήρωση χαρτιών
3) Μόλις πέρασε ο χρόνος που θεωρητικά ο ΔΕΔΔΗΕ κάνει για την μεταφορά, κλήση στην εξυπηρέτηση πελατών της ΔΕΗ, ώστε να μου δώσουν τον κωδικό εταίρου.
4) Άνοιγμα e-bill
5) Ενεργοποίηση του ΔΕΗ Online

Εγγύηση δεν πλήρωσα, κι όλα τα έκανα από την καρέκλα μου. Γιατί λοιπόν να πάω σε κατάστημα;

 

Διότι στο κατάστημα εξυπηρετείσαι άμεσα. Δηλαδή, δίνεις απευθείας τα χαρτιά σου, και υπογράφεις τις συμβάσεις άμεσα την ίδια μέρα.
Στη αίτηση online, περιμένεις σίγουρα κάποιες μέρες στην καλύτερη για να γίνει η επεξεργασία του αιτήματος, όπου σου απαντάνε με email να τους στείλεις τα δικαιολογητικά όπου χρειάζονται, και να ξαναπεριμένεις να ενεργοποιηθεί το πρόγραμμά σου.
Σε όλες αυτές τις ημέρες που μεσολαβούν εσύ συνεχίζεις να χρεώνεσαι ρήτρες αναπροσαρμογής και πρακτικά όσες μέρες περνάνε μπαίνεις ακόμη περισσότερο μέσα.

Επίσης, υπάρχουν περιπτώσεις όπου αιτήσεις που έγιναν ακόμη και Δεκέμβρη, ακόμη κάποιοι για κάποιο λόγο περιμένουν γιατί προφανώς κάπου χάθηκε ή κάτι έγινε με την αίτηση, επίσης οι περισσότερες αιτήσεις είναι για το online οπότε υπάρχει περισσότερη δουλειά στο ηλεκτρονικό τμήμα και δημιουργείται φόρτος.

Οπότε η σύγκριση είναι: Πηγαίνεις στο κατάστημα (σε πάρα πολλές πόλεις έχουν ακόμη και καταστήματα όπου δουλεύουν μέχρι αργά το απόγευμα) είτε με ραντεβού για να μην περιμένεις, ή ακόμη και απόγευμα, και τελειώνεις σε 15-20 λεπτά, ή κάνεις την αίτηση online αλλά περιμένεις στην καλύτερη κάποιες μέρες μέχρι να υλοποιηθεί η αίτησή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί απλά ήσουν τυχερός

το enter έχει λίγο μεγαλύτερο πάγιο

Ναι αλλά αν π.χ. η ετήσια κατανάλωση είναι 6000 kwh δε βγαίνει οικονομικοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, messinia3 είπε

Η ΔΕΗ γράφει στο site της ότι το οικονομοκοτερο πρόγραμμα της είναι το myhome Online,στο οποίο χρεώνει 0,17 μέρας και 0.13 νύχτας.αν οι εκπτώση συνέπειας  ισχύει μόνο για το enter δε μου βγαίνουν τα νούμερα...0,17 με 0,1674?

...προφανώς η ΔΕΗ το διαφημίζει ως οικονομικότερο απλά με βάση την φλατ τιμή κιλοβατώρας, χωρίς να λαμβάνει υπ' όψη περιπτώσεις α) που ο άλλος θα πληρώνει πριν την λήξη του λογαριασμού/θα βάλει πάγια εντολή εξόφλησης για να έχει έκπτωση 7% συνολικά β) μεγάλων καταναλώσεων όπου με την προηγούμενη έκπτωση θα καταφέρει να του βγαίνει φθηνότερο το Έντερ.

Και καλά κάνει, αυτό έλλειπε να γράφει στο σάιτ της τα δικά μας σεντόνια :P

36 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

Εν τω μεταξύ, επειδή είδα αρκετούς να γράφουν για αίτηση για το ΔΕΗ Online σε κατάστημα, εγώ έκανα το εξής (βέβαια πολύ αργά, γιατί είχαν αλλάξει οι τιμοκατάλογοι):

1) Αίτηση ηλεκτρονικά για Γ21
2) Συμπλήρωση χαρτιών
3) Μόλις πέρασε ο χρόνος που θεωρητικά ο ΔΕΔΔΗΕ κάνει για την μεταφορά, κλήση στην εξυπηρέτηση πελατών της ΔΕΗ, ώστε να μου δώσουν τον κωδικό εταίρου.
4) Άνοιγμα e-bill
5) Ενεργοποίηση του ΔΕΗ Online

Εγγύηση δεν πλήρωσα, κι όλα τα έκανα από την καρέκλα μου. Γιατί λοιπόν να πάω σε κατάστημα;

 

...το γιατί μάλλον πρέπει να στο πουν όσοι (μέσω e-contract) έχουν βρυκολακιάσει εδώ μέσα (ουκ ολίγοι) περιμένοντας την ενεργοποίηση από Νοέμβριο κι ακόμα τπτ...

