Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vkoukoutis είπε

Ευχαριστώ. Το myHome είναι με 0.18 η kWH από ότι είδα σύν είναι με συμβόλαιο, ενώ η ελιν είναι στα 0.10 με ΦΠΑ. Τώρα ποσό θα χαλάω το μήνα δε ξέρω μιας και είμαστε δυο άτομα κι πρώτοι φορά θα μείνουμε Ελλάδα μαζί. Είναι λιγο μπέρδεμα η κατάσταση 

(Εδώ είναι το σωστό thread)

Yπάρχουν (πλέον) 2 τύπου συμβολαίων στην αγορά : τα με σταθερή τιμή και τα με ρήτρα αναπροσαρμογής τιμής, δηλαδή κυμαινόμενης ανάλογα τα κέφια της χρηματιστηριακής χονδρικής ρεύματος.

Tα σταθερά προγράμματα της ΔΕΗ ("Enter" και "Online") είναι αυτή τη στιγμή (από το καλοκαίρι για την ακρίβεια, που άρχισε η κούρσα ανόδου της χονδρικής του ρεύματος στα χρηματιστήρια ενέργειας), ό,τι φθηνότερο υπάρχει.

Η "Ελιν" (και η κάθε εταιρία) έχει και αυτή και τους 2 τύπους προγραμμάτων (υποχρεωτικά) και αυτό που κοιτάς εσύ είναι το ρητροπρόγραμμά της. Για την ακρίβεια αυτό που κοιτάς ("τα 0,1€/kWh"), είναι η "διαφημιζόμενη" τιμή κιλοβατώρας. Σε αυτό επάνω πρέπει να προσθέσεις την μέση τιμή (προηγούμενου) μηνός της χονδρικής, η οποία πλέον είναι (από 50 που ήταν μια ζωή) στα 220€/MWh, άρα 0,22/kWh. Από εκεί και πέρα αφαιρείς την κρατική επιδότηση, ΑΝ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ (αφορά δηλωμένες στην περσινή φορολογική, χρήσης 2020, ΚΥΡΙΕΣ κατοικίες του ονόματος που έχει την παροχή ρεύματος), η οποία είναι ως μ.ο. στα 0,14 ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 300kWh κάθε μήνα (οι τυχόν υπόλοιπες τιμολογούνται χωρίς αυτήν) και δεν ξέρουμε για πόσο θα δίνεται και σε τί ύψος (ήδη από την Γενάρη μπήκαν "κόφτες", πχ η "κύρια κατοικία" και κλιμακωτή επιδότηση 150+150 κιλοβατώρες) και τέλος αφαιρείς τυχόν άλλες εκπτώσεις, ανάλογα τον πάροχο και τί προσφέρει (συνήθως ένα ποσοστό επί της τιμής της κιλοβατώρας, με την προϋπόθεση της "συνέπειας στην εξόφληση", που αποδίδεται στον επόμενο λογαριασμό - και αν ξεχαστείς ή δεν μπορείς να πληρώσεις εμπρόθεσμα, την χάνεις), πχ η Ελιν δίνει ένα 20%. Συμπέρασμα : δεν υπάρχει "0,1/kWh".

Όσο υπάρχουν επιδοτήσεις και τις δικαιούσαι και δεν ξεπερνάς τις 300kWh τον μήνα, μπορεί και να είσαι οριακά καλύτερα ή χειρότερα (το πιθανότερο) σε ρητροπρόγραμμα από τα σταθερά της ΔΕΗ. Τα οποία έχουν ναι μεν δέσμευση, αλλά μικρή (σε σχέση με άλλων στους 24) : 12 μήνες. Και έχουν και την μικρότερη ποινή πρόωρης αποχώρησης της αγοράς (60€ το 1o 3μηνο και κάθε 3μηνο -20) αν τυχόν αλλάξουν τα πράγματα (πέσει η χονδρική και ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ κάτω για καιρό, με ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ να παραμείνει, ανάλογα τί λένε οι σχετικοί αναλυτές) και συμφέρει να ξαναπάς σε ρητροπρόγραμμα (πριν το καλοκαίρι του '21, τα ρητροπρογράμματα συμφέρανε). Για την ώρα, παίζει ούτε και το '23 να μην πέσουν "στα παλιά", τα ρητροπρογράμματα. Τέλος στα σταθερα της ΔΕΗ  θα έχεις και νυχτερινό (που πρέπει οπωσδήποτε να αιτηθείς = 42,16€) και Κοινωνικό Τιμολόγιο (στο "Enter", βεβαιωμένα), aka "KOT", αν είσαι δικαιούχος του, καθώς δεν τα δέχονται απαραίτητα αυτά τα δυο άλλοι πάροχοι (όχι έστω σε όλα τα προγράμματα και κυρίως στα σταθερά). Η σούμα λοιπόν λέει ότι τα σταθερά της ΔΕΗ είναι ό,τι οικονομικότερο αυτή τη στιγμή (και μάλλον για όλο το '22 τουλάχιστον) - στην Ελιν και στα ρητροπρογράμματά της θα πληρώσεις γύρω στο 200άρι περισσότερο τον χρόνο, αν θυμάμαι καλά (ακόμη και πιο κάτω από αυτό να είναι, ΚΑΛΥΤΕΡΑ πάντως, ΔΕΝ είναι).

