Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/12/2021 στις 8:47 ΜΜ, ekrepali είπε

 

Λοιπόν μάγκες... ρώτησα κι εγώ τηλεφωνικώς και ισχύει. 3 διαδοχικές πληρωμές χωρίς πάγια εντολή, ακυρώνεται η πάγια εντολή και το πρόγραμμα ως αποτέλεσμα.

Δε ξέρω αν ο 1ος λογαρισμός που ήταν πιστωτικός μετράει. 2ος λογαριασμός ήταν 46 ευρώ, εγώ ο ανοιχτοχέρης πλήρωσα 200! Οδεύω πρόσω ολοταχώς δηλαδή να χάσω το πρόγραμμα. Ζήτησα αν γίνεται να μου επιστραφεί το πιστωτικό υπόλοιπο μέσω IBAN και μου είπανε πως δε γίνεται σε ενεργή παροχή. Ζήτησα να μεταφέρουν το υπόλοιπο στο λογαριασμό του αερίου ούτε αυτό γίνεται.

Αν ο 1ος λογαριασμός πιάνει σαν πληρωμή και αυτός που βγήκε τώρα σαν 2η πληρωμή... τότε τέλος Δεκέμβρη καίγομαι.

Έστειλα αίτημα υποστήριξης στη φόρμα να δω πώς θα ξεμπλέξω.

Οπότε μάγκες προσοχή... αν δε πληρώσετε με πάγια εντολή σε 3 διαδοχικές πληρωμές, αποχαιρετήστε το Online. @HERTHAN

Eυχαριστώ τον @Pantzan9 για την ενημέρωση. Μας έσωσε.

edit: Αν δε βγάλω άκρη με την επιστροφή χρημάτων, μόνο το self-metering μπορεί να με σώσει στο τέλος του μήνα, αν φουσκώσω τη κατανάλωση... ρε γαμώτο πού έμπλεξα.

Καλησπέρα, τι εννοείς? Αν έχεις π. χ home online που απαιτεί εξόφληση μέσω πλάγιας εντολής κ όταν πάνε να σου τραβήξουν χρήματα και δεν επαρκεί το  χρηματικό υπολοιπο και γίνει απόρριψη? Και ας πληρωσεις μετά μέσω κωδικόυ ηλεκτρονικής πληρωμης?Στις τρεις φορές που θα απορριφθεί π.χ και δν θα γίνει η εξόφληση μέσω πλάγιας εντολής? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geofak είπε

Για αλλαγή παρόχου σε κατάστημα ΔΕΗ , γίνεται να μην πληρωθεί εγγύηση αν δηλωθεί πάγια εντολή τη στιγμή της αίτησης;

Αν δεν κάνω λάθος, όχι : πληρώνεις οπωσδήποτε επί τόπου (μετρητά ή κάρτα) και μετά που θα βάλεις πάγια ή δηλώσεις κάρτα (χρεωστική ή πιστωτική), θα τα πάρεις πίσω σαν πιστωτικό στον 1ο (μπορεί και 2ο - έχουν αναφερθεί περιπτώσεις) λογαριασμό.

1 ώρα πριν, balogreg είπε

Καλησπέρα,σε λογαριασμό my home  online που έχει ημερομηνία λήξης 11/01/2022 ,ποτε τραβαει τα λεφτα Η ΔΕΗ?

...θεωρητικά (και πιθανότερα) στις 11/01. Έχουν όμως αναφερθεί και περιπτώσεις που έχει τραβήξει λεφτά και μερικές μέρες νωρίτερα (3 νομίζω είχα δει), όπως και περιπτώσεις όπου δεν,,,έχει τραβήξει ΟΥΤΕ την τελευταία μερά (ούτε και μερικές μέρες μετά,,,κι ένας θεός ξέρει αν και πότε τράβηξε τελικά...). ΑΝ λοιπόν ισχύουν οι περιπτώσεις που αναφέρθηκαν (και δεν έκαναν κάποιο λάθος οι συγκεκριμένοι, πχ να έχουν "τυπώσει λάθος στο μυαλό" τις ημερομηνίες ξερωγώ), παίζει το αυτόματο σύστημα της ΔΕΗ να είναι ολίγον τουρλουμπούκι.