2 ώρες πριν, korakios είπε

σχεδόν ίδιες , απλά τον πρώτο χρόνο έχεις 19,5€ κέρδος (με το 50% παγίων και τα 50€) σε σχέση με το απλό

...γιατί ρε συ 19,5; 14€ (13,5 τεσπα) επιπλέον θυμάμαι έβγαινε το πλας με την έκπτωση στο πάγιό του, άρα 36 το κέρδος λόγω πενηντάρικου...; Χάνω κάτι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leouliss είπε

σε μενα φιλτατε σημερα φανηκε αυτο Το προϊόν είναι ενεργό έως 16/12/2022 παπολο που η συμβαση λεει οτι εγινε στις 23/11/21 δηλ τον ηπιαμε?

συνεχίζεις τις προσπάθειες μέσω myrae

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, washcloud είπε

...προφανώς η ΔΕΗ το διαφημίζει ως οικονομικότερο απλά με βάση την φλατ τιμή κιλοβατώρας, χωρίς να λαμβάνει υπ' όψη περιπτώσεις α) που ο άλλος θα πληρώνει πριν την λήξη του λογαριασμού/θα βάλει πάγια εντολή εξόφλησης για να έχει έκπτωση 7% συνολικά β) μεγάλων καταναλώσεων όπου με την προηγούμενη έκπτωση θα καταφέρει να του βγαίνει φθηνότερο το Έντερ.

Και καλά κάνει, αυτό έλλειπε να γράφει στο σάιτ της τα δικά μας σεντόνια :P

...το γιατί μάλλον πρέπει να στο πουν όσοι (μέσω e-contract) έχουν βρυκολακιάσει εδώ μέσα (ουκ ολίγοι) περιμένοντας την ενεργοποίηση από Νοέμβριο κι ακόμα τπτ...

...γιατί ρε συ 19,5; 14€ (13,5 τεσπα) επιπλέον θυμάμαι έβγαινε το πλας με την έκπτωση στο πάγιό του, άρα 36 το κέρδος λόγω πενηντάρικου...; Χάνω κάτι;

Μα για να πάρεις το myHome online είναι προαπαιτουμενη η πάγια εντολή...βαριέμαι να στείλω για παραπλάνηση διαφήμιση...

Άκυρο έκανα τους υπολογισμούς ακομη και στις 6.000 kwh βγαίνει χαμηλότερα το online.

Επεξ/σία από messinia3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιγράψω την δικη μου περιπτωση.
Πριν 3 μηνες ήθελα να φέρω το ρευμα του διαμερισματος στο ονομα μου, και ετσι εκανα εγγραφη στο MyHome Online. Μετα απο πολλη ταλαιπωρια τα καταφερα και εφερα το ρευμα στο ονομα μου και εφτιαξα και το ebill μου.
Επειτα απο 3 μηνες οι λογαριασμοι ερχονται ακομα με Γ1 Οικιακό Νυχτερινο.

Επισης μπαινοντας στο ebill βλέπω ακομα το Γ1 χωρις να εχει ενεργοποιηθει η παγια εντολη και ουτε το Online.

2 μέρες τώρα προσπαθω να βρω τη ΔΕΗ να το λυσουμε, σημερα το λυσαμε.

  1. Με ενημέρωσαν οτι για να ενεργοποιηθει το Online επρεπε να μπω εκ νεου στο ebill και να το ενεργοποιησω. δεν μου το ειχε πει ποτε κανεις.
  2. Πρεπει να ενεργοποιησω και την παγια εντολη σαφως
  3. Στους τελευταιους 3 λογαριαμους η χρέωση της kWh ειναι 0,11 ημερησια και 0,078 νυχτερινη. του το ειπα και τον ρωτησα αναξιζει να παω στο online. Με ενημερωσε οτι και οι 3 τελευταιοι λογαριασμοι ηταν ΕΝΑΝΤΙ και δεν γι αυτο δεν ειχαν μεσα τη ρητρα αναπροσαρμογης. Γι αυτο το λογο με παροτρυνε να εγγραφω στο online το οποιο απ οτι ειδα εχει χρεωσεις 0,17 ημερησια και 0.13  νυχτερινη.

