Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, washcloud είπε

Την υγραερίου έλεγα να στην προτείνω κι εγώ. Πρόσεχε να αερίζεις καλά αν δεν έχεις ξαναδουλέψει γκάζι (όχι "για την μυρωδιά", αλλά για την υγρασία - εκτός κι αν έχει καλή εξωτερική μόνωση το σπίτι/είναι κολλητό με άλλα, δεν έχει  πολλή υγρασία η περιοχή κτλ). Επίσης έχε κατά νου γέμισμα φιάλης σε βενζινάδικο που γεμίζει αμάξια (ρώτα-μάθε, όλο και κάποιο θα βρεις παρ' ότι κανονικά είναι παράνομο, τα Silk έχουν μια τάση πχ) - βγαίνει μισοτιμής καθώς βάζουν το διπλάσιο από τις ετοιματζίδικες, με τα ίδια λεφτά (δεν υπάρχει θέμα "ασφάλειας" - απλά τις ετοιματζίδικες τις ΜΙΣΟγεμίζουν από την κανονική χωρητικότητα...) και θα γλυτώνεις και τις διαδρομές καθώς θα κρατάει και περισσότερο (στην μία σκάλα/εστία από τις 3, η ετοιματζίδικη στο 15ωρο βγάζει μια βδομάδα ενώ η γεμισμένη από εσένα, δυο).

Να πας πάλι ΔΕΗ Έντερ (διαφορά πάνω απ' όλα στην δέσμευση και στην ποινή πρόωρης αποχώρησης. Αλλά ΚΑΙ στα λεφτά.)

 

Ωπ θενξ. Εχω ηδη υγραεριου και την έχω καραβολευτει αλλα δεν ειχα ιδεα οτι μπορω να την γεμιζω χυμα. Και σε prime το ιδιο παιζει?? 

Επισης enter ή online? Δεν εχω θεμα με παγια εντολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, washcloud είπε

http://www.kalakrasia.com/

 

...μπα μη νομίζεις, όσο θα διαβάζεις με τις μέρες/βδομάδες τα σχετικα thread (σα να διαβάζεις ένα βιβλίο αραιά και που), τόσο θα σου φαίνεται η φάση λιγότερο 'δυσνόητη'. Είναι που δεν τα έχεις συνηθίσει όλα αυτά.

α)...όχι μόνο πρέπει ν' αλλάξεις (δυστυχώς δεν είχες καταλάβει Αύγουστο-Σεπτέμβρη τί παίχτηκε να είχες πάει σε σταθερό, ή έστω μέχρι αρχές Δεκέμβρη που ήταν μισοτιμής σε σχέση με τώρα, κι έχασες πολλά λεφτά...) - πρέπει ν' αλλάξεις ΣΗΜΕΡΑ : (μέσα από το ebill, αν έχεις ebill account) "MyHome Online" = υποχρεωτική πάγια εντολή εξόφλησης/λογαριασμός κάθε μήνα ή "MyHome Enter". Το 1ο λίγο πιο συμφέρον, αλλά προσοχή στα προαπαιτούμενα ενεργοποίησης.

Και γενικά από δω και πέρα να παρακολουθείς τις εξελίξεις 'συχνά", για να κινείσαι ανάλογα (πχ σε κάποια φάση - ποιος ξέρει πότε - μπορεί να ξανασυμφέρει το Γ1, οπότε να ξαναλλάξεις).

β) ...με τις υγείες σου 😋 

(...πάντως δεν είναι 700-τόσο, λιγότερα είναι, αφαίρεσε τις σχετικές εκπτώσεις. Πάλι μπούτζα είναι, αλλά,,,μικρότερη :ρ)

Γενικά πάλι καλά να λες που και νυχτερινό έχεις, και κυρίως ΚΟΤ (και μάλιστα με ψηλό όριο, λόγω 5μελούς). Σιγουρέψου ότι τα ξερετε απ' έξω τα ωράρια και τα εκμεταλλεύεστε στο φουλ (πολύς κόσμος τα έχει λάθος στο μυαλό του : σίγουρέψε το). Το ίδιο σιγούρεψε για το όριο του ΚΟΤ και να παρακολουθείς μετρητή τον τελευταίο μήνα του 4μηνου για να μην τα ξεπερνάς και χάνεις την έκπτωση. 

...υπ' όψιν το σταθερό damage control είναι, όχι σωτηρία, καθώς ούτως ή άλλως το ρεύμα έγινε πανάκριβο πλέον. Οπότε πρέπει να σκεφτείς σοβαρά και για το μέλλον. Μέχρι και πέρσι η φάση με τους θερμοσυσσωρευτές (και τον θερμοσίφωνα) τρωγότανε. Από εδώ και πέρα όμως θα κάνει τζιζ. Εσύ ξέρεις τί οικονομικά περιθώρια έχεις, αλλα΄προκειμένου να τα σκας στην ΔΕΗ για ρεύμα, καλύτερα να τα φας σε μόνωση (πρωτίστως, και ΑΝ λείπει), ή/και σε κλιματιστικά καινούρια/ακριβά, ή ξερωγώ και σε πελετόσομπα (αν υπάρχει ήδη πετρελαιολέβητας, έχει και το πετρέλαιο το νόημά του). Εξαρτάτα βέβαια από (πάρα) πολλά, η περιοχή, αν το σπίτι είναι "ακάλυπτο", αν είναι μονοκατοικία, αν είναι δικό σου, και χίλια-δυο άλλα,,,αλλά θέλει να το ψάξεις (...) γιατί το ρεύμα δείχνει να είναι ακατάλληλο πλέον μέσο θέρμανσης.

