Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο forum.Θελω να ρωτησω για την ΔΕΗ επειδη και εγω εχω Γ1 χωρις καν νυχτερινο και ο λογαριασμος μου ηρθε 980 ευρω αν συμφερει να αλλαξω το Γ1 και να παω στο online ή στο enter.Βλεπω ομως στις χρεωσεις του εκαστοτε προγραμματος οτι το Γ1 τη kWh τη χρεωνει 0,11 λεπτα ενω το online 0,17 και το enter 0,18.Και επειδη ειχα καταναλωση 3343 kWh για το τετραμηνο που μας περασε (13/9 - 13/1) ψαχνω να δω τι με συμφερει οικονομικα να κανω.Να σημειωσω οτι εχω μια RTX 3060 TI Founders Edition και μια GTX 1070 σε διαφορετικα pc η καθε μια,τα οποια σκαβουν ολο το 24ωρο χωρις σταματημο για τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, batstroke είπε

Καλησπερα στο forum.Θελω να ρωτησω για την ΔΕΗ επειδη και εγω εχω Γ1 χωρις καν νυχτερινο και ο λογαριασμος μου ηρθε 980 ευρω αν συμφερει να αλλαξω το Γ1 και να παω στο online ή στο enter.Βλεπω ομως στις χρεωσεις του εκαστοτε προγραμματος οτι το Γ1 τη kWh τη χρεωνει 0,11 λεπτα ενω το online 0,17 και το enter 0,18.Και επειδη ειχα καταναλωση 3343 kWh για το τετραμηνο που μας περασε (13/9 - 13/1) ψαχνω να δω τι με συμφερει οικονομικα να κανω.Να σημειωσω οτι εχω μια RTX 3060 TI Founders Edition και μια GTX 1070 σε διαφορετικα pc η καθε μια,τα οποια σκαβουν ολο το 24ωρο χωρις σταματημο για τιποτα.

Καλησπερα.. Να βαλεις νυχτερινο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Από αυτά που διάβασα κατάλαβα πως το πιο συμφέρον είναι το my home online. Είναι καλύτερα να μπω στο enter? Δεν έχω θέμα με πάγια εντολή. 

Τσέκαρε τις διαφορές τους στις σελίδες τους στη ΔΕΗ κι αποφάσισε. "Το ίδιο είναι", σχεδόν, από άποψη κόστους, απλά από άλλο πάροχο, το Ονλάιν (αν δεν ξέρεις) μπορεί να σου προκύψει μπελάς (πρέπει οταν εμφανιστεί η παροχή στο ebill account που θα φτιάξεις να ενεργοποιήσεις μόνος σου μινιαίο, πάγια και να βάλεις κι εκεί αριθμό κάρτας, γιατί αν το αιτηθείς μέσω econtract (καθώς όταν είσαι από άλλο πάροχο μόνο έτσι μπορείς να το αιτηθείς), ΔΕΝ θα στα ενεργοποιήσουν αυτοί, και θα βολοδέρνεις στο,,,Γ1 μέχρι να πάρεις χαμπάρι τί παίχτηκε...(υπάρχει βέβαια και η εναλλακτική να πας σε κατάστημα, να ζητήσεις Γ1 και κωδικό εταίρου μόλις υπογράψεις, και γυρνώντας στο σπίτι να φτιάξεις με βάση αυτόν ebill account και μέσα από εκεί να ενεργοποιήσεις το Ολάιν). Άσε που ενίοτε σου στέλνουν άλλη συμβαση να υπογράψεις (όταν το κάνεις με΄σω econtract), κι αν δεν το πάρεις χαμπάρι, πάλι στο Γ1 θα καταλήξεις (Σε αυτόν τον τομέα, είναι για σκότωμα στη ΔΕΗ...).

Αν δεν χαλιέσαι που το Έντερ είναι λίγο πιο ακριβό, και δεν θες "ζαλούρα", είτε πάνε σε κατάστημα ΔΕΗ για υπογραφές για αυτό, είτε αιτήσου το μέσω econtract (καθώς αυτό δεν έχει "προαπαιτούμενα"). Απλά ΙΣΩΣ καθυστερήσει, μέσω econtract. Aν θες να φύγεις απο Βατ,,,πετώντας, πας σε κατάστημα ΔΕΗ.

Εγώ λοιπόν γενικά προτείνω Έντερ, αλλά αν έχεις όρεξη ν' ασχοληθείς καισ ε νοιάζει το όποιο μικρό κέρδος, κοίτα το Ονλάιν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα.. Να βαλεις νυχτερινο..

Θα βαλω νυχτερινο αλλα πρωτα πρεπει να διαλεξω προγραμμα.Γιατι πρεπει να εισαι σε προγραμμα και μετα να κανεις την αιτηση για το νυχτερινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια σας. Θα πάω αύριο να τα φτιάξω σε κατάστημα. Η γενικότερη συνεισφορά του φόρουμ είναι σε υψηλό επίπεδο. Σε ότι θέμα μου προέκυψε (από στήσιμο pc και συνδρομές xbox μέχρι τι να κάνω με το ρεύμα), υπάρχουν πάντα παιδιά να βοηθήσουν και να δώσουν τις σωστές κατευθύνσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, batstroke είπε

Καλησπερα στο forum.Θελω να ρωτησω για την ΔΕΗ επειδη και εγω εχω Γ1 χωρις καν νυχτερινο και ο λογαριασμος μου ηρθε 980 ευρω αν συμφερει να αλλαξω το Γ1 και να παω στο online ή στο enter.Βλεπω ομως στις χρεωσεις του εκαστοτε προγραμματος οτι το Γ1 τη kWh τη χρεωνει 0,11 λεπτα ενω το online 0,17 και το enter 0,18.Και επειδη ειχα καταναλωση 3343 kWh για το τετραμηνο που μας περασε (13/9 - 13/1) ψαχνω να δω τι με συμφερει οικονομικα να κανω.Να σημειωσω οτι εχω μια RTX 3060 TI Founders Edition και μια GTX 1070 σε διαφορετικα pc η καθε μια,τα οποια σκαβουν ολο το 24ωρο χωρις σταματημο για τιποτα.

