Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, spocky είπε

Με χρεωνει ξανα και μετα μου τα επιστρεφει?Αρα δεν μου εχει επιστρεψει στην ουσια την αρχικη εγγυηση που ειχα δωσει στο καταστημα?

Μα την αρχική σου επιτρέφει. Κάπου πρέπει να εμφανίσει την χρέωση στον πρώτο λογαριασμό. Λογιστικό είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, skritikos είπε

Μα την αρχική σου επιτρέφει. Κάπου πρέπει να εμφανίσει την χρέωση στον πρώτο λογαριασμό. Λογιστικό είναι.

 

Σορρυ αλλα δεν σε καταλαβαινω...Αν μου επεστρεφε την αρχικη δεν θα επρεπε να ελεγε απλα -100 ευρω επιστροφη εγγυησης? Αν μου επεστρεφε την αρχικη ο λογαριασμος θα επρεπε να ερθει με επιστροφη. Δες στην προηγουμενη σελιδα την εικονα που εχει ανεβασει ο st@kas

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, skritikos είπε

Μα την αρχική σου επιτρέφει. Κάπου πρέπει να εμφανίσει την χρέωση στον πρώτο λογαριασμό. Λογιστικό είναι.

...δεν τα λες καλά. -100 σκέτο θα έπρεπε απλά να λέει, κι όχι "100". Λογαριασμός χρεώσεων είναι, όχι "απλή αναφορά του κατοστάρικου που πλήρωσε στο κατάστημα".

Εκτός κι αν στα τελικά ποσά διευκρινίζεται αλλιώς (δεν μας ανέβασε όλο το λογαριασμό)

edit : τα είπε κι ο ίδιος ο spocky...(τώρα το είδα)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

...δεν τα λες καλά. -100 σκέτο θα έπρεπε απλά να λέει, κι όχι "100". Λογαριασμός χρεώσεων είναι, όχι "απλή αναφορά του κατοστάρικου που πλήρωσε στο κατάστημα".

Εκτός κι αν στα τελικά ποσά διευκρινίζεται αλλιώς (δεν μας ανέβασε όλο το λογαριασμό)

edit : τα είπε κι ο ίδιος ο spocky...(τώρα το είδα)

Αν ήταν ο πρώτος λογαριασμός, που θα έπρεπε να εμφανίσει την εγγύηση που έδωσες δηλαδή;

Μόνο σε τελικό εκκαθαριστικό επιστρέφουν το ποσό. Σε όσα άλλα έχω δει πάντα έτσι ήταν (χρέωση/πίστωση).

Το βασικό είναι, λέει 0 τώρα η εγγύηση σου ή όχι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν λεει κατι για εγγυηση. Επισης λεει ενα σκετο λογαριασμος. Ειχα δωσει μετρηση απο το self metering...Μαλλον εννοεις οτι η επιστροφη θα γινει σε επομενο λογαριασμο, οχι οτι εχει γινει ηδη

image.png.e08eecc1c82b1c46cd01d8335608ff98.png

image.png.1b69c6f6dfce1f198ca4143d2181c3ef.png

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, skritikos είπε

Αν ήταν ο πρώτος λογαριασμός, που θα έπρεπε να εμφανίσει την εγγύηση που έδωσες δηλαδή;

Μόνο σε τελικό εκκαθαριστικό επιστρέφουν το ποσό. Σε όσα άλλα έχω δει πάντα έτσι ήταν (χρέωση/πίστωση).

Το βασικό είναι, λέει 0 τώρα η εγγύηση σου ή όχι;

Το θέμα είναι, ξαναλέω, εάν το "100" χωρίς πρόσημο το συνυπολογίζουν στις ΧΡΕΩΣΕΙΣ του λογαριασμού που εκδόθηκε (εάν δηλαδή τον καλούν να τα πληρώσει - και ταυτόχρονα με το "-100" φυσικά του λένε "μπα, όχι, ασ' το", ενώ ΗΔΗ έχει δώσει 100, κατά την παρουσία του στο κατάστημα...).

Κι όπως είπα πιο πριν, δεν μας ανέβασε ολόκληρο τον λογαριασμό για να καταλάβουμε αν εκεί που αναφέρονται τα "100" και "-100" είναι χρεώσιμα ποσά και όχι "απλή λογιστική ενημέρωση". Αν δηλαδή στο τελικό ποσό πληρωμής "έχει επιπλέον 100", είναι για κρέμασμα.

