Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Σωστα, κεκτιμενη ταχυτητα, ειδα το "Το προϊόν είναι ενεργό έως 01/11/2023" και συμπερανα οτι ειναι εκ των online/enter.

Όσοι προλάβαμε και κλείσαμε με online ,πριν την 3/12 είμαστε τυχεροί και ελπίζω να μην αλλάξουν οι όροι γιατί τέτοιες τιμές θα κάνουμε χρόνια να δούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λέει ότι έχει συμβόλαιο 2 ετών με Γ1 

Προφανώς τα μπέρδεψε - το Γ1 (όπως ξέρεις κι εσύ) είναι αορίστου και όχι με αυτές τις τιμές (το μπέρδεψε με το Online).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ALXIOA είπε

Τι προτεινετε κατι οικονομικο για Γ21 χωρις ρητρες?

άργησες κάτι μήνες , κατέβασε το excel της υπογραφής μου

____________________________________________________________

Πάμε για Φεβ ,δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά ,

Γ1 vs online/enter , πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,2964 η τελική τιμή του Γ1 για Φεβ

έχεις επιδότηση

Spoiler

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ ,τέλος για τα σταθερά

Φεβ το ίδιο με Ιαν

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

____________________________________________________________________________________________________

το γράφω μια φορά γιατί ο γιατρός μου είπε να μην κάνω copy-paste 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

Προφανώς τα μπέρδεψε - το Γ1 (όπως ξέρεις κι εσύ) είναι αορίστου και όχι με αυτές τις τιμές (το μπέρδεψε με το Online).

Σωστά

,γι'αυτό και τον ρώτησα πιο πάνω τι συμβολαιο έχει τελικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο 2 μηνες τηλεφωνα ,καταγγελιες κλπ φαινεται οτι τα καταφερα και μπηκα στο παλιο OnLine..

Το προϊόν είναι ενεργό έως 02/12/2023

Πρεπει τωρα να εκδωσουν νεο λογαριασμο και να συμψηφιστει με τους 2 που εχουν ηδη εκδοθει. Για να δουμε

Επεξ/σία από haralabosg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Σωστα, κεκτιμενη ταχυτητα, ειδα το "Το προϊόν είναι ενεργό έως 01/11/2023" και συμπερανα οτι ειναι εκ των online/enter.

Εικαζω αν το βλεπει στην αρχικη, να εχει ενεργο το online Που βγαινει προεπιλεγμενο. Ισως καπως ενεργοποιησε την εκαστοτε επιλογη τοτε...

@ALXIOA το συμβολαιο το εχεις? ειχες κανει αιτηση μηπως απο econtract ή σε καταστημα? θυμασαι να επιλεγεις τιποτα μεσα απο  το Ebill?

to home online εκανα παιδια...!! τον περασμενο Νοεμβριο ενεργοποιηθηκε.. Επελεξα οτι χρειαζοταν μεσα απο ebill.. Παγια εντολη κτλ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, washcloud είπε

...μια ορισμένου χρόνου σύμβαση δεν είναι απλώς μια "δέσμευση" χρονική, είναι και οι τιμές που προσφέρει. Άρα όχι, "δεν την κάνει 10μηνη" το γεγονός ότι το τελευταίο 3μηνο φεύγεις αν θες χωρίς ποινή. Ανέκαθεν υπήρχαν προγράμματα συγκεκριμένης χρονικής ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ (άρα μιλάμε για τις τιμές τους), χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ μάλιστα ποινή πρόωρης αποχώρησης...

