Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά σήμερα ενεργοποιήθηκε το πρόγραμμα με 02.02.2022 αν και στην τηλεφωνική επικοινωνία εχθές μου είπαν ότι η μεταφορά έγινε με 01.02.2022. Λογικά είμαστε εντάξει, αλλά θα περιμένω και τον 1ο λογαριασμό να βεβαιωθώ, ότι όλα είναι εντάξει...

Τελικά η όλη διαδικασία (που έγινε ηλεκτρονικά), κράτησε σχεδόν 15 μέρες. Νομίζω λογικό αν αναλογιστούμε και την κακοκαιρία που μεσολάβησε και έγινε πανικός.

Καλή συνέχεια....

image.png.b684ab2058d3603c49eac62ad6e23caa.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει πάρει κανένας σας απάντηση από καταγγελία στο myrae για την ρήτρα αναπροσαρμογής;
Έχει απαντήσει ο πάροχος μου αλλά δεν αποδέχτηκα την απάντηση, και επέλεξα απόρριψη απάντησης με αποστολή νέου σχολίου, ζητώντας την παρέμβαση της ΡΑΕ επί του θέματος. Έχουν περάσει περίπου 40 ημέρες και καμία απόκριση έκτοτε...

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haralabosg είπε

Περιμενω ακριβως το ιδιο και εγώ (διορθωση στους 2 προηγούμενους). Ο 3ος που βγήκε ηταν στην προγραμματισμενη ημερομηνια ή εκτακτος ωστε να γινει διορθωση...?

Αν καταλαβαίνω καλά είναι έκτακτος, καθώς έχει ημερομηνία έκδοσης μόλις 6 ημέρες μετά τον 2ο λανθασμένο. Παρόλα αυτά, αναφέρει την εκκρεμή οφειλή του 2ου λανθασμένου, ο οποίος δεν καταλαβαίνω αν θα ακυρωθεί ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στο παλαιο σπιτι που εμενα επειδη το εχουν κλειδωμενο το ρολοι εχει να μετρήσει κανα χρονο +. Την εχουν γλυτωσει ηρθε μολις 40 ευρω εναντι. Μηπως ετσι γλυτωσουν ρητρες αν το συνεχισουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος γιατί έχω χάσει τη μπάλα.

Ενεργοποιήθηκα 28/11 στο myhome online

29/11 βγήκε έναντι 108 ευρώ

image.png.5a269d1c21cefa3b14fb82d9641efe5a.png

30/12 βγήκε έναντι 31 ευρώ

image.png.aeac018e75ca635ad1ddd07d5258ef99.png

01/02 βγήκε εκκαθαριστικός 127 ευρώ

image.png.8c5328ca772d9d30b184d8442b7567df.png

 

Δύο απορίες

Είναι δυνατόν 100 ευρώ ρήτρα για 2 μήνες; Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν οι εκπτώσεις και είναι πολύ λιγότερο

Και καταλαβαίνω καλά ότι μου έχουν αφαιρέσει 2 φορές την επιστροφή των 30 ευρώ;

Επεξ/σία από circadian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, circadian είπε

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος γιατί έχω χάσει τη μπάλα.

Ενεργοποιήθηκα 28/11 στο myhome online

29/11 βγήκε έναντι 108 ευρώ

image.png.5a269d1c21cefa3b14fb82d9641efe5a.png

30/12 βγήκε έναντι 31 ευρώ

image.png.aeac018e75ca635ad1ddd07d5258ef99.png

01/02 βγήκε εκκαθαριστικός 127 ευρώ

image.png.8c5328ca772d9d30b184d8442b7567df.png

 

Δύο απορίες

Είναι δυνατόν 100 ευρώ ρήτρα για 2 μήνες; Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν οι εκπτώσεις και είναι πολύ λιγότερο

Και καταλαβαίνω καλά ότι μου έχουν αφαιρέσει 2 φορές την επιστροφή των 30 ευρώ;

Home online με τιμή kwh 0,11 και ρήτρα αναπροσαρμογής ,κάτι λάθος υπάρχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Home online με τιμή kwh 0,11 και ρήτρα αναπροσαρμογής ,κάτι λάθος υπάρχει 

Κανένα λάθος. Είναι οι χρεώσεις του Γ1 μέχρι την μετάβαση στο σταθερό.

 

3 ώρες πριν, kariolikos είπε

Στο σημείο αυτό να παραθέσω το εξής απίστευτο     *offtopic

Μένω σε μονοκατοικία και το ρολόι της ΔΕΗ είναι μέσα.Έχω το online με έκδοση μηνιαίου λογαριασμού.

