Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, dimostr είπε

 

Ενεργοποίησα το enter 24/1 με ΚΟΤ Β στο πατέρα μου με λήξη 24/1/23 και στον αναλυτικό τιμοκατάλογο μέσα από το e bill έχει χρεώσεις για δικαιούχους ΚΟΤ 

Δεν υπάρχει καμία λύση πραγματικά.

Είπα πως η ΔΕΗ μετά απο τόσα χρόνια θα έχει μια κάποια σειρά ρε παιδί μου.

Μετά απο 5 τηλέφωνα τελικά μου είπαν πως έκαναν λάθος και ότι οι όροι δεν ισχύουν και έστειλαν τους καινούριους.

Επίσης ζητούν συγγνώμη για τους όρους του site. όντως έχει γίνει κάποιο λάθος και έχει τους παλιούς και θα ενημερώσουν το αρμόδιο τμήμα.

Πάρε το αυγό και .... μη πω τώρα....

Δλδ αν δεν ψαχνόμουν σε φόρουμ θα είχα παλιό συμβόλαιο και θα έλεγα ευχαριστώ...

Ρε οτι να ναι στην Ελλάδα του 2022...

@korakios Όπως είπα και παραπάνω όντως έχουν τους παλιούς όρους, ίσως να δοκίμαζες απο κάποιο άλλο browser μήπως σου δείχνει κάποιο pdf που έχει κρατήσει στα "μπισκότα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, armenistis1980 είπε

Οι νέοι όροι ποιοι είναι παίδες? Τους έχουμε σε pdf?

Έλα ντε;

Λογικά ισχύει ο παρακάτω τιμοκατάλογος που έδωσε ο korakios.

https://www.dei.gr/Documents2/MYHOMEENTER/26112021/myHomeEnter_repriced_202112.pdf

Γενικούς ή ειδικούς όρους δεν βρίσκω κάπου.

Μέχρι να τους δω στο ebill μου μένω αμέτοχος γιατί το σημερινό το φυσάω και δε κρυώνει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, ξερει τελικα κανεις σας αν οι επιδοτηση της KWh ισχυει και για το Enter τον μηνα Σεπτεμβριο?
Εγω μπηκα στις 15/1 και ο πρωτος μου λογαριασμος ειχε το παλιο (Γ1Ν) και 2 μερες μονο enter και δεν μπορω να καταλαβω.
Το ρωταει ο αδελφος μου που "καιγεται" τι να κανει σημερα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, washcloud είπε

...δεν είναι "προσφορά αυτής της στιγμής", είναι -20% επί της κιλοβατώρας μόνιμα, που σημαίνει ΑΝ τυχόν ξεχαστείς/δεν μπορείς να πληρώσεις μέχρι την λήξη του τον λογαριασμό, ακόμη και για μία μέρα ΔΕΝ θα πάρεις αυτό το 20% ως επιστροφή ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ λογαριασμό...

Το ίδιο ισχύει με το "μικρή έξτρα χρέωση" (που καθόλου μικρή δεν είναι, αφού μιλάμε για τον κάθε ΜΗΝΑ), καθώς ΑΝ τυχόν κάψεις ΕΣΤΩ ΚΑΙ 1 WATT περισσότερο από το όριο που έχεις συμφωνήσει στο συμβόλαιο, θα πληρώσεις το πάγιο αυτό τιμολογημένο με την αμέσως επόμενη σκάλα. Άρα αν επιλέξεις μία σκάλα χρέωσης "τσίμα-τσίμα" στις καταναλώσεις που συνήθως κάνεις, ενδέχεται να την ξεπεράσεις (αλλιώς θα πρέπει να είσαι,,,,συνέχεια πάνω απ' το ρολόι, για να μην ξεπεράσεις το όριο). 

Μην ξεχνάς επίσης πως έχει ΚΑΙ "κανονικό πάγιο" 1,5€, άρα 18€ το χρόνο. Όλα αυτά μας κάνουν σύνολο "παγίων", στη χειρότερη σχεδόν ένα 200άρι/χρόνο, δηλαδή 110 περισσότερα από το Online. Στην δε καλύτερη, 60€.

