Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 λεπτά πριν, Euromaster είπε

πιθανον, απο τον edge μπηκε μια χαρα.. ευχαριστω.

Παντως σε σχεση με το προγραμμα που εχω εδω και 3 χρονια της volton σιγουρα θα μου ερχεται πιο φθηνα το προγραμμα της ΔΕΗ που επελεξα.. Ελπιζω δηλ. 

Καταναλωνω περιπου 200-250kw τον μηνα.

Eίναι το σπίτι η κύρια κατοικία σου (δηλωμένη στην φορολογική);

(...for the record, με Οπερα, ΦΦ, Κρομ, Ετζ, ΣιΚλήνερ - μέχρι και με ΙΕ, μπαίνει σε 'μενα. Απλά σα να σέρνεται λίγο η σελίδα)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Euromaster είπε

κυρια κατοικια το οποιο νοικιαζω και μενω εγω μεσα και το δηλωνω εω ενοικιαστης στην φορολογικη μου δηλωση, γιατι?

διάβασε καμιά 10ριά σελίδες (απο το τέλος) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Euromaster είπε

κυρια κατοικια το οποιο νοικιαζω και μενω εγω μεσα και το δηλωνω εω ενοικιαστης στην φορολογικη μου δηλωση, γιατι?

διότι επιδοτήσεις τέλος για μη κύριες κατοικίες

23 λεπτά πριν, Euromaster είπε

Παντως σε σχεση με το προγραμμα που εχω εδω και 3 χρονια της volton σιγουρα θα μου ερχεται πιο φθηνα το προγραμμα της ΔΕΗ που επελεξα.. Ελπιζω δηλ. 

επιδότηση παίρνεις λοιπόν, οπότε περίπου στα ίδια θα είσαι από λεφτά (και λίγο καλύτερα Βόλτον) - αλλά από άλλες απόψεις, καλύτερα ΔΕΗ

(όπως είπε ο κορακιος διάβασε κάποιες σελίδες προς τα πίσω, θα καταλάβεις πολλά)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! 

Έχω ενεργοποιήσει ΔΕΗ my home online εδώ και περίπου 4 μήνες στο σπίτι που μένω με τιμή kWh ~0.09.

Είχα ρωτήσει τι συμβαίνει στην περίπτωση μετακόμισης τι συμβαίνει με τη ρήτρα και μου είχαν πει πως δε θα χρεωθώ κάτι εφόσον το ενεργοποιήσω στο νέο σπίτι. 

Το θέμα είναι ότι η μετακόμιση τελικά ήρθε νωρίτερα από ο,τι περίμενα και βλέπω ότι πλέον η τιμή kWh είναι στα 0.17. Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση; Συνεχίζω το συμβόλαιο μου στην τιμή που είχα υπογράψει η ενεργοποιείται εκ νέου με τη νέα τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, washcloud είπε

διότι επιδοτήσεις τέλος για μη κύριες κατοικίες

επιδότηση παίρνεις λοιπόν, οπότε περίπου στα ίδια θα είσαι από λεφτά (και λίγο καλύτερα Βόλτον) - αλλά από άλλες απόψεις, καλύτερα ΔΕΗ

(όπως είπε ο κορακιος διάβασε κάποιες σελίδες προς τα πίσω, θα καταλάβεις πολλά)

 

Σοβαρα τωρα? Δεν δινουν επιδοτησεις σ εμας που δεν εχουμε κυρια κατοικια και ειμαστε στο ενοικιο? Εχει λογικη αυτο?

Εγω οπως καθισα και τα υπολογισα τα 2 προγραμματα, το υπαρχον της volton και το noline της ΔΕΗ, βγαινε λιγο πιο φθηνη της ΔΕΗ χωρις επιδοτηση οταν της volton εχει επιδοτηση. δηλ οταν εχουν και τα 2 επιδοτηση υπαρχει διαφορα τον μηνα περιπου στα 25€.

Αν ειναι να ε[πιλεξω μεταξυ του να παω ΔΕΗ χωρις επιδοτηση, ή να μεινω στην Volton  με επιδοτηση, προτιμω να μεινω στην Volton μιας που ειναι λιγο πιο ακριβη με αυτα τα δεδομενα και να γλιτωσω την ταλαιπωρια τηςμετακινησης.. ΑΑ ρε π...ανα τα εχουν κανει.. Σεβασμος 0 στον πολιτη..

Επεξ/σία από Euromaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Ναι είναι η κύρια κατοικία και παίρνω και επιδότηση.Νομίζω όλοι παίρνουν αν δεν κάνω λάθος;

Επίσης σωστά μάντεψες δεν θέλω πάγιες εντολές και πάντα πληρώνω τον λογαριασμό εμπρόθεσμα άρα παίρνω και την έκπτωση συνέπειας.

