Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Το αφμ και ξεκλειδώνει. 

Καλημέρα, αυτό το ξέρω. Με ξεκλειδωμένο το pdf πάω να υπογ΄ραψω αλλά το harica βλέπει το κλείδωμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, jimakos234 είπε

ΥΔΕ ενδεχεται να ζητησουν αν εχει ληξει, αν και σου δινουν ενα περιθωριο να βγαλεις νεα εντος ενος χρονικου διαστηματος (6μηνες νομιζω)

Το online δεν εχει εγγυηση. Αν πληρωσεςγια να μπεις  Γ1 εγγυηση 130ευρω και το γυρισες στο Online επειτα, δεν πιστευω οτι θα σου επιστραφει κατι.

Είχα κάνει την αίτηση για αλλαγή παρόχου μέσω τηλεφώνου αλλά άκρη δεν έβγαλα!πηγα στο κατάστημα και μου το έφτιαξαν αμέσως αλλά πλήρωσα εγγύηση 100 ευρώ .ελπίζω να μου τα επιστρέψουν ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

ΔΕΗ myhome enter απο αρχες Δεκ 21.

Αρχες Ιανουαριου βγαινει ο πρωτος εναντι λογαριασμος,ενεργοποιω την παγια εντολη (μεσω ebanking και οχι μεσω ebill) και τον εξοφλω κιολας γιατι μου ειπαν οτι η παγια εντολη ενεργοποιειται για τον επομενο λογαριασμο και οχι για αυτον που εχει εκδοθει ηδη.

Χθες βγαινει δευτερος εναντι λογαριασμος ο οποιος περιλαμβανει κανονικα εκπτωση 2% λογω παγιας εντολης αλλα δεν περιλαμβανει την εκπτωση 5% για εμπροθεσμη εξοφληση.

Επισης,νομιζα πως αν ενεργοποιησω παγια εντολη θα μου επεστρεφαν τα 100€ της εγγυησης που εδωσα οταν υπεγραψα το προγραμμα αλλα κατι τετοιο δεν εγινε!
Κανω καποια ενεργεια ή περιμενω να βγει και ο τριτος εναντι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NG98 είπε

Καλημερα!

ΔΕΗ myhome enter απο αρχες Δεκ 21.

Αρχες Ιανουαριου βγαινει ο πρωτος εναντι λογαριασμος,ενεργοποιω την παγια εντολη (μεσω ebanking και οχι μεσω ebill) και τον εξοφλω κιολας γιατι μου ειπαν οτι η παγια εντολη ενεργοποιειται για τον επομενο λογαριασμο και οχι για αυτον που εχει εκδοθει ηδη.

Χθες βγαινει δευτερος εναντι λογαριασμος ο οποιος περιλαμβανει κανονικα εκπτωση 2% λογω παγιας εντολης αλλα δεν περιλαμβανει την εκπτωση 5% για εμπροθεσμη εξοφληση.

Επισης,νομιζα πως αν ενεργοποιησω παγια εντολη θα μου επεστρεφαν τα 100€ της εγγυησης που εδωσα οταν υπεγραψα το προγραμμα αλλα κατι τετοιο δεν εγινε!
Κανω καποια ενεργεια ή περιμενω να βγει και ο τριτος εναντι;

Η εκπτωση 5% βγαινει στον εκκαθαριστικο, απο οσο θυμαμαι. οσο για την εγγυηση, τσεκαρες όπως φαίνεται παρακατω?

Spoiler

image.png.b81afa834fdd8666ed917bce20800986.png

1 ώρα πριν, silvester81 είπε

Είχα κάνει την αίτηση για αλλαγή παρόχου μέσω τηλεφώνου αλλά άκρη δεν έβγαλα!πηγα στο κατάστημα και μου το έφτιαξαν αμέσως αλλά πλήρωσα εγγύηση 100 ευρώ .ελπίζω να μου τα επιστρέψουν ! 

Η εγγυηση επιστρεφεται στο home enter αν ορισεις παγια εντολη, στον 2ο λογαριασμο, οπως φαινεται παραπανω. Αλλιως οταν με το καλο τελειωσει το συμβολαιο, και τοτε παραλληλα αλλαξεις παροχο και δεν χρωστας. Το πιο συνηθες ειναι να τα περασουν ως πιστωτικο σε καποιον τελικο λογαριασμο και να τα συμψηφιζουν, και αν ακομα περισσευουν, η αν πασ στο καταστημα θα σου τα δωσουν, ειτε ηλεκτρονικα με την μορφη καταθεσης σε καποιο λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το πρωί έχω στείλει τα δικαιολογητικά για το home online 3 φορές. Την 3η και σε 2ο email. Το ενα είναι το [email protected] και το άλλο [email protected]
Απαντητικο email παραλαβής δεν μ έρχεται…

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Από το πρωί έχω στείλει τα δικαιολογητικά για το home online 3 φορές. Την 3η και σε 2ο email. Το ενα είναι το [email protected] και το άλλο [email protected]
Απαντητικο email παραλαβής δεν μ έρχεται…

Καλησπερα... Δεν ερχεται καποιο email...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας. Αυτή τη στιγμή έχω ΚΟΤ-Β με 1185 kWh κατανάλωση το τετράμηνο. Με συμφέρει να αλλάξω; και αν ναι σε ποιό απ τα τρία προγράμματα της ΔΕΗ;

Επεξ/σία από tzorako
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για να έχετε όλοι μια εικόνα, οι εξελίξεις στην ενεργοποίηση του myhome online, έχουν ως εξής.