Και ρωταω τωρα εγω, αξιζει να παω σε Online που εχει ακριβοτερη kWh; τοσο μεγάλη είναι η χρέωση αναπροσαρμογής;

ΥΓ: ελπιζω να βοηθησα και σορρυ για το σεντονι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, MrRush είπε

Δεν μπαίνει μέσα. Πουλάει ρεύμα σε Ελλάδα και εξωτερικό και παράγει πολλά MW ανά 24άωρο. Η παραγωγή κοστίζει πολύ λιγότερο από την τιμή που πουλάει η ΔΕΗ

Source: Ο πατέρας μου σκάβει 35 χρόνια λιγνήτη στο ορυχείο και ο θείος μου δουλεύει άλλα τόσα χρόνια σε μονάδα που κάνει την παραγωγή του ρεύματος.

Νομίζω ότι δε λειτουργεί έτσι η αγορά (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι πολύ πρόσφατα με το χρηματιστήριο ενέργειας και έχω μείνει πίσω).
Με βάση αυτά που γνωρίζω, η ΔΕΗ  σαν παραγωγός , δεν πουλάει το ρεύμα που παράγει η ίδια, αλλά το βάζει σε ένα "κουβα", από όπου όλοι οι λιανοπωλητές το αγοράζουν με την ίδια τιμή και το μεταπωλούν στους καταναλωτές. Δηλαδή και η ΔΕΗ λιανοπωλητής αγοράζει με 22 λεπτα και μετά το πουλάει 17. Άρα μπαίνει μέσα στη λιανική. Ίσως σαν παραγωγός να έχει κέρδη, αλλά τότε χρησιμοποιεί τα κέρδη της παραγωγής για να δίνει κάτω του κόστους στο λιανεμπόριο. Φυσικά δε μας χαλάει σαν καταναλωτές, αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι κάνει η ΔΕΗ. Κάνει κοινωνική πολιτική ή αθέμιτο ανταγωνισμό στους άλλους προμηθευτές; 
Εδώ είναι ένα αρθρο που εξηγεί πώς λειτουργεί η αγορά, η διαφορά τώρα είναι ότι ο ΛΑΓΗΕ έχει αντικατασταθεί από το χρηματιστήριο ενέργειας.

https://yiannatsis.gr/download/ellhnikh-agora-hlektrikis-energeias.pdf

 

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spy_vlsi είπε

Θα περιγράψω την δικη μου περιπτωση.
Πριν 3 μηνες ήθελα να φέρω το ρευμα του διαμερισματος στο ονομα μου, και ετσι εκανα εγγραφη στο MyHome Online. Μετα απο πολλη ταλαιπωρια τα καταφερα και εφερα το ρευμα στο ονομα μου και εφτιαξα και το ebill μου.
Επειτα απο 3 μηνες οι λογαριασμοι ερχονται ακομα με Γ1 Οικιακό Νυχτερινο.

Επισης μπαινοντας στο ebill βλέπω ακομα το Γ1 χωρις να εχει ενεργοποιηθει η παγια εντολη και ουτε το Online.

2 μέρες τώρα προσπαθω να βρω τη ΔΕΗ να το λυσουμε, σημερα το λυσαμε.

  1. Με ενημέρωσαν οτι για να ενεργοποιηθει το Online επρεπε να μπω εκ νεου στο ebill και να το ενεργοποιησω. δεν μου το ειχε πει ποτε κανεις.
  2. Πρεπει να ενεργοποιησω και την παγια εντολη σαφως
  3. Στους τελευταιους 3 λογαριαμους η χρέωση της kWh ειναι 0,11 ημερησια και 0,078 νυχτερινη. του το ειπα και τον ρωτησα αναξιζει να παω στο online. Με ενημερωσε οτι και οι 3 τελευταιοι λογαριασμοι ηταν ΕΝΑΝΤΙ και δεν γι αυτο δεν ειχαν μεσα τη ρητρα αναπροσαρμογης. Γι αυτο το λογο με παροτρυνε να εγγραφω στο online το οποιο απ οτι ειδα εχει χρεωσεις 0,17 ημερησια και 0.13  νυχτερινη.

