Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλημερα! Θελω να μεταβω απο efa  σε home online..H διαδικασια μπορει να ολοκληρωθει εξ ολοκληρου μεσα απ το site της Δεη; Στην efa πληρωνω με ebill, πρεπει να ξαναπαω τραπεζα; ειναι για λογαριασμο του πατερα μου,ευχομαι να μη χρειαστει να τον τρεχω στα καταστηματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Υπολογιζω σωστα η οχι;

όχι ,γιατί άλλες τιμές είχε το online και άλλες τώρα , όπως και η χοντρική , το απο εδώ και μετά σε ενδιαφέρει, όσα έχασες ,έχασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, energy52 είπε

Παιδια καλημερα! Θελω να μεταβω απο efa  σε home online..H διαδικασια μπορει να ολοκληρωθει εξ ολοκληρου μεσα απ το site της Δεη; Στην efa πληρωνω με ebill, πρεπει να ξαναπαω τραπεζα; ειναι για λογαριασμο του πατερα μου,ευχομαι να μη χρειαστει να τον τρεχω στα καταστηματα..

Εχει και η ΔΕΗ ebill για να πληρωνεις. Γινεται να μεταβεις μεσα απο το econtract σε online, αλλα θα πρεπει να οπλιστεις με υπομονη την συγκεκριμενη περιοδο, καθως υπαρχουν καθυστερησεις.

Καλυτερα να πας σε ενα καταστημα να κανεις την αλλαγη με τα αντιστοιχα δικαιολογητικα.

Υποψην σε καταστημα πας για Γ1/home Enter/Enter+ , online δεν γινεται σε καταστημα.

Στο online πας μονο απο ebill/econtract αν ερχεσαι απο αλλον παροχο, οποτε πας σε καταστημα, κανεις αιτηση Γ1, σου δινουν κωδικους ebill και ενεργοποιεις απο εκει το online, παρακάμπτοντας την αναμονη του econtract. Αλλιως απλα και ομορφα Home Enter σε καταστημα. Οι διαφορες των 2 προγραμματων ειναι εδω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spocky είπε

Κι εμενα μου διορθωσαν το ebill και πλεον μου λεει οτι ειναι ενεργο το Online εως 12/12/2023 οποτε μαλλον με εβαλαν οπως επρεπε με τις παλιες τιμες του Online. Δεν χρησιμοποιησα ΡΑΕ παρα μονο την αμφισβητηση απο το site τους.

Βεβαια δεν εχει εκδοθει ακομα λογαριασμος με τις τιμες του Online ακομα και δεν εχω παρει και τα 30 ευρω. Θα περιμενω να εκδοθει ο τριτος λογαριασμος και αν δω οτι δεν τα εχουν διορθωσει εκει θα κανω νεα αμφισβητηση.

Μεχρι να γινουν ολα αυτα που υπεγραψα θα εχει περασει και το 6μηνο οποτε παλι απο την αρχη. :)

Οι παλιές τιμές υπήρχαν έως 3/12/21 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι ,γιατί άλλες τιμές είχε το online και άλλες τώρα , όπως και η χοντρική , το απο εδώ και μετά σε ενδιαφέρει, όσα έχασες ,έχασες

Απλα δε ξερω αν αξιζει να βαλω καποιο η οχι τωρα

Παντως για καποιο λογο στη δουλειά στους μισους ερχεται ελαχιστα το ρευμα δεν εχω καταλαβει τι συμβαινει. Σε μια ηρθε 6€ απο αυγουστο. Σε αλλον 30 ευρω το μηνα  απο σεπτεμβριο και επειδη του φαινεται λιγο εχει στειλει παραπονα μηπως κατι παει λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, haralabosg είπε

Ποσο καιρο πηρε η διορθωση τελικα....?

η τελική διόρθωση εκκρεμεί ακόμα

από 24/11 έχω περάσει τη μισή ζωή μου είτε στο τηλεφωνικό κέντρο είτε με emails, rae Κλπ

πιστέψτε με την όποια έκπτωση πάρω την έχω δουλέψει και με το παραπάνω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Οι παλιές τιμές υπήρχαν έως 3/12/21 

Το ξερω αλλα εγω ειχα υπογραψει το Online στις 15/11. Εχω την ελπιδα οτι με εχουν με τις παλιες μιας και η ληξη του συμβολαιου που γραφει το ebill ειναι στα 2 χρονια και οχι στο 1 οπως με τις καινουργιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spocky είπε

Το ξερω αλλα εγω ειχα υπογραψει το Online στις 15/11. Εχω την ελπιδα οτι με εχουν με τις παλιες μιας και η ληξη του συμβολαιου που γραφει το ebill ειναι στα 2 χρονια και οχι στο 1 οπως με τις καινουργιες.