Η αίτηση για ενεργοποίηση από το econtract έγινε στις 15.01.2022, η ενεργοποίηση μέσα από το ebill στις 21.01.2022 και σήμερα ξαφνικά διαπίστωσα ότι όλα είχαν σβήσει. Εξαιτίας των γνώσεων από απέκτησα από εσάς (γι' αυτό άλλωστε παρακολουθούσα την εξέλιξη κάθε μέρα), έκανα άμεσα νεά ενεργοποίηση προγράμματος (καθώς μου έβγαλε ξανά όλες τι επιλογές online enter & entre+), μηναίου λογαριασμού κλπ. Μόνο την κάρτα δεν με άφησε να βάλω ξανά, καθώς η συγκεκριμένη επιλογή ήταν κλειδωμένη και το πλαίσιο έλεγε ότι η κάρτα σας έχει ενεργοποιηθεί. Στο Ιστορικό τώρα φάνηκαν μόνο οι σημερινές κινήσεις, χωρίς όμως την ένδειξη της κάρτας. Επίσης να σημειώσω ότι για πρώτη φορά άνοιξέ και η ένδειξη για τις μετρήσεις της κατανάλωσης και μάλιστα με ορισμό της ημερομηνίας που πρέπει να γίνουν. 

Σε επικοινωνία μου με την εταιρία, με ενημέρωσαν ότι από 01.02 είμαι πλέον στην ΔΕΗ στο οικιακό πρόγραμμα. Το θέμα είναι καθαρά συστημικό και ήδη η κοπέλα έκανε όλες τις ενέργειες για να το διορθώσουν και να μην χρεωθώ κάτι πέρα από τα όσα ορίζει το πρόγραμμα που έχω ζητήσει (το οποίο βλέπει ξεκάθαρα στο σύστημα με τις ημερομηνίες που έγραψα ανωτέρω). Μάλιστα με πληροφόρησε ότι η κάρτα είναι ενεργή (άσχετα αν δεν φαίνεται στο ιστορικό) και με προέτρεψε να ελέγχω και εγώ την κατάσταση και να επικοινωνήσω ξανά την άλλη βδομάδα, αν δω ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία (Ξέχασα να αναφέρω ότι στο ebill, η ένδειξη του Myhome online είναι ότι βρίσκετε υπό εξέταση).

Σε κάθε περίπτωση μου είπε να μην ανησυχώ και αν στην χειρότερη στον πρώτο λογαριασμό υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις αυτές θα διορθωθούν στην συνέχεια.

Το γενικό συμπέρασμα είναι πως αν δεν είχα ενημέρωση από εσάς, φυσικά δεν θα γνώριζα τίποτα από όλα αυτά και ποιος ξέρει που θα είχα βρεθεί.

Ευχαριστώ λοιπόν για άλλη μια φορά και είμαι σε αναμονή να δώ πως θα εξελιχθούν τα πράγματα.

Επίσης πότε δεν έλαβαν πληροφόρηση από την ΔΕΔΜΗΕ ότι έχει λήξει το πιστοποιητικό και θα πρέπει να ανανεωθεί, εκτός αν έρθει αργότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω αίτηση μέσω του site για το ΔΕΗ Home Online πριν μερικές μέρες

Μου έρχεται χθες e-mail απαντητικό με κάποια έγγραφα να υπογράψω.

Έχω τις εξής απορίες:

1. Στα έγγραφα μετά τους όρους έχει τρεις υπεύθυνες δηλώσεις (ΤΥΠΟΥ 1, ΤΥΠΟΥ 2, ΤΥΠΟΥ 3) στις οποίες αναγράφει στην καθεμία με διαφορετική διατύπωση ότι αποδέχομαι διάφορες οφειλές που θα προκύψουν και ότι αποδέχομαι μεταφορά υπολοίπου από πιθανή παλιά παροχή. Ξέρετε αν πρέπει να τις υπογράψω και τις τρεις;

2. Στο κείμενο του e-mail μου ζητάνε στην απάντηση να γράψω "Παρακαλώ πολύ να μας αναφέρετε για την πλήρη ή μερική αποδοχή οφειλής" έχετε ιδέα τι σημαίνει αυτό (ποια η διαφορά);

3. Τέλος στο κείμενο του e-mail μου ζητάνε να επιλέξω σε ποιο πρόγραμμα επιθυμείτε την ένταξή σας.(HOME ENTER/HOME ENTER PLUS) , το οποία δεν ξέρω τι σημαίνουν, εγώ στο Home Online έκανα αίτηση.