Άσε που δεν παίρνει νυχτερινό τιμολόγιο της NRG (που όπως έχουν τα πράγματα, είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να βάλεις κανείς νυχτερινό μετρητή, πόσο μάλλον αν έχει ΚΟΤ...)

Και τέλος, το ΠΙΟ σημαντικό : 24 μήνες δέσμευση, ενώ στην ΔΕΗ 12. Για υπολογισμό ποινής πρόωρης αποχώρησης, ούτε που βλέπω στη σελίδα τους, και σίγουρα δεν θα έχει καμμία σχέση με την σκοτωμένη ποινή του Ονλάιν (για να μην πω για την σχεδόν σιγουριά ότι στην NRG μετά το 6μηνο θα σε ειδοποιήσουν είτε για αύξηση, είτε και για....περασμα στο ρητροπρόγραμμά της).

Από ΟΛΕΣ τις μπάντες δηλαδή, σε καμμία περιπτωση "καλύτερο από το Ονλάιν"...Είναι μία καλή εναλλακτική, ΜΟΝΟ πχ για όσους και μικρές καταναλώσεις έχουν και κυρίως δεν μπορούν να πάνε ΔΕΗ λόγω παλιότερων οφειλών...

Ναι, έχεις δίκιο, εκ πρώτης όψεως φαίνεται καλύτερο για υψηλές καταναλώσεις αλλά τελικά σε δεσμεύει πολύ περισσότερο απ' το online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rackal είπε

Επίσης ζητούν συγγνώμη για τους όρους του site. όντως έχει γίνει κάποιο λάθος και έχει τους παλιούς και θα ενημερώσουν το αρμόδιο τμήμα.

για να έχουμε σειρά

1. προ 2/12 , δεν έμπαινε στο enter KOT

2. μετά 3/12 έμπαινε μιας και άλλαξαν και το pdf

3. μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά ,γωνίες ,γραφεία και καναπέδες

δηλαδή (3) , με το

1 ώρα πριν, rackal είπε

Επίσης ζητούν συγγνώμη για τους όρους του site. όντως έχει γίνει κάποιο λάθος και έχει τους παλιούς και θα ενημερώσουν το αρμόδιο τμήμα.

εννοούν οτι κάτι άλλαξε επιπλέον

όσο για το

1 ώρα πριν, rackal είπε

Μετά απο 5 τηλέφωνα τελικά μου είπαν πως έκαναν λάθος και ότι οι όροι δεν ισχύουν και έστειλαν τους καινούριους.

οι όροι που σου στείλανε , ΔΕΝ ήταν οι παλιοί του enter προ 2/12 ,μιας και γράφανε 12μηνη δέσμευση

άρα ή κάνανε λάθος(3) , ή θα αλλάξει κάτι απο αύριο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, washcloud είπε

...το θέμα είναι τί πληρώνεις τώρα στην ΖΕΝΙΘ και αν το να παραμείνεις 2 βδομάδες ακόμα θα είναι χειρότερο απ' τα 45...

Ότι πρέπει να διαβάζει/ξέρει κανείς τί υποχρεώσεις έχει σ' ένα συμβόλαιο, είναι εκ των ων ουκ άνευ. Η λογική του "έτσι θα 'ναι" δεν είναι λογική καν.

Όσο πέρι τιμών ΔΕΗ, κάποιος προχθές ανέφερε ότι σε κατάστημα του δείξανε εσωτερικό έγγραφο/οδηγία παράτασης των τρεχουσών τιμών μέχρι τέλος Φλεβάρη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί ν' αλλάξουν άλλους όρους, πχ χρονική δέσμευση (να τα ξανακάνουν 24μηνα τα σταθερά τους), ή ν' αλλάξουν την "σκοτωμένη" ποινή αποχώρησης που έχουν τώρα (ή και τα δυο). Ή το πάγιο ξερωγώ....Μακάρι να μείνουν όλα ως έχουν και να σε βολέψει κι εσένα, αλλά αναρωτιέμαι γιατί να παίξεις ζάρι για τα 45.....