21 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

Καλησπέρα, τι εννοείς? Αν έχεις π. χ home online που απαιτεί εξόφληση μέσω πλάγιας εντολής κ όταν πάνε να σου τραβήξουν χρήματα και δεν επαρκεί το  χρηματικό υπολοιπο και γίνει απόρριψη? Και ας πληρωσεις μετά μέσω κωδικόυ ηλεκτρονικής πληρωμης?Στις τρεις φορές που θα απορριφθεί π.χ και δν θα γίνει η εξόφληση μέσω πλάγιας εντολής? Ευχαριστώ 

...όχι : εννοεί την περίπτωση που παρ' ό,τι έχεις ενεργοποιήσει την αυτόματη εξόφληση, πληρώνεις τον λογαριασμό (είτε μέσω ebanking είτε σε κατάστημα) ΠΡΙΝ από την καταληκτική ημερομηνία όπου θα τραβούσε μόνο του το σύστημα τα λεφτά. Αν λοιπόν "δεν το αφήσεις να κάνει την δουλειά του", τον τρίτο μήνα (την τρίτη συνεχόμενη φορά δηλαδή που θα είναι να κάνει την διαδικασία αυτόματα), θα,,,θεωρήσει ότι "έχεις αθετήσει τους όρους του προγράμματος" - κι ας ΕΧΕΙΣ πρακτικά πληρώσει (...και μάλιστα,,,ΝΩΡΙΤΕΡΑ!) - και θα σε ΒΓΑΛΕΙ από το σταθερό/γυρίσει στο Γ1 της 'ρήτρας'...

Το ίδιο προφανώς ισχύει και με το σενάριο που είπες εσύ - δηλαδή πληρωμη, όχι "προκαταβολική", αλλά "κατόπιν εορτής" (που σε αυτή την περιπτωση, ε, το 'χει ένα δίκιο).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

Αν δεν κάνω λάθος, όχι : πληρώνεις οπωσδήποτε επί τόπου (μετρητά ή κάρτα) και μετά που θα βάλεις πάγια ή δηλώσεις κάρτα (χρεωστική ή πιστωτική), θα τα πάρεις πίσω σαν πιστωτικό στον 1ο (μπορεί και 2ο - έχουν αναφερθεί περιπτώσεις) λογαριασμό.

...θεωρητικά (και πιθανότερα) στις 11/01. Έχουν όμως αναφερθεί και περιπτώσεις που έχει τραβήξει λεφτά και μερικές μέρες νωρίτερα (3 νομίζω είχα δει), όπως και περιπτώσεις όπου δεν,,,έχει τραβήξει ΟΥΤΕ την τελευταία μερά (ούτε και μερικές μέρες μετά,,,κι ένας θεός ξέρει αν και πότε τράβηξε τελικά...). ΑΝ λοιπόν ισχύουν οι περιπτώσεις που αναφέρθηκαν (και δεν έκαναν κάποιο λάθος οι συγκεκριμένοι, πχ να έχουν "τυπώσει λάθος στο μυαλό" τις ημερομηνίες ξερωγώ), παίζει το αυτόματο σύστημα της ΔΕΗ να είναι ολίγον τουρλουμπούκι.

...όχι : εννοεί την περίπτωση που παρ' ό,τι έχεις ενεργοποιήσει την αυτόματη εξόφληση, πληρώνεις τον λογαριασμό (είτε μέσω ebanking είτε σε κατάστημα) ΠΡΙΝ από την καταληκτική ημερομηνία όπου θα τραβούσε μόνο του το σύστημα τα λεφτά. Αν λοιπόν "δεν το αφήσεις να κάνει την δουλειά του", τον τρίτο μήνα (την τρίτη συνεχόμενη φορά δηλαδή που θα είναι να κάνει την διαδικασία αυτόματα), θα,,,θεωρήσει ότι "έχεις αθετήσει τους όρους του προγράμματος" - κι ας ΕΧΕΙΣ πρακτικά πληρώσει (...και μάλιστα,,,ΝΩΡΙΤΕΡΑ!) - και θα σε ΒΓΑΛΕΙ από το σταθερό/γυρίσει στο Γ1 της 'ρήτρας'...

Το ίδιο προφανώς ισχύει και με το σενάριο που είπες εσύ - δηλαδή πληρωμη, όχι "προκαταβολική", αλλά "κατόπιν εορτής" (που σε αυτή την περιπτωση, ε, το 'χει ένα δίκιο)

Σε ευχαριστώ, ναι καταλαβα, πόσο μάλλον στο δικό μου σενάριο...?Εγώ μια ζωη στην δεη πάντα εξοφλουσα εμπρόθεσμα και αρκετα μπροστά από την λήξη, δν κερδίζεις κ τπτ με το να τα αφήνεις τελευταία ώρα.Δεν ειναι να ρισκάρεις, στις τρεις συνεχόμενες, μάλιστα , ποιος ξέρει ίσως και στις 3 συνολικές κατά την διαρκεια του 2ετες προγράμματος Το έχετε ρωτήσει? Και εγώ πάγια εντολή έχω τώρα home online n.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Βασικά ο ekrepali που απευθύνθηκες τους το ρώτησε (εγγράφως), και του απάντησαν (εγγράφως) για τις 3 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ (όχι συνολικά - άρα μπορείς και να το πηγαίνεις μέχρι και "2-1" στην χειρότερη, ΑΝ τύχει να χρειαστεί).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, washcloud είπε

^ Βασικά ο ekrepali που απευθύνθηκες τους το ρώτησε (εγγράφως), και του απάντησαν (εγγράφως) για τις 3 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ (όχι συνολικά - άρα μπορείς και να το πηγαίνεις μέχρι και "2-1" στην χειρότερη, ΑΝ τύχει να χρειαστεί).