Προσωπικά δεν έχω δει λογαριασμούς τους και πώς το χειρίζονται, αλλά,,,πλάκα θα έχει να έχουν "φάει κατοστάρικα" (την επιστροφή δηλαδή) από πολύ κόσμο, και να μην το έχει (ο κόσμος) καταλάβει...

edit : τον ανέβασε τελικά τον λογαριασμό : ΔΕΝ του την έχουν επιστρέψει...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2022 στις 11:09 ΠΜ, thespartian είπε

Καλημέρα.

Σήμερα και εμένα εμφανίστηκε η ενεργοποίηση του online (αίτηση και ένταξη στη ΔΕΗ από τέλος Νοεμβρίου).

Βέβαια αναφέρεται ως ενεργό σκέτο, χωρίς διάρκεια...

Δεν είχα κάνει καταγγελία, μόνο τηλέφωνα και δύο εμαιλ στη ΔΕΗ (το δεύτερο τα μεσάνυχτα!)

Τελικά δεν τη γλυτώνουν/με την καταγγελία.

Ρώτησα γιατί δεν γράφουν ημερομηνία λήξης του προγράμματος και η απάντηση τους είναι 14/12/23. Δηλαδή δύο βδομάδες θα χρεωθώ Γ1Ν επειδή ξέχασαν να με ενεργοποιήσουν!

MyRAE δεν είπατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, st@kas είπε

.

Είχα πληρώσει την εγγύηση (100€) στο κατάστημα και μετά ενεργοποίησα την πάγια εντολή από το ebill, τα οποία επιστράφηκαν κανονικά.  @HERTHAN εσύ είχες ρωτήσει στο παρελθόν; δεν βρίσκω το post σου.

Ναι εγω ειχα ρωτησει γιαι με ρωτησε ενας οτι δεν του τα εβαλαν και ρωτησα μηπως ειναι γενικο το θεμα και δεν τα βαζουν γενικοτερα σε μερικους.

Εμενα μου τα ειχαν βαλει κανονικα στον 1ο λογαριασμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, geodimis είπε

Καλημέρα. στο myhome online μπήκες από αλλαγή παρόχου ή ήσουν ήδη ΔΕΗ; Πότε περίπου έκανες την αίτηση; (e-contract ή σε κατάστημα;). 

Καλησπέρα!

Η αίτηση για αλλαγή παρόχου έγινε στο e contract στις 16/11/2021.

Προέρχομαι από Volterra.

Σε άλλη παροχή που έχουμε στην ίδια πολυκατοικία, ήμουν ήδη ΔΕΗ(Γ1Ν) και άλλαξα μέσω ebill σε my home online... εκεί εμφανίστηκε μέσα σε μια βδομάδα και δεν κράτησε σχεδόν δύο μήνες όπως η άλλη... γεφύρι της Άρτας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, akalokat είπε

Ο λογαριασμός είναι έναντι με 1391kWh και το ποσο που έχουν χρεώσει είναι 49,5 ευρώ χωρίς να αναλύουν πως βγήκε. όπως και να το υπολογίσω νομίζω οτι max θα έπρεπε να είναι 10 ευρώ για αυτές τις κιλοβατώρες. Αν λέω κάτι λάθος παρακαλώ διορθώστε με. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Βάλε ένα screenshot τη δεύτερη σελίδα του λογαριασμού να την δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω αλλάζω την πιστωτική κάρτα και κάθε μέρα έρχεται πίσω η παλιά κάρτα

 

Μία ταινία " Η μέρα της Μαρμότα" τη θυμάται κανεις? https://www.imdb.com/title/tt0107048/

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, coyote2 είπε

Μία ταινία " Η μέρα της Μαρμότα" τη θυμάται κανεις? https://www.imdb.com/title/tt0107048/

ναι την έζησα τους προηγούμενους μήνες 😂

σούπερ ταινία πάντως , έχω να τη δω απο τότε , θα την ξαναδώ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

έχω να τη δω απο τότε , θα την ξαναδώ!

