Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, epir21 είπε

Επειδή έκανα εχθές αίτηση για το Online και με πήραν σήμερα τηλέφωνο, τους ρώτησα για το νυχτερινό και μου είπαν ότι πάει με βάση παροχής, εάν η παροχή περιέχει νυχτερινό τότε ενεργοποιείται αυτόματα.

Σ' ευχαριστώ για την πληροφορία. Η δική σου ένδειξη στο e-self metering του ebill είναι σωστή ή λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, dBpanos είπε

Σ' ευχαριστώ για την πληροφορία. Η δική σου ένδειξη στο e-self metering του ebill είναι σωστή ή λάθος;

Δεν έχω ακόμα ebill δυστυχώς για να σε βοηθήσω. Χθες έκανα την αίτηση και είναι να μου στείλουν αύριο τα έγγραφα προς υπογραφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά τι εγκεφαλικό αυτή η ρήτρα αναπροσαρμογης;;; Είμαι σε Κοτβ, συμφέρει να μπω σε home enter; Έχω λογαριασμό 376 με 356 ρήτρα αναπροσαρμογης!!!! Πρώτη φορά ξεπερνάω το όριο των 1700, έφτασα στα 2149. Για αυτό ήρθε τοσο φουσκωμένος;

 

Screenshot_20220118-173250.jpg

Επεξ/σία από panaxas1891
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, panaxas1891 είπε

Παιδιά τι εγκεφαλικό αυτή η ρήτρα αναπροσαρμογης;;; Είμαι σε Κοτβ, συμφέρει να μπω σε home enter; Έχω λογαριασμό 376 με 356 ρήτρα αναπροσαρμογης!!!! Πρώτη φορά ξεπερνάω το όριο των 1700, έφτασα στα 2149. Για αυτό ήρθε τοσο φουσκωμένος;

330013759020_2022-01-15 (2).pdf 869 kB · 0 downloads

είναι ότι λέγαμε απο το καλοκαίρι

0,18 σου βγήκε χωρίς ΚΟΤ , τώρα την έφαγες ίσως να κάνεις καταγγελία για τη μη τήρηση ειδοποίησης 60 ημερών για την εφαρμογή της ρήτρας σε σταθερό πρόγραμμα ωστε να γλυτώσεις ένα μικρό ποσο (η ρήτρα κυρίως ήταν αστρονομική τους τελευταίους μήνες)

και σκέψου

0,30 τελικής (χωρίς την έκπτωση ΚΟΤ), μείον την  επιδότηση

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

ή ακριβό σταθερό

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει πρόβλημα με τη μεταφορά του πεθερού στη ΔΕΗ και μάλλον φταίει η ΔΕΔΔΗΕ. Έγινε η αίτηση 6/12 μετά ήρθαν 8/12 να μετρήσουν για να βγεί ο τελικός στον προηγούμενο πάροχο και να γίνει η μεταφορά στη ΔΕΗ. Σήμερα παίρνω τηλέφωνο να δω τι έχει γίνει αφού έχουν προηγηθεί τηλεφωνήματα στο ΔΕΔΔΗΕ για να δω τι έγινε με την ενεργοποίηση και μου λένε το απίστευτο οτι είναι ακόμα στο προηγούμενο πάροχο και βγήκε εκκαθαριστικος κι όχι τελικός. Δηλαδή στην ουσία μετρησανε 8/12 και μέχρι σήμερα είναι ακόμα στον προηγούμενο πάροχο! Που μπορώ να απευθυνθώ πριν τη τελευταία λύση του δικηγόρου;

UPDATE: Επικοινώνησα με την ΔΕΗ και μου λένε το απίστευτο ότι ακυρωσαμε το συμβόλαιο από κατάστημα! Φυσικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο και ρωτώ πως είναι δυνατόν να ακύρωσαν το συμβόλαιο μόνοι τους; Και το θέμα είναι ότι έχουμε δώσει εγγύηση 100 ευρώ όταν κάναμε το συμβόλαιο. Υπάρχει κάπου να κάνω καταγγελία; Εννοείται ότι θα πάω και στο κατάστημα που κάναμε το συμβόλαιο

Επεξ/σία από parlapipas25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, parlapipas25 είπε

Που μπορώ να απευθυνθώ πριν τη τελευταία λύση του δικηγόρου;