Και ρωταω τωρα εγω, αξιζει να παω σε Online που εχει ακριβοτερη kWh; τοσο μεγάλη είναι η χρέωση αναπροσαρμογής;

ΥΓ: ελπιζω να βοηθησα και σορρυ για το σεντονι

Η ρήτρα είναι πολλαπλάσιες φορές την τιμή του ρεύματος στην W+V που είμαι, κάπου 6 φορές επί την τιμή με συνέπεια που είναι 6.6 λεπτά. Σε λογαριασμό 170 ευρώ η ρήτρα ήταν 110

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι ενα βημα πριν κανω αιτηση για το enter στο πατρικο, και ο πατερας μου δεν καταλαβαινει και κολλαει στην ΥΔΕ που μαλλον θα ζητησει ο ΔΕΔΔΗΕ..Η χρεωση ξεκινα απο 120 ευρω, σε δυο ηλεκτρολογους που ρωτησα..Γνωριζει καποιος να μου πει που του ετυχε, σε ποιο χρονο τη ζητανε; λογικα αφου μεταφερθει η παροχη στην ΔΕΗ, οποτε μπορει να την καθυστερησουμε λιγο..;

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ειμαι ενα βημα πριν κανω αιτηση για το enter στο πατρικο, και ο πατερας μου δεν καταλαβαινει και κολλαει στην ΥΔΕ που μαλλον θα ζητησει ο ΔΕΔΔΗΕ..Η χρεωση ξεκινα απο 120 ευρω, σε δυο ηλεκτρολογους που ρωτησα..Γνωριζει καποιος να μου πει που του ετυχε, σε ποιο χρονο τη ζητανε; λογικα αφου μεταφερθει η παροχη στην ΔΕΗ, οποτε μπορει να την καθυστερησουμε λιγο..;

https://pistopoihtiko-deh.gr/

για να πάρεις μια ιδέα από τιμές 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, energy52 said:

Ειμαι ενα βημα πριν κανω αιτηση για το enter στο πατρικο, και ο πατερας μου δεν καταλαβαινει και κολλαει στην ΥΔΕ που μαλλον θα ζητησει ο ΔΕΔΔΗΕ..Η χρεωση ξεκινα απο 120 ευρω, σε δυο ηλεκτρολογους που ρωτησα..Γνωριζει καποιος να μου πει που του ετυχε, σε ποιο χρονο τη ζητανε; λογικα αφου μεταφερθει η παροχη στην ΔΕΗ, οποτε μπορει να την καθυστερησουμε λιγο..;

6 μηνες περιθώριο δίνει ο δεδδηε. 120ε πολλά μου ακούγονται πάντως. σε 100τμ σπίτι έδωσα νομίζω 32-35ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου ζητείται από το ΔΕΔΔΗΕ όταν:

ο πελάτης ζητήσει αλλαγή ονόματος στο λογαριασμό του προμηθευτή (π.χ. της Δ.Ε.Η) και έχει λήξει το προηγούμενο πιστοποιητικό

ο πελάτης ζητήσει αλλαγή προμηθευτή (π.χ. να φύγει από τη ΔΕΗ) και έχει λήξει το προηγούμενο πιστοποιητικό

ο πελάτης ζητήσει οποιαδήποτε τροποποίηση στην παροχή του (π.χ. επαύξηση) και έχει λήξει το προηγούμενο πιστοποιητικό

ο πελάτης ζητήσει επανασύνδεση και έχει λήξει το προηγούμενο πιστοποιητικό

ηλεκτροδοτείται εργοταξιακή παροχή

ολοκληρώνεται κάθε νέα ηλεκτρική εγκατάσταση και πριν να τεθεί σε λειτουργία από τον χρήστη

ολοκληρώνεται η επέκταση ή η τροποποίηση κάποιας ηλεκτρολογικής εγκατάστασης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dimostr είπε

https://pistopoihtiko-deh.gr/

για να πάρεις μια ιδέα από τιμές 

Λογικά μιλάς για Αθήνα. Επαρχία οι τιμές είναι διαφορετικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

 

sshot-1.jpg

spacer.png

😂

Heineken είναι τα μπυρονια η Άλφα ?

Μόλις τώρα, prototypegr είπε

Λογικά μιλάς για Αθήνα. Επαρχία οι τιμές είναι διαφορετικές. 

Η ουσία εδώ είναι ότι μιλάμε για μια στάνταρ διαδικασία που δεν πρέπει να παίζει ρόλο αν είναι Αθήνα η επαρχία και εβαλα το πρώτο σάιτ που ειδα γιατί δε μπορεί ο καθένας να ζητάει ότι του κατέβει ακου 120 ευρω , δε θέλει να δώσει για δίπλωμα ο άνθρωπος μια αυτοψία θα έρθει να κάνει και θα συντάξει μια δήλωση , έλεος δηλαδή με τους αρπακολατζηδες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...