Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Καλα του ειπανε. Online γινεται μονο online, ειτε απο econtract ειτε απο ebill. Αφου ειναι σε Γ1 ηδη, απλα μπαινει ebill και το ενεργοποιει απο εκει και σε 2-3 μερες ολοκληρωνεται η ενεργοποιηση. Αν δεν εχει κωδικους ebill, μπορει να παρει στην εξυπηρετηση(η να παει σε καταστημα) και να του (εκ)δωσουν κωδικους εταιρου, συνηθως σε 1-2 εργασιμες.

Διαφορες Home-Online εδω.

Αν θυμάμαι καλά κάποιοι είχαν γράψει εδώ οτι γίνεται και από κατάστημα πάντως...

ΥΓ. Επίσης με το e-contract βλέπω οτι υπάρχουν σημαντικές καθυστερήσεις και μπερδέματα (επίτηδες άραγε;)

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νομίζω αναφέρθηκε προηγουμένως και δε θυμάμαι να δόθηκε επίσημη απάντηση. 

Αγαπητέ Πελάτη,

Σε συνέχεια του ερωτήματος σας, να σας ενημερώσουμε ότι τα προιόντα ΜΥΗΟΜΕ είναι διαθέσιμα απο 01/12/2022 και σε παροχές με ένταξη σε ΚΟΤ χωρίς όμως να περιλαμβάνετε η έκπτωση συνέπειας.

Παραμένουμε στη διάθεση σας,

Με εκτίμηση,
Ομάδα Εξυπηρέτησης Πελατών ΔΕΗ

Το περίεργο είναι ότι με την αίτησή μου για ΚΟΤ Β διακόπηκε το ενεργό από 11/2020 Home enter, ή μάλλον μετά την αίτησή μου για ΚΟΤ Β εκδόθηκε λογαρισμός σε απλό Γ1. Πάντως υπάρχει στο ebill η δυνατότητα ενεργοποίησής του και πάλι. Ίσως δεν επιτρεπόταν με το παλιό Enter, δεν ξέρω. 

 

ΚΟΤΒ + νέο Enter εξακολουθεί να είναι φτηνότερο από ΚΟΤ Β + Γ1 ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lacta13 είπε

Τι εννοείς καινούργιο ψηφιακο; θα βγαλουν τον αναλογικο και θα βαλουν αυτον με την οθονη; 

Αλλος αυτος και αλλος ο smart που λενε; 

Ναι μπήκε αυτός με την οθόνη που δείχνει κυλιόμενα τις ενδείξεις σε μια οθόνη. 
 

 

ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΟΘΟΝΗΣ ΗΛΕΚΤΡ ΜΕΤΡΗΤΩΝ new.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, dis83 είπε

Νομίζω αναφέρθηκε προηγουμένως και δε θυμάμαι να δόθηκε επίσημη απάντηση. 

Αγαπητέ Πελάτη,

Σε συνέχεια του ερωτήματος σας, να σας ενημερώσουμε ότι τα προιόντα ΜΥΗΟΜΕ είναι διαθέσιμα απο 01/12/2022 και σε παροχές με ένταξη σε ΚΟΤ χωρίς όμως να περιλαμβάνετε η έκπτωση συνέπειας.

Παραμένουμε στη διάθεση σας,

Με εκτίμηση,
Ομάδα Εξυπηρέτησης Πελατών ΔΕΗ

Το περίεργο είναι ότι με την αίτησή μου για ΚΟΤ Β διακόπηκε το ενεργό από 11/2020 Home enter, ή μάλλον μετά την αίτησή μου για ΚΟΤ Β εκδόθηκε λογαρισμός σε απλό Γ1. Πάντως υπάρχει στο ebill η δυνατότητα ενεργοποίησής του και πάλι. Ίσως δεν επιτρεπόταν με το παλιό Enter, δεν ξέρω. 

 

ΚΟΤΒ + νέο Enter εξακολουθεί να είναι φτηνότερο από ΚΟΤ Β + Γ1 ; 

"01/12/2022" ...;

...έχουν ανακαλύψει το time travelling εκεί στη ΔΕΗ;

To παλιό Έντερ (προ 3/12/21) δεν έπαιρνε/δεν παίρνει ΚΟΤ πάντως. Άρα έχασες τις τότε τιμές και αν το επανενεργοποιήσεις θα μπεις για 1 χρόνο με 0,18/kWh...