Φαντάζομαι οι απαντήσεις στα παραπάνω θα είναι προφανείς, αλλά αυτή την στιγμή έχω κολλήσει. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Η εκπτωση 5% βγαινει στον εκκαθαριστικο, απο οσο θυμαμαι. οσο για την εγγυηση, τσεκαρες όπως φαίνεται παρακατω?

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.b81afa834fdd8666ed917bce20800986.png

Η εγγυηση επιστρεφεται στο home enter αν ορισεις παγια εντολη, στον 2ο λογαριασμο, οπως φαινεται παραπανω. Αλλιως οταν με το καλο τελειωσει το συμβολαιο, και τοτε παραλληλα αλλαξεις παροχο και δεν χρωστας. Το πιο συνηθες ειναι να τα περασουν ως πιστωτικο σε καποιον τελικο λογαριασμο και να τα συμψηφιζουν, και αν ακομα περισσευουν, η αν πασ στο καταστημα θα σου τα δωσουν, ειτε ηλεκτρονικα με την μορφη καταθεσης σε καποιο λογαριασμο.

Ναι το τσεκαρα,δεν υπαρχει καποια επιστροφη.

Αναμονη για τον επομενο εναντι και βλεπουμε.

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν ζητάς μηνιαίο λογαριασμό, πώς/πού βάζεις τις μετρήσεις ανά μήνα; Όταν πέρασα από Γ1Ν σε enter, ζήτησα και μηνιαίο συν πάγια εντολή. Μόλις άνοιξε ο μετρητής του ΔΕΔΔΗΕ, έδωσα μέτρηση. Μετά έδωσα όταν άνοιξε και του ebill, αλλά τελικά ο λογαριασμός έλαβε υπόψη τα του ΔΕΔΔΗΕ, και βγήκε μάλιστα ως εκκαθαριστικός, παρότι οι μετρήσεις ήταν δικές μου. 

Οκ, αλλά τώρα το ebill μου λέει να βάλω επόμενη καταμέτρηση σε ημερομηνια που έχει ήδη περάσει - και από την άλλη ο ΔΕΔΔΗΕ δίνει τον Μάιο. Πώς θα βγει ο επόμενος λογαριασμός; Βάζουν μόνοι τους ό,τι θέλουν; Έχει γίνει κάποιοι μπέρδεμα και δεν "πέρασε" το μηνιαίο; Κάτι άλλο που δεν ξέρω; 

Επεξ/σία από marinna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marinna είπε

 

Οκ, αλλά τώρα το ebill μου λέει να βάλω επόμενη καταμέτρηση σε ημερομηνια που έχει ήδη περάσει - και από την άλλη ο ΔΕΔΔΗΕ δίνει τον Μάιο. Πώς θα βγει ο επόμενος λογαριασμός; Βάζουν μόνοι τους ό,τι θέλουν; Έχει γίνει κάποιοι μπέρδεμα και δεν "πέρασε" το μηνιαίο; Κάτι άλλο που δεν ξέρω; 

Τις μέρες που θα ανοίξει για να βάλεις τη μέτρηση, θα "διορθωθούν" οι ημερομηνίες. Δεν ξέρω αν έχεις ενεργοποιήσει ειδοποίηση μέσω μεηλ για καταχώρηση ένδειξης. Εμένα μου ήρθε σήμερα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, 1comment είπε

Τις μέρες που θα ανοίξει για να βάλεις τη μέτρηση, θα "διορθωθούν" οι ημερομηνίες. Δεν ξέρω αν έχεις ενεργοποιήσει ειδοποίηση μέσω μεηλ για καταχώρηση ένδειξης. Εμένα μου ήρθε σήμερα. 

Το ενεργοποίησα, ναι. Οπότε περιμένω και βλέπουμε! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει δυνατότητα για καταχώρηση μετρήσεων κάθε μήνα στη ΔΕΗ; Ήξερα ότι ήταν κάθε δίμηνο.

Ο ΔΕΔΔΗΕ συγκεκριμένα σε αφήνει κάθε τετράμηνο. Ας πούμε ότι σε άφησε τώρα να βάλεις την μέτρηση. Στο επόμενο δίμηνο έρχονται εκείνοι και μετράνε και μετά από 2 μήνες θα μπορείς να κάνεις εσύ ξανά καταχώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα Συμβολαιο με την ΔΕΗ myHomeOnline με το Γνωστο 0.17 kai 0.13 

image.png.b49fbaf207a876420fdd44c6c95f6ed1.png

Σημερα ηρθε ο πρώτος λογαριασμος!  κοιταω τις χρεωσης kwh ηταν χαμηλες οχι 0.17 κλπ  .... και αλλαξα χρωματα..  

γραφει πανω τιμολόγιο Γ1Ν οικιακο.

τι φαση τι γινετε τωρα? εχω στειλει mails klp 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...