Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, doll είπε

Σε σταθερό δεν έχει και μείωση 0.02 (στις πρώτες 300/μήνα?)? και για φλεβάρη?

Tσουκ (πλέον). Ούτε καν για Γενάρη έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους

Επειδή και με την δική μου περίπτωση η NRG απλά έχει ξεφύγει στις κοστολογήσεις σκέφτομαι να το γυρίσω στην ΔΕΗ. Ξέρω ότι μάλλον είναι το λάθος νήμα αλλά θα ρωτήσω ούτως η άλλως.

Με το χρήσιμο excel που βρήκα έβαλα τις αντίστοιχες τετράμηνες καταναλώσεις του 20-21 και αν κατάλαβα καλά η NRG έρχεται κοντά 150 ευρώ πιο ακριβή από την ΔΕΗ. (Παραθέτω screenshot του φύλλου εργασίας για να τσεκάρετε.)

Τρείς ερωτήσεις

1) Οι τελικές ρυθμιζόμενες χρεώσεις υπολογίζονται στην στήλη Τελική με ΦΠΑ; (Μάλλον όχι)

2) πως γίνεται να βγαίνει τελική 2213€ όταν μόνο ο λογαριασμός Ιανουαρίου είναι 500 ευρώ και του Δεκεμβρίου ήταν άλλα τόσα; Επισυνάπτω και τον τελευταίο λογαριασμό της NRG. Οι τιμές είναι σωστές αν και έναντι γιατί τις δηλώνω κάθε μήνα. (Δικά μου απάντηση μάλλον είμαι σε διαφορετικό πρόγραμμα αλλά στην δεύτερη καρτέλα του excel δεν έβγαλα άκρη.  Έβαλα μόνο την ετήσια ημερήσια κατανάλωση και την νυχτερινή 8311 και 4058 αντίστοιχα αλλά πέραν αυτού ψιλοχάθηκα)

3) Έχει νόημα η επιστροφή στην ΔΕΗ;

Αν θέλετε οποιαδήποτε άλλη διευκρίνηση στην διάθεσή σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.1034306556_Screenshot(26).png.f68e0e0f224d67260fb5f2be10173c50.png1577929052_Screenshot(25).png.cdaea393103ce8ea2fef8510fa279171.pnginvoice1-1.jpg.424f5795ffb9951c2a4b28f6acbd08e4.jpginvoice1-2.jpg.ee1c4ed48ffe2fb889c3a57beec8896f.jpg1577929052_Screenshot(25).png.cdaea393103ce8ea2fef8510fa279171.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kozywozy είπε

Με το χρήσιμο excel που βρήκα έβαλα τις αντίστοιχες τετράμηνες καταναλώσεις του 20-21 και αν κατάλαβα καλά η NRG έρχεται κοντά 150 ευρώ

πρέπει να καταλάβετε οτι το φύλλο με τα κυμαινόμενα θέλει να μαντέψετε χοντρική και επιδοτήσεις , δεν είναι απλά για συμπλήρωμα κιλοβατώρας (ετήσιας )

2 ώρες πριν, kozywozy είπε

αλλά στην δεύτερη καρτέλα του excel δεν έβγαλα άκρη.

και καλά έκανες , γιαυτό έχω και το αγνοήστε το παρών φύλλο :)

2 ώρες πριν, kozywozy είπε

1) Οι τελικές ρυθμιζόμενες χρεώσεις υπολογίζονται στην στήλη Τελική με ΦΠΑ; (Μάλλον όχι)

όχι μιας και είναι κοινές και δεν έχουν νόημα για σύγκριση προγραμμάτων

2 ώρες πριν, kozywozy είπε

2) πως γίνεται να βγαίνει τελική 2213€ όταν μόνο ο λογαριασμός Ιανουαρίου είναι 500 ευρώ και του Δεκεμβρίου ήταν άλλα τόσα;

γιατί η χοντρική είχε εκτοξευθεί τότε και ήταν και άλλες οι επιδοτήσεις

2 ώρες πριν, kozywozy είπε

3) Έχει νόημα η επιστροφή στην ΔΕΗ;

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

Spoiler

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν/Φεβ : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ
για κύρια κατοικία

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

επειδή είσαι αρκετά πάνω απο 300kw κλείσε online ή enter

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, washcloud είπε

Ποιοι; (...καλά σου είπαν πάντως : ΔΕΝ έχει.)

