Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Virus200 είπε

Μόλις τον είδα 6,5€ εγγύηση λέει 🤣

Δεν εχω πληρωσει ακομα κατι γιατι δεν εχει βγει λογαριασμος αυριο θα δωσω μετρησεις και θα περιμενω να βγει.

Δεν έχει εγγύηση το online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, washcloud είπε

...για την ακρίβεια, και από econtract αν δοκιμάσεις την μετάβαση στο MyHome Online (ή υπογράφοντας για Γ1 σε κατάστημα και μετά φτιάχνοντας ebill account και από εκεί ενεργοποιώντας το Online), ΠΑΙΖΕΙ να γίνει σύντομα η μετάβαση (εντός μερικών ημερών), ή τουλάχιστον αυτό είχε δείξει να γίνεται πρόσφατα (ενώ Νοέμβρη/Δεκέμβρη η καθυστέρηση, ειδικά μέσω econtract, πήγαινε ενδεχομένως και μήνα ή και παραπάνω). Αντίστοιχα, δεν είναι ότι το Έντερ σε κατάστημα θα προχωρήσει ντε και καλά άμεσα - απλά κι αυτό είχε δείξει τότε ότι γινόταν πιο γρήγορα.

Προσπαθώ να σου πω ότι είναι και θέμα "τύχης" πώς θα σου κάτσει, απλά η φάση "πάω σε κατάστημα για Έντερ" είναι η πιο πιθανή να γίνει απροσβλημάτιστα και γρηγορότερα...

Όσο για τον πατέρα σου, αν έχει επικαιροποιημένα τα στοιχεία του σε ΑΑΔΕ και τράπεζα (κινητό τηλέφωνο κυρίως), μπορεί να σου βγάλει μια εξουσιοδότηση και να μην τον κουβαλάς στο κατάστημα. Υπ' όψιν πρέπει να έχετε πιστοποιητικό εμβολιασμού ή να έχετε αρνητικό ράπιντ 24ώρου (και δεν ξέρω καν αν θα σας βάλουν και τους δυο μαζί μέσα, οπότε αν θα είναι η σύνδεση στο όνομά του, ίσως χρειάζεται και το ραντεβού να είναι στο δικό του όνομα....ΔΕΝ ξέρω - λέω...

Τέλος, δες εδώ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ την ισχύ της ΥΔΕ ("πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου") (βαζεις τον αριθμό παροχής, τσεκάρεις το "δεν είμαι ρομπότ" captcha και πατάς "αναζήτηση" (δεν έχει - άμεση - σχέση η ΔΕΗ με την ΥΔΕ, του ΔΕΔΔΗΕ ιστορία είναι, απλά το λέω επειδή είπες για τα 4 χρόνια μακρυά από ΔΕΗ. Απλά όταν είναι να κάνεις μετάβαση και κινητοποιείται και ο ΔΕΔΔΗΕ για την διαδικασία, βλέπουν με την ευκαιρία αν έχει λήξει η ΥΔΕ - συνήθως κρατάει για 14 χρόνια - και με την ευκαιρία βρίσκουν την,,,ευκαιρία να σου ζητήσουν νέα....)

Φιλε μου σ ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες! Ασε τσεκαρα την παροχη στο παραπανω λινκ και η ΥΔΕ εχει ληξει απ το 1997 (οχι οτι δεν το ξερα)...οποτε ειναι πολυ πιθανον να το ζητησουν,μπορει και οχι..κανα 100-150αρι στανταρ...ειναι βεβαια σημαντικο να γνωριζεις μετα απο πολλα χρονια πως η εγκατασταση-πινακας ρελε κτλ ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν δεν χρειαστεί να βάλεις ρελέ διαφυγής, πολύ λιγότερα θα σου κοστίσει (το σύνηθες είναι 40 με 50. Εξαρτάται κι από τα τετραγωνικά ή αν θα την στείλεις ο ίδιος στον ΔΕΔΔΗΕ, πάντως μπορείς να βρεις μέχρι και με 20-25. Όπως φυσικά και με 60-70, καθώς λαμόγια υπάρχουν πολλά. Γκούγκλαρε, υπάρχουν και υπηρεσίες μέσα από σχετικές πλατφόρμες αναζήτησης προσφορών. Και φυσικά ρώτα και στην περιοχή σου).