Ό,τι κι αν επιλέξεις, μελέτα ΚΑΛΑ τις σχετικές σελίδες των προγραμμάτων που σ' ενδιαφέρουν, και δη τους "ειδικούς όρους" και τον "τιμοκατάλογο", καθώς οι "εναλλακτικοί" πάροχοι τα μαγειρεύουν/παρουσιάζουν έτσι που ο απλός πελάτης ΝΟΜΙΖΕΙ (καλή ώρα) ότι πληρώνει κάτι συγκεκριμένο,,,,αλλά τελικά δεν είναι έτσι. Πχ η Watt&Volt διαφημίζει πρόγραμμα "χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής", αλλά πρακτικά χρεώνει τις διακυμάνσεις της χονδρικής...Ή άλλοι έχουν κλιμακωτές χρεώσεις ανάλογα την κατανάλωση, ή κλιμακούμενα πάγια (πολύ ψηλά) κλπκλπ.

ΑΝ υπάρχει καλό στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ρητροπρόγραμμα της Ελιν (διότι έχει κι άλλα ρητροπρογράμματα), είναι η απουσία ποινής αποχώρησης (=χρονική δέσμευση). Αλλά είπαμε : ανάλογα τις καταναλώσεις που θα έχεις και χωρίς επιδότηση (αν δεν την δικαιούσαι ή αν την μειώσουν/την κόψουν) είναι αυτοκτονία. 

Επίλογος : τα σταθερά της ΔΕΗ είναι η πιο οικονομική/ασφαλής επιλογή, κι ας είναι η σταθερή τιμή τους "πιο πάνω" (το Enter που λέω συγκεκριμένα, με έκπτωση συνέπειας 5% είναι στα 0,17). Αν δεν θες να ρισκάρεις, πας σε αυτό. Το δικό του κακό είναι που θέλει 100€ εγγύηση - αλλά μπορεί να σου επιστραφεί σε 1-2 λογαριασμούς ως πίστωση, αν βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης (που επίσης σημαίνει άλλο ένα 2% έκπτωση στην κιλοβατώρα, δηλαδή φτάνει περίπου στο 0,165)

edit : το παραπάνω 200άρι που θυμόμουν αφορούσε άλλο ρητροπρόγραμμα Ελιν και κυρίως μεγαλύτερες καταναλώσεις από 300/μήνα. Το τσέκαρα και τουλάχιστον για μέχρι 300kWh, ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ (επιδοτήσεις και χονδρική), το πρόγραμμα που εννοείς εσύ βγαίνει ελάχιστα φθηνότερο από τα σταθερά της ΔΕΗ κατά περίπου 0,01/kWh. Tελικό συμπέρασμα : εφ' όσον δικαιούσαι επιδότηση, εφ' όσον θα συνεχίσουν να δίνονται επιδοτήσεις, εφ' όσον η χονδρική θα μείνει στα ίδια (δεν θ' ανέβει), την διαφορά την κάνει η απουσία ποινής αποχώρησης, ουσιαστικά. Αλλά βασίζεσαι σε όλα αυτά τα "εφ' όσον"...; ΑΝ ναι, πας Ελίν. Εγώ, θα πήγαινα Εντερ ΔΕΗ.

 

3 ώρες πριν, stapd_21 είπε

Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση: Το σπίτι το οποίο νοικιάζω ανήκει σε επιχείρηση και ο λογαριασμός είναι στο όνομα της επιχείρησης. Συνεπώς δεν μπορώ να μπω σε κάποιο πρόγραμμα enter ή online, έτσι δεν είναι; Μόνο να αλλάξω εταιρία μπορώ;

Μια χαρά μπορείς, με το μισθωτήριό σου.

5 ώρες πριν, tarantules είπε

02/12/21 με 23/01/22

Ανέβασέ τον.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, ViveCuervo12 είπε

Καλησπέρα σε όλους! 

Έχω ενεργοποιήσει ΔΕΗ my home online εδώ και περίπου 4 μήνες στο σπίτι που μένω με τιμή kWh ~0.09.

Είχα ρωτήσει τι συμβαίνει στην περίπτωση μετακόμισης τι συμβαίνει με τη ρήτρα και μου είχαν πει πως δε θα χρεωθώ κάτι εφόσον το ενεργοποιήσω στο νέο σπίτι. 