...εφ' όσον είσαι μέχρι 300kWh/μήνα, κι εφ' όσον είναι η (δηλωμένη στο Taxis) κύρια κατοικία σου, κι εφ' όσον δεν θα κοπούν από Φλεβάρη (ή πιο μετά) οι επιδοτήσεις/δεν θα μπει κι άλλος κόφτης/άλλες μειώσεις (όπως του Γενάρη), το Γ1 με ΚΟΤ συμφέρει κατά 0,03 με 0,04/kWh περίπου (σε σχέση με το Εντερ & KOT) ...

Aν δεν υπάρχει ΚΟΤ, Γ1 και Έντερ έρχονται περίπου στα ίδια (την διαφορά την κάνει η αυξημένη επιδότηση για δικαιούχους ΚΟΤ : 0,14 VS 0,18)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός έναντι με online πρόγραμμα , ενεργοποίηση στις 31/12 και έχει κανονικά ΚΟΤΒ. Απλά ενώ έβαλα και νυχτερινό στις 5/1 δεν έχει περαστεί καθόλου το νυχτερινό μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αν θυμάμαι καλά κάποιοι είχαν γράψει εδώ οτι γίνεται και από κατάστημα πάντως...

Κάτι λάθος θυμάσαι (εγώ θυμάμαι μόνο ΕΝΑΝ που χωρίς να μπει σε λεπτομέρειες - είχε τους λόγους του να μην θέλει- είχε πει πως πήγε σε κατάστημα και του ενεργοποίησε μια υπάλληλος από εκεί το Ονλάιν, προφανώς κατ' εξαίρεση).

Σε κατάστημα απλώς μπορείς να υπογράψεις για Γ1, παίρνεις κωδικό εταίρου για να φτιάξεις e-bill κι όταν εμφανιστεί η παροχή στο ebill το ενεργοποιείς από 'κει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, washcloud είπε

"01/12/2022" ...;

...έχουν ανακαλύψει το time travelling εκεί στη ΔΕΗ;

To παλιό Έντερ (προ 3/12/21) δεν έπαιρνε/δεν παίρνει ΚΟΤ πάντως. Άρα έχασες τις τότε τιμές και αν το επανενεργοποιήσεις θα μπεις για 1 χρόνο με 0,18/kWh...

...εφ' όσον είσαι μέχρι 300kWh/μήνα, κι εφ' όσον είναι η (δηλωμένη στο Taxis) κύρια κατοικία σου, κι εφ' όσον δεν θα κοπούν από Φλεβάρη (ή πιο μετά) οι επιδοτήσεις/δεν θα μπει κι άλλος κόφτης/άλλες μειώσεις (όπως του Γενάρη), το Γ1 με ΚΟΤ συμφέρει κατά 0,03 με 0,04/kWh περίπου (σε σχέση με το Εντερ & KOT) ...

Aν δεν υπάρχει ΚΟΤ, Γ1 και Έντερ έρχονται περίπου στα ίδια (την διαφορά την κάνει η αυξημένη επιδότηση για δικαιούχους ΚΟΤ : 0,14 VS 0,18)

Αν βρω χρόνο θα επιμείνω ρωτώντας τους γιατί κόπηκε το Enter μου, μιας και απ΄ ότι φάνηκε απαντάνε σύντομα στα μηνύματα.  Να είναι τόσο ευσυνείδητοι που να το έκοψαν επειδή με συμφέρει δε θέλω να το σκέφτομαι. 

Σε συγγενικό μου πρόσωπο που είχαμε μπει μαζί το 2020 στο Enter και δεν έκανε αίτηση για ΚΟΤ ισχύει ακόμα το Enter. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Αν θυμάμαι καλά κάποιοι είχαν γράψει εδώ οτι γίνεται και από κατάστημα πάντως...

