Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως ακριβως λειτουργει η ΡΑΕ ρε παιδια εκανα καταγελια στην ΗΡΩΝ για την εκπτωση που δεν μου δίνουν απο τον τελικο και μου απαντησαν κατι για εμπορικες πολιτικες τις ετερειας και οτι δεν το δικαιουμε, πατησα αποριψη απαντησης και αποστολη νέου σχολίου και τους εστειλα αυτο αλλα δεν μου απαντανε ενω στην αρχη μου απαντησαν κατευθειαν, επισης ενω εστειλα το μυνημα παλι που ωγαζει αποριωη απαντησης και αποστολή νεου σχολίου, τι γινετε εχει κολλήσει? 

Spoiler

236946990_(436).png.e95d7d207f36755b65a85bfc0e1fd282.png

Spoiler

Καλησπέρα σας. Στην συμβαση που εχει υπογραφει και σας επισυνάπτω δεν αναφέρετε πουθενά αυτην η εμπορική πολιτική επίσης στον όρο Ε1 που αναφέρατε δεν αναφέρετε πουθενά με σαφήνεια οτι μετα την λήξη του συμβολαίου δεν δικαιούμε την εκπτωση συνεπειας. Επίσης ο Κώδικα Προμήθειας, Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 3δ ανα΄φερει ότι : δ. Για προϊόντα ή χρεώσεις όπου προσφέρονται εκπτώσεις, πρέπει να διευκρινίζεται με απόλυτη σαφήνεια το ύψος της έκπτωσης και που εφαρμόζεται αυτή, τα κριτήρια εφαρμογής, η διάρκεια ισχύος, οι όροι ακύρωσης ή άρσης της έκπτωσης, με πιστή τήρηση και της βασικής αρχής της μη−διακριτικής μεταχείρισης μεταξύ πελατών της ίδιας κατηγορίας. Στη σύμβαση δεν αναγράφεται με απόλυτη σαφήνεια ότι αν τερματιστεί η σύμβαση χάνεται η έκπτωση συνέπειας της τελικής κατανάλωσης. Επίσης ο πάροχος δεν έχει δικαίωμα διακριτικής μεταχείρησης μεταξύ πελατών, δηλαδή δε γίνεται για το ίδιο διάστημα κατανάλωσης να δώσετε συνέπεια στους υφιστάμενους πελάτες και να μη δώσετε συνέπεια σε αυτούς που αποχώρησαν. Παρακαλω οπως που απαντησετε στα παραπάνω και να με ενημερώσετε για τις ενέργειες σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, washcloud είπε

...προφανώς. Άλλο πρόγραμμα το Έντερ προ 3/12 - άλλο το από 3/12 και μετά.4

...όσο για την γραπτή απάντηση, ειδικά η ΔΕΗ είναι ένα γενικό τουρλουμπούκι. Εάν θέλεις επιβεβαίωση για αυτό που σου απαντήσανε, ακόμη και γραπτώς, Εγώ στη θέση σου θα τους ζήταγα να σου υποδείξουν/επισυνάψουν την σχετική ενδοεταιρική οδηγία με υπογραφές διευθυντών κτλ που θα κατοχυρώνει αδιάσειστα την ισχύ του συγκεκριμένου,,,,,ισχυρισμού (δυστυχώς έτσι πάει, ειδικά με την ΔΕΗ). Μιας και, ενώ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ, κάτι τέοιο ΔΕΝ υπάρχει σε δημόσια/επίσημη ανάρτηση στο σάιτ τους...(το ΜΟΝΟ που υπάρχει, είναι διευκρίνηση για την ισχύ συνδυασμού ΚΟΤ με το ΝΕΟ Έντερ, στην σελίδα του συγκεκριμένου προγράμματος).

Διαμαρτυρία μέσω myΡΑΕ κι ο θεός βοηθός...(και νομίζω ότι κακώς μιλούσες μόνο με αυτούς τόσο καιρό - έχασες πολύ καιρό...)