...κάνε λίγο τον κόπο να διαβάσεις καποιες σελίδες πίσω στο θρεντ, έστω σε "speed reading" τρόπο. Θα παρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες (που εμφανώς σου λείπουν τώρα).

Κατά τ' άλλα, δεν θα 'ταν άσχημο να μας ανεβάσεις τον λογαριασμό (σβήνοντας προσωπικά στοιχεία πρώτα), ακόμη κι αν την ουσία ήδη μας την είπες.

Όσο για την κιλοβατώρα, εμ ΔΕΝ την πληρώνεις "0,11", από τον Αύγουστο μάλιστα, αυτό είναι το θέμα...

Στην ουσία την πληρώνεις, εφ' όσον παίρνεις ακόμα και τον Γενάρη, την σχετική κρατική επιδότηση ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 300 κιλοβατώρες του κάθε μήνα, με σχεδόν 0,16. Για τίς ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ που  έχεις κάθε μήνα, η χρέωση είναι (...κάθεσαι; ) 0,30...

Το μάινινγκ άμα θες συνέχισέ το, αλλά είναι είναι ψιλοαυτοχειρία, αναφορικά με τον λογαριασμό ρεύματος...Διότι ούτως ή άλλως, σταθερο-ξεσταθερό (πρόγραμμα), το ρεύμα έχει γίνει πανάκριβο από το καλοκαίρι. Tα σταθερά της ΔΕΗ είναι damage control, κι όχι σωτηρία (και είναι κι ό,τι καλύτερο υπάρχει στην αγορά να φανταστείς....).

Η λογική πάντως λέει α) ξεκίνα οικονομία στις καταναλώσεις β) βάλε οπωσδήποτε νυχτερινό με σχεδόν 3.5MWh/μηνο. Από 'κει και πέρα τί σου αποδίδει το μάινινγκ, εσύ το ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, batstroke είπε

Θα βαλω νυχτερινο αλλα πρωτα πρεπει να διαλεξω προγραμμα.Γιατι πρεπει να εισαι σε προγραμμα και μετα να κανεις την αιτηση για το νυχτερινο.

Εσυ κανε αιτηση στον Δεδδηε για το νυχτερινο...Δεν πειραζει να διαλεξεις προγραμα.. Ετσι και αλλιως το νυχτερινο μπορει να μπει  μετα απο ενα δυο μηνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια σας. Θα πάω αύριο να τα φτιάξω σε κατάστημα. Η γενικότερη συνεισφορά του φόρουμ είναι σε υψηλό επίπεδο. Σε ότι θέμα μου προέκυψε (από στήσιμο pc και συνδρομές xbox μέχρι τι να κάνω με το ρεύμα), υπάρχουν πάντα παιδιά να βοηθήσουν και να δώσουν τις σωστές κατευθύνσεις. 

...γι' αυτό κι εσύ να δίνεις πίσω, όπου μπορείς. Αυτό είναι το ουσιαστικότερο "ευχαριστώ".

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Στα ΔΕΗ online και ENTER βλεπω δεν υπολογιζεται και η εκπτωση 30ε και 2% και 5%?

Ειμαι μεταξυ των 2 αυτων και θα γινουν με παγια

Αν βαλεις και τις εκπτωσεις βγαινει το ENTER ποιο φθηνο 

υπολογίζεται κανονικά στα τρίμηνα

υπόψιν δε μετράνε τυχών δώρα στην τελική τιμή

36 λεπτά πριν, batstroke είπε

Βλεπω ομως στις χρεωσεις του εκαστοτε προγραμματος οτι το Γ1 τη kWh τη χρεωνει 0,11 λεπτα ενω το online 0,17 και το enter 0,18.Και επειδη ειχα καταναλωση 3343 kWh για το τετραμηνο που μας περασε (13/9 - 13/1) ψαχνω να δω τι με συμφερει οικονομικα να κανω.

μια ανάγνωση τις προηγούμενες 10 σελίδες θα καταλάβεις οτι το Γ1 έχει άλλες τιμές και το τι σε συμφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ειναι ο λογαριασμος μου.Οταν τον αντικρισα επαθα ενα μικρο σοκ.Τοσο μεγαλη αυξηση δεν την περιμενα ειναι η αληθεια.

20220208_194222.jpg

20220208_194344.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Self-metering στη ΔΕΗ δεν γίνεται κάθε μήνα, σωστά;

Το ρωτάω επειδή θα βάλω το enter και θα ήθελα να βάζω κάθε μήνα την καταμέτρηση ο ίδιος.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα ειναι οτι το mining το ξεκινησα τελη Νοεμβριου.Αρα σε αυτο το 4μηνο δεν ειναι ολοκληρο με mining παρα μονο ολος ο Δεκεμβρης και 2 δεκαημερα σε Νοεμβρη και Γεναρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, washcloud είπε

...γι' αυτό κι εσύ να δίνεις πίσω, όπου μπορείς. Αυτό είναι το ουσιαστικότερο "ευχαριστώ".

Offtopic:Καλά αυτό εννοείται. Όπου μπορώ- ξέρω βοηθάω και εγώ. 

Edit: Μόλις μπήκα youtube, πρώτη πρόταση :

Screenshot_20220208-195111_Opera.jpg

Επεξ/σία από Tigio13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...