...από εκεί και πέρα,,,χωρίς ν' ανεβάσεις (ολόκληρο) τον λογαριασμό (με σβησμένα τα προσωπικά σου στοιχεία βέβαια) για να δούμε τί ακριβώς παίζει , χωρίς να ξέρουμε περιόδους κατανάλωσης, χωρίς να λες από πότε ενεργοποιήθηκες (και αν τυχόν ήσουν σε άλλο πάροχο πριν), χωρίς ΕΣΤΩ να λες πόση ήταν πια η αναπροσαρμογή, ειλικρινά, πώς να βοηθήσουμε με κάτι....;

Μόλις χθες κάποιος πόσταρε "είμαι στο MyHome Enter και μου ήρθε ρήτρα αναπροσαρμογής" και στον λογαριασμό που ανέβασε λέει "Γ1 Οικιακό", αν αυτό σου λέει κάτι, για το πόσο "σίγουρο" είναι ότι ΚΑΙ εσύ είσαι στο MyHome Online.....Xωρίς στοιχεία λοιπόν σαν τί συμπέρασμα να μπορεί να βγει...

 

Ένας είναι ο πρώτος λογαριασμός μετά την αλλαγή, μετά ήρθαν 2 εκκαθαριστικοι με μέτρηση δικιά μου κάθε μήνα και τώρα αυτός. Δεη ήμουν πάντα

8A7ABAD3-C9FA-4549-9276-2D58829000CE.jpeg

6286BDFF-9A06-4F4F-BA3B-FF0E9EB7015B.jpeg

Επεξ/σία από kazantzidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Ένας είναι ο πρώτος λογαριασμός μετά την αλλαγή, μετά ήρθαν 2 εκκαθαριστικοι με μέτρηση δικιά μου κάθε μήνα και τώρα αυτός. Δεη ήμουν πάντα

...μου βγήκε λίγο η πίστη να καταλάβω τους λογαριασμούς όπως τους ανέβασες, αλλά ντάξει (θέλω και καφέ που λέει κι ο korakios οπότε ΟΚ :ρ). Κακώς έσβησες και τον τίτλο του προγράμματος στον 1ο (όπως τον βλέπουμε) λογαριασμό, αλλά μάλλον λέει κάτι σε "KOT-A myHome Online"...

Λοιπόν : έχεις μιας βδομάδας "ρήτρα" (Οκτώβριος) μέχρι να ενεργοποιηθείς στο Online. ΥΠΟΘΕΤΩ (σε ρώτησα αλλά δεν είπες) από αυτά που βλέπω, πως τέλος Σεπτέμβρη έκανες αίτηση μέσω econtract και δεν ενεργοποίησες το Online μέσα από το ebill...; Άρα άργησε η μετάβαση (πάλι καλά δηλαδή, μόνο 8 μέρες=88kWh τις  χρεώθηκες με τιμές/αναπροσαρμογή Γ1 που ήσουν). Εκτός πια κι αν το ΕΚΑΝΕΣ μέσω ebill και για κάποιο λόγο είχε υπερβολική καθυστέρηση μέχρι να ενεργοποιηθεί, αλλά η ουσία είναι πως μιλάμε μόνο για 10€ αναπροσαρμογής, εκ των οποίων κλήθηκες να πληρώσεις,,,τα 2 (αν βγάλεις τις εκπτώσεις). Άρα δεν έχει νόημα ν' ασχολείσαι, τελείωσε για 'σένα η "ρήτρα", μπήκες στην καλύτερη στιγμή στο Online, έχεις τιμές σκοτωμένες, έχεις και ΚΟΤ-Α, σε λίγο σχεδόν θα σε πληρώνουν κι από πάνω :ρ. Άραξε κι απόλαυσε, όσο κρατήσει (ιδανικά, μέχρι τέλος Σεπτέμβρη '23). Όλα καλά.

...απλά, αν βάλεις ΚΑΙ νυχτερινό, θα είναι το κερασάκι στην τούρτα (και δεν θα χάνεις και καθόλου απ' τις εκπτώσεις του ΚΟΤ, αν είσαι στο όριο των 1.400kWh).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, washcloud είπε

...μου βγήκε λίγο η πίστη να καταλάβω τους λογαριασμούς όπως τους ανέβασες, αλλά ντάξει (θέλω και καφέ που λέει κι ο korakios οπότε ΟΚ :ρ). Κακώς έσβησες και τον τίτλο του προγράμματος στον 1ο (όπως τον βλέπουμε) λογαριασμό, αλλά μάλλον λέει κάτι σε "KOT-A myHome Online"...