Ναι δύο χρόνια λέει αλλά με προβληματίζει ότι η ημερομηνία είναι μετά από της 3/12 ,οπότε ίσως να το κοίταζες λίγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Ναι δύο χρόνια λέει αλλά με προβληματίζει ότι η ημερομηνία είναι μετά από της 3/12 ,οπότε ίσως να το κοίταζες λίγο 

Δεν εχεις αδικο αλλα θα περιμενω να εκδοθει γυρω στις 10 του μηνα ο καινουργιος λογαριασμος για να τα δω ολα μαζι (χρεωσεις, εκπτωση 30 ευρω κτλ) γιατι δεν την παλευω αλλο να τρωω τις ωρες μου στην τηλεφωνικη υποστηριξη, μιας και στα email μου απανταει το botaki συνεχεια τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, spocky είπε

Δεν εχεις αδικο αλλα θα περιμενω να εκδοθει γυρω στις 10 του μηνα ο καινουργιος λογαριασμος για να τα δω ολα μαζι (χρεωσεις, εκπτωση 30 ευρω κτλ) γιατι δεν την παλευω αλλο να τρωω τις ωρες μου στην τηλεφωνικη υποστηριξη, μιας και στα email μου απανταει το botaki συνεχεια τα ιδια.

Εμένα ενεργοποιήθηκε 29/11 και 15/12 έβγαλαν εκκαθαριστικό με τιμές 0.096 και 0.076 αλλά δε μου έχουν βγάλει άλλο μηνιαίο παρότι είναι τσεκαρισμενη η επιλογή στο ebill ,άντε να βγάλεις άκρη 

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Παιδια καλημερα! Θελω να μεταβω απο efa  σε home online..H διαδικασια μπορει να ολοκληρωθει εξ ολοκληρου μεσα απ το site της Δεη; Στην efa πληρωνω με ebill, πρεπει να ξαναπαω τραπεζα; ειναι για λογαριασμο του πατερα μου,ευχομαι να μη χρειαστει να τον τρεχω στα καταστηματα..

Αν έχεις κωδικό εταίρου ναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Απλα δε ξερω αν αξιζει να βαλω καποιο η οχι τωρα

Παντως για καποιο λογο στη δουλειά στους μισους ερχεται ελαχιστα το ρευμα δεν εχω καταλαβει τι συμβαινει. Σε μια ηρθε 6€ απο αυγουστο. Σε αλλον 30 ευρω το μηνα  απο σεπτεμβριο και επειδη του φαινεται λιγο εχει στειλει παραπονα μηπως κατι παει λαθος.

Απλά κοιτάζεις τις καταναλώσεις σου για Φεβρουάριο - Μάιο πέρυσι. Η κατανάλωσή σου για το προηγούμενο τετράμηνο ήταν πάνω από 1100 kwh το μήνα, και φυσικά σε αυτές τις καταναλώσεις βάζεις σταθερό για να εξοικονομήσεις περίπου 100 Ευρώ το μήνα (όχι ολόκληρη τη ρήτρα φυσικά, δεν είναι ακριβές αυτό που έγραψε ένας φίλος παραπάνω, αφού υπάρχει διαφορά στην αρχική τιμή  και κρατική επιδότηση στις πρώτες 300 kwh  κάθε μήνα που δεν την δικαιούνται τα σταθερά). Αλλά μήπως ήταν τελείως έκτακτοι οι λόγοι της υπερκατανάλωσης; Αν πάλι αιτία της μεγάλης κατανάλωσης είναι η θέρμανση, άρα θα συνεχίσεις έτσι Φλεβάρη - Μάρτη και σε ένα βαθμό Απρίλη, πρέπει να βάλεις το σταθερό όσο ακόμη χρειάζεσαι θέρμανση.  Το να μπεις στο Enter Μάιο ίσως είναι περιττό, δεν καίμε τόσο ρεύμα το καλοκαίρι, επίσης μπορεί να πέσουν οι τιμες χονδρικής του ρεύματος προσωρινά και να ξανανέβουν από Οκτώβρη του 2022.