Nai το κατάλαβα για τρεις συνεχόμενες. Ας έχει χρήμα η κάρτα και ας τα τραβουν οπότε θέλουν :  p.. Σε ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σ'εμένα φάνηκε ενεργό επιτέλους μετά από σχεδόν δύο μήνες το my home online αλλά δεν ηρεμώ ακόμα διότι ως ημερομηνία λήξης έχει τις 23/12/2023, συνεπώς είναι πιθανό να δω τιμές νέου τιμοκαταλόγου στον πρώτο λογαριασμό άρα θα πάμε για νέο γύρο αμφισβήτησης. Θα δούμε...

Στο eself metering στο κάτω μέρος της σελίδας του ebill μου δίνει περιθώριο μέχρι αύριο 11/1 να βάλω μέτρηση. Το προχωράω κανονικά και βάζω μέτρηση ή αφήνω να μου έρθει έναντι; Ρωτάω επειδή έχει φοβηθεί το μάτι μου με δαύτους, παντού υπάρχει μια παγίδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, efkola είπε

Και σ'εμένα φάνηκε ενεργό επιτέλους μετά από σχεδόν δύο μήνες το my home online αλλά δεν ηρεμώ ακόμα διότι ως ημερομηνία λήξης έχει τις 23/12/2023, συνεπώς είναι πιθανό να δω τιμές νέου τιμοκαταλόγου στον πρώτο λογαριασμό άρα θα πάμε για νέο γύρο αμφισβήτησης. Θα δούμε...

Στο eself metering στο κάτω μέρος της σελίδας του ebill μου δίνει περιθώριο μέχρι αύριο 11/1 να βάλω μέτρηση. Το προχωράω κανονικά και βάζω μέτρηση ή αφήνω να μου έρθει έναντι; Ρωτάω επειδή έχει φοβηθεί το μάτι μου με δαύτους, παντού υπάρχει μια παγίδα!

Από την στιγμή που έχεις πρόγραμμα 2 ετών, ενώ το νέο έχει 1 έτος, θεώρησέ το σίγουρο ότι είσαι στον παλιό τιμοκατάλογο.

Είναι όμως η πάγια εντολή ενεργοποιημένη; Αν όχι θα πρέπει να το κάνεις.

Αυτό που θα πρέπει να δεις επίσης, είναι τι θα λέει ο λογαριασμός . πχ αν θα λέει Γ1, θα πρέπει να ξεκινήσεις διαδικασία καταγγελιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

έχει παρατηρήσει κανείς υπερβολική αύξηση στις χρεώσεις για ΥΚΩ (υπηρεσίες κοινής ωφέλειας) σε σχέση με παλαιότερους λογαριασμούς του ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Από την στιγμή που έχεις πρόγραμμα 2 ετών, ενώ το νέο έχει 1 έτος, θεώρησέ το σίγουρο ότι είσαι στον παλιό τιμοκατάλογο.

Είναι όμως η πάγια εντολή ενεργοποιημένη; Αν όχι θα πρέπει να το κάνεις.

Αυτό που θα πρέπει να δεις επίσης, είναι τι θα λέει ο λογαριασμός . πχ αν θα λέει Γ1, θα πρέπει να ξεκινήσεις διαδικασία καταγγελιών.

Καλημέρα!

Η πάγια εντολή είναι ενεργοποιημένη.

Μακάρι να είναι έτσι και να με έχουν στον παλιό τιμοκατάλογο... άλλωστε έχω κρατήσει δύο συνομιλίες μαζί τους που με διαβεβαίωσαν ότι θα είμαι στον παλιό.

Εννοείται ότι ελλοχεύει και ο κίνδυνος που αναφέρεις, να με έχουν βάλει δηλαδή στο Γ1Ν.

Έδωσα χθες το βράδυ μετρήσεις ημέρας και νύχτας, περιμένω τον πρώτο λογαριασμό και θα κινηθώ αναλόγως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

Θέλω να κάνω την μετάβαση σε myHomeOnline.

Ήμουν πελάτης ΔΕΗ για 2 μήνες άλλαξα σε WATT and WOLT αλλά τους τελευταίους 3 μήνες με έχει σκίσει με αποκορύφωμα τον τελευταίο λογαριασμό -15€ το ρεύμα 130€ ρήτρα αναπροσαρμογής.