Για το Online λες; Είχες ενεργοποιήσει την πάγια μέσα από το ebill...; Αν ναι (μπες και τσέκαρε αν είναι ακόμη ενεργοποιημένη), λογικά θα τα τραβήξει.

"Για νέους πελάτες δεν ισχύει καταβολή εγγύησης στο Ονλάιν", ή κάπως έτσι τεσπα το αναφέρανε προ εβδομάδων. Λογικά δεν άλλαξε κάτι - παίρνεις τηλ. και ρωτάς (για κάτι τέτοιο έστω, ε του πούστη, μπορεί κανείς να βασιστεί στην προφορική τους απάντηση...). Το οποίο λογικά σημαίνει ότι μόνο όταν κάνεις αίτηση μέσω econtract (όντας σε άλλο παροχο - εκεί κολλάει το "νέους πελάτες", και είναι κίνητρο για να τσιμπήσουν κόσμο από αλλού...) δεν πληρώνεις εγγύηση για το Online. Αν υπογράψεις Γ1 και ΜΕΤΑ πας να ενεργοποιήσεις το Ονλάιν,,,,ε δεν είσαι "νέος πελάτης" πια (λίγο μαλακία και θυμίζει το "πόσα αυγά μπορείς να φας με άδειο στομάχι", αλλά.....). 

Μαλλον δεν ήμουν σαφής.

Μπήκε κανονικά το online από 2/12 και μου επιστράφηκε το ποσό ρήτρας που μου είχε χρεωθεί σαν Γ1.

Χωρίς ΡΑΕ, με αρκετά εμαιλ όμως με τη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, matrixtv1 είπε

Πως ακριβως λειτουργει η ΡΑΕ

διακοσμητική αλλά η μόνη που μπορεί να επιβάλλει

στην πρώτη αρνητική απάντηση ζητάς παρέμβαση της ΡΑΕ

__________________________________

τον κώδικα και λοιπές νομοθεσίες τις αφήνουμε στην άκρη , τις γνωρίζει και ο Ηρών αλλά και η ΡΑΕ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά μιλάμε αυτό το thread έχει γίνει το αγαπημένο μου, μπαίνω κάθε μέρα και το τσεκάρω χωρίς συγκεκριμένο λόγο 😜

Μερικές ερωτήσεις πάλι.
1. Ξέρουμε αν και για πόσο μας εγγυάται η ΔΕΗ ότι οι τιμές στο enter θα παραμείνουν σταθερές; Θεωρώ πως δεν υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να αυξηθούν, εφόσον η μεσοσταθμική τιμή αγοράς δεν παρουσιάζει τρελές μεταβολές, σωστά; Αν με ένα μαγικό τρόπο μέχρι το καλοκαίρι επιστρέψουμε στα περσινά επίπεδα, υπάρχει περίπτωση η ΔΕΗ να ρίξει πάλι τις τιμές του enter στις παλιές τιμές ώστε να χτυπήσει τα κυμαινόμενα που θα συμφέρουν περισσότερο;

2. Σε περίπτωση που αυξηθούν και θέλουμε να πάμε αλλού αλλά η 12μηνη δέσμευσή μας δεν έχει λήξει ακόμα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την αύξηση αυτή ως δικαιολογία για να γλιτώσουμε το πρόστιμο αποχώρησης;
Και αν θέλουμε να παραμείνουμε στη ΔΕΗ αλλά να αλλάξουμε για παράδειγμα από enter σε Γ1, υπάρχει πάλι ρήτρα αποχώρησης ή το κάνουμε ελεύθερα;

3. Υπάρχει τρόπος να κάνουμε κάποια εκτίμηση για το πότε η μεσοσταθμική τιμή αγοράς θα ηρεμήσει λίγο ώστε να αρχίσουν να επανέρχονται οι χρεώσεις σε φυσιολογικά επίπεδα και να μη θέλουμε ένα μηνιάτικο για ρεύμα;
Απ' ότι βλέπω ο Γενάρης έκλεισε σε επίπεδα Νοεμβρίου, θα συνεχίσει να μειώνεται μέσα στους επόμενους μήνες ή υπάρχει περίπτωση να ανέβει κιόλας;