ΥΓ. Επίσης με το e-contract βλέπω οτι υπάρχουν σημαντικές καθυστερήσεις και μπερδέματα (επίτηδες άραγε;)

καθυστερήσεις και μπερδέματα θα υπαρξουν, αφου τα αιτηματα απο τον 11/2021 πολλαπλασιαστηκαν με τς αυξησεις που εγιναν στην αγορα ενεργειας

18 λεπτά πριν, washcloud είπε

Κάτι λάθος θυμάσαι (εγώ θυμάμαι μόνο ΕΝΑΝ που χωρίς να μπει σε λεπτομέρειες - είχε τους λόγους του να μην θέλει- είχε πει πως πήγε σε κατάστημα και του ενεργοποίησε μια υπάλληλος από εκεί το Ονλάιν, προφανώς κατ' εξαίρεση).

Σε κατάστημα απλώς μπορείς να υπογράψεις για Γ1, παίρνεις κωδικό εταίρου για να φτιάξεις e-bill κι όταν εμφανιστεί η παροχή στο ebill το ενεργοποιείς από 'κει).

ακριβως αυτο θα ελεγα.

Συνοψιζοντας.

Εισαι ηδη Γ1? μπαινεις ebill (αν δεν εχεις, παιρνεις τηλ και σου εκδιδουν κωδικους) και βαζεις Online/Enter.
Ερχεσαι απο αλλο παροχο? Πας σε καταστημα και υπογραφεις Enter/Enter+ ή αν θες το Online, κοιτας τις διαφορες εδω και πας αντιστοιχα σε Γ1 ,ιδανικα απο καταστημα, σου εκδιδουν κωδικους και μπαινεις εσυ μετα απο to ebill και το ενεργοποιεις.

Το econtract , την συγκεκριμενη περιοδο, ενδεχομενως θα σε καθυστερησει, και μετα θα πρεπει να βαλεις και την ΡΑΕ στο παιχνιδι για να βρεις το δικιο σου, αν χασεις την προσφορα ενω νομικα την εχεις κατοχυρώσει.

Επεξ/σία από jimakos234
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geodrako είπε

Και έρχομαι και ρωτάω το εξής:

Παραθέτω τους δύο τελευταίους εκκαθαριστικούς μου (Σεπτέμβριο και τώρα).

ΟΙ χρεώσεις ανά kwh είναι καλύτερες τον σεπτέμβριο από τις κλειωμένες 0,18/kwh του enter home πχ.

Οπότε συμφέρει; ή μήπως το 0,18 είναι το ΤΑΒΑΝΙ της χρέωσης οπότε πχ στου σεπτεμβρίου τον λογαριασμό και πάλι θα χα πληρώσει τα ίδια; Εντωμεταξύ το ευτέλισα και έκαψα και 2166 το 4μηνο που πέρασε (πολλές για ένα άτομο μόνο του, το παράκανα με πολλούς τρόπους). Οι κανονικές μου είναι γύρω στις 1400.

image.png.98d3a0e9b053ba2da0fb1b30cb484b43.png

......;

...μόνο που τον Σεπτέμβριο η μέση τιμή χονδρικής ήταν γύρω στα 130/MWh, άρα η τιμή κιλοβατώρας [(0,11-30% έκπτωση ενεργειας=0,077)+0,12 η αναπροσαρμογή - 0,03 η κρατική επιδότηση - 0,03 η επιδότηση ΔΕΗ αν έφτανες τις 600kWh/μήνα]=~0,14 στην καλύτερη (και η τιμή του Έντερ 0,10 -0,02 επιδότηση=0,08 κι αν είχες και πάγια εντολή μαζί με συνέπεια, ~0,07...)

Εκείνο δε με το "ταβάνι",,,,τί εννοείς...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

......;

...μόνο που τον Σεπτέμβριο η μέση τιμή χονδρικής ήταν γύρω στα 130/MWh, άρα η τιμή κιλοβατώρας [(0,11-30% έκπτωση ενεργειας=0,077)+0,12 η αναπροσαρμογή - 0,03 η κρατική επιδότηση - 0,03 η επιδότηση ΔΕΗ αν έφτανες τις 600kWh/μήνα]=~0,14 στην καλύτερη (και η τιμή του Έντερ 0,10 -0,02 επιδότηση=0,08 κι αν είχες και πάγια εντολή μαζί με συνέπεια, ~0,07...)