Εαν η διαφορά είναι πχ 100-150€ το χρόνο δεν θέλω να μπω στη διαδικασία αλλαγής γιατί θα χρειαστεί να πληρώσω για νέο ηλεκτρολογικό σχέδιο (έχει πάνω από 14 χρόνια να ενημερωθεί) , επειδή είναι στο όνομα του πατέρα μου που δεν είναι στη ζωή.

Έχει κοπεί από Γενάρη η επιδότηση για τις μη (δηλωμένες στο Taxis) κύριες κατοικίες. Δεν έχω καταλάβει με ποιο τρόπο κάνουν την διασταύρωση παροχής με δήλωση κύριας κατοικίας όμως, και φοβάμαι ότι υπάρχει περίπτωση επειδή  δεν είναι στ' όνομά σου να έχεις χάσει κι εσύ ήδη την επιδότηση και να μην το ξέρεις (άρα να είναι επιτακτικό να πας σε σταθερό). Ποια περίοδο κατανάλωσης έχει πάνω ο τελευταίος λογαριασμός;

Ebill account, έχεις;

Σε κάθε περιπτωση, φρόντισέ το αυτό με την ΥΔΕ, κάποια στιγμή με κάποιο τρόπο θα το βρεις μπροστά σου κι επειδή ίσως να είναι μπέρδεμα η αλλαγή ονόματος, καλύτερα να είσαι έτοιμος από πιο πριν...Ζητα κάποια προσφορά από online εργαλεία αναζήτησης προσφορών ηλεκτρολόγων, για ΥΔΕ - παίζει κι ένα 30άρι να αρκεί (κι ας μην την κάνεις άμεσα, απλα να εισαι έτοιμος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ήθελα να σας ρωτήσω εάν είσαι στο online enter της ΔΕΗ και έχεις ΚΟΤΒ, δεν υπάρχει λογος να ενεργοποιήσεις το νυχτερινό  εφόσον δεν ξεπερνάς τις κιλοβατώρες του ΚΟΤ; Εννοώ δεν κερδίζεις κάτι.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Euromaster είπε

Σοβαρα τωρα? Δεν δινουν επιδοτησεις σ εμας που δεν εχουμε κυρια κατοικια και ειμαστε στο ενοικιο? Εχει λογικη αυτο?

 

....είναι η λογική του κόφτη για να γλυτώσουν λεφτά...

Όμως δεν είπα ότι "όσοι νοικιάζουν δεν επιδοτούνται", ούτε ότι μόνο οι ιδιοκτήτες ακινήτων παίρνουν επιδότηση : το σπίτι που νοικιάζεις και διαμένεις, ΕΙΝΑΙ η κύρια κατοικία σου,,,αρκεί να το έχεις και δηλωμένο ως τέτοιο στην φορολογική σου.

4 λεπτά πριν, yogi7 είπε

Καλησπέρα, ήθελα να σας ρωτήσω εάν είσαι στο online enter της ΔΕΗ και έχεις ΚΟΤΒ, δεν υπάρχει λογος να ενεργοποιήσεις το νυχτερινό  εφόσον δεν ξεπερνάς τις κιλοβατώρες του ΚΟΤ; Εννοώ δεν κερδίζεις κάτι.

Ευχαριστώ.

...ξεκινώντας από το ότι "Online" και "Enter" είναι 2 διαφορετικά προγράμματα, κι επειδή γενικά είναι δυσνόητο το ποστ σου, κάνε μια γενική επαναδιατύπωση να καταλάβουμε τί ρωτάς ακριβώς.

edit :...αν και νομίζω τώρα κάτι κατάλαβα : το νυχτερινό έχει κι από μόνο του οφέλη : και στην τιμή της κιλοβατώρας και στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Aρκεί να έχεις αρκετή κατανάλωση τον μήνα, πχ 300kWh.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, washcloud είπε

....είναι η λογική του κόφτη για να γλυτώσουν λεφτά...

Όμως δεν είπα ότι "όσοι νοικιάζουν δεν επιδοτούνται", ούτε ότι μόνο οι ιδιοκτήτες ακινήτων παίρνουν επιδότηση : το σπίτι που νοικιάζεις και διαμένεις, ΕΙΝΑΙ η κύρια κατοικία σου,,,αρκεί να το έχεις και δηλωμένο ως τέτοιο στην φορολογική σου.

οκ εχεις δικιο, εχω ζαλιστει παο τις πολλες σελιδες που εχω διαβασει και εχω χασει την μπαλα.

Για να καταλαβω και να μην γινομαι ενοχλητικος, με τον παρακατω λογαριασμο εναντι 1 μηνα, με συμφερει να μεινω volton, ή αξιζει να παω στο online της ΔΕΗ? Εννοω αν θα εχω μειωση τουλαχιστον 20%.

