Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, panagiotou είπε

γιατι αναφερεσθε στην τιμη και οχι στις χρεωσεις  υπερ τριτων και φπα που ξεπερνουν το 50% του τιμολογιου.

γιατί η σύγκριση τιμών δεν αφορά τα υπόλοιπα (edit είναι κοινά για όλα τα προγράμματα)

και φυσικά όποια συζήτηση για τις έξτρα χρεώσεις είναι εκτός του συγκεκριμένου νήματος

Επεξ/σία από korakios
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, panagiotou είπε

και οχι στις χρεωσεις  υπερ τριτων και φπα που ξεπερνουν το 50% του τιμολογιου

Διότι δεν τα επιβάλλει η ΔΕΗ αυτά, ούτε είναι στο χέρι της ο περιορισμός τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

15/2/2022 επιτέλους μπήκα στο πρόγραμμα που απαιτήθηκα στις 22/11/2021!!!!!! Το μόνο που απομένει είναι να ενταχθώ  στην παλαιά τιμολόγηση και περιμένω να βγει ο 1ος λογαριασμός γιατί με΄τα θα έχουμε πάλι τρεξίματα!

image.png.de138a6b44010e957bb79ae35fc4439e.png

κοράκιε έτσι όπως το βλέπεις θα μου κοπανήσουν τις διπλάσιες τιμές έτσι δεν είναι;

Επεξ/σία από snet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, snet είπε

Το μόνο που απομένει είναι να ενταχθώ  στην παλαιά τιμολόγηση

στο παλιό είσαι αφού έχεις 2 χρόνια δέσμευση (ενεργό ως 12/12/2023)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ουφ ναι! έχω πάθει τέτοια τρομάρα με την υπόθεση,  που βλέπω μπροστά μου φαντάσματα!

παλαιό πρόγραμμα γιατί η αίτηση έγινε 22/11 και υπογραφή 24/11 & 29/11 (εξαρτάται πότε θεωρούν ότι έλαβαν τα έγγραφα)

θα  χρειαστώ ψυχολόγο για να το πιστέψω πλέον!!

Ευχαριστώ όλους θερμά για το support και ειδικά στον Κοράκιο που δεν τα παράτησα!!

Επεξ/σία από snet
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, snet είπε

θα  χρειαστώ ψυχολόγο για να το πιστέψω πλέον!!

...δε σε χαλάει, τώρα που θα σου περισσεύουν λεφτά με τις τιμές του παλιού Ονλάιν 😁

 

(...τί να πω ρε φίλε, σαρκάζω στην ουσία την καθυστέρηση της αναγνώρισης των αυτονόητων από την ΔΕΗ...)

...άντε,,,καλορίζικος!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Apostol. είπε

Ρωτησα να κανω παγια εντολη τραπεζης και μου ειπαν οτι για το Home Enter γινεται μονο με χρηση καρτας.

Ειναι δυνατον να μην μπορω να κανω κανονικη παγια εντολη τραπεζικη?

Με διαβεβαίωσε η τηλεφωνητρια (αφου διεκοψε να ρωτησει) οτι στο myhome enter γίνεται με παγια εντολή. Πρεπει ομως να γίνει μεσω τραπεζας και οχι on line. Το να δωσεις καρτα δεν το θεωρω ασφαλες σε περιπτωση που διαφωνησεις με τις χρεώσεις. Θα εχουν τη δυνατοτητα να τραβανε απο την καρτα ενω με τραπεζικη εντολή δινεις ενα λογαριασμο χωρις χρηματα και φροντιζεις εγκαιρα να βαλεις το αναλογο ποσο.

1 ώρα πριν, panagiotou είπε

γιατι αναφερεσθε στην τιμη και οχι στις χρεωσεις  υπερ τριτων και φπα που ξεπερνουν το 50% του τιμολογιου. Με ποιους εισθε με αυτους  τους δημαγωγους ?

Αυτο ειναι η μεγαλύτερη αλήθεια-απατη!!!! Ειδικα ο ΦΠΑ. Τι μπορουμε ομως να κανουμε?? Αδρανουμε όπως και για ολα τα άλλα (ΕΝΦΙΑ, εισφορα αλληλεγγύης, τελη κθκλοφοριας, καυσιμα κλπ)

Επεξ/σία από zevage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zevage είπε

Με διαβεβαίωσε η τηλεφωνητρια (αφου διεκοψε να ρωτησει) οτι στο myhome enter γίνεται με παγια εντολή. Πρεπει ομως να γίνει μεσω τραπεζας και οχι on line. Το να δωσεις καρτα δεν το θεωρω ασφαλες σε περιπτωση που διαφωνησεις με τις χρεώσεις. Θα εχουν τη δυνατοτητα να τραβανε απο την καρτα ενω με τραπεζικη εντολή δινεις ενα λογαριασμο χωρις χρηματα και φροντιζεις εγκαιρα να βαλεις το αναλογο ποσο.