Το θέμα είναι ότι η μετακόμιση τελικά ήρθε νωρίτερα από ο,τι περίμενα και βλέπω ότι πλέον η τιμή kWh είναι στα 0.17. Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση; Συνεχίζω το συμβόλαιο μου στην τιμή που είχα υπογράψει η ενεργοποιείται εκ νέου με τη νέα τιμή;

Απ' όσο ξέρω, δεν υπαρχει φορητότητα στα συμβόλαια ρεύματος. Δυστυχώς το ότι μετακόμισες σημαίνει ότι έχασες τις προ 3/12/21 τιμές του Ονλάιν.

Αναρωτιέμαι βέβαια τί ακριβώς σου είπαν όταν τους ρώταγες περί "ρήτρας" (άσχετο εντελώς), γιατί όπως το διατύπωσες, μπερδεύομαι. Κανονικά έπρεπε να σου πουν ακριβώς αυτό που σου είπα : αλλάζεις σπίτι = κάνεις νέο συμβόλαιο με τις τρέχουσες τιμές.

1 λεπτό πριν, tarantules είπε

Τις χρεώσεις θες να δεις; Πες μου εαν είναι να τις γράψω.Δεν κάθομαι να σκανάρω.

Την πίστωση ταμείου ενεργειακης μετάβασης ΓΙΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ (να δω αν στην έχουν βάλει ή όχι). Αν μπορείς να ξεχωρίσεις ποια είναι, καλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

Την πίστωση ταμείου ενεργειακης μετάβασης ΓΙΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ (να δω αν στην έχουν βάλει ή όχι). Αν μπορείς να ξεχωρίσεις ποια είναι, καλώς.

Το αναγράφει Πίστωση ΤΕΜ174KWh.Είναι -28,71€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, washcloud είπε

(Εδώ είναι το σωστό thread)

Yπάρχουν (πλέον) 2 τύπου συμβολαίων στην αγορά : τα με σταθερή τιμή και τα με ρήτρα αναπροσαρμογής τιμής, δηλαδή κυμαινόμενης ανάλογα τα κέφια της χρηματιστηριακής χονδρικής ρεύματος.

Tα σταθερά προγράμματα της ΔΕΗ ("Enter" και "Online") είναι αυτή τη στιγμή (από το καλοκαίρι για την ακρίβεια, που άρχισε η κούρσα ανόδου της χονδρικής του ρεύματος στα χρηματιστήρια ενέργειας), ό,τι φθηνότερο υπάρχει.

Η "Ελιν" (και η κάθε εταιρία) έχει και αυτή και τους 2 τύπους προγραμμάτων (υποχρεωτικά) και αυτό που κοιτάς εσύ είναι το ρητροπρόγραμμά της. Για την ακρίβεια αυτό που κοιτάς ("τα 0,1€/kWh"), είναι η "διαφημιζόμενη" τιμή κιλοβατώρας. Σε αυτό επάνω πρέπει να προσθέσεις την μέση τιμή (προηγούμενου) μηνός της χονδρικής, η οποία πλέον είναι (από 50 που ήταν μια ζωή) στα 220€/MWh, άρα 0,22/kWh. Από εκεί και πέρα αφαιρείς την κρατική επιδότηση, ΑΝ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ (αφορά δηλωμένες στην περσινή φορολογική, χρήσης 2020, ΚΥΡΙΕΣ κατοικίες του ονόματος που έχει την παροχή ρεύματος), η οποία είναι ως μ.ο. στα 0,14 ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 300kWh κάθε μήνα (οι τυχόν υπόλοιπες τιμολογούνται χωρίς αυτήν) και δεν ξέρουμε για πόσο θα δίνεται και σε τί ύψος (ήδη από την Γενάρη μπήκαν "κόφτες", πχ η "κύρια κατοικία" και κλιμακωτή επιδότηση 150+150 κιλοβατώρες) και τέλος αφαιρείς τυχόν άλλες εκπτώσεις, ανάλογα τον πάροχο και τί προσφέρει (συνήθως ένα ποσοστό επί της τιμής της κιλοβατώρας, με την προϋπόθεση της "συνέπειας στην εξόφληση", που αποδίδεται στον επόμενο λογαριασμό - και αν ξεχαστείς ή δεν μπορείς να πληρώσεις εμπρόθεσμα, την χάνεις), πχ η Ελιν δίνει ένα 20%. Συμπέρασμα : δεν υπάρχει "0,1/kWh".