 Αν δεν έχει ρελέ διαφυγής ο πίνακας, υπολόγισε περίπου ένα 50άρι επιπλέον.

Καλό πάντως είναι να την βγάλεις πριν πας (ΑΝ πας σε κατάστημα τελικά), μη τυχόν και σε τρέχουν. Κανονικά ΔΕΝ είναι προϋπόθεση για να αλλάξεις πάροχο, αλλά επειδή Ελλαδάρα είμεθα, φρόντισέ το εσύ (ούτως ή άλλως θα πρέπει μέσα σε 6+1 μήνες να την βγάλεις, αν την ζητήσει ο ΔΕΔΔΗΕ) για να μην πηγαινοέρχεσαι ΔΕΗ (και με τον πατέρα,,,,,"παραμάσχαλα" κι όλας). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε νέα αίτηση για αλλαγή παρόχου μέσω econtract για το online μου έστειλαν σήμερα τα συμβόλαια που περιλαμβάνουν κάποιες υπεύθυνες δηλώσεις αποδοχής χρεών, μερικής αποδοχής και αλλά. Είναι 3 και στο email ζητάνε να τους πω αν δέχομαι ολική ή μερική αποδοχή οφειλών. Επισης ποιο πρόγραμμα επιλέγω. Πρώτη φορά βλέπω αυτό. Είχα κάνει και άλλη αίτηση πριν 2 μηνες. Η παροχή δεν έχει υπόλοιπα , ούτε ο λήπτης της παροχής που θα το πάρει στο όνομα του. 
 

Προχωραω κανονικά σε υπογραφή; Αυτά πρέπει να τα υπογράψει όλα; Τα εκτυπώνω, τα υπογράφει και τα στέλνω;

D93C7AE2-56BD-4F3B-83F3-3FF1F898C4C8.png

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimostr είπε

Υπό ποιες συνθήκες θα την ζητήσει  ο Δεδδηε ?

Καλησπερα... Οταν υπαρχει καποια αλλαγη  οπως  ειναι παροχου, αλλαγη ονοματος κτλπ  και εχει ληξει η ΥΔΕ ο ΔΕΔΔΗΕ συνηθως ζηταει  νεα δηλωση ΥΔΕ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Σε νέα αίτηση για αλλαγή παρόχου μέσω econtract για το online μου έστειλαν σήμερα τα συμβόλαια που περιλαμβάνουν κάποιες υπεύθυνες δηλώσεις αποδοχής χρεών, μερικής αποδοχής και αλλά. Είναι 3 και στο email ζητάνε να τους πω αν δέχομαι ολική ή μερική αποδοχή οφειλών. Επισης ποιο πρόγραμμα επιλέγω. Πρώτη φορά βλέπω αυτό. Είχα κάνει και άλλη αίτηση πριν 2 μηνες. Η παροχή δεν έχει υπόλοιπα , ούτε ο λήπτης της παροχής που θα το πάρει στο όνομα του. 
 

Προχωραω κανονικά σε υπογραφή; Αυτά πρέπει να τα υπογράψει όλα; Τα εκτυπώνω, τα υπογράφει και τα στέλνω;

D93C7AE2-56BD-4F3B-83F3-3FF1F898C4C8.png

Ναι προχωράς. Όλα  ψηφιακά σύμφωνα με τις οδηγίες. Δεν εκτυπώνεις τίποτα.

 

27 λεπτά πριν, dimostr είπε

Υπό ποιες συνθήκες θα την ζητήσει  ο Δεδδηε ?

Θα σου έρθει επιστολή στο σπίτι αν έχει λήξει η προηγούμενη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, skritikos είπε

Ναι προχωράς. Όλα  ψηφιακά σύμφωνα με τις οδηγίες. Δεν εκτυπώνεις τίποτα.