Η εγγύηση είναι για χρήση πέριπτωσης που αφήνεις χρέος. Ανεξάρτητα πώς το αφήνεις (αν φύγεις και δεν πληρώσεις τον τελικό ή μέρος του τελικού που εμπεριέχει την ποινή προωρης αποχώρησης, και συγκεκριμένα πες πως πληρώνεις μέρος του ποσού, αλλά δεν πληρώνεις αυτό της ποινής, είναι το ίδιο και το αυτό με οποιοδήποτε άλλο κομμάτι χρέους). Και προφανώς δεν την κρατάνε όλη, αν αυτό αναρωτιέσαι, αν πχ η εγγύηση 100 και η ποινή αποχώρησης 40 κι έχεις πληρώσει οποιοδήποτε άλλο μέρος του τελικού λογαριασμού, τότε θα σου εκδόσουν πιστωτικό ότι σου χρωστάνε 60...

 

Ναι, αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω, όχι πως σκοπεύω να φύγω γιατί άμα φύγω από το enter αυτή την εποχή θα μου βγαίνει ένα κατοστάρικο παραπάνω ο μήνας σε κυμαινόμενο πρόγραμμα, απλώς έτσι πληροφοριακά για να ξέρω τι μου γίνεται.

Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

to home online εκανα παιδια...!! τον περασμενο Νοεμβριο ενεργοποιηθηκε.. Επελεξα οτι χρειαζοταν μεσα απο ebill.. Παγια εντολη κτλ.

Ωραια, λυθηκε το μυστηριο. 2 χρονια συμβολαιο  + τις παλιες τιμες. Ολα καλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Όσοι προλάβαμε και κλείσαμε με online ,πριν την 3/12 είμαστε τυχεροί και ελπίζω να μην αλλάξουν οι όροι γιατί τέτοιες τιμές θα κάνουμε χρόνια να δούμε 

"Λογικά" αν σκόπευαν να κάνουν αυξήσεις, θα είχαν κάνει ήδη σε όσους είχαν κλείσει 6μηνο, τουλάχιστον από τον Αυγουστο (και μετά). Πχ όποιος είχε κάνει, πες τον Ιούλιο, θα είχε ειδοποίηση για Γενάρη. Επίσης λογικά "περιμένουν" να πέσουν οι τιμές χονδρικής και να "κερδίσουν" (από όσους θα παραμείνουν - και παίζει να είναι αρκετοί, καθώς οι περισσότεροι δεν ασχολούνται με τα προγράμματά τους...). Και πάνω απ' όλα σίγουρα αυτό που τους ενδιαφέρει είναι οι πελάτες που τσίμπησαν από άλλους παρόχους, κι ας έχουν "χασούρα" με τις χαμηλές τιμές... Έχουν άλλωστε την καβάτζα και τις πλάτες που δεν έχουν οι "εναλλακτικοί" (οι οποίοι ανεβάζουν τιμές μετά το 6μηνο για λόγους επιβίωσης, όντας με μικρό μερίδιο της αγοράς...).

Θα δειξει φυσικά, αλλά πιθανότερο κόβω απλά να κάνουν ανατιμήσεις ("αυριομεθαύριο" - πχ από Μάρτη), για τις νέες συνδέσεις, κι όχι τις υφιστάμενες...

Πιο πριν απ' τον Δεκέμβρη χλωμό ν' ανέβαζαν τις τιμές στα παλιά συμβόλαια, γιατί θα ήταν αποτρεπτικό για προσέλκυση νέων πελατών. Αν καιγόντουσαν ν' αυξήσουν τα παλιά, ε λογικά θα το κάνανε με το νέο έτος. Πέρασε όμως ένας μήνας κι ακόμη τίποτε, και λογικά ούτε τον Φλεβάρη θα κάνουν κάτι, αφού καν δεν ανεβάζουν κι άλλο τις από 3/12 επικαιροποιημένες τιμές, οπότε όσοι μπήκατε με τις παλιές τιμές, νομίζω ότι μπορείτε να αισοδοξείτε για αρκετό καιρό ακόμα (να βγάλετε το, ίσως πιο ζόρικο διάστημα έβερ, δηλαδή μέχρι το καλοκαίρι). Προσωπική αίσθηση βέβαια όλα αυτά - που πατάνε βέβαια σε κάποιες λογικές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όσοι προλάβαμε και κλείσαμε με online ,πριν την 3/12 είμαστε τυχεροί και ελπίζω να μην αλλάξουν οι όροι γιατί τέτοιες τιμές θα κάνουμε χρόνια να δούμε 