Όσο υπάρχουν επιδοτήσεις και τις δικαιούσαι και δεν ξεπερνάς τις 300kWh τον μήνα, μπορεί και να είσαι οριακά καλύτερα ή χειρότερα (το πιθανότερο) σε ρητροπρόγραμμα από τα σταθερά της ΔΕΗ. Τα οποία έχουν ναι μεν δέσμευση, αλλά μικρή (σε σχέση με άλλων στους 24) : 12 μήνες. Και έχουν και την μικρότερη ποινή πρόωρης αποχώρησης της αγοράς (60€ το 1o 3μηνο και κάθε 3μηνο -20) αν τυχόν αλλάξουν τα πράγματα (πέσει η χονδρική και ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ κάτω για καιρό, με ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ να παραμείνει, ανάλογα τί λένε οι σχετικοί αναλυτές) και συμφέρει να ξαναπάς σε ρητροπρόγραμμα (πριν το καλοκαίρι του '21, τα ρητροπρογράμματα συμφέρανε). Για την ώρα, παίζει ούτε και το '23 να μην πέσουν "στα παλιά", τα ρητροπρογράμματα. Τέλος στα σταθερα της ΔΕΗ  θα έχεις και νυχτερινό (που πρέπει οπωσδήποτε να αιτηθείς = 42,16€) και Κοινωνικό Τιμολόγιο (στο "Enter", βεβαιωμένα), aka "KOT", αν είσαι δικαιούχος του, καθώς δεν τα δέχονται απαραίτητα αυτά τα δυο άλλοι πάροχοι (όχι έστω σε όλα τα προγράμματα και κυρίως στα σταθερά). Η Σούμα λοιπόν λέει ότι τα σταθερά της ΔΕΗ είναι ό,τι οικονομικότερο αυτή τη στιγμή (και μάλλον για όλο το '22 τουλάχιστον) - στην Ελιν και στα ρητροπρογράμματά της θα πληρώσεις γύρω στο 200άρι περισσότερο τον χρόνο, αν θυμάμαι καλά (ακόμη και πιο κάτω να είναι, ΚΑΛΥΤΕΡΑ πάντως, ΔΕΝ είναι).

Ο,τι κι αν επιλέξεις, μελέτα ΚΑΛΑ τις σχετικές σελίδες των προγραμμάτων που σ' ενδιαφέρουν, και δη τους "ειδικούς όρους" και τον "τιμοκατάλογο", καθώς οι "εναλλακτικοί" πάροχοι τα μαγευρεύουν/παρουσιάζουν έτσι που ο απλός πελάτης ΝΟΜΙΖΕΙ (καλή ώρα) ότι πληρώνει κάτι συγκεκριμένο,,,,αλλά τελικά δεν είναι έτσι. Πχ η Watt&Volt διαφημίζει πρόγραμμα "χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής", αλλά πρακτικά χρεώνει τις διακυμάνσεις της χονδρικής...Ή άλλοι έχουν κλιμακωτές χρεώσεις ανάλογα την κατανάλωση, ή κλιμακούμενα πάγια (πολύ ψηλά) κλπκλπ.

ΑΝ υπάρχει καλό στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ρητροπρόγραμμα της Ελιν (διότι έχει κι άλλα), είναι η απουσία ποινής αποχώρησης (=χρονική δέσμευση). Αλλά είπαμε : ανάλογα τις καταναλώσεις που θα έχεις και χωρίς επιδότηση (αν δεν την δικαιούσαι ή αν την μειώσουν/την κόψουν) είναι αυτοκτονία. 

Επίλογος : τα σταθερά της ΔΕΗ είναι η πιο οικονομική/ασφαλής επιλογή, κι ας είναι η σταθερή τιμή τους "πιο πάνω" (το Enter που λέω συγκεκριμένα, με έκπτωση συνέπειας 5% είναι στα 0,17). Αν δεν θες να ρισκάρεις, πας σε αυτό.

 

Μια χαρά μπορείς, με το μισθωτήριό σου.

Ανέβασέ τον.

Σε ευχαριστώ πολύ. Το θέμα μου είναι δε γνωρίζω τη κατανάλωση που θα έχουμε μέσο όρο το μήνα δύο άτομα και μου είναι λίγο δύσκολο να δω τι συμφέρει εν ολίγοις και τι όχι. Με τόσες εταιρίες, χάνεις τη μπάλα.

Επεξ/σία από vkoukoutis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως πολυς κοσμος δε το εχει καταλάβει ακομα. Ισως να μη τους εχουν ερθει λογαριασμοι; Ημουν με καμια 10ρια ατομα και με κοιτουσαν σαν εξωγηινο καθως δε ξεραν τι ειναι η ρητρα ουτε εχουν δει διαφορα.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vkoukoutis είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. Το θέμα μου είναι δε γνωρίζω τη κατανάλωση που θα έχουμε μέσο όρο το μήνα δύο άτομα και μου είναι λίγο δύσκολο να δω τι συμφέρει εν ολίγοις και τι όχι. Με τόσες εταιρίες, χάνεις τη μπάλα.

Μόλις έκανα ένα edit, διάβασέ το.

Λογικό να μην μπορείς να δεις καθαρά "τί συμφέρει", όταν στα καλά καθούμενα, αλλάζεις χώρα και προσπαθείς με την μία να βγάλεις άκρη με μπερδεμένες/πολυπαραγοντικές/εγγενώς απρόβλεπτες καταστάσεις.

