Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, vOOz είπε

Δεν σώζομαι.. δεν εχεκ θερμανση το σπιτι και παιζουμε με θερμάστρες. 

Ναι αλλά είπες θα μετακομίσεις.....; Εκτός κι αν εννοείς ότι και εκεί που θα πας δεν έχει αυτόνομη θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, washcloud είπε

Ναι αλλά είπες θα μετακομίσεις.....; Εκτός κι αν εννοείς ότι και εκεί που θα πας δεν έχει αυτόνομη θέρμανση.

Μετακομιζω σε πιο ζεστο μερος οντως που θα παιζω με θερμαστρα υγραεριου και αντε πετρελαιο. Καλοκαιρι ομως θα εχω κλιματιστικο. Ηταν λιγο ακραιο το 1000/μηνα αλλα ειχαμε κρυο και να πω την αλήθεια δεν καταλαβα τι ρουφήξε τοση ενεργεια. Συνήθως 600 ειμαστε. Να παω παλι δεη εντερ ή nrg fixed?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλά λέγονταν το 20 για το πρόγραμμα αυτό της ΔΕΗ αλλά τώρα μετα τις αυξήσεις παντού στην ενέργεια αποδείχθηκε σωτήριο .Διότι οι τιμές παραμένουν σταθερές για δύο χρόνια και δεν υπάρχει καμία αύξηση η αναπροσαρμογή .Κατά τύχη το είχα κάνει το Φεβ του 21 και τώρα που όλοι πληρώνουν τριπλάσιους λογαριασμός εγώ είμαι χαρούμενος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, washcloud είπε

Απ' όσο ξέρω, δεν υπαρχει φορητότητα στα συμβόλαια ρεύματος. Δυστυχώς το ότι μετακόμισες σημαίνει ότι έχασες τις προ 3/12/21 τιμές του Ονλάιν.

Αναρωτιέμαι βέβαια τί ακριβώς σου είπαν όταν τους ρώταγες περί "ρήτρας" (άσχετο εντελώς), γιατί όπως το διατύπωσες, μπερδεύομαι. Κανονικά έπρεπε να σου πουν ακριβώς αυτό που σου είπα : αλλάζεις σπίτι = κάνεις νέο συμβόλαιο με τις τρέχουσες τιμές.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μου είχαν πει ότι δε θα χρεωθώ κάτι για την διακοπή εφόσον το my home online ενεργοποιηθεί και στο νέο σπίτι μετά τη μετακόμιση.

Το θέμα της διαφοράς στην τιμή δεν είχε τεθεί όταν έκανα την ερώτηση οπότε θα καλέσω για να ρωτήσω ξανά τι ισχύει σε σχέση με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, vOOz είπε

Μετακομιζω σε πιο ζεστο μερος οντως που θα παιζω με θερμαστρα υγραεριου και αντε πετρελαιο. Καλοκαιρι ομως θα εχω κλιματιστικο. Ηταν λιγο ακραιο το 1000/μηνα αλλα ειχαμε κρυο και να πω την αλήθεια δεν καταλαβα τι ρουφήξε τοση ενεργεια. Συνήθως 600 ειμαστε. Να παω παλι δεη εντερ ή nrg fixed?

Την υγραερίου έλεγα να στην προτείνω κι εγώ. Πρόσεχε να αερίζεις καλά αν δεν έχεις ξαναδουλέψει γκάζι (όχι "για την μυρωδιά", αλλά για την υγρασία - εκτός κι αν έχει καλή εξωτερική μόνωση το σπίτι/είναι κολλητό με άλλα, δεν έχει  πολλή υγρασία η περιοχή κτλ). Επίσης έχε κατά νου γέμισμα φιάλης σε βενζινάδικο που γεμίζει αμάξια (ρώτα-μάθε, όλο και κάποιο θα βρεις παρ' ότι κανονικά είναι παράνομο, τα Silk έχουν μια τάση πχ) - βγαίνει μισοτιμής καθώς βάζουν το διπλάσιο από τις ετοιματζίδικες, με τα ίδια λεφτά (δεν υπάρχει θέμα "ασφάλειας" - απλά τις ετοιματζίδικες τις ΜΙΣΟγεμίζουν από την κανονική χωρητικότητα...) και θα γλυτώνεις και τις διαδρομές καθώς θα κρατάει και περισσότερο (στην μία σκάλα/εστία από τις 3, η ετοιματζίδικη στο 15ωρο βγάζει μια βδομάδα ενώ η γεμισμένη από εσένα, δυο).

Να πας πάλι ΔΕΗ Έντερ (διαφορά πάνω απ' όλα στην δέσμευση και στην ποινή πρόωρης αποχώρησης. Αλλά ΚΑΙ στα λεφτά.)