Λοιπόν : έχεις μιας βδομάδας "ρήτρα" (Οκτώβριος) μέχρι να ενεργοποιηθείς στο Online. ΥΠΟΘΕΤΩ (σε ρώτησα αλλά δεν είπες) από αυτά που βλέπω, πως τέλος Σεπτέμβρη έκανες αίτηση μέσω econtract και δεν ενεργοποίησες το Online μέσα από το ebill...; Άρα άργησε η μετάβαση (πάλι καλά δηλαδή, μόνο 8 μέρες=88kWh τις  χρεώθηκες με τιμές/αναπροσαρμογή Γ1 που ήσουν). Εκτός πια κι αν το ΕΚΑΝΕΣ μέσω ebill και για κάποιο λόγο είχε υπερβολική καθυστέρηση μέχρι να ενεργοποιηθεί, αλλά η ουσία είναι πως μιλάμε μόνο για 10€ αναπροσαρμογής, εκ των οποίων κλήθηκες να πληρώσεις,,,τα 2 (αν βγάλεις τις εκπτώσεις). Άρα δεν έχει νόημα ν' ασχολείσαι, τελείωσε για 'σένα η "ρήτρα", μπήκες στην καλύτερη στιγμή στο Online, έχεις τιμές σκοτωμένες, έχεις και ΚΟΤ-Α, σε λίγο σχεδόν θα σε πληρώνουν κι από πάνω :ρ. Άραξε κι απόλαυσε, όσο κρατήσει (ιδανικά, μέχρι τέλος Σεπτέμβρη '23). Όλα καλά.

...απλά, αν βάλεις ΚΑΙ νυχτερινό, θα είναι το κερασάκι στην τούρτα (και δεν θα χάνεις και καθόλου απ' τις εκπτώσεις του ΚΟΤ, αν είσαι στο όριο των 1.400kWh).

σε ευχαριστω για τον χρονο σου. Την μεταβαση την εκανα μεσω ebill και αν θυμαμαι εκανε 3-4 μερες. Απο οσο καταλαβα, για τις χρεωσεις, οτι ο κανονικος εκκαθαριστικος ειναι στο 4μηνο πανω, ασχετα αν κανω self metering. Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι εχω -30 ευρω για myhome (σκετο), ενω στην αρχη ειχα -30 ευρω για myhome ONLINE. (γιατι με επιστρεφουν παλι -30 ευρω) ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δική μου περίπτωση, είχα κάνει αίτηση στις 14/11 και με τα πολλά με έβαλαν στο home online στις 12/12.

Είχα υπογράψει τα συμβόλαια στις 24/11 και κλασικά έλαβα τον 1ο λογαριασμό με τις τιμές μετά τις 3/12.

Έκανα καταγγελία στην ΡΑΕ,  απάντησαν ότι θα διορθώσουν το λάθος,  πλήρωσα τον λογαριασμό με τις παλιές τιμές και μου έστειλαν χτες πιστωτικό με την διαφορά.

Επιπλέον άλλαξαν και στο ebill  τις ημερομηνίες, όπου πλέον εμφανίζεται για 2 έτη το συμβόλαιο, ενώ πριν ήταν για ένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

σε ευχαριστω για τον χρονο σου. Την μεταβαση την εκανα μεσω ebill και αν θυμαμαι εκανε 3-4 μερες. Απο οσο καταλαβα, για τις χρεωσεις, οτι ο κανονικος εκκαθαριστικος ειναι στο 4μηνο πανω, ασχετα αν κανω self metering. Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι εχω -30 ευρω για myhome (σκετο), ενω στην αρχη ειχα -30 ευρω για myhome ONLINE. (γιατι με επιστρεφουν παλι -30 ευρω) ; 

3-4 σελίδες πίσω η απάντηση

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=59069060

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως γνωρίζουμε η ΔΕΗ έδωσε παράταση και στα 2 προγράμματα της μέχρι τις 28/2. Από εκεί και περα πιστεύετε ότι θα αυξήσει τις τιμές;

Θα παρατείνει και άλλο τον χρόνο; 

Είμαι στην Nrg και το fixed μου καταργείται στις 15/3. Το 6μηνο μου ληγει στις 3/3. 
Να κάνω αίτηση για ΔΕΗ Online από τώρα;