Όσο για την κατανάλωση, αν ποτέ ασχολιόσουν με το θέμα (ακόμη και στην άλλη χώρα), μια ιδέα θα την έχεις, δεν μπορεί, και σίγουρα μπορείς να υπολογίσεις πόσο % παραπάνω θα σημαίνει η παρουσία 2ου ατόμου. Ξέρεις τί συσκευές χρησιμοποιείτε, τί συνήθειες έχετε, κτλ.

Αν δεν είσαι σίγουρος πώς θα πάει και δεν θες να "διακινδυνεύσεις" το να πας σε σταθερό της ΔΕΗ (που ΕΧΕΙ ποινή πρόωρης αποχώρησης, κι ας είναι μικρή), πάνε Ελίν (στο συγκεκριμένο όμως πρόγραμμα, το οικιακό με 20% έκπτωση που δεν έχει ποινή), αλλά θα πρέπει να παρακολουθείς "συνεχώς" τις εξελίξεις σε επιδοτήσεις, καταναλώσεις, τιμή χονδρικής για να δεις αν στους επόμενους μήνες θα σε συμφέρει είτε να παραμείνεις εκεί είτε ν' αλλάξεις (μόνο να μην ανεβάσουν μετά τις τιμές στα σταθερά της ΔΕΗ ή αλλάξουν δέσμευση/ποσά ποινής τότε και το μετανιώσεις που δεν πήγες από τώρα...).

Όπως το βλέπω, "μία ή άλλη" είναι, πρακτικά.

7 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Παντως πολυς κοσμος δε το εχει καταλάβει ακομα. Ισως να μη τους εχουν ερθει λογαριασμοι; Ημουν με καμια 10ρια ατομα και με κοιτουσαν σαν εξωγηινο καθως δε ξεραν τι ειναι η ρητρα ουτε εχουν δει διαφορα.

...έχει ο κόσμος ρε συ 1.000-2 άλλα προβλήματα και ούτε χρόνο ούτε κεφάλι ούτε "όρεξη" ν' ασχοληθεί. Ο ένας στους 20 που τους λέω το πολύ να ενδιαφέρεται, και στο τέλος δεν κάνει και τίποτα, παραμένει ως έχει, ακόμη κι αν δεν τον συμφέρει κι απλά πληρώνει σα μοσχάρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, washcloud είπε

Μόλις έκανα ένα edit, διάβασέ το.

Λογικό να μην μπορείς να δεις καθαρά "τί συμφέρει", όταν στα καλά καθούμενα, αλλάζεις χώρα και προσπαθείς με την μία να βγάλεις άκρη με μπερδεμένες/πολυπαραγοντικές/εγγενώς απρόβλεπτες καταστάσεις.

Όσο για την κατανάλωση, αν ποτέ ασχολιόσουν με το θέμα (ακόμη και στην άλλη χώρα), μια ιδέα θα την έχεις, δεν μπορεί, και σίγουρα μπορείς να υπολογίσεις πόσο % παραπάνω θα σημαίνει η παρουσία 2ου ατόμου. Ξέρεις τί συσκευές χρησιμοποιείτε, τί συνήθειες έχετε, κτλ.

Αν δεν είσαι σίγουρος πώς θα πάει και δεν θες να "διακινδυνεύσεις" το να πας σε σταθερό της ΔΕΗ (που ΕΧΕΙ ποινή πρόωρης αποχώρησης, κι ας είναι μικρή), πάνε Ελίν (στο συγκεκριμένο όμως πρόγραμμα, το οικιακό με 20% έκπτωση που δεν έχει ποινή), αλλά θα πρέπει να παρακολουθείς "συνεχώς" τις εξελίξεις σε επιδοτήσεις, καταναλώσεις, τιμή χονδρικής για να δεις αν στους επόμενους μήνες θα σε συμφέρει είτε να παραμείνεις εκεί είτε ν' αλλάξεις (μόνο να μην ανεβάσουν μετά τις τιμές στα σταθερά της ΔΕΗ ή αλλάξουν δέσμευση/ποσά ποινής τότε και το μετανιώσεις που δεν πήγες από τώρα...).

Όπως το βλέπω, "μία ή άλλη" είναι, πρακτικά.

...έχει ο κόσμος ρε συ 1.000-2 άλλα προβλήματα και ούτε χρόνο ούτε κεφάλι ούτε "όρεξη" ν' ασχοληθεί. Ο ένας στους 20 που τους λέω το πολύ να ενδιαφέρεται, και στο τέλος δεν κάνει και τίποτα, παραμένει ως έχει, ακόμη κι αν δεν τον συμφέρει κι απλά πληρώνει σα μοσχάρι...