(...ίσως πάντως καλύτερα να ξεκίναγες με ηλιακό θερμοσίφωνα)

Και σίγουρα προσπαθήστε να κόψετε τυχόν "σπατάλες" (εντός κι εκτός εισαγωγικών).

Ευχαριστώ για το χρόνο σου. 

Ο λογαριασμος ηρθε 727 με ολα μεσα οπως θα δεις το πινακα...μαλιστα εγραφε οτι ειχα και εκπτωση 319 ευρω(προφανως απο επιδοτησεις)

Οταν λες ωραριο νυχτερινου μπορει να το κανεις λιγο elaborate ...αυτες δεν ειναι οι ωρες η κανω λαθος? https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/oikiako-timologio-me-xronoxrewsi-oikiako-nuxterino/wrario

Το σπιτι ειναι δικο μας και ειναι 2 οροφοι. (μενω στο 1 απο δεξια μου συνορευει με αλλο και απο ολες τις αλλες πλευρες ειναι ελευθερο) ο 2ος ειναι ελευθερος απο παντου (δεν ειναι δικός μας). Εγκατασταση με λεβητα δεν υπαρχει μια ζωη ειχαμε θερμοσυσσωρευτες για θερμανση. Δεν υπαρχουν αναμονες ουτε εγκατασταση οποτε δεν το βλεπω για λυση.

Ηλιακος υπάρχει αλλα...τι να τον κάνεις το χειμωνα ? μπορεί να ζεστάνει νερο σε μια μικρη ηλιοφάνεια και να το κρατηση?

Εισαι ο δευτερος που μου λες για θερμοσυσσωρευτες οτι δεν "αξιζουν"...ενω οπως θα δεις θεωρω οτι για μεσο ορο 82 ευρω το μηνα με θερμανση τελικο ποσο το μηνα ειμουν καλα. Μονωση οχι δεν εχω επαρκη ειναι παλιο το σπιτι με νεα κουφωματα ομως. Σε διπλανη πολυκατοικια που χτιζουν ειδα την εννοεις μιας και την γεμισαν με ενα ειδος φενιζολ και μετα σοβατησαν. Μου κανει εντυπωση που και εσυ προτεινεις κλιματιστικα ...

Τελος μια ερωτηση πολυ σημαντικη...τι εννοεις οτι χανω την εκπτωση στο ΚΟΤ ...εχω οριο 1900 νομίζω οτι την περνω για αυτες δεν την χάνω αν παω 1901 πχ ...εκτος αν το εχω καταλάβει τοσο λαθος

Επεξ/σία από ison
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

στην δεη επιμενουν οτι κανονικα παιρνει kot το online

αν εχω καταλαβει σωστα

enter=KOT

online = OXI KOT

στο ειπαν τηλεφωνικα ή σε καποιο email?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ison είπε

αν εχω καταλαβει σωστα

enter=KOT

online = OXI KOT

στο ειπαν τηλεφωνικα ή σε καποιο email?

τηλεφωνικά,και επέμενα οτι γνωρίζω άτομα που δεν το παίρνουν με οnline,και λέει δεν υπάρχει περίπτωση κανονικά,

7 λεπτά πριν, afragorn είπε

Παιδιά έκανα home online και έχω κανονικά ΚΟΤ.

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.cf38246a858c7c2d619ddc05ca55fb7c.png

 

αν δεν κάνω λάθος μιλάς για το παλιό online, η αναφορά τώρα γινεται ότι το καινούργιο Online δεν δέχετε kot,γιατι και εγώ το παλιό online εχω σε 2 σπίτια,και κοτ παίρνει κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, scarface5323 είπε

τηλεφωνικά,και επέμενα οτι γνωρίζω άτομα που δεν το παίρνουν με οnline,και λέει δεν υπάρχει περίπτωση κανονικά,

αν δεν κάνω λάθος μιλάς για το παλιό online, η αναφορά τώρα γινεται ότι το καινούργιο Online δεν δέχετε kot,γιατι και εγώ το παλιό online εχω σε 2 σπίτια,και κοτ παίρνει κανονικά