Να περιμενω να εξαντλήσω το περιθώριο με nrg έως αρχές του μήνα για να υπάρχει ένα περιθώριο 15ημερων ή να μείνω όπως είμαι με μεγάλο ρίσκο και φυσικά ρήτρα οτς μέχρι τέλος Μαρτίου μήπως μεταβληθούν τα τιμολόγια προς τα κάτω πάλι; Τουλάχιστον μήπως δούμε τον 1ο τιμοκατάλογο με 0.096

Επισης υπάρχει και μια μεγάλη πιθανότητα να κάνει η εταιρία παλι αύξηση της ρήτρας οτς και να μπορώ να φύγω αζημίως μέχρι τότε. Η να κάνει κάποια αλλαγή στους όρους…

Η κατανάλωση μου αυτό το καιρό υπερβαίνει τις 500-600 kWh τον μήνα συνολικά με νυχτερινό. 
Στην nrg είμαι με 0,0619 και με 9,90 το fixed. Μέχρι 15/3 έχω βγάλει ένα μεγάλο μέρος του χειμώνα. 
 

Ποια η γνώμη σας, άποψη σας;

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το my home online. Κερδίζω κάτι αν δίνω μέτρηση κάθε μήνα απτό να έρχονται 3 έναντι και 1 εκκαθαριστικός;  παίζει κάτι με τα πάγια η είναι το ίδιο πράγμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

Απο οσο καταλαβα, για τις χρεωσεις, οτι ο κανονικος εκκαθαριστικος ειναι στο 4μηνο πανω, ασχετα αν κανω self metering.

...εννοείται αυτό. Ο ΔΕΔΔΗΕ κάνει την δική του καταμέτρηση (και αυτή είναι που ισχύει) για να βγει εκκαθαριστικός μία στο 4μηνο (...στην καλύτερη δηλαδή...), απλά όταν εσύ δίνεις καταμέτρηση, γλυτώνεις την περιπτωση να σου βάζουν είτε "υπερβολικές" εικονικές κιλοβατώρες (άρα προκαταβολικά να σου ερχεται μεγαλύτερος λογαριασμός απ' ό,τι πραγματικά κατανάλωσες, ΑΛΛΑ αυτό σημαίνει πως στην εκκαθάριση θα πληρώσεις λιγότερα), είτε αντιθέτως λιγότερες από όσες πράγματι κατανάλωσες, και στην εκκαθάριση να σου έρθουν όλα μαζεμένα...

3 λεπτά πριν, gemis XTX είπε

Έχω το my home online. Κερδίζω κάτι αν δίνω μέτρηση κάθε μήνα απτό να έρχονται 3 έναντι και 1 εκκαθαριστικός;  παίζει κάτι με τα πάγια η είναι το ίδιο πράγμα; 

Ό,τι έγραψα αποπάνω (+όχι δεν "παίζει κάτι με τα πάγια)

13 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Όπως γνωρίζουμε η ΔΕΗ έδωσε παράταση και στα 2 προγράμματα της μέχρι τις 28/2. Από εκεί και περα πιστεύετε ότι θα αυξήσει τις τιμές;

Θα παρατείνει και άλλο τον χρόνο; 

Είμαι στην Nrg και το fixed μου καταργείται στις 15/3. Το 6μηνο μου ληγει στις 3/3. 
Να κάνω αίτηση για ΔΕΗ Online από τώρα;

Να περιμενω να εξαντλήσω το περιθώριο με nrg έως αρχές του μήνα για να υπάρχει ένα περιθώριο 15ημερων ή να μείνω όπως είμαι με μεγάλο ρίσκο και φυσικά ρήτρα οτς μέχρι τέλος Μαρτίου μήπως μεταβληθούν τα τιμολόγια προς τα κάτω πάλι; Τουλάχιστον μήπως δούμε τον 1ο τιμοκατάλογο με 0.096

Επισης υπάρχει και μια μεγάλη πιθανότητα να κάνει η εταιρία παλι αύξηση της ρήτρας οτς και να μπορώ να φύγω αζημίως μέχρι τότε. Η να κάνει κάποια αλλαγή στους όρους…

Η κατανάλωση μου αυτό το καιρό υπερβαίνει τις 500-600 kWh τον μήνα συνολικά με νυχτερινό. 
Στην nrg είμαι με 0,0619 και με 9,90 το fixed. Μέχρι 15/3 έχω βγάλει ένα μεγάλο μέρος του χειμώνα. 
 