Άρθρο 42 Αλλαγή Προμηθευτή

1 ώρα πριν, parlapipas25 είπε

Έγινε η αίτηση 6/12

έως 15 μέρες για εντολή στο ΔΕΔΔΗΕ

δυστυχώς δεν αναφέρει το χρόνο που χρειάζεται για να ολοκληρώσει ο ΔΕΔΔΗΕ

καταγγελία στο myrae ένα αίτημα (όχι ξεχωριστά) ,κατά πάροχου και διαχειριστή (ΔΕΗ&ΔΕΔΔΗΕ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panaxas1891 είπε

Παιδιά τι εγκεφαλικό αυτή η ρήτρα αναπροσαρμογης;;; Είμαι σε Κοτβ, συμφέρει να μπω σε home enter; Έχω λογαριασμό 376 με 356 ρήτρα αναπροσαρμογης!!!! Πρώτη φορά ξεπερνάω το όριο των 1700, έφτασα στα 2149. Για αυτό ήρθε τοσο φουσκωμένος;

(...βρήκες κι εσύ καιρό να "ξεπεράσεις"....:P)

Την έκπτωση ΚΟΤ πάντως την έχεις πάρει. Φρόντισε το επόμενο διάστημα (μέχρι τον εκκαθαριστικό) να κόψεις τουλάχιστον 300 κιλοβατώρες (δυσκολάκι μεν, αλλά εφικτό). Αν φταίει ότι ζεσταίνεσαι πχ με αιρκοντίσιον, σκέψου να το γυρίσεις σε σόμπα υγραερίου (με φιάλη που θα γεμίζεις σε βενζινάδικο = πρακτικά ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ μισή τιμή από τις προγεμισμένες) μέχρι να βγει ο χειμώνας. ΑΝ φυσικά είναι εφικτή λύση για ΕΣΕΝΑ / ΑΝ δεν σου περισσεύουν για να τα σκας στο ρεύμα.

Η "ρήτρα" πάντως σου βγήκε (μετά τις πιστώσεις ΤΕΜ = κρατική επιδότηση), 200€, όχι 350. 

2.200/4μηνο είναι πολύ (με βάση που έχουν πάει οι τιμές χονδρικής από το καλοκαίρι). Το ρεύμα για φέτος θεώρησέ το αγαθό πολυτελείας. ΑΥΤΟ σου ήρθε να πληρώσεις πολύ, όχι τόσο την "ρήτρα" ή την "απώλεια έκπτωσης ΚΟΤ (που ΔΕΝ δεν την έχασες - αλλά αν δεν μειώσεις καταναλώσεις στο όριο, ΘΑ την χάσεις).

Υπ' όψιν ότι αν τυχόν ΔΕΝ είναι η κύριά σου κατοικία (βάσει του τί δήλωσες στο Taxis), για Γενάρη δεν θα πάρεις ΚΑΘΟΛΟΥ επιδότηση (θα το δεις στον επόμενο εκκαθαριστικό). Αν είναι δικό σου σπίτι, κύρια κατοικία και παροχή στ' όνομά σου, είσαι εντάξει.

Αν είναι να συνεχίσεις με πάνω από 300kWh/4μηνο, ναι πάνε Έντερ. ΠΡΙΝ (τυχόν) αλλάξουν τιμές όροι που ισχύουν μέχρι 31/1. Κάνε την μετάβαση άμεσα μέσα από ebill (αν δεν έχεις φτιάξει ήδη account και είναι στο όνομά σου η παροχή, φτιάξε σήμερα κι όλας).

Εκτός κι αν μπορείς να μείνεις στις 300/μήνα, οπότε θα σε συμφέρει απ' την μια να μείνεις (για έχοντες ΚΟΤ η επιδότηση είναι -0,18/kwh, oπότε η kWh σου βγαίνει ~0,14 κι από εκεί και πέρα μείον άλλα 0,045 η έκπτωση του ΚΟΤ του ίδιου σου την κατεβάζει κοντά στα 0,09 σε πραγματικά ποσά),,,,,,,αλλά κανείς δεν ξέρει ΑΝ και για πόσο και με τί ποσά θα συνεχίσει από Φλεβάρη η επιδότηση. Συνεπώς, η ΛΟΓΙΚΗ κίνηση, πας άμεσα στο Έντερ, μη τυχόν κι αλλάξουν τιμές σε λίγες μέρες, και πορεύεσαι με αυτό και τις τιμές του, μέχρι τουλάχιστον να πέσουν ξανά στα τάρταρα οι τιμές χονδρικής (..."ρουφήχτε κι έρχεται", λέω εγώ πάντως...) και να ξαναπάς σε ρητροπρόγραμμα...

