Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, dainese_1 είπε

γραφει πανω τιμολόγιο Γ1Ν οικιακο.

λογικό (για ΔΕΗ) μιας και έπρεπε να διαβάσεις τον καφέ και να μπεις στο ebill να ενεργοποιήσεις μηνιαίο και πάγια εντολή

γνωστό θέμα ξεκινάς με αμφισβήτηση λογαριασμού και αν δεν απαντήσουν σε 10 εργάσιμες ,καταγγελία μέσω myrae

o yiankap έχει γράψει ένα πολύ ωραίο κείμενο , προσάρμοσέ το
https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58981634

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, washcloud είπε

...και η πλάκα είναι ότι αφού τα σταθερά τους παραμένουν τα συμφερότερα της αγοράς, δεν θα το 'χαν τίποτα να κάνουν ΤΩΡΑ (τουλάχιστον από Γενάρη για την ακρίβεια) αυξήσεις, διότι "...και που θα πας...;". Άρα για να μην κάνουν, δεν φαίνεται να το έχουν στα άμεσα σχέδια, και ταυτόχρονα, αν δεν κάνουν ΤΩΡΑ, πότε θα κάνουν (στα παλιά)...; Το καλοκαίρι που θα κοντεύει να τελειώσει η διάρκεια δέσμευσης; Το καλοκαίρι που ΟΠΩΣ και να το κάνεις, οι τιμές χονδρικής θα ΕΙΝΑΙ πιο κάτω, έστω και λίγο; (...μόνο να μην κάνει μαλακία ο KGButin...)

Το θέμα είναι το καλοκαίρι που θα πέσουν οι τιμές χονδρικής, να κόψει η ΔΕΗ τίποτα κι απ' τις καινούριες τιμές του enter, να δούμε καλό κι εμείς που μπήκαμε μετά τις 3/12 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

λογικό (για ΔΕΗ) μιας και έπρεπε να διαβάσεις τον καφέ και να μπεις στο ebill να ενεργοποιήσεις μηνιαίο και πάγια εντολή

γνωστό θέμα ξεκινάς με αμφισβήτηση λογαριασμού και αν δεν απαντήσουν σε 10 εργάσιμες ,καταγγελία μέσω myrae

o yiankap έχει γράψει ένα πολύ ωραίο κείμενο , προσάρμοσέ το
https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58981634

 

στον yiankap κατι εγινε με την καρτα του , η δικια μου ειναι μια χαρα.

ο λογαριασμος που ηρθε (ο πρωτος) ειναι 30 ευρω χωρις ρητρε κλπ.

πηρα τηλ μιλησα και μου ειπαν οτι δεν εχει αλλαξει κατι πηρε παραταση η προσφορα , επισης μου ειπαν οτι επρεπε να πατησω το κουμπι απο το δεη killbill , anyway το πατησα τωρα , 

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΗ Γ1 τριφασικό έχουμε με κατανάλωση περίπου 1450KWh το 4μηνο.

Θέλουμε να διαλέξουμε κάποιο πρόγραμμα αλλά δεν είναι ξεκάθαρο ποιά η διαφορά μεταξύ του Home Online και του Home Enter? Στο Enter η KWh είναι 0.01 πιο ακριβή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NG98 είπε

Ναι το τσεκαρα,δεν υπαρχει καποια επιστροφη.

Αναμονη για τον επομενο εναντι και βλεπουμε.

Ευχαριστω πολυ!

καλημερα,

Σε μένα είχαν πει πως η έκπτωση συνέπειας 5%+2% βγαίνει στον πρώτο έναντι μετα απο κάθε εκκαθαριστικο έτσι κατάλαβα.

αυτο που αναφέρετε με την επιστροφη της εγγυησης των 100 ευρώ  στο enter οτι πρέπει να ενεργοποιησεις στον 2ο λογαριασμο την πάγια εντολή μπορέις να το εξηγήσεις λίγο;

Δηλαδή εγω που ενεργοποιησα αμέσως μετα την συνδεση μεσω ebill την πάγια εντολή και τον μηνιαιο κακώς το έκανα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, iliast33 είπε

καλημερα,

Σε μένα είχαν πει πως η έκπτωση συνέπειας 5%+2% βγαίνει στον πρώτο έναντι μετα απο κάθε εκκαθαριστικο έτσι κατάλαβα.

αυτο που αναφέρετε με την επιστροφη της εγγυησης των 100 ευρώ  στο enter οτι πρέπει να ενεργοποιησεις στον 2ο λογαριασμο την πάγια εντολή μπορέις να το εξηγήσεις λίγο;

Δηλαδή εγω που ενεργοποιησα αμέσως μετα την συνδεση μεσω ebill την πάγια εντολή και τον μηνιαιο κακώς το έκανα ;

Καλημερα!

Στη δικη μου περιπτωση δεν ηθελα να ενεργοποιησω μεσω ebill την παγια εντολη αλλα μεσω e-banking. Για να το κανω ομως αυτο χρειαζομουν κωδικο πληρωμης,τον οποιο ελαβα μετον πρωτο λογαριασμο.