Τον προηγούμενο μήνα καταχώρησα την ένδειξη 620kwh για μηνα Δεκέμβριο και το online με έβγαλε απο το κοινωνικο τιμολόγιο με ό,τι αυτό συνεπάγεται (λόγω υπερβολικής κατανάλωσης)

Aποφάσισα να μην τους δώσω ένδειξη για τον Ιανουάριο μπας και γίνει αβαβά/έναντι η μέτρηση και συμψηφιστεί με επόμενους μήνες και έτσι μείνω εντός κιλοβατόρων (1800kwh/τετράμηνο),δηλάδή ΚΟΤ και επωφεληθώ από τις κλίμακες στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις

Λοιπόν, μέτρηση δεν έστειλα, άνθρωπος δεν ήρθε να μετρήσει (έιχε ημερομηνία 31/1 ήμουν στο σπίτι δεν ήρθε κανείς) και έρχεται ο λογαριασμός που εκδόθηκε 1/2 και αναγράφει ακριβώς τις κιλοβατώρες που είχα κάψει.

Το ρολόι όπως ανέφερα είναι μέσα στο σπίτι και είναι το παλιό με τους δείκτες .

Επίσης η περσινή αντίστοιχη κατανάλωση ουδεμία σχέση έχει με τη φετινή,να πω οτι πήγαν στο περίπου

ΠΕΡΙΕΡΓΟ....

...η φάση είναι κρίντζι και θυμίζει "μηχανάκια της AGB" που ΚΑΝΕΙΣ στην χώρα δεν ξέρει ΚΑΝΕΝΑΝ να έχει τέτοιο στο σπίτι του...:P

 

2 ώρες πριν, teopaax είπε

Καλημέρα, έχω το my home online και έχω βάλει την αυτόματη εξόφληση μέσω κάρτας. Ο λογαριασμός λήγει σήμερα και είναι να χρεωθεί η συγκεκριμένη κάρτα.

Ξέρετε τι ώρα περίπου τα τραβάει? Γιατί ξέχασα να μεταφέρω χθες χρήματα στην κάρτα και τα έβαλα σήμερα το πρωί.

Όχι τίποτα άλλο είχα διαβάσει ποιο πάνω ότι στις 3 φορές σε πετάνε από το πρόγραμμα. 

Απ' ό,τι έχει "κατατεθεί" από κάποιους εδώ (και είναι και το λογικό - "με το κλείσιμο της ημέρας"), γίνεται το απόγευμα (κάπου κατά τις 5).

 

37 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Παντως στο παλαιο σπιτι που εμενα επειδη το εχουν κλειδωμενο το ρολοι εχει να μετρήσει κανα χρονο +. Την εχουν γλυτωσει ηρθε μολις 40 ευρω εναντι. Μηπως ετσι γλυτωσουν ρητρες αν το συνεχισουν;

...ίσα-ίσα που θα τους ερθουν ΜΑΖΕΜΕΝΕΣ, κι αν είχαν πολλές καταναλώσεις από το καλοκαίρι του '21, παίζει να τους έρθουν μέχρι και χιλιάρικα (μαζεμένα) και να έχουν εγκεφαλικοκαρδιακά...

Να "γλυτώσουν", ούτε γι' αστείο, λολ.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι, ενεργοποίησε λογικά στα μισά του τετράμηνο το online. Οπότε τα μισά (περιπου) είναι με γ1 και τα άλλα με του online. Με τις εκπτώσεις σαν να μην είχες καν ρητρα. Όλα καλα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20/1/2022 αιτηση σε καταστημα δεη για μεταφορα απο προτεργια.

24/1/2022 ενεργοποιηση στο Γ1 και αποστολη συμβολαιου 

1/2/2022 μεταφορα απο το Γ1 σε Myhome online.

Ποση ρητρα να περιμενω για την εβδομαδα που ημουν στο Γ1 ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, circadian είπε

01/02 βγήκε εκκαθαριστικός 127 ευρώ

image.png.8c5328ca772d9d30b184d8442b7567df.png

 

Δύο απορίες

Είναι δυνατόν 100 ευρώ ρήτρα για 2 μήνες; Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν οι εκπτώσεις και είναι πολύ λιγότερο

Και καταλαβαίνω καλά ότι μου έχουν αφαιρέσει 2 φορές την επιστροφή των 30 ευρώ;

Ρήτρα και πιστώσεις είναι σωστά. Απλά είναι μόνο οι 683KWh στο online. Λογικά οι 330 για Δεκέμβρη και οι υπόλοιπες για Γενάρη. Οι 30,310,280 είναι στο Γ1 για Σεπτέμβρη, Οκτώβρη, Νοέμβρη και αυτές αφορά η ρήτρα.