Τώρα μπορεί να κερδίσεις 200-300 Ευρώ μέχρι να ζεστάνει ο καιρός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Απλά κοιτάζεις τις καταναλώσεις σου για Φεβρουάριο - Μάιο πέρυσι. Η κατανάλωσή σου για το προηγούμενο τετράμηνο ήταν πάνω από 1100 kwh το μήνα, και φυσικά σε αυτές τις καταναλώσεις βάζεις σταθερό για να εξοικονομήσεις περίπου 100 Ευρώ το μήνα (όχι ολόκληρη τη ρήτρα φυσικά, δεν είναι ακριβές αυτό που έγραψε ένας φίλος παραπάνω, αφού υπάρχει διαφορά στην αρχική τιμή  και κρατική επιδότηση στις πρώτες 300 kwh  κάθε μήνα που δεν την δικαιούνται τα σταθερά). Αλλά μήπως ήταν τελείως έκτακτοι οι λόγοι της υπερκατανάλωσης; Αν πάλι αιτία της μεγάλης κατανάλωσης είναι η θέρμανση, άρα θα συνεχίσεις έτσι Φλεβάρη - Μάρτη και σε ένα βαθμό Απρίλη, πρέπει να βάλεις το σταθερό όσο ακόμη χρειάζεσαι θέρμανση.  Το να μπεις στο Enter Μάιο ίσως είναι περιττό, δεν καίμε τόσο ρεύμα το καλοκαίρι, επίσης μπορεί να πέσουν οι τιμες χονδρικής του ρεύματος προσωρινά και να ξανανέβουν από Οκτώβρη του 2022.

Τώρα μπορεί να κερδίσεις 200-300 Ευρώ μέχρι να ζεστάνει ο καιρός.

 

Ηταν για θερμανση αλλα βγαζω καποια λεφτα με ΦΒ. Βεβαια γυρω στο 1000ρικο ειναι συνολικα ολα μαζι 250/μηνα. Δε μου φαινονται παρα πολλα καθως ξερω σε διαμερισματα που δινουν για ΦΑ 200-300€ μηνα! Αν βαλω και θερμοσιφωνα για 5 ατομα καθως δεν εχω βαλει ηλιακο ακόμα και μαγειρεμα καθε μερα μου φαινεται λογικη η καταναλωση ~4500kw σε 200τμ εκτεθειμενο απο 4 πλευρες με κακη μονωση.

Τωρα για σταθερο σκεφτομαι το online αλλα δε ξερω αν θα κερδισω η θα μπω μεσα πχ σε 1 χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ΠάρηςΓ είπε

Ηταν για θερμανση αλλα βγαζω καποια λεφτα με ΦΒ. Βεβαια γυρω στο 1000ρικο ειναι συνολικα ολα μαζι 250/μηνα. Δε μου φαινονται παρα πολλα καθως ξερω σε διαμερισματα που δινουν για ΦΑ 200-300€ μηνα! Αν βαλω και θερμοσιφωνα για 5 ατομα καθως δεν εχω βαλει ηλιακο ακόμα και μαγειρεμα καθε μερα μου φαινεται λογικη η καταναλωση ~4500kw σε 200τμ εκτεθειμενο απο 4 πλευρες με κακη μονωση.

Τωρα για σταθερο σκεφτομαι το online αλλα δε ξερω αν θα κερδισω η θα μπω μεσα πχ σε 1 χρονο.

Κάντο τώρα και όπως λέει το ανέκδοτο: Αν δε σου αρέσει ντύνεσαι και φεύγεις.

Όσο το σκέφτεσαι χάνεις 100 Ευρώ το μήνα.

Μπορεί σε ένα χρόνο να το έχουν καταργήσει και να είμαστε ξανά όλοι στο Γ1 ή οπουδήποτε και να ψαχνόμαστε. Σαφώς να μη σε απασχολεί αυτό, δεν αγοράζεις σπίτι, πρόγραμμα αλλάζεις.

Τι είναι το ΦΒ που βγάζεις χρήματα και ξοδεύει ρεύμα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Κάντο τώρα και όπως λέει το ανέκδοτο: Αν δε σου αρέσει ντύνεσαι και φεύγεις.

Όσο το σκέφτεσαι χάνεις 100 Ευρώ το μήνα.

Μπορεί σε ένα χρόνο να το έχουν καταργήσει και να είμαστε ξανά όλοι στο Γ1 ή οπουδήποτε και να ψαχνόμαστε. Σαφώς να μη σε απασχολεί αυτό, δεν αγοράζεις σπίτι, πρόγραμμα αλλάζεις.

Τι είναι το ΦΒ που βγάζεις χρήματα και ξοδεύει ρεύμα;;

φωτοβολταικα ειναι παλαιο προγραμμα που σου δινει λεφτα. Παντως μεσα στο χειμωνα χωρις  ιδανικη κλιση βγαλανε 2000kw 4μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...