Εκείνο δε με το "ταβάνι",,,,τί εννοείς...;

Βασικά για το ταβάνι εννοώ το εξής: Είναι τόσο απλό ώστε να ξέρω πχ οτι ο επόμενος εκκαθαριστικός θα είναι συνολο κατανάλωσης επί 0,18; είναι κλειδωμένο δηλαδή εννοώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dis83 είπε

Αν βρω χρόνο θα επιμείνω ρωτώντας τους γιατί κόπηκε το Enter μου, μιας και απ΄ ότι φάνηκε απαντάνε σύντομα στα μηνύματα.  Να είναι τόσο ευσυνείδητοι που να το έκοψαν επειδή με συμφέρει δε θέλω να το σκέφτομαι. 

Σε συγγενικό μου πρόσωπο που είχαμε μπει μαζί το 2020 στο Enter και δεν έκανε αίτηση για ΚΟΤ ισχύει ακόμα το Enter. 

...μα δεν ήταν θέμα "ευσυνειδησίας" - αυτοματα σε πετά το σύστημά τους στο Γ1 αν είσαι σε πρόγρμαμα που δεν δέχεται ΚΟΤ, και κάνεις αίτηση/το δικαιωθείς...

Επίσης, μπορεί να σε βόλεψε όλο αυτό (λόγω της συμφέρουσας για εσένα επιδότησης λόγω ΚΟΤ που δίνουν τώρα τον Γενάρη), αλλά το θέμα είναι πως είναι, αν πρόσεξες, με πολλά "εφ' όσον"...Και σίγουρα μακροπρόθεσμα, θα αρχίσεις να χάνεις, όταν θα εξαφανιστούν οι επιδοτήσεις...(δεν έχω ιδέα τί θα κάνουν, αλλά μια λογική λέει ότι θα τις σταματήσουν στο τέλος του χειμώνα...). Με το παλιό Έντερ ήσουν εξασφαλισμένος για έναν ακόμη σχεδόν χρόνο, κι ας έχανες το ΚΟΤ...

7 λεπτά πριν, geodrako είπε

Βασικά για το ταβάνι εννοώ το εξής: Είναι τόσο απλό ώστε να ξέρω πχ οτι ο επόμενος εκκαθαριστικός θα είναι συνολο κατανάλωσης επί 0,18; είναι κλειδωμένο δηλαδή εννοώ;

...πάλι μπερδεύομαι από το σκεπτικό/την διατύπωσή σου (είμαι και γέρος άνθρωπος :ρ), αλλά αν εννοείς αν στο Έντερ θα έχεις "κλειδωμένη σταθερη τιμή στα 0,18", ναι : για τουλάχιστον ένα 6μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης απορία, στα 0,18 κλειδωμένα περιλαμβανονται και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις; ΑΔΜΗΕ κλπ κλπ; 

Είναι δηλαδή 0,11+ 0,06(λοιπές) γιατί έτσι όπως το χει στο site η ΔΕΗ δε βγάζω άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

2ος μηνα στη σειρα που ερχεται εναντι 80 ευρω. Δλδ παμε 300+ 4μηνο. Θα ερθει και εκκαθαριστικος μετα; Ειμαι στις 350 - 400 Kwh το μηνα. Τα μισα χρηματα βεβαια ειναι ερτ , δημος και λοιπα εξοδα. 

...; Προφανώς θα έρθει και εκκαθαριστικός (ο 4ος κατά σειρά). Κι αν τυχόν συνολικά θα έχεις καταναλώσει λιγότερο μέχρι τότε, θα πληρώσεις "λιγότερα από 80", τον μήνα του εκκαθαριστικού... Δεν λες όμως καν ούτε σε ποιον πάροχο/πρόγραμμα είσαι, άρα τί να καταλάβουμε από εκείνο το "80€ τον μήνα για 400kWh" που λες...(που προφανώς "σου φαίνεται πολύ"). Τεσπα, αν δεν έχεις νυχτερινό, αιτήσου το (θα σου κόψει ΚΑΙ από τις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις"). Δες κι αν τυχόν δικαιούσαι ΚΟΤ (αυτό κι αν θα σου κόψει), και αν δεν είσαι ήδη σε σταθερό της ΔΕΗ, φρόντισε να πας...