Ρεύμα κτλπ ήταν όλα μες τη τιμή φιξ οπότε δε είχα πολύ επαφή να πω την αλήθεια. Θα διαβάσω αναλυτικά αυτά που έγραψες να τα επεξεργαστώ. Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την καλησπέρα μου στο thread...προσπαθησα να διαβασω οσες περισσοτερες σελιδες μπορούσα...Θα ειμαι ειλικρινης μαζι σας κατα 90% εχω μπερδευτει του θεου..μα την παναγια νιωθω οτι θες διδακτορικο σε αλγοριθμους για να αποκρυπτογραφησεις χρεωσεις τιμολογια προγραμματα κλπ.

Μου ηρθε προχτες εκκαθαριστικος (ο οποιος κλεινει και την χρονια 21)...βομβα...727 ευρω ...δεν εχω πληρωσει ποτε τετοιο ποσο ΠΟΤΕ στην ενηλικη ζωη μου. Μαξ ειχα παει το 2017 γυρω στα 500. Προφανως τον ηπιαμε απο τις ρητρες. (δεν ηξερες δεν ρωταγες θα μου πειτε.)

Μερικα στοιχεια του προφιλ μου

α) Τιμολογιο: Γ1Ν οικιακο ΚΟΤ Βdei-insomnia1.jpg.3b6f3ad568c51c865ff874f277b57c29.jpg

β) για θερμανση τα τελευταια 10 χρονια χρησιμοποιω θερμοσυσσωρευτες...και αιρ κοντισιον το καλοκαιρι. Οι θερμοσυσσωρευτες ειναι αγορασμενοι 10 ετια (το λεω γιατι ειχαν αγοραστει ακριβα και καλα κομματια οποτε θεωρω οτι δεν εχω προβλημα παλαιοτητας)

γ) 5 μελης οικογενεια (με οτι αυτο σημαινει για θερμοσιφωνες ρευματα κλπ)

Επισυνάπτω στατιστικα τα τελευταια 2 χρονια με λογαριασμους και κιλοβατωρες...ουσιαστικα απο εκει που ημουν μεσο ορο 82 ευρω το μηνα ...το 21 εκτοξευτηκε στα 140+...

2 Ερωτησεις σας παρακαλω θερμα

α) Δεη τι προγραμμα επιλεγω. ...μαλλον η ερωτηση ειναι ..πρεπει να αλλαξω?

β) Για τα γαμησιατικα 700 + ευρω να φανταστω οτι δεν μπορω να κανω κατι...την τρωω και λεω με τις υγείες μου που δεν ειχα ψαξει νωριτερα?

Ευχαριστω ειλικρινα για καθε βοηθεια

ΥΓ και ο τελευταιος λογαριασμος αν χρειαστει

 79238092_deiinsomnia2.jpg.cc501060211609fe5621327fc6e54574.jpg

 

Επεξ/σία από ison
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ison είπε

α) Δεη τι προγραμμα επιλεγω. ...μαλλον η ερωτηση ειναι ..πρεπει να αλλαξω?

online ή enter και ναι άλλαξε άμεσα , δε σε καλύπτουν επιδοτήσεις ,επίσης άμεσα νυχτερινό αν δεν έχεις

υπόψιν οτι άργησες επομένως ναι μεν θα γλυτώσεις κάποια λεφτά αλλά σε σχέση με πέρυσι ακριβά θα είσαι

2 λεπτά πριν, ison είπε

β) Για τα γαμησιατικα 700 + ευρω να φανταστω οτι δεν μπορω να κανω κατι...την τρωω και λεω με τις υγείες μου που δεν ειχα ψαξει νωριτερα?

ναι

5 λεπτά πριν, ison είπε

β) για θερμανση τα τελευταια 10 χρονια χρησιμοποιω θερμοσυσσωρευτες...και αιρ κοντισιον το καλοκαιρι. Οι θερμοσυσσωρευτες ειναι αγορασμενοι 10 ετια (το λεω γιατι ειχαν αγοραστει 4 σωματα κοντα στα 5χιλιαρικα)

οφτοπικ , μπες στο θέμα με τα κλιματιστικά (τουλάχιστον δια 4 σε σχέση με θερμοπομπό) , φυσικά ξεκινάς με μόνωση πρώτα , συνέχεια όχι εδώ

6 λεπτά πριν, ison είπε

γ) 5 μελης οικογενεια (με οτι αυτο σημαινει για θερμοσιφωνες ρευματα κλπ)

οφτοπικ μπες στο θέμα με ηλιακούς θερμοσίφωνες ή αν δε γίνεται ψάξε μπόιλερ υγραερίου ,συνέχεια όχι εδώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ison είπε

θερμοσυσσωρευτες

 

5 μελης οικογενεια

http://www.kalakrasia.com/

 

1 ώρα πριν, ison είπε

Την καλησπέρα μου στο thread...προσπαθησα να διαβασω οσες περισσοτερες σελιδες μπορούσα...Θα ειμαι ειλικρινης μαζι σας κατα 90% εχω μπερδευτει του θεου..μα την παναγια νιωθω οτι θες διδακτορικο σε αλγοριθμους για να αποκρυπτογραφησεις χρεωσεις τιμολογια προγραμματα κλπ

α) Δεη τι προγραμμα επιλεγω. ...μαλλον η ερωτηση ειναι ..πρεπει να αλλαξω?