Το δικό μου συμπέρασμα : το ρεύμα ακρίβυνε. Το καλύτερο που μπορεί κανείς να κάνει, είναι να μπει σε σταθερό της ΔΕΗ και να ξέρει ότι για τουλάχιστον ένα χρόνο (μέχρι στιγμής πάντως η ΔΕΗ δεν έχει δείξει τάση να μην σέβεται το ζόρι του καταναλωτή και να τροποποιήσει τιμές μετά το 6μηνο, όπως ήδη κάνανε άλλοι), τόσο θα το πληρώνει και πάει και τελείωσε, αντί να περιμένει να ξανατζογάρει κάποια στιγμή με ρητροπρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταγγελία στο myrae εδώ και 10 μέρες και η αίτηση λέει ακόμα 1.Υποβολή αιτήματος. Λήψη κι έλεγχος του αιτήματος σας  

 

Τοσο πολύ καθυστερεί για το επόμενο στάδιο; Την επεξεργασία κι επίλυση του;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, efkola είπε

Καλημέρα!

Μετά από δύο μήνες ακριβώς από την αίτηση στο e contract για αλλαγή παρόχου (Volterra) και πολλά mail, παράπονα, τηλέφωνα κτλ βγήκε επιτέλους ο πρώτος λογαριασμός(για κατανάλωση 19 ημερών) στo e-bill, αφού έδωσα μέτρηση στο self metering στις 11/1/2022.

Ρίξτε μια ματιά και οι εμπειροτεροι, εγώ δε βλέπω κάτι επιλήψιμο :)

...βλέπω εγώ : σου χρωστάνε ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ 1.6€ πίστωση ΤΕΜ Δεκεμβρίου

 

Spoiler

...άντε, καλορίζικο το 0,976 κωλόφαρδεεεεεεεεεεε :-D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, washcloud είπε

...βλέπω εγώ : σου χρωστάνε ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ 1.6€ πίστωση ΤΕΜ Δεκεμβρίου

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

...άντε, καλορίζικο το 0,976 κωλόφαρδεεεεεεεεεεε :-D

 

😁 Να είσαι καλά!

Θα ήθελα να ευχαριστήσω πραγματικά τα μέλη που με/μας βοήθησαν με τις γνώσεις τους. Έτσι όπως έχουν εκτιναχθεί οι τιμές της ενέργειας, η συνεισφορά τους είναι σημαντική για όσους διαθέτουμε μικρά-μεσαία πορτοφόλια.

Νομίζω πως πολλοί από εδώ χρωστάμε κέρασμα στα παιδιά αυτά και μακάρι να παραμείνουν και να μας συμβουλεύουν και τους επόμενους μήνες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πει ότι θα πάω σε κατάστημα σήμερα. Με την ουρά στα σκέλια με υποδέχτηκαν.

Αύριο έχω και συνάντηση με το Προϊστάμενο ώστε να συνταχθεί έγγραφο αίτημα για το ζήτημα της χρέωσης Γ1 γιατί ο απλός υπάλληλος στο γραφείο δε μπορεί να φτιάξει κάτι τέτοιο. 

Προετοιμαστείτε για τρέξιμο όσοι δεν γράφει η σύμβαση σας home on-line. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfragma είπε

Είχα πει ότι θα πάω σε κατάστημα σήμερα. Με την ουρά στα σκέλια με υποδέχτηκαν.

Αύριο έχω και συνάντηση με το Προϊστάμενο ώστε να συνταχθεί έγγραφο αίτημα για το ζήτημα της χρέωσης Γ1 γιατί ο απλός υπάλληλος στο γραφείο δε μπορεί να φτιάξει κάτι τέτοιο. 

Προετοιμαστείτε για τρέξιμο όσοι δεν γράφει η σύμβαση σας home on-line. 

Να ρωτησω κατι? 

Μεσα στο ebill εσενα γραφει οτι εισαι στο MyHomeOnline αλλα σου ερχονται λογαριασμοι στο Γ1?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...