Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^ λογικά θα δεις εκπτώσεις ΚΟΤ στον εκκαθαριστικό. Το Έντερ πάντως δέχεται ΚΟΤ κανονικά και με τον νόμο.

6 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Ενεργοποιήθηκε το Enter και σε εμάς, εχθές το πρωί έκανα την αίτηση online μέσω του ebill.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί δεν λέει ότι έχει ενεργοποιηθεί ο μηνιαίος λογαριασμός. Πρέπει να το ενεργοποιήσω εγώ;

Ο μηνιαίος λογαριασμός δεν είναι καν προαπαιτούμενο του Έντερ (του Ονλάιν είναι). Από 'κει και περα, σε κανένα από τα δυο δεν ενεργοποιείται "αυτόματα" τίποτα...Πρέπει μόνος να ορίσεις (στο ebill) ποιες "υπηρεσίες" θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΠΑΛΙΟ MyHome Enter.

Ολοι εσεις που εχετε το παλιο MyHome Enter(το οποιο κι εληξε στις 03/12) ειναι σιγουρο οτι κανεις απο εσας δεν ειχε ΚΟΤ οταν μπηκε στο προγραμμα.

Επειδη μπορει να το ξεχασετε αν περασει καιρος και να να ξεχασετε και τους ορους προσεξτε να μην ενεργοποιησετε το ΚΟΤ εφοσον το δικαιουστε γιατι θα σας πεταξει εξω απο το προγραμμα.

Ετυχε σε φιλο μου που το ειχε ξεχασει οτι το MyHome Enter(το παλιο εννοειται) δεν ειναι για πελατες ΚΟΤ και πριν μερικους μηνες μπηκε στο ΚΟΤ.το αποτελεσμα ηταν οτι μεσα σ'ενα 4μηνο πληρωσε 1450 ευρω συνολικα με τον τελευταιο εκκαθαριστικο να ειναι 991,00 ευρω.

Μεγαλη προσοχη λοιπον μην ξεχαστειτε κι ενεργοποιησετε το ΚΟΤ εφοσον ειστε στο MyHome Enter.Το παλιο ξαναλεω οχι αυτο που ισχυει σημερα.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, washcloud είπε

^ λογικά θα δεις εκπτώσεις ΚΟΤ στον εκκαθαριστικό. Το Έντερ πάντως δέχεται ΚΟΤ κανονικά και με τον νόμο.

Κανονικά δεν θα έπρεπε οι εκπτώσεις ΚΟΤ να είναι και στον έναντι;
Στους 2 προηγούμενους έναντι λογαριασμούς που κοιτάω, υπήρχε αυτό:
Εκπτ.KOT kWh/ημέραςX0,04500

Σχεδόν 400€ είναι ο λογαριασμός!
Ο αντίστοιχος περσινός, με σχεδόν 100 kWh λιγότερες ήταν 250€.

Δεν μπορώ να περιμένω μήπως και τυχόν στον εκκαθαριστικό περάσει η ΔΕΗ την έπτωση ΚΟΤ.
Αν δεν έχει περαστεί και τότε, θα είναι αργά.

Τι μπορώ να κάνω τώρα (αν μπορώ να κάνω).
Να πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω αν είναι με ενεργοποιημένη KOT η συγκεκριμένη σύμβαση/παροχή;
Να κάνω καταγγελία;

Στο δικό μου σπίτι με ΔΕΗ δεν έχω κοινωνικό, οπότε δεν έχω ιδέα περί κοινωνικού και τι ισχύει.

Όσοι έχετε myHome Enter με κοινωνικό τιμολόγιο, πάνω στο λογαριασμό γράφει «myHome Enter» ή «myHome Enter ΚΟΤ B»;

-.jpg.f9f28ef1789d595bcb65d29e4ea8879c.jpg691798048_.jpg.440484e1cc20ca53372d24684893a64f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω μπερδευτεί με τον τελευταίο λογαριασμό μου στο MyHome Online (2 λογαριασμούς έχω πάρει όλο και όλο, έναν έναντι και έναν εκκαθαριστικό). 