Δε νομιζω οτι εχεις κανει κατι λαθος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Υπάρχει δυνατότητα για καταχώρηση μετρήσεων κάθε μήνα στη ΔΕΗ; Ήξερα ότι ήταν κάθε δίμηνο.

Ο ΔΕΔΔΗΕ συγκεκριμένα σε αφήνει κάθε τετράμηνο. Ας πούμε ότι σε άφησε τώρα να βάλεις την μέτρηση. Στο επόμενο δίμηνο έρχονται εκείνοι και μετράνε και μετά από 2 μήνες θα μπορείς να κάνεις εσύ ξανά καταχώρηση.

Στο σημείο αυτό να παραθέσω το εξής απίστευτο     *offtopic

Μένω σε μονοκατοικία και το ρολόι της ΔΕΗ είναι μέσα.Έχω το online με έκδοση μηνιαίου λογαριασμού.

Τον προηγούμενο μήνα καταχώρησα την ένδειξη 620kwh για μηνα Δεκέμβριο και το online με έβγαλε απο το κοινωνικο τιμολόγιο με ό,τι αυτό συνεπάγεται (λόγω υπερβολικής κατανάλωσης)

Aποφάσισα να μην τους δώσω ένδειξη για τον Ιανουάριο μπας και γίνει αβαβά/έναντι η μέτρηση και συμψηφιστεί με επόμενους μήνες και έτσι μείνω εντός κιλοβατόρων (1800kwh/τετράμηνο),δηλάδή ΚΟΤ και επωφεληθώ από τις κλίμακες στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις

Λοιπόν, μέτρηση δεν έστειλα, άνθρωπος δεν ήρθε να μετρήσει (έιχε ημερομηνία 31/1 ήμουν στο σπίτι δεν ήρθε κανείς) και έρχεται ο λογαριασμός που εκδόθηκε 1/2 και αναγράφει ακριβώς τις κιλοβατώρες που είχα κάψει.

Το ρολόι όπως ανέφερα είναι μέσα στο σπίτι και είναι το παλιό με τους δείκτες .

Επίσης η περσινή αντίστοιχη κατανάλωση ουδεμία σχέση έχει με τη φετινή,να πω οτι πήγαν στο περίπου

ΠΕΡΙΕΡΓΟ....

Επεξ/σία από kariolikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/1/2022 στις 11:36 ΠΜ, Geoponer είπε

Έχω δρόμο ακόμα: περιμένω να δω πώς θα χειριστούν τους 2 πρώτους έναντι λογαριασμούς στους οποίους με χρέωσαν με Γ1Ν (ακύρωση, πίστωση διαφοράς σε επόμενο?) και χωρίς να έχουν πιστώσει τα €30 που υποτίθεται δίνουν στον 1ο λογαριασμό.

Το πρώτο βήμα με το ebill έγινε πάντως, και με σωστή ημερομηνία από ότι είδα. Αν δεν δω σωστό λογαριασμό δεν θα ησυχάσω όμως.

Λοιπόν, φαίνεται ότι αυτή η περίοδος είναι περίοδος διορθώσεων για όλους όσους είχαν μπει λανθασμένα στο Γ1Ν και όχι στο Online / Enter.

Βγήκε νέος (3ος) έναντι λογαριασμός για το διάστημα 30/11/2021-20/1/2022 ο οποίος διορθώνει (??) τους προηγούμενους, αφού:

  1. Αναφέρει ως πρόγραμμα το Home Online, με ημερομηνία λήξης 29/11/2023 και σωστές χρεώσεις του παλαιού, ορθόδοξου Online.
  2. Πιστώνει μια διαφορά περίπου €93 με την αιτιολογία Διόρθωση 30/11/2021-20/1/2022 (όντως 30/11 ενεργοποιήθηκε το Home Online)
  3. Πιστώνει τα €30 έκπτωση του Home Online
  4. Οι ενδείξεις μετρητή είναι οι ίδιες με του 2ου λογαριασμού

Το πρόβλημα είναι ότι ο 1ος λάθος λογαριασμός (€53) έχει ήδη εξοφληθεί (λογικό), ο 2ος λάθος (€68) θα εξοφληθεί αυτόματα στις 11/2/2022 και ο 3ος διορθωτικός (€28) θα εξοφληθεί αυτόματα στις 17/2/2022, άρα θα πληρώσω 3 λογαριασμούς σε 2 μήνες. Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν έχει ακυρωθεί ο 2ος λανθασμένος λογαριασμός, αφού στον 3ο, διορθωμένο λογαριασμό βλέπω ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΟ ΠΟΣΟ το σύνολο του 2ου. Αν δεν τραβήξει τα χρήματα με τη λήξη, τότε αλλάζει το πράγμα, σωστά?

Από τη στιγμή που δεν έχει πληροφορίες για το πώς προέκυψε η Διόρθωση δεν ξέρω τι έχουν υπολογίσει και πώς, άρα δεν είμαι βέβαιος για το τι έχουν διορθώσει. Τουλάχιστον ελπίζω από εδώ και πέρα να πάει νεράκι η διαδικασία.