Αν μιλαμε για χρεωστική καρτα, αυτη δουλεύει μονο αν ειναι συνδεδεμενη με εναν λογαριασμό και εχει μεσα λεφτα. 

Δυνατότητα εχουν μονο με πιστωτική και παλι αν εχει αγοραστικο περιθωριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έγραψα λίγο μπερδεμένα χθες, να με συμπαθάτε. Τα γράφω αποσπασματικά σε διαλείμματα από την δουλειά μου. Συμβόλαιο μου έκανε ο ιδιοκτήτης, δηλαδή ενοικιοστάσιο, μισθωτήριο. Για αυτό ήθελε αύξηση.

Πήγα σήμερα και υπέγραψα για enter plus. Μου το προώθησε η υπάλληλος λέγοντας μου ότι έχει ίδιο τιμολόγιο με απλό enter, ίδιες εκπτώσεις και έχει επιπλέον το πενηντάρικο δώρο και αυτό με τις επισκευές στο σπίτι αλλά μου είπε να το ψάξω καλά πριν τους καλέσω. Ελπίζω να μην βγω πολύ χαμένος σε σχέση με το απλό.

20 ώρες πριν, korakios είπε

άλλο το ΚΟΤ , άλλο η κρατική επιδότηση/πίστωση ΤΕΜ

 

19 ώρες πριν, washcloud είπε

...κανονικά είναι δική του υποχρέωση (αλλά αν είναι ψιλογύφτος θα σου πει "αν δεν ζήταγες να το πάρεις στ' όνομά σου δεν θα μου ζητούσαν ΥΔΕ" - κι έτσι εσύ έχεις χάσει από Γενάρη επιδοτήσεις αφού είναι στο δικό του όνομα και λογικά βέβαια όχι η κύρια κατοικία του, δηλαδή πες γύρω στο 60άρι ως τώρα). Όπως και να 'χει, ΥΔΕ μπορεί να βγεί μέχρι και με λιγότερο από 40 (αν και το 40άρι είναι περίπου η μέση ταρίφα) : γκούγκλαρε για προσφορές που προσφέρουν μέσω διάφορων σάιτ (στα οποία απλώς διαφημίζουν τις τιμές τους διάφοροι ηλεκτρολόγοι). Εξαρτάται κι από τα τατραγωνικά, αλλά έχω πετύχει και 20-25€. Γενικά κάνε την εσύ, αν ο άλλος συνεχίσει να μαλακίζεται (ή έστω πεσ' του να την μοιραστείτε, γιατί θα του καλύπτει 14 χρόνια...). ΚΑΝΟΝΙΚΑ εν τω μεταξύ, δεν πρέπει η ΔΕΗ (ή ο ΔΕΔΔΗΕ για την ακρίβεια, που είναι ο άμεσα ενδιαφερόμενος) να σου δημιουργήσει θέμα για την αλλαγή ονόματος, αλλά είναι (δυστυχώς) και "σε ποιον θα πέσεις", και έχεις περιθώριο 6(+ενός ακόμη, "καταληκτικού") να την καταθέσεις (μέσω μέιλ, πλέον), άρα ("κανονικά"), δεν θα πρέπει να σε απασχολήσει (άμεσα) το κόστος της...

...το πλας είναι +14 περισσότερα τον χρόνο (και προσφέρει αυτές τις "επισκέψεις τεχνικών" - όπως τις προσφέρει), μείον το 50άρι (που είναι σημερινό φρούτο - ρώτα το όταν πας κατάστημα, αν όντως ισχύει). Δεν είχε κάτι "κακό" (εκτός από το "+14"), απλά δεν υπήρχε κάποιος λόγος να το πορτείνουμε (μάλιστα οι "τεχνικοί" είναι με πολλά "ifs", σχετικά με το αν συμφέρουν τελικά ή όχι, σε σχέση με κάποιον "δικό σου" τεχνικό. Πχ αν τιμολογούν κέρατα, μάλλον για "κακό" θα είναι τελικά. Ενώ με τον "δικό σου", μέχρι και ν' αγοράσεις εσύ τα υλικά παίζει, για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σε κλέψει με τα τιμολόγια αγορών...).

...το έκανες λίγο σαλάτα : μέχρι 300kWh είναι οι κρατικές επιδοτήσεις "για την κρίση στο ρεύμα". Το τί εστί ΚΟΤ, δες το μόνος : https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/eidika-timologia-revma/ Αν δεν καταλάβεις κάποια πράγματα (αφού πρώτα διαβάσεις στο άνω λινκ), ρωτάς στο σχετικό θρεντ.

...ήθελε αύξηση στο νοίκι, αν παίρνατε το ρεύμα στ' όνομά σας...; Wtf. (...αν δηλαδή την ήθελε, για την ΥΔΕ που θα πλήρωνε, δλδ πες 5€ τον μήνα - γιατί πιο κάτω θα ήταν όχι γυφτιά να ζητήσει, αλλά να μην το χαρακτηρίσω - τότε καλά ξεμπερδέματα εύχομαι, γιατί τέτοια μυαλά ιδιοκτητών, μόνο προβλήματα θα σου φέρουν στην πορεία...)