Πρώτος λογαριασμός (Έναντι με περίοδο κατανάλωσης 20/10/2021 - 06/12/2021. Ο λογαριασμός αναφέρει πίστωση -13 ευρώ λόγο του δώρου MyHomeOnline 30 ευρώ.  Η πίστωση θα γίνει στον επόμενο λογαριασμό)

msedge_2022-02-11_00-10-56.png.3cd72ccb40031c93493f955a5e7a7c27.png

Δεύτερος λογαριασμός (Εκκαθαριστικός με περίοδο κατανάλωσης 20/10/2021 - 06/02/2022. Ο λογαριασμός αναφέρει 13 ευρώ χρέωση η οποία λεεί θα πληρωθεί μέσω πάγιας εντολής όταν κοντέυει να λήξει)

msedge_2022-02-11_00-13-10.png.2ec39b5bb1d30ade4a0f9f42554dd3d5.png

Το μπέρδεμα είναι το εξής: Στον εκκαθαριστικό γιατί υπάρχει χρέωση 18,99 σαν "Έναντι Κατανάλωσης?? αφού όλες η kWh ξανά μπήκαν μέσα στον εκκαθαριστικό σαν να μην πλήρωσα τον έναντι! και επίσεις αν μετρόυσε ο έναντι η ρυθμιζόμενες χρεώσεις δεν θα ήταν 16,24 - 4,51 = 11,73? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Να πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω αν είναι με ενεργοποιημένη KOT η συγκεκριμένη σύμβαση/παροχή;

όχι

5 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Να κάνω καταγγελία;

αμφισβήτηση λογαριασμού

6 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Όσοι έχετε myHome Enter με κοινωνικό τιμολόγιο, πάνω στο λογαριασμό γράφει «myHome Enter» ή «myHome Enter ΚΟΤ B»;

υπόψιν αν δεν έπαιρνε ΚΟΤ ,απλά θα τους πετούσε στο Γ1 , μάλλον συστημικό λάθος (τα όρια δεν τα ξεπέρασαν άρα κομπλέ)

4 λεπτά πριν, XghosT7 είπε

Το μπέρδεμα είναι το εξής: Στον εκκαθαριστικό γιατί υπάρχει χρέωση 18,99 σαν "Έναντι Κατανάλωσης?? αφού όλες η kWh ξανά μπήκαν μέσα στον εκκαθαριστικό σαν να μην πλήρωσα τον έναντι! και επίσεις αν μετρόυσε ο έναντι η ρυθμιζόμενες χρεώσεις δεν θα ήταν 16,24 - 4,51 = 11,73? 

δεν μπαίνω στο τριπάκι να αναλύσω (έφτασα σε σημείο που θα μου κοβαν το ρεύμα γιατί απλά δεν πλήρωνα έναντι και περίμενα εκκαθαριστικό , έχω αλλεργία σε έναντι)  , αλλά υποθέτω είναι επειδή είχες τα -30€ δώρο , τα οποία χρεώθηκαν , ώστε να τα ξαναπάρεις στον εκκαθαριστικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι

αμφισβήτηση λογαριασμού

υπόψιν αν δεν έπαιρνε ΚΟΤ ,απλά θα τους πετούσε στο Γ1 , μάλλον συστημικό λάθος (τα όρια δεν τα ξεπέρασαν άρα κομπλέ)

Άρα έχει κάνει πατάτα η ΔΕΗ, οπότε να κάνω αμφισβήτηση λογαριασμού;

Και τι ζητάω;
Να ξαναεκδόσουν τον λογαριασμό με περασμένες τις εκπτώσεις ΚΟΤ μέσα, γιατί ο τελευταίος λογαριασμός είναι λάθος;

Έχω στα υπόψην και αυτά βέβαια:
https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58938960
https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/487/#comment-58981634

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

μόνο το αμφισβήτηση στο [email protected] για αρχή , μετά ΡΑΕ ή και ΡΑΕ κατευθείαν αν επείγει

το 2ο λινκ είναι ψιλοάσχετο με την περίπτωση , αφορά το κλείσιμο τιμής του προγράμματος στις παλιές τιμές

5 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Και τι ζητάω;
Να ξαναεκδόσουν τον λογαριασμό με περασμένες τις εκπτώσεις ΚΟΤ μέσα, γιατί ο τελευταίος λογαριασμός είναι λάθος;

ναι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Κανονικά δεν θα έπρεπε οι εκπτώσεις ΚΟΤ να είναι και στον έναντι;
Στους 2 προηγούμενους έναντι λογαριασμούς που κοιτάω, υπήρχε αυτό:
Εκπτ.KOT kWh/ημέραςX0,04500

Σχεδόν 400€ είναι ο λογαριασμός!
Ο αντίστοιχος περσινός, με σχεδόν 100 kWh λιγότερες ήταν 250€.