7 λεπτά πριν, geodrako είπε

Επίσης απορία, στα 0,18 κλειδωμένα περιλαμβανονται και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις; ΑΔΜΗΕ κλπ κλπ; 

Είναι δηλαδή 0,11+ 0,06(λοιπές) γιατί έτσι όπως το χει στο site η ΔΕΗ δε βγάζω άκρη

...Το 0,18 είναι η τιμή κιλοβατώρας. Τις "ρυθμιζόμενες" (και οτιδήποτε άλλο), τ' αφήνεις απ' έξω - δεν έχουν καν να κάνουν με τον πάροχο. Αν δεν έχεις νυχτερινό, αιτήσου (θα κόψεις αρκετά) και δες αν τυχόν διαιούσαι ΚΟΤ (σε συνδυασμό με νυχτερινό, αυτό κι αν θα σου κόψει).

3 ώρες πριν, armenistis1980 είπε

Εάν ο πατέρας μου που είναι στο Γ1Ν κάνει αίτηση για το Home Enter πληρώνει εγγύηση και αυτός? Άραγε συμφέρει από Γ1Ν να πας σε Home Enter με 1300 κιλοβατώρες 4μηνο?

Αν είχε πληρώσει από παλιά κάποια εγγύηση (φαίνεται στους λογαριασμούς), όχι.

Ναι, έστω και για λίγο (χρηματική διαφορά εννοώ), συμφέρει να πάει. Περισσότερο κι απ' την καθαρή χρηματική διαφορά του σήμερα πάντως, να πάει επειδή οι επιδοτήσεις κάποια στιγμή θα μειωθούν/κοπούν.

Η μόνη περιπτωση να τον συμφέρει να παραμείνει ακόμα στο Γ1 με τέτοια κατανάλωση, είναι να είναι δικαιούχος ΚΟΤ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώ το θέμα εδώ και κάνα δίμηνο και έχω διαβάσει τα περισσότερα μηνύματα. Είμαι στο Γ1Ν και ήθελα να ρωτήσω το εξής: Κατανάλωση στο δίμηνο 15/12 έως 15/02/2022 πιθανολογώ γύρω στις 1100 κιλοβατώρες κανονικό και 400 νυχτερινό (καταραμένη αντλία θερμότητας!). Με το excel που ανέβασε ένας φίλος εδώ υπολογίζω το λογαριασμό σε 600 ευρώ. Ισχύεικάτι τέτοιο; Συμφέρει, ακόμα και τώρα καθυστερημένα, η αλλαγή σε ένα από τα άλλα δύο προγράμματα της ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, washcloud είπε

...μα δεν ήταν θέμα "ευσυνειδησίας" - αυτοματα σε πετά το σύστημά τους στο Γ1 αν είσαι σε πρόγρμαμα που δεν δέχεται ΚΟΤ, και κάνεις αίτηση/το δικαιωθείς...

Επίσης, μπορεί να σε βόλεψε όλο αυτό (λόγω της συμφέρουσας για εσένα επιδότησης λόγω ΚΟΤ που δίνουν τώρα τον Γενάρη), αλλά το θέμα είναι πως είναι, αν πρόσεξες, με πολλά "εφ' όσον"...Και σίγουρα μακροπρόθεσμα, θα αρχίσεις να χάνεις, όταν θα εξαφανιστούν οι επιδοτήσεις...(δεν έχω ιδέα τί θα κάνουν, αλλά μια λογική λέει ότι θα τις σταματήσουν στο τέλος του χειμώνα...). Με το παλιό Έντερ ήσουν εξασφαλισμένος για έναν ακόμη σχεδόν χρόνο, κι ας έχανες το ΚΟΤ...

...πάλι μπερδεύομαι από το σκεπτικό/την διατύπωσή σου (είμαι και γέρος άνθρωπος :ρ), αλλά αν εννοείς αν στο Έντερ θα έχεις "κλειδωμένη σταθερη τιμή στα 0,18", ναι : για τουλάχιστον ένα 6μηνο.

Αφού στην απάντηση που μου έστειλαν αναφέρουν πως συνδυάζεται ΚΟΤ με τα προγράμματα Home. 
 

Εννοούν ότι συνδυάζονται μόνο τα νέα προγράμματα από 12/2021 άρα σωστά μου έκοψαν το παλιό Enter από τον 11/2020 ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...