Αν μπώ στο ΔΕΗ myhomeonline πληρώνω ρήτρα σαν παλιός πελάτης ΔΕΗ ή όχι?

To myhomeonline μπαίνει από τον πρώτο μήνα? Γιατί από ότι διάβασα εδώ σε κάποιους έχει βάλει Γ1 τον πρώτο μήνα.

Η πάγια εντολή εξόφλησης πληρώνεται την ημέρα που βγαίνει ο λογαριασμός ή την ημέρα της λήξης του? (Αν βγαίνει λογαριασμός 29-30 του μήνα και πρέπει να πληρώνεται τότε να ξέρω να έχει λογαριασμός λεφτά μέσα).

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας , και θα αλλάξω μέσα στην εβδομάδα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, rounsmith είπε

Καλημέρα ,

Θέλω να κάνω την μετάβαση σε myHomeOnline.

Ήμουν πελάτης ΔΕΗ για 2 μήνες άλλαξα σε WATT and WOLT αλλά τους τελευταίους 3 μήνες με έχει σκίσει με αποκορύφωμα τον τελευταίο λογαριασμό -15€ το ρεύμα 130€ ρήτρα αναπροσαρμογής.

Αν μπώ στο ΔΕΗ myhomeonline πληρώνω ρήτρα σαν παλιός πελάτης ΔΕΗ ή όχι?

To myhomeonline μπαίνει από τον πρώτο μήνα? Γιατί από ότι διάβασα εδώ σε κάποιους έχει βάλει Γ1 τον πρώτο μήνα.

Η πάγια εντολή εξόφλησης πληρώνεται την ημέρα που βγαίνει ο λογαριασμός ή την ημέρα της λήξης του? (Αν βγαίνει λογαριασμός 29-30 του μήνα και πρέπει να πληρώνεται τότε να ξέρω να έχει λογαριασμός λεφτά μέσα).

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας , και θα αλλάξω μέσα στην εβδομάδα!

 

Το MyHomeOnline ειναι σταθερο που ενεργοποιείς απο το ebill. Οταν κανεις της μεταβαση στην ΔΕΗ και εχεις προσβαση στο ebill κανεις αιτηση για MHO, με σταθερες χρεωσεις χωρις ρητρα. Μεχρι τοτε θα εισαι το Γ1 της ΔΕΗ.

Η αυτοματη πληρωμη γινεται την ημερομηνια ληξης +/- 2 ημερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, efkola είπε

Και σ'εμένα φάνηκε ενεργό επιτέλους μετά από σχεδόν δύο μήνες το my home online αλλά δεν ηρεμώ ακόμα διότι ως ημερομηνία λήξης έχει τις 23/12/2023, συνεπώς είναι πιθανό να δω τιμές νέου τιμοκαταλόγου στον πρώτο λογαριασμό άρα θα πάμε για νέο γύρο αμφισβήτησης. Θα δούμε...

Στο eself metering στο κάτω μέρος της σελίδας του ebill μου δίνει περιθώριο μέχρι αύριο 11/1 να βάλω μέτρηση. Το προχωράω κανονικά και βάζω μέτρηση ή αφήνω να μου έρθει έναντι; Ρωτάω επειδή έχει φοβηθεί το μάτι μου με δαύτους, παντού υπάρχει μια παγίδα!

Καλημέρα. στο myhome online μπήκες από αλλαγή παρόχου ή ήσουν ήδη ΔΕΗ; Πότε περίπου έκανες την αίτηση; (e-contract ή σε κατάστημα;). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akalokat είπε

Καλημέρα,

έχει παρατηρήσει κανείς υπερβολική αύξηση στις χρεώσεις για ΥΚΩ (υπηρεσίες κοινής ωφέλειας) σε σχέση με παλαιότερους λογαριασμούς του ? 

Δες το λογαριασμό σου πόσες kWh έχεις κάψει; Έχεις και νυχτερινό; Αν έχεις ξεπεράσει τις 1600 αλλάζει η τιμή της ΥΚΩ, και μεγαλώνει ακόμη περισσότερο αν ξεπεράσεις τις 2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, yazidis είπε

Δες το λογαριασμό σου πόσες kWh έχεις κάψει; Έχεις και νυχτερινό; Αν έχεις ξεπεράσει τις 1600 αλλάζει η τιμή της ΥΚΩ, και μεγαλώνει ακόμη περισσότερο αν ξεπεράσεις τις 2000.

Ο λογαριασμός είναι έναντι με 1391kWh και το ποσο που έχουν χρεώσει είναι 49,5 ευρώ χωρίς να αναλύουν πως βγήκε. όπως και να το υπολογίσω νομίζω οτι max θα έπρεπε να είναι 10 ευρώ για αυτές τις κιλοβατώρες. Αν λέω κάτι λάθος παρακαλώ διορθώστε με. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...