Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Πηγα σε κατάστημα της Δεή και έκανα το enter και εγω επιτοπου καθώς απο ότι κατάλαβα με το online υπάρχουν καθυστερήσεις.Πληρωσα επιτοπου 100 ευρω την εγγύηση για την οπόια μάλλον θα κάνω πάγια εντολή και θα μου τα πιστώσουν στον 1ο λογαριασμο, όπως επίσης θα έχω 7% έκπτωση συνέπειας σε κάθε έναντι. Μου είπαν πως με την αίτηση μου γυρισε αμέσως στην Δεή και αν δεν κάνω λάθος χθες ηρθε και ο Δεδιε για μετρηση.Να ρωτησω με τον μηνιαίο λογαριαμό της Δεη τι παίζει να το κάνω ή να το αφησω ώς εχει;Επίσης αν τον Μαή που μειώνονται οι καταναλώσεις θέλω να πάω στο Γ1 μπορώ για ενα διάστημα η όχι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

53 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Να ρωτησω με τον μηνιαίο λογαριαμό της Δεη τι παίζει να το κάνω ή να το αφησω ώς εχει;

Επίσης αν τον Μαή που μειώνονται οι καταναλώσεις θέλω να πάω στο Γ1 μπορώ για ενα διάστημα η όχι;

Εξαρτάται αν θες να πληρώνεις κάθε μήνα ή όχι. Όπως έχουν τα πράγματα πάντως, το καλύτερο είναι α) να έχεις μηνιαίο λογαριασμό β) να δίνεις ο ίδιος μετρήσεις (για να ξέρεις τί να περιμένεις σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα).

..."για ένα διάστημα", προφανώς και όχι (αλλιώς τί νόημα θα είχε για τον πάροχο το σταθερό πρόγραμμα; Το οποίο είναι ένα στοίχημα ότι θα σου πάρουν περισσότερα με την σταθερή τιμή για το σύνολο της διάρκειάς του αν πέσει η χονδρική ή θα χάσουν αν παραμένει ψηλά). Αν φύγεις πληρώνεις μέχρι τους 3 μήνες 60 (και φεύγεις,,,,κανονικά. Μετά αν θελήσεις να ξαναγυρίσεις θα υπογράψεις με τιμές και όρους που θα ισχύουν ΤΟΤΕ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σωστο section ελπίζω τώρα...  Η πάγια εντολή στη ΔΕΗ ενεργοποίειται μόνο από το site της βάζοντας τη χρεωστική κάρτα η θέλει και άλλη διαδικασία από το web banking γιατί πάω στον δεύτερο μήνα και δεν είδα καμια χρεωση στο web banking από ΔΕΗ..επίσης ακόμα δεν έχει εμφανιστεί η σύνδεση αερίου στο site..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Απλα δε ξερω αν αξιζει να βαλω καποιο η οχι τωρα

Παντως για καποιο λογο στη δουλειά στους μισους ερχεται ελαχιστα το ρευμα δεν εχω καταλαβει τι συμβαινει. Σε μια ηρθε 6€ απο αυγουστο. Σε αλλον 30 ευρω το μηνα  απο σεπτεμβριο και επειδη του φαινεται λιγο εχει στειλει παραπονα μηπως κατι παει λαθος.

...ο λόγος είναι είτε επειδή δεν τους έχουν βγάλει εκκαθαριστικούς ή δεν έχουν,,,καθόλου κατανάλωση (ειδικά αυτή με τα 6€). Ας μην ανησυχούν και θα τους έρθουν μαζεμένα...Λες να ΓΛΥΤΩΝΕΙ κάποιος "γιατί έτσι"...;

Όσο για 'σένα, όσο το καθυστερείς, έτσι απλά θα συνεχίσεις να χάνεις λεφτά. Κι αν προλάβουν ν' ανεβάσουν τις τιμές ή την δέσμευση ή τα ποσά πρόωρης αποχώρησης, θα χτυπάς μετά το κεφάλι σου που το καθυστέραγες. Πιο πιθανό μάλιστα είναι να κοπούν οι επιδοτήσεις (ή να περιοριστούν) και να το χτυπάς πιο σύντομα. Και υπ' όψιν, αν δεν είναι δηλωμένη στην φορολογική, ως κύρια κατοικία σου, να ξέρεις ότι έχεις ήδη χάσει την επιδότηση από Γενάρη και δεν,,,το ξέρεις.