Επεξ/σία από Geoponer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχω το my home online και έχω βάλει την αυτόματη εξόφληση μέσω κάρτας. Ο λογαριασμός λήγει σήμερα και είναι να χρεωθεί η συγκεκριμένη κάρτα.

Ξέρετε τι ώρα περίπου τα τραβάει? Γιατί ξέχασα να μεταφέρω χθες χρήματα στην κάρτα και τα έβαλα σήμερα το πρωί.

Όχι τίποτα άλλο είχα διαβάσει ποιο πάνω ότι στις 3 φορές σε πετάνε από το πρόγραμμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Λοιπόν, φαίνεται ότι αυτή η περίοδος είναι περίοδος διορθώσεων για όλους όσους είχαν μπει λανθασμένα στο Γ1Ν και όχι στο Online / Enter.

Βγήκε νέος (3ος) έναντι λογαριασμός για το διάστημα 30/11/2021-20/1/2022 ο οποίος διορθώνει (??) τους προηγούμενους, αφού:

  1. Αναφέρει ως πρόγραμμα το Home Online, με ημερομηνία λήξης 29/11/2023 και σωστές χρεώσεις του παλαιού, ορθόδοξου Online.
  2. Πιστώνει μια διαφορά περίπου €93 με την αιτιολογία Διόρθωση 30/11/2021-20/1/2022 (όντως 30/11 ενεργοποιήθηκε το Home Online)
  3. Πιστώνει τα €30 έκπτωση του Home Online
  4. Οι ενδείξεις μετρητή είναι οι ίδιες με του 2ου λογαριασμού

Το πρόβλημα είναι ότι ο 1ος λάθος λογαριασμός (€53) έχει ήδη εξοφληθεί (λογικό), ο 2ος λάθος (€68) θα εξοφληθεί αυτόματα στις 11/2/2022 και ο 3ος διορθωτικός (€28) θα εξοφληθεί αυτόματα στις 17/2/2022, άρα θα πληρώσω 3 λογαριασμούς σε 2 μήνες. Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν έχει ακυρωθεί ο 2ος λανθασμένος λογαριασμός, αφού στον 3ο, διορθωμένο λογαριασμό βλέπω ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΟ ΠΟΣΟ το σύνολο του 2ου. Αν δεν τραβήξει τα χρήματα με τη λήξη, τότε αλλάζει το πράγμα, σωστά?

Από τη στιγμή που δεν έχει πληροφορίες για το πώς προέκυψε η Διόρθωση δεν ξέρω τι έχουν υπολογίσει και πώς, άρα δεν είμαι βέβαιος για το τι έχουν διορθώσει. Τουλάχιστον ελπίζω από εδώ και πέρα να πάει νεράκι η διαδικασία.

Περιμενω ακριβως το ιδιο και εγώ (διορθωση στους 2 προηγούμενους). Ο 3ος που βγήκε ηταν στην προγραμματισμενη ημερομηνια ή εκτακτος ωστε να γινει διορθωση...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα πατησα το κουμπι για το online και λεει. Δε ζητησε τιποτα αλλο.

Το προϊόν είναι ενεργό έως 01/02/2023

Αν θελω να το κοψω στο μελλον θελει τηλεφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kariolikos είπε

Στο σημείο αυτό να παραθέσω το εξής απίστευτο     *offtopic

Μένω σε μονοκατοικία και το ρολόι της ΔΕΗ είναι μέσα.Έχω το online με έκδοση μηνιαίου λογαριασμού.

Τον προηγούμενο μήνα καταχώρησα την ένδειξη 620kwh για μηνα Δεκέμβριο και το online με έβγαλε απο το κοινωνικο τιμολόγιο με ό,τι αυτό συνεπάγεται (λόγω υπερβολικής κατανάλωσης)

Aποφάσισα να μην τους δώσω ένδειξη για τον Ιανουάριο μπας και γίνει αβαβά/έναντι η μέτρηση και συμψηφιστεί με επόμενους μήνες και έτσι μείνω εντός κιλοβατόρων (1800kwh/τετράμηνο),δηλάδή ΚΟΤ και επωφεληθώ από τις κλίμακες στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις

Λοιπόν, μέτρηση δεν έστειλα, άνθρωπος δεν ήρθε να μετρήσει (έιχε ημερομηνία 31/1 ήμουν στο σπίτι δεν ήρθε κανείς) και έρχεται ο λογαριασμός που εκδόθηκε 1/2 και αναγράφει ακριβώς τις κιλοβατώρες που είχα κάψει.

Το ρολόι όπως ανέφερα είναι μέσα στο σπίτι και είναι το παλιό με τους δείκτες .

Επίσης η περσινή αντίστοιχη κατανάλωση ουδεμία σχέση έχει με τη φετινή,να πω οτι πήγαν στο περίπου

ΠΕΡΙΕΡΓΟ....

Λέγαμε φέτος ότι οι τιμές του ρεύματος έχουν γίνει ταινία τρόμου, αλλά δεν το εννοούσαμε κυριολεκτικά ως τώρα😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...