Παντως κρινοντας απο το συμβολαιο που εκανα στους δικους μου τον 12/2020 για το home enter, που ειχε και την προωθητικη +100 ευρω τοτε οπως εχει το online 30 ευρω αυτη την περιοδο,  13 μηνες μετα, οι τιμες ειναι ακομα σταθερες και ευελπιστω οτι θα παραμεινουν ετσι (να μην το γρουσουζευω  κιολας) ενω ενας εναλλακτικος πάροχος 100% θα ειχε κανει αυξησεις, ρητρες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Παντως κρινοντας απο το συμβολαιο που εκανα στους δικους μου τον 12/2020 για το home enter, που ειχε και την προωθητικη +100 ευρω τοτε οπως εχει το online 30 ευρω αυτη την περιοδο,  13 μηνες μετα, οι τιμες ειναι ακομα σταθερες και ευελπιστω οτι θα παραμεινουν ετσι (να μην το γρουσουζευω  κιολας) ενω ενας εναλλακτικος πάροχος 100% θα ειχε κανει αυξησεις, ρητρες κλπ.

...και η πλάκα είναι ότι αφού τα σταθερά τους παραμένουν τα συμφερότερα της αγοράς, δεν θα το 'χαν τίποτα να κάνουν ΤΩΡΑ (τουλάχιστον από Γενάρη για την ακρίβεια) αυξήσεις, διότι "...και που θα πας...;". Άρα για να μην κάνουν, δεν φαίνεται να το έχουν στα άμεσα σχέδια, και ταυτόχρονα, αν δεν κάνουν ΤΩΡΑ, πότε θα κάνουν (στα παλιά)...; Το καλοκαίρι που θα κοντεύει να τελειώσει η διάρκεια δέσμευσης; Το καλοκαίρι που ΟΠΩΣ και να το κάνεις, οι τιμές χονδρικής θα ΕΙΝΑΙ πιο κάτω, έστω και λίγο; (...μόνο να μην κάνει μαλακία ο KGButin...)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, korakios είπε

άργησες κάτι μήνες , κατέβασε το excel της υπογραφής μου

____________________________________________________________

Πάμε για Φεβ ,δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά ,

Γ1 vs online/enter , πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,2964 η τελική τιμή του Γ1 για Φεβ

έχεις επιδότηση

  Απόκρυψη περιεχομένων

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ ,τέλος για τα σταθερά

Φεβ το ίδιο με Ιαν

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

____________________________________________________________________________________________________

το γράφω μια φορά γιατί ο γιατρός μου είπε να μην κάνω copy-paste 😁

Αφού τα υπολόγισες ήδη, γράφεις σε παρακαλώ πόση ακριβώς είναι η ρήτρα τον Φεβρουάριο να μην το ψάχνω; Ειδικά η ρήτρα της ΔΕΗ, άσχετα από εκπτώσεις/επιδοτήσεις. Ρωτάω επειδή έχω και κάτι λογαριασμούς εκατομμυρίων kwh σε Δήμο να προϋπολογίσω  😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, washcloud είπε

οπότε όσοι μπήκατε με τις παλιές τιμές, νομίζω ότι μπορείτε να αισοδοξείτε για αρκετό καιρό ακόμα (να βγάλετε το, ίσως πιο ζόρικο διάστημα έβερ, δηλαδή μέχρι το καλοκαίρι).

Ειναι μεγάλη υπόθεση οι παλιές τιμές και η όχι ρήτρες ειδικά για άτομα σαν εμένα που έχω αποκλειστική θέρμανση με κλιματιστικά και θέλω περίπου 500 kwh το μήνα μόνο για τα τρία κλιματιστικά που τρέχω στο σπίτι 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...