Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, yogi7 είπε

Μια ερώτηση και από μένα,

Αν ξεπεράσεις τις κιλοβατώρες του ΚΟΤ , χάνεις την έκπτωση  του ΚΟΤ για όλες τις κιλοβατώρες ή μόνο για τις παραπάνω του ορίου;

ευχαριστώ πολύ

Υπάρχει θρεντ για το ΚΟΤ, λίγες σελίδες ανάγνωση πίσω και θα βρεις την απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Βγήκε ο πρώτος λογαριασμός με My home online (ενεργοποίηση 28/12/21)

Να σημειώσω πως δεν έβαλα στο e-bill μόνος μου τις μετρήσεις αν και νομίζω πως από εδώ και πέρα θα πρέπει να το κάνω για να χρεώνομαι ότι καταναλώνω.

Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας σχετικά με τις χρεώσεις. Ο λογαριασμός με το my home online είναι και αυτός έναντι, όπως και ο τελευταίος με το Γ1Ν. Φαίνεται πως στις εκτιμώμενες κιλοβατώρες έχουν χρεώσει λίγο πάνω απ' τις μισές με την τιμή του Γ1Ν και τις υπόλοιπες με την τιμή του my home online. Μου φαίνεται οκ να πω την αλήθεια.

Επίσης το my home online δεν έχει έκπτωση συνέπειας ή άλλες εκπτώσεις, σωστά;

Κάτι άσχετο... έχω ήδη αρχίσει αίτημα αμφισβήτησης λογαριασμού για την εγγύηση την οποία βάση της ανακοίνωσης εδώ shorturl.at/kwVX8 θα έπρεπε να την επιστρέψουν σε περίπτωση ενεργοποίησης πάγιας εντολής. Η απάντηση που έλαβα προς το παρόν, είναι πως αυτό ισχύει για συμβόλαια μετά τις 14/7/21. Επιφυλάσσομαι για την συνέχεια...

G1N.pdf MHOnline.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Καλησπέρα. Βγήκε ο πρώτος λογαριασμός με My home online (ενεργοποίηση 28/12/21)

Να σημειώσω πως δεν έβαλα στο e-bill μόνος μου τις μετρήσεις αν και νομίζω πως από εδώ και πέρα θα πρέπει να το κάνω για να χρεώνομαι ότι καταναλώνω.

Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας σχετικά με τις χρεώσεις. Ο λογαριασμός με το my home online είναι και αυτός έναντι, όπως και ο τελευταίος με το Γ1Ν. Φαίνεται πως στις εκτιμώμενες κιλοβατώρες έχουν χρεώσει λίγο πάνω απ' τις μισές με την τιμή του Γ1Ν και τις υπόλοιπες με την τιμή του my home online. Μου φαίνεται οκ να πω την αλήθεια.

Επίσης το my home online δεν έχει έκπτωση συνέπειας ή άλλες εκπτώσεις, σωστά;

Κάτι άσχετο... έχω ήδη αρχίσει αίτημα αμφισβήτησης λογαριασμού για την εγγύηση την οποία βάση της ανακοίνωσης εδώ shorturl.at/kwVX8 θα έπρεπε να την επιστρέψουν σε περίπτωση ενεργοποίησης πάγιας εντολής. Η απάντηση που έλαβα προς το παρόν, είναι πως αυτό ισχύει για συμβόλαια μετά τις 14/7/21. Επιφυλάσσομαι για την συνέχεια...

G1N.pdf 222 kB · 0 downloads MHOnline.pdf 276 kB · 0 downloads

Μια πρώτη παρατήρηση είναι ότι για κάποιο λόγο ΔΕΝ μπορέσε ο δεδδηε να μετρήσει την ένδειξη !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μια πρώτη παρατήρηση είναι ότι για κάποιο λόγο ΔΕΝ μπορέσε ο δεδδηε να μετρήσει την ένδειξη !!!!

Το λες επειδή φαίνεται σε κάποιο σημείο του λογαριασμό ή επειδή δεν υπάρχει καταγραφή στο σημείο των μετρητών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μια πρώτη παρατήρηση είναι ότι για κάποιο λόγο ΔΕΝ μπορέσε ο δεδδηε να μετρήσει την ένδειξη !!!!