έχετε δίκιο, έχω μπερδευτεί. Πάω για ΚΟΤ τώρα που νομίζω ότι το δικαιούμαι.

Μερικά στοιχεία ακόμα, για μελλοντική αναφορά.
Για την αλλαγή ονόματος ήθελε και ηλεκτρονικό μισθωτήριο, κάτι που δεν αναφέρεται πουθενά στο σάιτ της ΔΕΗ. Πάλι καλά που το κατέβασα στο κινητό, το έστειλα με μέηλ στην υπάλληλο και το πήρε.
Μου είπε επίσης για την ΥΔΕ, ότι την χρωστάμε και μπορεί να μας ενοχλήσει ο ΔΕΔΔΗΕ για αυτό.
Τελος, μου είπε να μπω για ebill σε καμιά βδομάδα, που θα έχει ενεργοποιηθεί σίγουρα το πρόγραμμα.

Επόμενες κινήσεις μου, δήλωση σαν πρώτη κατοικία στην εφορία (γινόταν παλιά, νομίζω ότι γίνεται ακόμα. Μην περιμένω την δήλωση του χρόνου για να με δουν σαν πρώτη κατοικία). Δεν θα έχω κρατικό επίδομα τώρα, αλλά θα το κάνω να ξεμπερδεύω. Νομίζω ότι παίζει ρόλο για ΚΟΤ.
Αίτηση για νυχτερινό στον ΔΕΔΔΗΕ, μόλις δω ενεργοποιημένο το πρόγραμμα.
Αίτηση για ΚΟΤ. Επίσης μόλις φανεί το πρόγραμμα.

Ερώτηση: την διαδικασία για πάγια πληρωμή μέσω κάρτας την κάνω μέσω ιντερνετ ή πρέπει να πάω πάλι από γραφεία; Αυτό ξέχασα να το ρωτήσω και στα γραφεία σήμερα. Επίσης, αν έχει ενεργοποιηθεί η πάγια πληρωμή και πάω εγώ και πληρώσω cash αλλού, τι συμβαίνει; Θα δουν την πληρωμή και δεν θα τα πάρουν από την κάρτα ή θα τα πάρουν και από την κάρτα;

 

Κύριοι, η βοήθεια σας είναι υπερπολίτιμη. @washcloud, τα σεντόνια σου είναι πολύ βοηθητικά. @korakios, αυτο το excel παίζει να σε κάνει πλούσιο, αν χρεώσεις το κάθε download. @takoulou και εδώ και στο θέμα για το νυχτερινό είσαι πολύτιμος. Όλα τα παιδιά που βοηθάνε, είστε η απόδειξη για το πόσο πολύτιμη είναι η αλληλεγγύη στις σημερινές συνθήκες. Δεν νομίζω ότι κάποιος από σας έχει τον άπλετο χρόνο, όλοι τον στερείτε από αλλού. Ευχαριστούμε πολύ.

Επεξ/σία από ekkli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΠΩΣ αποδεικνύει το μισθωτηριο ότι έμενε μέσα ?

Μπορεί να είχε εγκαταλείψει το ακίνητο.

Ειναι καπως πολυπλοκο για το εξηγησω εδω. Εμενα με πληρωνε κανονικά μεσω τραπεζας.

7 λεπτά πριν, lacta13 είπε

Αν μιλαμε για χρεωστική καρτα, αυτη δουλεύει μονο αν ειναι συνδεδεμενη με εναν λογαριασμό και εχει μεσα λεφτα. 

Δυνατότητα εχουν μονο με πιστωτική και παλι αν εχει αγοραστικο περιθωριο

Αν για καθε λογαριασμο εχεις χρεωστικη καρτα τοτε ενταξει. Συνηθως ομως η τραπεζες δινουν μια χρεωστικη που τη συνδεεις με οσους λογαριασμους (της ιδιας τραπεζας εννοειται) θελεις. Η παγια εντολη μεσω καρτας τραβαει χρηματα απο οποιο λογαριασμο βρει με χρήματα και ειναι συνδεδεμενος με την καρτα. Αντιστοιχα οι λογαριασμοι (ιδιας τραπεζας) δεν συνδεονται αυτοματα με την καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, lacta13 είπε

Αν μιλαμε για χρεωστική καρτα, αυτη δουλεύει μονο αν ειναι συνδεδεμενη με εναν λογαριασμό και εχει μεσα λεφτα. 

Δυνατότητα εχουν μονο με πιστωτική και παλι αν εχει αγοραστικο περιθωριο

Και γιατι εμενα ενω την ρωτησα τρεις φορες μου ειπε το αντιθετο?

Να ξαναπαρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάναμε ακύρωση του MyHome Online και πάλι αίτηση και δεν ήρθε ποτέ το επιβεβαιωτικό email. Παρατηρήσαμε ότι και την πρώτη φορά το ίδιο είχε γίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...