Χωρίς τίτλο.jpg

Επεξ/σία από Euromaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συγνώμη, αναφέρομαι στο my home enter με ενεργοποιημένο ΚΟΤΒ με 2000kwh oριο. Υπάρχει κάποιο κέρδος αν μπει νυχτερινό σε  αυτό , δεδομένου ότι δεν ξεπερνάς τις 2000 kwh; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Euromaster είπε

Για να καταλαβω και να μην γινομαι ενοχλητικος, με τον παρακατω λογαριασμο εναντι 1 μηνα, με συμφερει να μεινω volton, ή αξιζει να παω στο online της ΔΕΗ? Εννοω αν θα εχω μειωση τουλαχιστον 20%

Με τον συγκεκριμένο βγαίνει σχεδόν το ίδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, yogi7 είπε

Ναι συγνώμη, αναφέρομαι στο my home enter με ενεργοποιημένο ΚΟΤΒ με 2000kwh oριο. Υπάρχει κάποιο κέρδος αν μπει νυχτερινό σε  αυτό , δεδομένου ότι δεν ξεπερνάς τις 2000 kwh; 

...όπως ήδη είπα, ναι, το νυχτερινό έχει πολλαπλές ωφέλειες.

 

48 λεπτά πριν, Euromaster είπε

Για να καταλαβω και να μην γινομαι ενοχλητικος, με τον παρακατω λογαριασμο εναντι 1 μηνα, με συμφερει να μεινω volton, ή αξιζει να παω στο online της ΔΕΗ? Εννοω αν θα εχω μειωση τουλαχιστον 20%.

Δεν γίνεσαι ενοχλητικός, αλλά επειδή γράφουμε προς όλους τα ίδια συνεχώς, καλό θα ήταν λίγη μελέτη στις προηγούμενες σελίδες.

...αν εννοείς στο συνολικό ποσό των λογαριασμών 20%, δεν μας έδειξες καν ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον λογαριασμό,,,αλλά δεν έχει και πολύ σημασία : ένα 10% θα δεις, στην "χρέωση ημερήσιας ενέργειας", όχι σε όλο τον λογαριασμό (0,01 περίπου διαφορά στην κιλοβατώρα, για την ακρίβεια, να είναι φτηνότερη η Βολτον, το οποίο μεταφράζεται σε,,,,2-κάτι Ευρώ). Αλλά αν πας σε σταθερό της ΔΕΗ, θα πας για άλλα πράγματα : πχ επιδοτήσεις δεν θα δίνονται εσαεί, και ΤΟΤΕ θα χάνεις αρκετά στην Βόλτον.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, washcloud είπε

Έχει κοπεί από Γενάρη η επιδότηση για τις μη (δηλωμένες στο Taxis) κύριες κατοικίες. Δεν έχω καταλάβει με ποιο τρόπο κάνουν την διασταύρωση παροχής με δήλωση κύριας κατοικίας όμως, και φοβάμαι ότι υπάρχει περίπτωση επειδή  δεν είναι στ' όνομά σου να έχεις χάσει κι εσύ ήδη την επιδότηση και να μην το ξέρεις (άρα να είναι επιτακτικό να πας σε σταθερό). Ποια περίοδο κατανάλωσης έχει πάνω ο τελευταίος λογαριασμός;

Ebill account, έχεις;

Σε κάθε περιπτωση, φρόντισέ το αυτό με την ΥΔΕ, κάποια στιγμή με κάποιο τρόπο θα το βρεις μπροστά σου κι επειδή ίσως να είναι μπέρδεμα η αλλαγή ονόματος, καλύτερα να είσαι έτοιμος από πιο πριν...Ζητα κάποια προσφορά από online εργαλεία αναζήτησης προσφορών ηλεκτρολόγων, για ΥΔΕ - παίζει κι ένα 30άρι να αρκεί (κι ας μην την κάνεις άμεσα, απλα να εισαι έτοιμος)

Δηλωμένη κανονικά είναι στο taxis.Όχι δεν έχω ebill.Είχα πάει να το κάνω πριν 2 χρόνια περίπου και ζητάγανε να τους δώσω χαρτούρα για την αλλαγή του ονόματος και το παράτησα για αργότερα.

Οι 2 τελευταίοι λογαριασμοί που έχουν την επιδότηση είναι για την περίοδο 22/09/21 με 01/12/21 ο ένας και 02/12/21 με 23/01/22 ο άλλος.Την ΥΔΕ θα την φτοιάξω ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση: Το σπίτι το οποίο νοικιάζω ανήκει σε επιχείρηση και ο λογαριασμός είναι στο όνομα της επιχείρησης. Συνεπώς δεν μπορώ να μπω σε κάποιο πρόγραμμα enter ή online, έτσι δεν είναι; Μόνο να αλλάξω εταιρία μπορώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...