Με τις καταναλώσεις που είπες, είναι μαζοχιστικό να κάθεσαι ακόμα στο Γ1. Πάνε σε σταθερό, και στην χειρότερη, ΑΝ αλλάξουν άμεσα τα πράγματα με την χονδρική (ναι καλά), πληρώνεις ένα μικρό (σε σχέση με το τί θα έχεις κερδίσει μέχρι τότε) ποσό και ξαναγυρνάς Γ1. Να δεις όμως που θα πάνε έτσι τα πράγματα, που χρόνου τέτοιον καιρό (αν πας από αύριο σταθερό), θα λες "ρε γαμώτο, λήγει και το σταθερό που μπήκα πέρσι - αχ να κράταγε λίγο ακόμα"....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Εχει και η ΔΕΗ ebill για να πληρωνεις. Γινεται να μεταβεις μεσα απο το econtract σε online, αλλα θα πρεπει να οπλιστεις με υπομονη την συγκεκριμενη περιοδο, καθως υπαρχουν καθυστερησεις.

Καλυτερα να πας σε ενα καταστημα να κανεις την αλλαγη με τα αντιστοιχα δικαιολογητικα.

Υποψην σε καταστημα πας για Γ1/home Enter/Enter+ , online δεν γινεται σε καταστημα.

Στο online πας μονο απο ebill/econtract αν ερχεσαι απο αλλον παροχο, οποτε πας σε καταστημα, κανεις αιτηση Γ1, σου δινουν κωδικους ebill και ενεργοποιεις απο εκει το online, παρακάμπτοντας την αναμονη του econtract. Αλλιως απλα και ομορφα Home Enter σε καταστημα. Οι διαφορες των 2 προγραμματων ειναι εδω

Σ ευχαριστω πολυ!!Απ οτι καταλαβα το enter δεν δινει δωρο τα 30 ευρω αλλα εχεις επιπλεον εκπτωση συνεπειας 5% κι απ τη στιγμη που προχωρα αμμεσα, το βλεπω για εκει! αλλα πρεπει γρηγορα να κανονισω ραντεβου κ να χω κ τον πατερα μου μαζι! 

Παιζει να μας ζητησει η ΔΕΗ βεβαιωση ηλεκτρολογου; Πριν απο 4 χρονια ειχαμε φυγει απο Δεη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, iliast33 είπε

Καλησπέρα,

Πηγα σε κατάστημα της Δεή και έκανα το enter και εγω επιτοπου καθώς απο ότι κατάλαβα με το online υπάρχουν καθυστερήσεις.Πληρωσα επιτοπου 100 ευρω την εγγύηση για την οπόια μάλλον θα κάνω πάγια εντολή και θα μου τα πιστώσουν στον 1ο λογαριασμο, όπως επίσης θα έχω 7% έκπτωση συνέπειας σε κάθε έναντι. Μου είπαν πως με την αίτηση μου γυρισε αμέσως στην Δεή και αν δεν κάνω λάθος χθες ηρθε και ο Δεδιε για μετρηση.Να ρωτησω με τον μηνιαίο λογαριαμό της Δεη τι παίζει να το κάνω ή να το αφησω ώς εχει;Επίσης αν τον Μαή που μειώνονται οι καταναλώσεις θέλω να πάω στο Γ1 μπορώ για ενα διάστημα η όχι;

Αυτό έκανα και εγώ ! Σου είπαν ότι θα πιστωθούν τα 100 ευρώ αν το γυρίσεις σε online? Γιατί εμένα μου τα μάσαγαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει αργήσει και σε εσάς να βγει μηνιαίος στο online λογαριασμός ; Ο τελευταίος που έλαβα είναι εκκαθαριστικός στις 24/12

Επεξ/σία από geofak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, silvester81 είπε

Αυτό έκανα και εγώ ! Σου είπαν ότι θα πιστωθούν τα 100 ευρώ αν το γυρίσεις σε online? Γιατί εμένα μου τα μάσαγαν.