Απο την στιγμή που ανεφεραν καποια παιδια ότι παραταθηκαν οι τιμες μέχρι τελος Φεβρουαρίου, δεν θα χασω φανταζομαι κατι.. Περιμενω σήμερα - αυριο τον εκκαθαριστικο 4μηνου της ζενιθ, οποτε αν φυγω στις 14/2, θα με βγαλουν ενα τελικο η ΖΕΝΙΘ για 20 μερες περίπου 

 

Επισης χθες εκανα αιτηση για νυχτερινο μετρητη, θα ερθουν καποια στιγμή να μου αλλάξουν τον μετρητη; θα πρέπει να αιτηθω στην ΔΕΗ οταν παω για αλλαγη παροχου, να τους το πω; ή οταν γινει η αλλαγη θα τους ενημερωσει η Δεδδηε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

1. μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά ,γωνίες ,γραφεία και καναπέδες

δηλαδή (3) , με το

2.εννοούν οτι κάτι άλλαξε επιπλέον

3.οι όροι που σου στείλανε , ΔΕΝ ήταν οι παλιοί του enter προ 2/12 ,μιας και γράφανε 12μηνη δέσμευση

άρα ή κάνανε λάθος(3) , ή θα αλλάξει κάτι απο αύριο

 

1.Αν δεν έχουμε εμπιστοσύνη και στο support πάει, θα ανάβουμε κεριά :P

2.Μπορεί ναι, μπορεί οχι, εσύ κατάφερες να βγάλεις άκρη; Εγώ οχι...

3.Οι όροι είναι παλαιοί, τώρα πότε(?) δε ξέρω, αν θα αλλάξει κάτι;;; Μπορεί, παράταση πάντως έδωσαν μέχρι 28/02, τώρα είναι παράταση με τους παλιούς όρους; Πάνε να περάσουν κάτι άλλο κάτω απ το τραπέζι; Δε ξέρω πλέον, πραγματικά, ευελπιστώ να γίνει γρήγορα ενημέρωση στο ebill να δω τους όρους απο εκεί να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη. 

Μπορεί να μην ισχύει και τπτ απ όλα αυτά έτσι; Μπορεί να προσπαθούν να ανανεώσουν τη σελίδα με την παράταση 28/02 και να τα έκαναν π0υτ@ν@ όλα και να τρέχουν να διορθώσουν τα πάντα, θα μάθουμε αύριο τι και πως;;;

Για τώρα ας κρατήσουμε όσα ξέρατε και βλέπουμε... άλλωστε πέρασε η ώρα, συμβόλαιο δε παίζει να κάνει κανείς τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, lacta13 είπε

Επισης χθες εκανα αιτηση για νυχτερινο μετρητη, θα ερθουν καποια στιγμή να μου αλλάξουν τον μετρητη; θα πρέπει να αιτηθω στην ΔΕΗ οταν παω για αλλαγη παροχου, να τους το πω; ή οταν γινει η αλλαγη θα τους ενημερωσει η Δεδδηε; 

Θα σε πάρουν τηλέφωνο -η θα σου στείλουν μειλ- από ΔΕΔΔΗΕ να τους καταθέσεις 42,16€ (+0,30€ ως «έξοδα εντολής» -από οποιαδήποτε τραπεζα- παρόλο που κανείς απλή κατάθεση σε IBAN!) και ανάλογα το φόρτο τους θα έρθουν να σου βάλουν καινούργιο ψηφιακό. Για τα υπόλοιπα ενημερώνουν αυτοί τον όποιο πάροχο σε τιμολογεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συνήθη κατανάλωση 2.200 KW το τετράμηνο για τη χειμερινή περίοδο και 1.600 KW για τις υπόλοιπες περιόδους, τι πρόγραμμα με συμφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Fan είπε

Με συνήθη κατανάλωση 2.200 KW το τετράμηνο για τη χειμερινή περίοδο και 1.600 KW για τις υπόλοιπες περιόδους, τι πρόγραμμα με συμφέρει;

ένα απο τα δύο και άργησες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, washcloud είπε

...για την ακρίβεια τους 3 πρώτους 60, τους 3 επόμενους 40, άρα στους 6 μήνες και μια μέρα (μέχρι τον 9ο) 20, και στους 9+μία μηδέν.