Ηταν να περασει ο Δεδδηε και δεν περασε για την κανονικη καταμετρηση που γινεται  καθε τεσσερεις μηνες..Μηπως βρηκε κλειστα; Εχει ξαναγινει; Ο λογαριασμος πρεπει να γραφει επομενη καταμετρηση...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Το λες επειδή φαίνεται σε κάποιο σημείο του λογαριασμό ή επειδή δεν υπάρχει καταγραφή στο σημείο των μετρητών;

Γράφει ΕΝΑΝΤΙ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...η αλήθεια είναι πως η σελίδα 647 (2 μόλις σελίδες πριν την αρχική σου ερώτηση) ξεκινάει με σεντόνι γνωστού σεντονά (:ρ) όπου κυριώς εξηγείται "γιατί το 0,11 ΔΕΝ είναι και τόσο,,,,011 τελικά".

Εκτός κι αν μ' έχεις πλοκ. :-)

Ωχ δίκαιο έχεις, αλλά το είδα σεντόνια, είδα ότι μιλούσες για την Ελιν και όχι για το Γ1Ν και δεν του έδωσα μεγάλη σημασία. Είσαι επεξηγηματικός πάντως!

Ανεβάζω τον εκκαθαριστικό που μου ήρθε, πιστεύεις ότι θα ήμουν καλύτερα σε Online/Enter;

 

logariasm.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ηταν να περασει ο Δεδδηε και δεν περασε για την κανονικη καταμετρηση που γινεται  καθε τεσσερεις μηνες..Μηπως βρηκε κλειστα; Εχει ξαναγινει; Ο λογαριασμος πρεπει να γραφει επομενη καταμετρηση...

Σε όλους τους έναντι που έχω δεν έχουν kwh στις ενδείξεις μετρητή.

Στο e-bill φαίνεται πως έχουν καταχωρήσει μέτρηση στις 24/11/21 (διαφορετική από τον τελευταίο εκκαθαριστικό, εκδ. 27/9).

image.png.ba601cd2925620d79fec1145223a42e8.png

Δεν το αποκλείω να πέρασαν και να ήταν κλειστά. Αλλά μήπως λόγω αλλαγής προγράμματος έβγαλαν επίσης έναντι αντί του εκκαθαριστικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, πηγα χθες τελικα σε κατάστημα καο ενεργοποίησα το enter, αλλαγη απο ζενιθ. 

Η πλακα ειναι οτι ο υπάλληλος με είπε το ebill που ειχα παλαιοτερα, θα αργήσει να παρει το νεο ακίνητο, να μπω σε καμια βδομαδα να το δω. 

Μπαινω σημερα και παράδοξος μου το βγαζει. Οπως παραδοξος μου λεει ληξη 6/2/2023 ενω εγω στην ουσια εκανα αιτηση στην 7 το απόγευμα. Επίσης μου ειπε στην ουσια οτι θα αρχίσω να τιμολογουμε στην ΔΕΗ οταν θα ερθει ο ΔΕΔΔΗΕ να κανει κανει την αρχικη μέτρηση και ετσι νθα ενημερωθει και η ζενιθ για να μου βγαλει τον τελικο. 

Αρα εμενα τυπικα μου λεει ληξη 6/2/23; ή θα αλλαξει η ληξη οταν παρουν την μετρηση; (μου φαίνεται απίθανο να ηρθαν σήμερα... 

 

Screenshot_20220208_213420.jpg

Επεξ/σία από lacta13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fan είπε

Διάβασα καμιά 10αρια σελίδες και δεν το βρήκα. Αφού μπήκες στον κόπο να απαντήσεις γιατί δεν γράφεις σε δύο γραμμές για αυτό που ρωτάω;

Νομίζω ότι σου έχουν ήδη απαντήσει. Το Γ1 της ΔΕΗ μπορεί να λέει τιμή κιλοβατώρας 0,11, σε αυτήν όμως προστίθεται η ρήτρα αναπροσαρμογής, οπότε πληρώνεις πολύ παραπάνω. Αν μάλιστα δεν δικαιούσαι τις κρατικές επιδοτήσεις (που έτσι και αλλιώς ισχύουν μέχρι τις πρώτες 300 κιλοβατώρες), πρέπει να σου βγαίνει η τιμή του ρεύματος περίπου 0,30 από την 1η κιλοβατώρα.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fan είπε