Δεν ρώτησα αν θα πάρω την εγγύηση αν το γυρίσω σε Online.Πιστεύω από τα όσα διάβασα εδώ δεν έχει μεγάλη διαφορά το online με το enter, για αυτό και επέλεξα το enter. Από την στιγμή που θα μου δώσουν την εγγύηση πίσω και θα εχω 7 % έκπτωση συνέπειας.Για να δούμε και στην πράξη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, geofak είπε

Εχει αργήσει και σε εσάς να βγει μηνιαίος στο online λογαριασμός ; Ο τελευταίος που έλαβα είναι εκκαθαριστικός στις 24/12

18/12 εγώ και ακόμα τιποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν ρωτάω κατι που εχει ήδη απαντηθει αλλα εκανα το online απο 16/01 και τωρα πρεπει να δωσω μετρησεις το online λεει μηδενικη εγγυηση για νεους πελατες ΔΕΗ, εγω δηλαδη που ειμαι τοσα χρονια στην ΔΕΗ θα πληρωσω εγγυηση και αν ναι πόσο ειναι το ποσό?

Θα αφαιρεθεί απο επομενο λογαριασμο η εγγυηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Virus200 είπε

Συγνώμη αν ρωτάω κατι που εχει ήδη απαντηθει αλλα εκανα το online απο 16/01 και τωρα πρεπει να δωσω μετρησεις το online λεει μηδενικη εγγυηση για νεους πελατες ΔΕΗ, εγω δηλαδη που ειμαι τοσα χρονια στην ΔΕΗ θα πληρωσω εγγυηση και αν ναι πόσο ειναι το ποσό?

Θα αφαιρεθεί απο επομενο λογαριασμο η εγγυηση?

Δεν θα πληρώσεις εγγύηση !!!

Γιατί πληρώσες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Σ ευχαριστω πολυ!!Απ οτι καταλαβα το enter δεν δινει δωρο τα 30 ευρω αλλα εχεις επιπλεον εκπτωση συνεπειας 5% κι απ τη στιγμη που προχωρα αμμεσα, το βλεπω για εκει! αλλα πρεπει γρηγορα να κανονισω ραντεβου κ να χω κ τον πατερα μου μαζι! 

Παιζει να μας ζητησει η ΔΕΗ βεβαιωση ηλεκτρολογου; Πριν απο 4 χρονια ειχαμε φυγει απο Δεη..

...για την ακρίβεια, και από econtract αν δοκιμάσεις την μετάβαση στο MyHome Online (ή υπογράφοντας για Γ1 σε κατάστημα και μετά φτιάχνοντας ebill account και από εκεί ενεργοποιώντας το Online), ΠΑΙΖΕΙ να γίνει σύντομα η μετάβαση (εντός μερικών ημερών), ή τουλάχιστον αυτό είχε δείξει να γίνεται πρόσφατα (ενώ Νοέμβρη/Δεκέμβρη η καθυστέρηση, ειδικά μέσω econtract, πήγαινε ενδεχομένως και μήνα ή και παραπάνω). Αντίστοιχα, δεν είναι ότι το Έντερ σε κατάστημα θα προχωρήσει ντε και καλά άμεσα - απλά κι αυτό είχε δείξει τότε ότι γινόταν πιο γρήγορα.

Προσπαθώ να σου πω ότι είναι και θέμα "τύχης" πώς θα σου κάτσει, απλά η φάση "πάω σε κατάστημα για Έντερ" είναι η πιο πιθανή να γίνει απροσβλημάτιστα και γρηγορότερα...

Όσο για τον πατέρα σου, αν έχει επικαιροποιημένα τα στοιχεία του σε ΑΑΔΕ και τράπεζα (κινητό τηλέφωνο κυρίως), μπορεί να σου βγάλει μια εξουσιοδότηση και να μην τον κουβαλάς στο κατάστημα. Υπ' όψιν πρέπει να έχετε πιστοποιητικό εμβολιασμού ή να έχετε αρνητικό ράπιντ 24ώρου (και δεν ξέρω καν αν θα σας βάλουν και τους δυο μαζί μέσα, οπότε αν θα είναι η σύνδεση στο όνομά του, ίσως χρειάζεται και το ραντεβού να είναι στο δικό του όνομα....ΔΕΝ ξέρω - λέω...