19 λεπτά πριν, ViveCuervo12 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μου είχαν πει ότι δε θα χρεωθώ κάτι για την διακοπή εφόσον το my home online ενεργοποιηθεί και στο νέο σπίτι μετά τη μετακόμιση.

Το θέμα της διαφοράς στην τιμή δεν είχε τεθεί όταν έκανα την ερώτηση οπότε θα καλέσω για να ρωτήσω ξανά τι ισχύει σε σχέση με αυτό.

...τώρα κατάλαβα τί εννοούσες με το "ρήτρα" : εννοούσες αυτήν της πρόωρης αποχώρησης...

Για τιμή μην κάνεις τον κόπο να πάρεις : 0,17 το Ονλάιν. Το παλιό, πάπαλα. Απλώς "όφειλαν" να σου το πουν...("σώθηκες", πες...)

23 λεπτά πριν, chris5653 είπε

πολλά λέγονταν το 20 για το πρόγραμμα αυτό της ΔΕΗ αλλά τώρα μετα τις αυξήσεις παντού στην ενέργεια αποδείχθηκε σωτήριο .Διότι οι τιμές παραμένουν σταθερές για δύο χρόνια και δεν υπάρχει καμία αύξηση η αναπροσαρμογή .Κατά τύχη το είχα κάνει το Φεβ του 21

...κρύβε πάντως λόγια, διότι μετά το 6μηνο (δηλαδή από τον Αύγουστο, στην περίπτωσή σου), το έχουν το δικαίωμα για αύξηση (ή και αλλαγή σε Γ1...). Το ότι μέχρι τώρα δεν έχουν κάνει κάτι σε όσους είχατε το πρόγραμμα από παλιά είναι θετικό δείγμα, αλλά επειδή ποτέ μη λες ποτέ, ΕΧΕ τον νου σου (για "ψιλά γράμματα") όποτε σου έρχεται λογαριασμός...

Αναφορά σε κείμενο

και τώρα που όλοι πληρώνουν τριπλάσιους λογαριασμός εγώ είμαι χαρούμενος .

...αυτό, "ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ" κάπως πάντως.... ;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

είμαι στο myhome online με συμβόλαιο πριν τις 03/12.

Αλλά δεν μπορώ να βρω τους όρους της σύμβασης (για να δω τις ρήτρες σε περίπτωση αποχώρησης) και τον τιμοκατάλογο (ενδιαφέρομαι για το νυχτερινό και δεν θυμάμαι πόσο είναι η τιμή/kWh), στο site έχει μόνο τον καινούργιο τιμοκατάλογο (17 & 13 λεπτά/kWh αντίστοιχα).

Μήπως τυχαίνει να έχει κανείς τα 2 pdf με τους όρους της σύμβασης και τον τιμοκατάλογο για συμβόλαια πριν τις 03/12/21 ή ξέρει κανείς πόσο είναι η χρέωση στο νυχτερινό στο myhome online ?

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από petropb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, petropb said:

Καλησπέρα,

είμαι στο myhome online με συμβόλαιο πριν τις 03/12.

Αλλά δεν μπορώ να βρω τους όρους της σύμβασης (για να δω τις ρήτρες σε περίπτωση αποχώρησης) και τον τιμοκατάλογο (ενδιαφέρομαι για το νυχτερινό και δεν θυμάμαι πόσο είναι η τιμή/kWh), στο site έχει μόνο τον καινούργιο τιμοκατάλογο (17 & 13 λεπτά/kWh αντίστοιχα).

Μήπως τυχαίνει να έχει κανείς τα 2 pdf με τους όρους της σύμβασης και τον τιμοκατάλογο για συμβόλαια πριν τις 03/12/21 ή ξέρει κανείς πόσο είναι η χρέωση στο νυχτερινό στο myhome online ?

Ευχαριστώ

Το θέμα είναι δεν θυμάμαι σε ποιο έντυπο αναφέρει την ρήτρα αποχώρησης. Από την άλλη βγάζεις την πάγια εντολή και σε πετάει εκτός χωρίς ρήτρα 😂

A775A954-CCC7-4667-8E5D-AD23EBD68DD0.png

05510AD1-E995-4BAB-B37D-85CADA63519C.png

E59002B4-F0F7-4190-88EB-0164E2BCF25F.jpeg

Επεξ/σία από marmagia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2020 στις 10:01 ΠΜ, astrea966 είπε

δεν θα συνεχισει.δες την παραγραφο 7 απο τους ορους

https://www.dei.gr/Documents2/MYHOMEENTER/myhomeenter_eidoroi102020.pdf

 