 

Να τα περάσω στο word με ψηφιακή υπογραφή τις υπεύθυνες δηλώσεις και το συμβόλαιο; 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, energy52 είπε

Σ ευχαριστω πολυ!!Απ οτι καταλαβα το enter δεν δινει δωρο τα 30 ευρω αλλα εχεις επιπλεον εκπτωση συνεπειας 5% κι απ τη στιγμη που προχωρα αμμεσα, το βλεπω για εκει! αλλα πρεπει γρηγορα να κανονισω ραντεβου κ να χω κ τον πατερα μου μαζι! 

Παιζει να μας ζητησει η ΔΕΗ βεβαιωση ηλεκτρολογου; Πριν απο 4 χρονια ειχαμε φυγει απο Δεη..

ΥΔΕ ενδεχεται να ζητησουν αν εχει ληξει, αν και σου δινουν ενα περιθωριο να βγαλεις νεα εντος ενος χρονικου διαστηματος (6μηνες νομιζω)

3 ώρες πριν, silvester81 είπε

Αυτό έκανα και εγώ ! Σου είπαν ότι θα πιστωθούν τα 100 ευρώ αν το γυρίσεις σε online? Γιατί εμένα μου τα μάσαγαν.

Το online δεν εχει εγγυηση. Αν πληρωσεςγια να μπεις  Γ1 εγγυηση 130ευρω και το γυρισες στο Online επειτα, δεν πιστευω οτι θα σου επιστραφει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dtzgr είπε

1. Ναι 

2. Το ίδιο 

3. Μηνα

Καταρχήν καλησπέρα

Και αυτα που διαβάζουμε για μπερδέματα στις μετρησεις( σε αυτό εδώ το τόπικ?)

Επίσης το metering τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΙΚΑΙΩΣΗ κι εδώ μετά από πολλά μειλ, ΡΑΕ καταγγελίες αλλά ΚΑΝΕΝΑ τηλέφωνο:

Δύο παροχές με πανομοιότυπο ιστορικό αιτήσεων μεταφοράς από ΗΡΩΝ σε home online με αιτήσεις πριν τις 2/12 αλλά ενεργοποιήσεις στις 16/12:

1οι λογαριασμοί, η μια στο Γ1Ν και η άλλη στο myhome online N με τις νέες τιμές.

2οι λογαριασμοί μετά από 15 μέρες και οι 2 παροχές στο παλιό myhome online. 

Μάλιστα στη μια από τις 2 που ήταν με νέες τιμές και γύρισε σε παλιές πιστώνουν και 2η φορά το 30αρι!

ευχαριστώ για μια ακόμη φορά τους πρωτεργάτες του topic που μου άνοιξαν εγκαίρως τα μάτια!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2022 στις 1:07 ΠΜ, korakios είπε

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά ,γωνίες ,γραφεία και καναπέδες

η μόνη ελπίδα είναι να έχει κρατημένο κάτι τέτοιο που να γράφει online

  Απόκρυψη περιεχομένων

195907019_econtr.jpg.f5ba31437076cc670e4

ας ψάξει στο email του

 

Στις 30/1/2022 στις 1:07 ΠΜ, korakios είπε

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά ,γωνίες ,γραφεία και καναπέδες

η μόνη ελπίδα είναι να έχει κρατημένο κάτι τέτοιο που να γράφει online

  Απόκρυψη περιεχομένων

195907019_econtr.jpg.f5ba31437076cc670e4

ας ψάξει στο email του

 