...ντροπή

Κανονικά κάθε 2η Φλεβάρη πρέπει να την βλέπεις,,,,όπως όλοι εμείς οι νορμάλ 😄

1 ώρα πριν, thespartian είπε

Τελικά δεν τη γλυτώνουν/με την καταγγελία.

Ρώτησα γιατί δεν γράφουν ημερομηνία λήξης του προγράμματος και η απάντηση τους είναι 14/12/23. Δηλαδή δύο βδομάδες θα χρεωθώ Γ1Ν επειδή ξέχασαν να με ενεργοποιήσουν!

MyRAE δεν είπατε;

...βασικά δεν "σε ξέχασαν" - όταν πρόκειται για αλλαγή παρόχου ή ονόματος ή και επανασύνδεση, πρωτ' απ' όλα εμπλέκεται και ο ΔΕΔΔΗΕ (και φυσικά ΚΑΙ ο αρχικός πάροχος). Είναι που είναι η χώρα ένα γραφειοκρατικό μπουρδέλο, τα τελευταία χρόνια με όλα αυτά τα "συστήματα" (που υποτίθεται για το καλό μας είναι), που μπήκαν όπως μπήκαν (ανοργάνωτα, κλασσικά) στην ζωή της χώρας, με όλες τις μειώσεις προσωπικού κλπκλπ, έχει γονατίσει η φάση. Ε βάλε κι όλο αυτό που έχει γίνει με την "ενέργεια" από το καλοκαίρι, συν τον χαμό από τις επιστροφές στην ΔΕΗ....(κερασάκι οι,,,"γιορτές", όπου ΑΝΕΚΑΘΕΝ δεν λειτουργούσε τίποτα σωστά για 2-3 βδομάδες...

Κι αν τυχόν έκανες την μετάβαση μέσω econtract, τότε κι αν ψώνισες από σβέρκο (μπουμεράδικη έκφραση :ρ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ντροπή

Κανονικά κάθε 2η Φλεβάρη πρέπει να την βλέπεις,,,,όπως όλοι εμείς οι νορμάλ 😄

...βασικά δεν "σε ξέχασαν" - όταν πρόκειται για αλλαγή παρόχου ή ονόματος ή και επανασύνδεση, πρωτ' απ' όλα εμπλέκεται και ο ΔΕΔΔΗΕ (και φυσικά ΚΑΙ ο αρχικός πάροχος). Είναι που είναι η χώρα ένα γραφειοκρατικό μπουρδέλο, τα τελευταία χρόνια με όλα αυτά τα "συστήματα" (που υποτίθεται για το καλό μας είναι), που μπήκαν όπως μπήκαν (ανοργάνωτα, κλασσικά) στην ζωή της χώρας, με όλες τις μειώσεις προσωπικού κλπκλπ, έχει γονατίσει η φάση. Ε βάλε κι όλο αυτό που έχει γίνει με την "ενέργεια" από το καλοκαίρι, συν τον χαμό από τις επιστροφές στην ΔΕΗ....(κερασάκι οι,,,"γιορτές", όπου ΑΝΕΚΑΘΕΝ δεν λειτουργούσε τίποτα σωστά για 2-3 βδομάδες...

Κι αν τυχόν έκανες την μετάβαση μέσω econtract, τότε κι αν ψώνισες από σβέρκο (μπουμεράδικη έκφραση :ρ)

Σίγουρα με "ξέχασαν" γιατί ο Δεδδηε πέρασε 2/12.

Το econtract σε εμένα δεν άργησε, 22/11 econtract, 24/11 χαρτιά, 28/11 ebill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω απο την ΔΕΗ να διορθώσει το λάθος της και να εκδώσει καινούριο λογαριασμό..Ωστόσο αν δεν γίνει αυτό μέχρι 24/1/2022, η πάγια εντολή πρέπει να τραβήξει 850 ευρώ σύμφωνα με τον λάθος εκκαθαριστικό..

Ερώτηση..Αν τραβήξω απο το λογαριασμό της χρεωστικής της Τράπεζας τα λεφτά και δεν γίνει κάποια πληρωμή εκ μέρους μου, τι επίπτωση θα έχω ;;;Θα με δικαιολογήσει η ΔΕΗ μιας και είναι δικό της λάθος;;; Υπάρχει περίπτωση να μου κόψουν το ρεύμα ή να βγώ από το home online ή να πληρώσω τόκους ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...