β) Για τα γαμησιατικα 700 + ευρω να φανταστω οτι δεν μπορω να κανω κατι...την τρωω και λεω με τις υγείες μου που δεν ειχα ψαξει νωριτερα?

...μπα μη νομίζεις, όσο θα διαβάζεις με τις μέρες/βδομάδες τα σχετικα thread (σα να διαβάζεις ένα βιβλίο αραιά και που), τόσο θα σου φαίνεται η φάση λιγότερο 'δυσνόητη'. Είναι που δεν τα έχεις συνηθίσει όλα αυτά.

α)...όχι μόνο πρέπει ν' αλλάξεις (δυστυχώς δεν είχες καταλάβει Αύγουστο-Σεπτέμβρη τί παίχτηκε να είχες πάει σε σταθερό, ή έστω μέχρι αρχές Δεκέμβρη που ήταν μισοτιμής σε σχέση με τώρα, κι έχασες πολλά λεφτά...) - πρέπει ν' αλλάξεις ΣΗΜΕΡΑ : (μέσα από το ebill, αν έχεις ebill account) "MyHome Online" = υποχρεωτική πάγια εντολή εξόφλησης/λογαριασμός κάθε μήνα ή "MyHome Enter". Το 1ο λίγο πιο συμφέρον, αλλά προσοχή στα προαπαιτούμενα ενεργοποίησης.

Και γενικά από δω και πέρα να παρακολουθείς τις εξελίξεις 'συχνά", για να κινείσαι ανάλογα (πχ σε κάποια φάση - ποιος ξέρει πότε - μπορεί να ξανασυμφέρει το Γ1, οπότε να ξαναλλάξεις).

β) ...με τις υγείες σου 😋 

(...πάντως δεν είναι 700-τόσο, λιγότερα είναι, αφαίρεσε τις σχετικές εκπτώσεις. Πάλι μπούτζα είναι, αλλά,,,μικρότερη :ρ)

Γενικά πάλι καλά να λες που και νυχτερινό έχεις, και κυρίως ΚΟΤ (και μάλιστα με ψηλό όριο, λόγω 5μελούς). Σιγουρέψου ότι τα ξερετε απ' έξω τα ωράρια και τα εκμεταλλεύεστε στο φουλ (πολύς κόσμος τα έχει λάθος στο μυαλό του : σίγουρέψε το). Το ίδιο σιγούρεψε για το όριο του ΚΟΤ και να παρακολουθείς μετρητή τον τελευταίο μήνα του 4μηνου για να μην τα ξεπερνάς και χάνεις την έκπτωση. 

...υπ' όψιν το σταθερό damage control είναι, όχι σωτηρία, καθώς ούτως ή άλλως το ρεύμα έγινε πανάκριβο πλέον. Οπότε πρέπει να σκεφτείς σοβαρά και για το μέλλον. Μέχρι και πέρσι η φάση με τους θερμοσυσσωρευτές (και τον θερμοσίφωνα) τρωγότανε. Από εδώ και πέρα όμως θα κάνει τζιζ. Εσύ ξέρεις τί οικονομικά περιθώρια έχεις, αλλα΄προκειμένου να τα σκας στην ΔΕΗ για ρεύμα, καλύτερα να τα φας σε μόνωση (πρωτίστως, και ΑΝ λείπει), ή/και σε κλιματιστικά καινούρια/ακριβά, ή ξερωγώ και σε πελετόσομπα (αν υπάρχει ήδη πετρελαιολέβητας, έχει και το πετρέλαιο το νόημά του). Εξαρτάτα βέβαια από (πάρα) πολλά, η περιοχή, αν το σπίτι είναι "ακάλυπτο", αν είναι μονοκατοικία, αν είναι δικό σου, και χίλια-δυο άλλα,,,αλλά θέλει να το ψάξεις (...) γιατί το ρεύμα δείχνει να είναι ακατάλληλο πλέον μέσο θέρμανσης.

(...ίσως πάντως καλύτερα να ξεκίναγες με ηλιακό θερμοσίφωνα)

Και σίγουρα προσπαθήστε να κόψετε τυχόν "σπατάλες" (εντός κι εκτός εισαγωγικών).

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vOOz είπε

Θα χρειαστεί να μετακομίσω (το κερατο μου μεσα), φαντάζομαι δεν εχω καμια ελπιδα να μεταφερω το "παλιο" online στο νεο σπιτι ε; 

Καλησπερα.. Δεν γινεται αυτο... Δεν γινεται μεταφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tarantules είπε

Το αναγράφει Πίστωση ΤΕΜ174KWh.Είναι -28,71€

...είσαι 100% βέβαιος πως αφορά ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ; Αν ναι, συνεχίζεις να επιδοτείσαι/δεν υπάρχει πρόβλημα με το όνομα (και κατ' επέκταση την κύρια κατοικία). Εγώ αν έβλεπα τον λογαριασμό κατά πάσα πιθανότητα θα ήμουν σίγουρος ότι οι συγκεκριμένες κιλοβατώρες/επιδότηση αφορούν ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ (κι όχι μέρος του Δεκέμβρη πχ).