Δεν μπορώ να περιμένω μήπως και τυχόν στον εκκαθαριστικό περάσει η ΔΕΗ την έπτωση ΚΟΤ.
Αν δεν έχει περαστεί και τότε, θα είναι αργά.

Τι μπορώ να κάνω τώρα (αν μπορώ να κάνω).
Να πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω αν είναι με ενεργοποιημένη KOT η συγκεκριμένη σύμβαση/παροχή;
Να κάνω καταγγελία;

Στο δικό μου σπίτι με ΔΕΗ δεν έχω κοινωνικό, οπότε δεν έχω ιδέα περί κοινωνικού και τι ισχύει.

Όσοι έχετε myHome Enter με κοινωνικό τιμολόγιο, πάνω στο λογαριασμό γράφει «myHome Enter» ή «myHome Enter ΚΟΤ B»;

-.jpg.f9f28ef1789d595bcb65d29e4ea8879c.jpg691798048_.jpg.440484e1cc20ca53372d24684893a64f.jpg

ΕΣΥ, μιλάς για Κοτ.

Όμως ο λογαριασμός γράφει my home enter N.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά, επειδή από τα λίγα που διάβασα εδώ το έχετε κάνει επιστήμη θα ήθελα τη γνώμη σας. για εμένα που θέλω να γυρίσω δεη ποιο πρόγραμμα πρέπει να ζητήσω? Η κατανάλωση μου είναι περίπου 400 ημέρα, 70 νύχτα. Χτες είχα καταλήξει στο enter. Τώρα βλέπω το online ότι έχει και φθηνότερη kwh και φθηνότερο πάγιο, και 30€ καλωσορισματος. Κάτι δε καταλαβαίνω ή συμφέρει τελικά το online. 

Επεξ/σία από Jake07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, XghosT7 είπε

Στον εκκαθαριστικό γιατί υπάρχει χρέωση 18,99 σαν "Έναντι Κατανάλωσης?? αφού όλες η kWh ξανά μπήκαν μέσα στον εκκαθαριστικό σαν να μην πλήρωσα τον έναντι! και επίσεις αν μετρόυσε ο έναντι η ρυθμιζόμενες χρεώσεις δεν θα ήταν 16,24 - 4,51 = 11,73? 

Ο έναντι έχει και χρεώσεις δήμου και ΕΡΤ που είναι υπολογισμενες σε κάθε λογαριασμό για τις μέρες που καλύπτει ο συγκεκριμένος. Άρα δεν αφαιρείται όλος ο έναντι στην εκκαθάριση, παρά μόνο η αξία ρεύματος που χρεώθηκε στο έναντι.

Σ' εσένα η αξία ρεύματος του εναντι ήταν -23.50+4.51=-18.99. Άρα, αφαιρεί τα -18.99, και -(-18.99)=18.99 και ξανακάνει την πράξη εξ αρχής (ξαναυπολογιζει τα -30 της έκπτωσης κλπ κλπ).

Αυτό που ακούγεται συχνά από διάφορους μύστες ότι δεν χρειάζεται να πληρώνεις τον έναντι και αρκεί να πληρώνεις τους εκκαθαριστικούς δεν θα έλεγα ότι χαρακτηρίζεται από ιδιαίτερη σοφία...

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαβα κι εγω τον Εκκαθαριστικο του τελευταιου 4μηνου. Ρητρα 372ε και εκπτωση 262ε. Δηλαδη αν ειχα γραφτει στο εναλλακτικο προγραμμα θα ειχα γλυτωσει αυτα τα 110ε?

(στο προηγ. 4μηνο ηταν ρητρα 106, εκπτωση 55)

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, marmagia είπε

Το ίδιο λέμε. Το παλιό (προ 3/12) online έχεις

Ναι μονο οι τιμες αλλαζουν 0.017 αντι0.096 κατα τα αλλα το παλιο

4 λεπτά πριν, leouliss είπε

Ναι μονο οι τιμες αλλαζουν 0.017 αντι0.096 κατα τα αλλα το παλιο

0.17

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά μπερδεύτηκα. Στη ΔΕΗ μου είπαν ότι δεν υπάρχει ρητρα αναπροσαρμογης. Τελικά τι ισχύει? 

 

Επεξ/σία από Jake07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...