Ήσουν από άλλο πάροχο; Αν ναι, https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/egguisi/poio-einai-to-poso-tis-egguisis-pou-prepei-na-kata

Τρέχοντας, πετώντας ή κολυμπώντας.

...ναι, αλλά με τόσο χαμηλή ποινή αποχώρησης (στους 6 μήνες και μια μέρα φεύγεις με μόνο ένα 20άρικο) είναι σαν να είσαι χωρίς δεσμευση (και σιγά μην πέσουν οι τιμές χονδρικής/παραμείνουν κάτω πριν από κάποιους μήνες από τώρα - αλλά ακόμη και να πέσουν νωρίτερα, στην χειρότερη θα δώσεις ένα 40άρι για να φύγεις. Και θα ΄χεις γλυτώσει ήδη περισσότερα)

Το Έντερ δέχεται ΚΟΤ και το ΚΟΤ, ειδικά το Α, και είναι σημαντική έκπτωση ανεξάρτητα αν είσαι στο ρητοπ΄ρογραμμα Γ1 της ΔΕΗ, ή σε σταθερό και ΔΕΝ είναι κριτήριο για το τί είδους πρόγραμμα σε συμφέρει ή όχι. Σχεδόν δηλαδή, διότι με την κρατική έκπτωση (στο Γ1) να είναι για τον Γενάρη 0,18 (!) για διακιούχους ΚΟΤ, συμφέρει (εσένα ειδικά που έχεις μικρή κατανάλωση και δεν χάνεις καθόλου από την επιδότηση - αρκεί ΟΝΤΩΣ να έχεις τόση κατανάλωση το δίμηνο και να μην μιλάμε για αυθαίρετες κιλοβατώρες που βάλανε σε ΕΝΑΝΤΙ που τον νόμισες για εκκαθαριστικό), να μείνεις στο Γ1 και βλέπεις πώς πάνε τα πράγματα το επόμενο διάστημα. Προσοχή : να είναι η κύριά σου κατοικία (δηλωμένη στην φορολογική) και η παροχή στο όνομά σου. Αλλιώς από Γενάρη δεν θα πάρεις καν επιδότηση και αλλάζει έτσι το πράγμα...

Αυτό που λες ότι εκτός από δηλωμένη πρώτη κατοικία πρέπει και η παροχή να είναι στο όνομα σου προκύπτει από κάπου?

Εγώ π.χ. είναι ακόμα στο όνομα του πατέρα μου,αλλά δηλώνεται κανονικά στο Ε1 μου και δε διάβασα κάπου για να είναι η παροχή στο όνομα σου.

Με αυτή τη λογική αποκλείονται επίσης πάρα πολλοί ενοικιαστές που δεν αλλάζουν το όνομα στην παροχή ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, korakios είπε

ένα απο τα δύο και άργησες

Ρε παιδια εξηγηστε λιγο. Αλλαξαν οι οροι του Online/enter σημερα? Δεν καταλαβα. Ενδιαφερομαι για 3ο ατομο......τον αδελφο μου.
Ισχυουν τα 0,17 - 0,13  και 0,18-0,13 ή οχι αν καποιος κανει ΤΩΡΑ αιτηση ονλινε? (βασικα αν κλικαρει τα αντιστοιχα κουτακια)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios Στο excel στα προγράμματα με ρήτρα υπολογίζεις την έκπτωση στο C49 πολλαπλασιάζοντας επιδότηση (B17) με επιδοτούμενες KWh (B49) επί 4 (D17). Μετά το αφαιρείς από το σύνολο του έτους. Μήπως το D17 πρέπει να γίνει 12; Γιατί αφαιρείς μόνο το ένα τετράμηνο από το σύνολο;

Με αυτά τα δεδομένα, για κάποιον που έχει μέχρι 300KWh/μήνα με ΚΟΤ μήπως συμφέρει να μείνει στο Γ1 αντί για το Enter τώρα που έδωσαν επιδότηση €0.18 και το Γ1 είναι 0.07 πιο φθηνό από Enter; Τι μου διαφεύγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...