Διευκρινίζει/βλέπεις κάτι συγκεκριμένο που να σε σιγουρεύει περί Ιανουαρίου; Διότι το "174", από την μια δεν κολλάει με τις μέρες του Δεκέμβρη (είχες γράψει "περίοδος κατανάλωσης 02/12/21 με 23/01/22", άρα η πίστωση ΤΕΜ για Δεκέμβρη θα έπρεπε να είναι 29 μέρες x 10kWh επιδοτούμενες/ημέρα = 290) ΟΜΩΣ το 28,71/174 δίνει 0,165/kWh που ΗΤΑΝ η επιδότηση για Δεκέμβρη (πχ για Νοέμβρη ήταν 0,13)...

Kι από την άλλη, ΟΥΤΕ με τις μέρες του Γενάρη συμβαδίζει το "174", αφού για 23 έχεις τιμολογηθεί...(ακόμα και 150+24 να ήταν, τιμολογημένες οι πρώτες με 0,16 και οι άλλες 24 με 0,12, αφού την έχουν κάνει κλιμακωτή την επιδότηση, ΠΑΛΙ δεν βγαίνει το ποσό...)

Συμπέρασμα : ΜΑΛΛΟΝ πρόκειται για την επιδότηση του Δεκέμβρη (έστω και,,,κουτσουρεμένη - ιδέα δεν έχω γιατί) και δεν μας λέει κάτι αυτό για το αν συνεχίζεις να επιδοτείσαι από Γενάρη κι έπειτα, ή όχι...Η μόνη περιπτωση σιγουριάς θα ήταν αν μας βγαίνανε τα ποσά επιδότησης και για Ιανουάριο, συνεπώς,,,δεν ξέρεις αν πρέπει να πας Έντερ (που δεν θα σε αφορά η επιδότηση ούτως ή άλλως), ή να παραμείνεις Γ1...

Από την άλλη, μπορεί απλά να μην έχουν προλάβει να συμπεριλάβουν την επιδότηση, να μην παίζει ρόλο ότι η παροχή δεν είναι στο δικό σου όνομα, να βασίζονται απλώς στο τί έχεις δηλώσει εσύ στην φορολογική σου (βέβαια η λογική λέει ότι η επιδότηση δίνεται στην παροχή και από εκεί γίνεται διασταύρωση με το όνομα/το ΑΦΜ για την "κύρια κατοικία" και όχι το ανάποδο....Τί να πω, ΜΥΛΟΣ...) και να το δεις στην πράξη με τον επόμενο λογαριασμό. Αν και δεν νομίζω να βγάλεις άκρη, δοκίμασε να τους πάρεις τηλέφωνο (τα γκαβά τους μέσα θα ξέρουν οι απλοί υπάλληλοι της εξυπηρέτησης πελατών) και να ζητήσεις διευκρίνηση "για να καταλάβεις εάν δικαιούσαι επιδότηση ή όχι ώστε να κανονίσεις την πορεία σου αν θα μεταβείς σε σταθερό ή όχι"....

Κάνε όπως σε φωτίσει. Στην χειρότερη θα πληρώσεις παραπάνω (40άρι τον κάθε μήνα, άρα 120 σύνολο, αν συνεχίσουν στα ίδια οι επιδοτήσεις) μέχρι να εκδοθεί τέλος Μάρτη ο εκκαθαριστικός (που θα κάνει και καμμιά 10άρα μέρες να σου έρθει...). Εγώ θα έκανα τα πάντα να πάω από τώρα  Έντερ να τελειώνω.

2 ώρες πριν, vOOz είπε

Θα χρειαστεί να μετακομίσω (το κερατο μου μεσα), φαντάζομαι δεν εχω καμια ελπιδα να μεταφερω το "παλιο" online στο νεο σπιτι ε; 

Τί κατανάλωση έχεις/μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2022 στις 4:44 ΜΜ, Philippe είπε

 

Το ανησυχητικό όμως που διαπίστωσα αφορά στο ΤΑΠ. Ενώ η περίοδος του λογαριασμού του δικού μου είναι από 29/11/2021 έως 18/1/2022, είχαν αυξήσει την ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ από 1300€ σε 2000€ για όλο το διάστημα, ενώ αν δεν απατώμαι οι νέες ΤΖ ξεκινάνε από την πρωτοχρονιά και μετά. Για δείτε και το και οι υπόλοιποι.

Στην χειρότερη περίπτωση, μιλάμε για 1€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...