Δεν παίρνεις δύο φορές την έκπτωση online. Αν δεις στον εκκαθαριστικό σου  εκεί που αφαιρείται το ποσό του έναντι, θα περιλαμβάνει και την έκπτωση, δηλαδή σου αφαιρούν €30 λιγότερα και γι αυτό την ξαναπροσθέτουν στον εκκαθαριστικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2022 στις 9:11 ΠΜ, SilentVoice είπε

ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑ

Μετά απο κανα 2 καταγγελίες στην ΡΑΕ και 2-3 απαντήσεις παραπάνω, βρήκαν το λάθος και μου το έφτιαξαν.

 

image.png.2a3a6d80fd1da00abefcc92f64db5880.png

 

Ενεργοποιηθήκε ξανά με την ημερομηνία που είχα!

Τώρα πρέπει να ζητήσω επανατιμολόγηση των 2 λογαριασμών που εκδόθηκαν.

Σας ευχαριστώ!

Μετά απο απάντηση στην ΡΑΕ για επανατιμολόγηση , εκδόθηκε σήμερα νέος εκκαθαριστικός για το διάστημα απο 27/10/21 μέχρι 19/01/21.

Απο 132 ευρώ που ήταν ο "λαθος" και με ρήτρες, ήρθε σήμερα 48 ευρώ και φαινεται κανονικα το My Home Online KOTB πάνω.

Αλλά το ωραίο είναι το διπλό 30άρι επιστροφής που βγήκε , αρα ενα 60αρι. Οκ , το δέχομαι ως συγγνώμη. Ευχαριστώ!

image.png.74f8e83060e85c7195aeafecb0167e0a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Παντως στο παλαιο σπιτι που εμενα επειδη το εχουν κλειδωμενο το ρολοι εχει να μετρήσει κανα χρονο +. Την εχουν γλυτωσει ηρθε μολις 40 ευρω εναντι. Μηπως ετσι γλυτωσουν ρητρες αν το συνεχισουν;

Τι εννοεις κλειδωμενο? Δεν υπαρχει προσβαση για να μετρησει ο ΔΕΔΗΕ? το γνωριζεις οτι ειναι παρανομο να φανταστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Παντως στο παλαιο σπιτι που εμενα επειδη το εχουν κλειδωμενο το ρολοι εχει να μετρήσει κανα χρονο +. Την εχουν γλυτωσει ηρθε μολις 40 ευρω εναντι. Μηπως ετσι γλυτωσουν ρητρες αν το συνεχισουν;

Καλησπέρα... Δεν νομίζω.. Θα βάλουν τις ρήτρες όταν θα μετρηθεί η παροχη.. Πάντως να ξέρετε ότι έχει το δικαίωμα ο Δεδδηε να κόψει το ρεύμα απέξω.. Λόγω ότι έχει να γίνει καταμέτρηση πανω ένα χρόνο.. Και ας πληρώνονται οι λογαριασμοί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

Κανένα λάθος. Είναι οι χρεώσεις του Γ1 μέχρι την μετάβαση στο σταθερό.

 

...η φάση είναι κρίντζι και θυμίζει "μηχανάκια της AGB" που ΚΑΝΕΙΣ στην χώρα δεν ξέρει ΚΑΝΕΝΑΝ να έχει τέτοιο στο σπίτι του...:P

 

Απ' ό,τι έχει "κατατεθεί" από κάποιους εδώ (και είναι και το λογικό - "με το κλείσιμο της ημέρας"), γίνεται το απόγευμα (κάπου κατά τις 5).

 

...ίσα-ίσα που θα τους ερθουν ΜΑΖΕΜΕΝΕΣ, κι αν είχαν πολλές καταναλώσεις από το καλοκαίρι του '21, παίζει να τους έρθουν μέχρι και χιλιάρικα (μαζεμένα) και να έχουν εγκεφαλικοκαρδιακά...

Να "γλυτώσουν", ούτε γι' αστείο, λολ.

 

43 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Τι εννοεις κλειδωμενο? Δεν υπαρχει προσβαση για να μετρησει ο ΔΕΔΗΕ? το γνωριζεις οτι ειναι παρανομο να φανταστω...

 

20 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα... Δεν νομίζω.. Θα βάλουν τις ρήτρες όταν θα μετρηθεί η παροχη.. Πάντως να ξέρετε ότι έχει το δικαίωμα ο Δεδδηε να κόψει το ρεύμα απέξω.. Λόγω ότι έχει να γίνει καταμέτρηση πανω ένα χρόνο.. Και ας πληρώνονται οι λογαριασμοί.. 

Δεν ειναι δικο μου το σπιτι αλλα ειχε το ρολοι μεσα στο κηπο. Επειδη η πορτα ειναι κλειδωμενη φευγει ο ΔΕΔΗΕ. Οσο εμενα προσπαθουσα να την αφησω ανοιχτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...