4. Η κρατική επιδότηση με ταβάνι τις 300kWh πάπαλα; Από τούδε και εις το εξής δε μας καλύπτει τίποτα;

5. Ο τύπος υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής είναι ο ίδιος για όλα τα κυμαινόμενα προγράμματα του κάθε παρόχου και αλλάζει μόνο από πάροχο σε πάροχο, σωστά;

Επεξ/σία από Eatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.  Μία συνοψη .

Πελάτης αλλου παροχου που θα γυρισει σε δεη( home enter)

1) Ειχε παλιά κωδικούς e-bill. Θα μπορει να ενεργοποιήσει τους ιδιους?

2) Στην υφιστάμενη εταιρια,μπαίνει στο site και δινει μέτρηση κάθε μήνα. Ετσι οι 3 εναντι λογαριασμοί βγαινουν με αληθινές καταναλώσεις . Τι ισχυει στην ΔΕΗ? Δίνουμε εναντι καταναλώσεις? Τις περνάμε? Στο e bii? Το metering που λένε τι είναι?

3) Εχει μετρησεις να δωσει ο καταναλωτής. Περνάνε ανά μήνα,ή ανά δίμηνο?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2022 στις 11:06 ΠΜ, SilentVoice είπε

Καλησπέρα,

Επανέρχομαι ,γιατι μετά απο καταγγελία στην ΡΑΕ, έλαβα απάντηση σήμερα:

 

image.png.1cd4995c4357983672701b5a3328bd86.png

 

Παρακαλώ πολύ για την βοηθεια σας, πως να προχωρήσω. Ενω είχα ενεργοποιηθεί στο Home Online και το είχα ενεργό, είχα ενεργοποιησει και την μηνιαια έκδοση λογαριασμού. Πως αποδεικνύω τώρα οτι δεν είμαι ελέφαντας και είναι λάθος δικό τους;

ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑ

Μετά απο κανα 2 καταγγελίες στην ΡΑΕ και 2-3 απαντήσεις παραπάνω, βρήκαν το λάθος και μου το έφτιαξαν.

 

image.png.2a3a6d80fd1da00abefcc92f64db5880.png

 

Ενεργοποιηθήκε ξανά με την ημερομηνία που είχα!

Τώρα πρέπει να ζητήσω επανατιμολόγηση των 2 λογαριασμών που εκδόθηκαν.

Σας ευχαριστώ!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, snet είπε

ωραία τους γράφω email και τους το ζητάω γραπτώς!

Σε συνέχεια της τηλεφωνικής σας επικοινωνίας κατά την οποία θα πρέπει να κάνω εγγραφή στο τρέχων πρόγραμμα home online ώστε στη συνέχεια να ενταχθώ στο αντίστοιχο πρόγραμμα-τιμολόγιο όπως αυτό ίσχυε 22/11/2021 που έκανα και την αρχική αίτηση θα ήθελα να μου επιβεβαιώσετε και γραπτά τις οδηγίες αυτές προκειμένου να προχωρήσω στις αντίστοιχες ενέργειες,

 Ευχαριστώ.

 

Καλημέρα σε όλους!

 

το θρίλερ συνεχίζεται!

με τηλεφώνησαν άμεσα πάλι από ΔΕΗ (εκεί που έτρωγα μέρες στην αναμονή) να με "καθησυχάσουν" και να πατήσω από μόνος μου το home online και ότι λάβαμε την επιστολή που γράφω ακριβώς πιο πάνω και ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα

εγώ τους απάντησα εντάξει αλλά το θέλω γραπτώς πρώτα και ότι μπορεί να γίνει από μόνο του χωρίς να πατήσω τίποτα και ότι δε πρόκειται να κάνω από μόνος μου το αγώνα που κάνω μήνες τώρα...!!