πιστεύεις ότι θα ήμουν καλύτερα σε Online/Enter;

Ασυζητητί. Και όχι μόνο για τις ~300kWh που τώρα τις πληρώνεις με ~0,30, αλλά και για την περιπτωση που έχει σταματήσει η επιδότηση για εσένα από Γενάρη και δεν το ξέρεις (αν είναι δηλωμένο ως κύρια κατοικία στην φορολογική σου το σπίτι, είσαι ΟΚ πάντως), όπως και για την περίπτωση που θα μειωθεί κι άλλο η επιδότηση (ή θα κοπεί για όλους). Θα πρέπει βέβαια να μείνεις συντονισμένος με το θρεντ και τις εξελίξεις των επόμενων μηνών, για να μην την ξαναπατήσεις αν αλλάξουν τα πράγματα (οπότε θα συμφέρει να γυρίσεις στο Γ1)...

*...μην παρεξηγείσαι που "γκρινιάζουμε" για το διάβασμα - λέμε τα ίδια και τα ίδια σε όλους, όταν οι ίδιοι που γκρινιάζουμε, είχαμε διαβάσει πολύ από το θρεντ όταν πρωτομπήκαμε, για να καταλάβουμε τί παίζει (που είναι και το λογικό, καθώς είναι όλο σαν ένα "εγχειρίδιο χρήσης"). Και πίστεψέ με, η διάθεση για βοήθεια υπάρχει απ' όλους, αλλά η επαναλαμβανόμενη πληκτρολόγηση είναι από ψυχοφθόρα μέχρι δακτυλοφθόρα...Και "μπουκώνει" και το θρεντ, εδώ που τα λέμε...

1 ώρα πριν, lacta13 είπε

ή θα αλλαξει η ληξη οταν παρουν την μετρηση;

Το πιθανότερο αυτό είναι.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MiJ16 είπε

Σε όλους τους έναντι που έχω δεν έχουν kwh στις ενδείξεις μετρητή.

Στο e-bill φαίνεται πως έχουν καταχωρήσει μέτρηση στις 24/11/21 (διαφορετική από τον τελευταίο εκκαθαριστικό, εκδ. 27/9).

image.png.ba601cd2925620d79fec1145223a42e8.png

Δεν το αποκλείω να πέρασαν και να ήταν κλειστά. Αλλά μήπως λόγω αλλαγής προγράμματος έβγαλαν επίσης έναντι αντί του εκκαθαριστικού.

Χαίρω πολύ !!! Αφού είναι ΕΝΑΝΤΙ, πως να έχουν ενδείξεις !!

Σου ξαναγράψα: άσχετα από την αλλαγή που έκανες, για κάποιο λόγο βρήκε κλειστά ο δεδδηε και αυτό απαγορεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, μια από τα ίδια η λογική των επιδοτήσεων για τον Φεβρουάριο. Μειώνεται κατά 1 λεπτό η κρατική επιδότηση ανά kwh (πάντα για τις πρώτες 300 kwh το μήνα) επειδή μειώθηκε περίπου τόσο και η ρήτρα για Φεβρουάριο. Συνολική επιδότηση για 300 kwh 39 Ευρώ το μήνα.

Ισχύουν ακριβώς οι προηγούμενοι υπολογισμοί, μέχρι 300 kwh το μήνα μπορεί και να συμφέρουν τα ρητροπρογράμματα (ή να βγαίνει ακριβώς το ίδιο), από κει πάνω αρχίζουν να συμφέρουν τα σταθερά της ΔΕΗ.  Στις πολύ μεγάλες καταναλώσεις προφανώς συμφέρουν περισσότερο.

Όσοι έχουν προλάβει  τα παλιά Enter/Online χάρη στο φόρουμ και επίσης έχουν  πολύ μεγάλες καταναλώσεις, θα ειδοποιηθούν εκ της διαχειρίσεως να στείλουν σοκολατάκια  στους αρχικούς συντελεστές του φόρουμ (πχ Κοράκιο).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...