Τέλος, δες εδώ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ την ισχύ της ΥΔΕ ("πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου") (βαζεις τον αριθμό παροχής, τσεκάρεις το "δεν είμαι ρομπότ" captcha και πατάς "αναζήτηση" (δεν έχει - άμεση - σχέση η ΔΕΗ με την ΥΔΕ, του ΔΕΔΔΗΕ ιστορία είναι, απλά το λέω επειδή είπες για τα 4 χρόνια μακρυά από ΔΕΗ. Απλά όταν είναι να κάνεις μετάβαση και κινητοποιείται και ο ΔΕΔΔΗΕ για την διαδικασία, βλέπουν με την ευκαιρία αν έχει λήξει η ΥΔΕ - συνήθως κρατάει για 14 χρόνια - και με την ευκαιρία βρίσκουν την,,,ευκαιρία να σου ζητήσουν νέα....)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Virus200 είπε

Συγνώμη αν ρωτάω κατι που εχει ήδη απαντηθει αλλα εκανα το online απο 16/01 και τωρα πρεπει να δωσω μετρησεις το online λεει μηδενικη εγγυηση για νεους πελατες ΔΕΗ, εγω δηλαδη που ειμαι τοσα χρονια στην ΔΕΗ θα πληρωσω εγγυηση και αν ναι πόσο ειναι το ποσό?

Θα αφαιρεθεί απο επομενο λογαριασμο η εγγυηση?

Αφού είσαι είδη στην δεη , δεν θα σε ζητησουν εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Virus200 είπε

Συγνώμη αν ρωτάω κατι που εχει ήδη απαντηθει αλλα εκανα το online απο 16/01 και τωρα πρεπει να δωσω μετρησεις το online λεει μηδενικη εγγυηση για νεους πελατες ΔΕΗ, εγω δηλαδη που ειμαι τοσα χρονια στην ΔΕΗ θα πληρωσω εγγυηση και αν ναι πόσο ειναι το ποσό?

Θα αφαιρεθεί απο επομενο λογαριασμο η εγγυηση?

Κάποιοι δεν είχαν ποτέ δώσει εγγύηση στην ΔΕΗ, και λογικά αυτούς αφορά το μέτρο. Αν κι εσύ δεν είχες δώσει, είναι 130€. Αν όμως ΕΧΕΙΣ πληρώσει από παλιά εγγύηση (δες έναν λογαριασμό σου αν αναφέρει ποσό πληρωμένης εγγύησης), νομίζω δεν σε αφορά.

Κι αν για οποιοδήποτε λόγο σου χρεώσουν εγγύηση στο Online, όχι, δεν θα την πάρεις πίσω.

3 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Αφού είσαι είδη στην δεη , δεν θα σε ζητησουν εγγύηση.

...αρκεί βέβαια να είχε καταβάλλει από παλιότερα εγγύηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

Κάποιοι δεν είχαν ποτέ δώσει εγγύηση στην ΔΕΗ, και λογικά αυτούς αφορά το μέτρο. Αν κι εσύ δεν είχες δώσει, είναι 130€. Αν όμως ΕΧΕΙΣ πληρώσει από παλιά εγγύηση (δες έναν λογαριασμό σου αν αναφέρει ποσό πληρωμένης εγγύησης), νομίζω δεν σε αφορά.

Κι αν για οποιοδήποτε λόγο σου χρεώσουν εγγύηση στο Online, όχι, δεν θα την πάρεις πίσω.

...αρκεί βέβαια να είχε καταβάλλει από παλιότερα εγγύηση....

Μόλις τον είδα 6,5€ εγγύηση λέει 🤣

12 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν θα πληρώσεις εγγύηση !!!

Γιατί πληρώσες ?

Δεν εχω πληρωσει ακομα κατι γιατι δεν εχει βγει λογαριασμος αυριο θα δωσω μετρησεις και θα περιμενω να βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...