εγω εχω αλλη απορια.πες οτι ενεργοποιω το πακετο και με τη νεα εκκαθαριση της εφοριας ειμαι δικαιουχος κοτ.βαση των ορων θα μπω στο κοινωνικο τιμολογιο αλλα θα με χρεωσουν την ποινη βαση του χρονου παραμονη στην υπηρεσια η δεν ισχυει λογω κοτ;

https://www.dei.gr/Documents2/MYHOMEENTER/26112021/eidikoi_oroi_myHomeEnter_repriced_202112.pdf

Εχει αλλάξει και είναι στο πρόγραμμα και όσοι εχουν ΚΟΤ.

Σήμερα το έκανα απο μια προωθητική ενέργεια της ΔΕΗ τηλεφωνική και είναι και χωρίς εγγύηση λόγω της ενέργειας αυτης.

Αυτοί με κάλεσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petropb είπε

Καλησπέρα,

είμαι στο myhome online με συμβόλαιο πριν τις 03/12.

Αλλά δεν μπορώ να βρω τους όρους της σύμβασης (για να δω τις ρήτρες σε περίπτωση αποχώρησης) και τον τιμοκατάλογο (ενδιαφέρομαι για το νυχτερινό και δεν θυμάμαι πόσο είναι η τιμή/kWh), στο site έχει μόνο τον καινούργιο τιμοκατάλογο (17 & 13 λεπτά/kWh αντίστοιχα).

Μήπως τυχαίνει να έχει κανείς τα 2 pdf με τους όρους της σύμβασης και τον τιμοκατάλογο για συμβόλαια πριν τις 03/12/21 ή ξέρει κανείς πόσο είναι η χρέωση στο νυχτερινό στο myhome online ?

Ευχαριστώ

specialterms_myHomeOnline_1811_gr.pdf

TIMOK-XT-2021-MyHomeOnline_ext31_12.pdf

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Fan said:

Έχω μία απορία. Εγώ είμαι στο Γ1Ν και η χρέωση είναι 0,11, στο online δεν είναι παραπάνω;

0,11+ Ρήτρα -επιδοτήσεις (εάν δικαιούται κάνεις). Όλα σχετίζονται με τις καταναλώσεις του καθενός και εάν αυτές είναι στο ίδιο της επιδότησης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, korakios είπε

online ή enter και ναι άλλαξε άμεσα , δε σε καλύπτουν επιδοτήσεις ,επίσης άμεσα νυχτερινό αν δεν έχεις

υπόψιν οτι άργησες επομένως ναι μεν θα γλυτώσεις κάποια λεφτά αλλά σε σχέση με πέρυσι ακριβά θα είσαι

ναι

οφτοπικ , μπες στο θέμα με τα κλιματιστικά (τουλάχιστον δια 4 σε σχέση με θερμοπομπό) , φυσικά ξεκινάς με μόνωση πρώτα , συνέχεια όχι εδώ

οφτοπικ μπες στο θέμα με ηλιακούς θερμοσίφωνες ή αν δε γίνεται ψάξε μπόιλερ υγραερίου ,συνέχεια όχι εδώ

Καταρχας ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Αν και θα ρωτήσω και την Δεη εφοσον εχω ΚΟΤ Β παω αναγκαστικα σε enter σωστα? (το online απο οτι καταλαβα δεν παιρνει κοινωνικο).

Οσο για τα 2 υπολοιπα που ανεφερες (ζητω συγγνωμη για το μικρο οφτοπικ)

Εχω ηλιακό θερμοσιφωνα (αν και παλιος τουλαχιστον 20ετιας) αλλα το χειμώνα αναγκαστικα ανοιγουμε μια φορα την ημερα για μπανιο ...αν βαλω καινουργιο θα αλλαξει κατι?

Τελος μου κάνει εντυπωση που λες για κλιματιστικα γιατι θεωρουσα οτι θερμοσυσσωρευτες ηταν πιο συμφέρουσα επιλογη...αν δεις το πινακα που εβαλα 82 ευρω μεσο ορο το μηνα για δεη (να πω οτι μιλάμε για τα παντα μεσα δημο/ερτ κλπ οχι μονο δεη) με ολες τις αναγκες θερμανση καλυμενες με το παραπάνω δεν το θεωρωσα υπερβολικο. Θα μου πεις οκ last year αυτα. Οποτε πλεον η λυση ειναι On demand θερμανση με σοβαρα κλιματιστικο και καλη εξωτερική μονωση?  (προφανως μονωση>κλιματιστικο σε σειρα προτεραιότητας για αλλαγη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...