Έκανα αίτηση τέλη Δεκέμβρη και είμαι με τις νέες τιμές (0,17/kwh)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Είχα Κοτ Β και μέσα στο Νοέμβριο έβαλα home online με παλιες τιμές. Όλα μια χαρά. Η μέτρηση του εκκαθαριστικου έγινε στις 12/12/21 . Πάλι όλα εντάξει. Βγαίνει ο πρώτος home online Κοτ Β όλα καλά και επόμενη καταμέτρηση Δεδδηε στις 12/04/22. Από τον Ιανουάριο κόπηκε το Κοτ Β γιατί δεν το δικαιουμαι εκ νέου. Έρχεται ο λογαριασμός 18/01 σκέτο home online πάλι όλα καλά. Ωστόσο γράφει οτι η επόμενη καταμέτρηση θα γίνει στις 11/02/22. Γιατί συνέβη αυτό; Εγώ δεν θέλω να γίνει εκκαθάριση τώρα γιατί θα περασω το όριο των 800kwh που είναι αναλογικά για 2 μήνες για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Ενώ αν μου γίνει εκκαθαριση όπως πρέπει τον Απρίλιο πάντα έχω μειωμένες καταναλώσεις μέσα στην Άνοιξη άρα τα φερνω βόλτα οριακά. Τι κάνω; Γιατί συνέβη αυτό; Ξέρει κανεις; Όντως θα έρθουν για μέτρηση 11/02? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, alexpaok14 είπε

Καλησπερα. Είχα Κοτ Β και μέσα στο Νοέμβριο έβαλα home online με παλιες τιμές. Όλα μια χαρά. Η μέτρηση του εκκαθαριστικου έγινε στις 12/12/21 . Πάλι όλα εντάξει. Βγαίνει ο πρώτος home online Κοτ Β όλα καλά και επόμενη καταμέτρηση Δεδδηε στις 12/04/22. Από τον Ιανουάριο κόπηκε το Κοτ Β γιατί δεν το δικαιουμαι εκ νέου. Έρχεται ο λογαριασμός 18/01 σκέτο home online πάλι όλα καλά. Ωστόσο γράφει οτι η επόμενη καταμέτρηση θα γίνει στις 11/02/22. Γιατί συνέβη αυτό; Εγώ δεν θέλω να γίνει εκκαθάριση τώρα γιατί θα περασω το όριο των 800kwh που είναι αναλογικά για 2 μήνες για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Ενώ αν μου γίνει εκκαθαριση όπως πρέπει τον Απρίλιο πάντα έχω μειωμένες καταναλώσεις μέσα στην Άνοιξη άρα τα φερνω βόλτα οριακά. Τι κάνω; Γιατί συνέβη αυτό; Ξέρει κανεις; Όντως θα έρθουν για μέτρηση 11/02? 

Πάρε τηλέφωνο τον Δεδδηε να ρωτήσεις στην παροχη σου ποτε είναι η καταμέτρηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2022 στις 4:44 ΜΜ, Philippe είπε

Το ανησυχητικό όμως που διαπίστωσα αφορά στο ΤΑΠ. Ενώ η περίοδος του λογαριασμού του δικού μου είναι από 29/11/2021 έως 18/1/2022, είχαν αυξήσει την ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ από 1300€ σε 2000€ για όλο το διάστημα, ενώ αν δεν απατώμαι οι νέες ΤΖ ξεκινάνε από την πρωτοχρονιά και μετά. Για δείτε και το και οι υπόλοιποι.

 

18 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Στην χειρότερη περίπτωση, μιλάμε για 1€.

Γύρω στα 15€ βγαίνει σε μένα συνολικά η επιβάρυνση. Είναι ανησυχητικό γιατί το κάνουν σε όλους τους συνδρομητές από ό,τι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τελικο εκκαθαριστικό απο αλλη εταιρεία μου γράφει επομενη καταμετρηση 10/2, μεσα στον δεδδηε ομως μου γραφει οτι μπορω να καταχώρησω τις kw από 31/03/2022 έως 06/04/2022. Στο self metering της δεη με αφηνει μεχρι αυριο να καταχωρησω kw. Τελικα ο δεδδηε ποτε θα περάσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Philippe είπε

 

Γύρω στα 15€ βγαίνει σε μένα συνολικά η επιβάρυνση. Είναι ανησυχητικό γιατί το κάνουν σε όλους τους συνδρομητές από ό,τι φαίνεται.

ΠΩΣ ρε φίλε βγαίνει 15€ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, afragorn είπε

Έκανα αίτηση τέλη Δεκέμβρη και είμαι με τις νέες τιμές (0,17/kwh)

ναι αλλά ο λογαριασμός που πόσταρες έχει τις παλιές

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xepo13 είπε

Καλησπέρα.

Καταναλώνω ~1500kw/4μηνο, είμαι στη ΔΕΗ με Γ1Ν και δεν δικαιούμαι ΚΟΤ. 

Αξίζει να πάω στο online? ή να αλλάξω πάροχο. 

 

Ευχαριστώ !

διάβασε τις προηγούμενες 10 σελίδες και άνετα θα καταλάβεις μιας και όλοι κάνουν την ίδια ερώτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...