Ποια η γνώμη σας, άποψη σας;

...προσωπικά δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να πέσει τόσο σύντομα η τιμή χονδρικής. ΚΑΙ να ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ κάτω για (πολλούς) ΜΗΝΕΣ, μη ξεχνιόμαστε...Ειμαι της αίσθησης (και μόνο, χωρίς να ΓΝΩΡΙΖΩ κάτι περισσότερο), πως για να πέσουν ουσιαστικά οι τιμές, θα περάσει πάνω από χρόνος από ΤΩΡΑ...ΔΕΝ είναι κάτι για να κρεμαστείς πάνω του αυτό που λέω, αλλά απλά έχε το κατά νου.

Η NRG σ' έχει ειδοποιήσει για αλλαγές; Αν όχι (δες προηγούμενους λογαριασμούς και μικρά γράμματα στο τέλος) κάτσε ξερωγώ μέχρι τις 3/3 και κάνε αίτηση για ΔΕΗ ("my Home Enter", σε κατάστημα, λέω εγώ). Ή έστω κατά τις 25/2 (τελευταία εργάσιμη Παρασκευή). Αν πάλι θες να "ΣΙΓΟΥΡΕΨΕΙΣ" (...) ότι δεν θ' αλλάξει κάτι με ΔΕΗ από Μάρτη, πάνε από τις 21/2...(γενικά όσο νωρίτερα πας, τόσο πιο ήσυχος θα είσαι...). Η "απόλυτη ασφάλεια" (απ' όλες τις μπάντες) είναι νομίζω να πας την άλλη Δευτέρα (14/2). Από την άλλη είναι και το ότι όσο νωρίτερα φύγεις, τόσο μεγαλύτερη ποινή θα πληρώσεις. Βαλ' τα κάτω ο ίδιος κι αποφάσισε εσύ για εσένα τί προτιμάς από όλες αυτές τις περιπτώσεις.

Το τί θα κάνει η ΔΕΗ δεν νομίζω να το ξέρουν ούτε διευθυντικά της στελέχη. Για την ώρα προφανώς το πάει "μήνα-μήνα", παρακολουθώντας κυρίως χονδρική (αλλά και κυβερνητικές επιδοτήσεις λογικά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Στον λογαριασμό που μου ήρθε γράφει επόμενη καταμέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ  21/3/22. Σήμερα μπήκα για πλάκα στον ΔΕΔΔΗΕ και γράφοντας τον αριθμό παροχής μου βγάζει ημερομηνία 11/5/22. Μήπως η ημερομηνία του ΔΕΔΔΗΕ αλλάζει επειδή καταχωρώ μόνος μου τις ενδείξεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stelios120 είπε

Καλησπέρα. Στον λογαριασμό που μου ήρθε γράφει επόμενη καταμέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ  21/3/22. Σήμερα μπήκα για πλάκα στον ΔΕΔΔΗΕ και γράφοντας τον αριθμό παροχής μου βγάζει ημερομηνία 11/5/22. Μήπως η ημερομηνία του ΔΕΔΔΗΕ αλλάζει επειδή καταχωρώ μόνος μου τις ενδείξεις;;

Καλησπέρα.. Η καταμέτρηση από τον Δεδδηε γίνεται κάθε τέσσερις μήνες.. Απλά θα πρεπει να τσεκάρεις αν είναι σωστό αυτό που σου γράφει ο παροχος σου.. Δεν αλλάζει ποτε ο Δεδδηε την μέρα καταμέτρησης.. Μήπως στο ενδιάμεσο σε αφήνει να περασεις τις ενδείξεις κάθε δυο μήνες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση σας παρακαλώ, καθώς είμαι σε αναμονή της 1η μέτρηση που θα κάνω για το νεο πρόγραμμα myhome online στο τέλος του μήνα. 

Αν δεν κάνω λάθος, από ότι έχω διαβάσει εδώ τόσο καιρό, εκτός από τις μηνιαίες μετρήσεις που μπορώ να κάνω για την ΔΕΗ, υπάρχει και η δυνατότητα καταχώρισης  4μηνης μέτρησης στο site του ΔΕΔΔΗΕ?

Αν ναι τι νόημα εχει αυτό και αν πρέπει να ασχολούμαι ή όχι. Σας ευχαριστώ και καλό υπόλοιπο...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...