Γειά σας και ευχαριστώ για την απάντηση, δυστυχώς εκεί που γράφει MY HOME ONLINE, στην δική του αίτηση είναι κενό. Του στείλανε σήμερα email και του λένε ότι δεν μπορεί να πάρει το παραπάνω πρόγραμμα διότι την σύμβαση την υπέγραψε μετά τις 2/12 που αλλάξανε τιμές. Για το ίδιο πρόγραμμα που έκανα για τους γονείς μου, υπέγραψα την σύμβαση επίσης μετά τις 2/12 και δεν είχα πρόβλημα, έχω email τους που με διαβεβαιώνουν ότι από την στιγμή που η αίτηση μέσω econtract είναι πριν τις 3/12, έχω κατοχυρώσει παλιά τιμή. Πιστεύετε ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει τη δική μου περίπτωση για να στηρίξει τη δική του? Μου φαίνεται παράλογο για την ίδια περίπτωση δυο μέτρα και δύο σταθμά. Βέβαια στο email που μου είχαν στείλει αναφέρει {{{{Στο παρόν μήνυμα ενδέχεται να περιλαμβάνονται εμπιστευτικές – απόρρητες πληροφορίες. Η πρόσβαση στο παρόν μήνυμα από οποιονδήποτε άλλον εκτός εκείνου προς τον οποίο απευθύνεται απαγορεύεται. Εάν δεν είστε ο αποδέκτης (ή υπεύθυνος για την παράδοση του μηνύματος στο πρόσωπο αυτό), δεν θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε αντιγράψετε, διανείμετε ή παραδώσετε σε οποιονδήποτε το παρόν μήνυμα (ή τμήμα του περιεχομένου του), ούτε να προβείτε σε οποιαδήποτε ενέργεια βάσει αυτού. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να καταστρέψετε το παρόν μήνυμα και να μας ενημερώσετε άμεσα. Έχουν ληφθεί όλα τα εύλογα μέτρα ασφαλείας προκειμένου το παρόν μήνυμα να μην περιλαμβάνει ιούς. Δεδομένου ότι δεν αποδεχόμαστε την ευθύνη για οποιαδήποτε ζημιά ή απώλεια προκύψει από την χρήση του παρόντος ηλεκτρονικού μηνύματος ή των συνημμένων του, συνιστούμε να το υποβάλετε στις διαδικασίες πρόληψης ιών που διαθέτετε πριν τη χρήση αυτού. Οι απόψεις, γνώμες, συμπεράσματα και άλλες πληροφορίες που περιλαμβάνονται στο παρόν μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου δεν εκφράζουν απαραίτητα τις θέσεις της Δημόσιας Επιχείρησης Ηλεκτρισμού.}}}

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το παρακάμψω το παραπάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, patera1 είπε

Πιστεύετε ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει τη δική μου περίπτωση για να στηρίξει τη δική του?

η ημερομηνία της αίτησης μετρά , όχι το πότε υπέγραψε κάποιος , έτσι ορίζει ο κώδικας , άρα ναι

Απο τη μία ο πάροχος έχει το δικαίωμα απλά να απορρίψει την αίτηση , αλλά αυτό βάσει χρονικού περιθωρίου που έχει ήδη περάσει

βέβαια το οτι δεν έχει κανένα αποδεικτικό οτι ήταν για το online ,είναι λίγο απίθανο να διεκδικήσει κάτι, αλλά

30 λεπτά πριν, patera1 είπε

Του στείλανε σήμερα email και του λένε ότι δεν μπορεί να πάρει το παραπάνω πρόγραμμα διότι την σύμβαση την υπέγραψε μετά τις 2/12 που αλλάξανε τιμές.

αν εκεί παραδέχονται οτι ήταν συστημικό λάθος εννοείται το τρέχει άνετα . Δες τι του έγραψαν ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω να μου στείλει το email τους να δω τι γράφει ακριβώς και θα επανέλθω. Μήπως κάποιος έχει screenshot τις επιλογές προγραμμάτων που είχε η ΔΕΗ στο econtract πριν τις 2/12/21? Είμαι σίγουρη ότι κάπου τις πήρε το μάτι μου, είμαι στη σελίδα 70 και συνεχίζω το ψάξιμο... Θέλω να αποδείξω ότι μέσω econtract εκείνη την περίοδο είχε τα τρία προγράμματα και ότι επιλογή του ήταν ένα από αυτά και όχι το Γ1 που τον χώσανε και να το πιάσω από εκεί. Το έχω πάρει πατριωτικά γιατί δεν μπορώ να παρακαλάω στα Θεία να πετύχω υπάλληλο που να γνωρίζει τις διαδικασίες και πολιτικές της ΔΕΗ, έλεος πια με τους σεκιουριτάδες και 'περαστικούς' που απαντάνε στα τηλέφωνα και το παίζουν ειδικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...