 

είπε θα με ξαναπάρει σε λίγο!! ρε παιδιά τι γίνεται κάτι τρέχει εκεί μέσα...

 

 

 

 

28 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑ

Μετά απο κανα 2 καταγγελίες στην ΡΑΕ και 2-3 απαντήσεις παραπάνω, βρήκαν το λάθος και μου το έφτιαξαν.

 

image.png.2a3a6d80fd1da00abefcc92f64db5880.png

 

Ενεργοποιηθήκε ξανά με την ημερομηνία που είχα!

Τώρα πρέπει να ζητήσω επανατιμολόγηση των 2 λογαριασμών που εκδόθηκαν.

Σας ευχαριστώ!

πάτησες κάποιο κουμπί ή από μόνο του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, snet είπε

πάτησες κάποιο κουμπί ή από μόνο του;

Μετά απο αυτήν την απάντηση

image.png.0046c407d2c17b5a1c35d11551df60b9.png

 

και μετά απο μια βδομάδα υπομονή ακόμα, μου το έφτιαξαν στο eBill μόνοι τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Μετά απο αυτήν την απάντηση

image.png.0046c407d2c17b5a1c35d11551df60b9.png

 

και μετά απο μια βδομάδα υπομονή ακόμα, μου το έφτιαξαν στο eBill μόνοι τους.

μόλις αυτή τη στιγμή που γράφω ήρθε στο email μου παρόμοιο μήνυμα:

image.png.a5d2631895adc4c8e85eaca9bf6364fb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kWh 3351X0,11936€/kWh 399,98

kWh 1226X0,07897€/kWh 96 ,82

Επιδότηση ΔΕΗ920KWh -27 , 60

Έκπτωση Ενέργειας - 149 , 04

Ρήτρα Αναπροσαρμ. 743 , 48

 

Με το Online ποσα θα ειχα κερδίσει; Θα ισχυε η εκπτωση και η επιδότηση;

Θεωτηρικα βγαινει 762,56€ με online. 

τωρα 1063,64€ με εκπτωσεις κτλ

Αν δεν ισχυει η επιδότηση κτλ θα ειχε διαφορα 300€ εως ~450€ 

Υπολογιζω σωστα η οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμενα μου διορθωσαν το ebill και πλεον μου λεει οτι ειναι ενεργο το Online εως 12/12/2023 οποτε μαλλον με εβαλαν οπως επρεπε με τις παλιες τιμες του Online. Δεν χρησιμοποιησα ΡΑΕ παρα μονο την αμφισβητηση απο το site τους.

Βεβαια δεν εχει εκδοθει ακομα λογαριασμος με τις τιμες του Online ακομα και δεν εχω παρει και τα 30 ευρω. Θα περιμενω να εκδοθει ο τριτος λογαριασμος και αν δω οτι δεν τα εχουν διορθωσει εκει θα κανω νεα αμφισβητηση.

Μεχρι να γινουν ολα αυτα που υπεγραψα θα εχει περασει και το 6μηνο οποτε παλι απο την αρχη. :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

kWh 3351X0,11936€/kWh 399,98

kWh 1226X0,07897€/kWh 96 ,82

Επιδότηση ΔΕΗ920KWh -27 , 60

Έκπτωση Ενέργειας - 149 , 04

Ρήτρα Αναπροσαρμ. 743 , 48

 

Με το Online ποσα θα ειχα κερδίσει; Θα ισχυε η εκπτωση και η επιδότηση;

Θεωτηρικα βγαινει 762,56€ με online. 

τωρα 1063,64€ με εκπτωσεις κτλ

Αν δεν ισχυει η επιδότηση κτλ θα ειχε διαφορα 300€ εως ~450€ 

Υπολογιζω σωστα η οχι;

Θα ειχες κερδισει σιγουρα τα 743 της ρητρας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...