Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΑΛΛΟ η επιδότηση που δίνει το κράτος και αφορά όλες τις εταιρείες και ΑΛΛΟ η πρωτοβουλία που πήρε η ΔΕΗ να διαθέσει μέρος της κερδοφορίας που έχει τώρα στους καταναλωτές με την έκπτωση του 30%.

Κατά τη γνώμη μου μονον τυπικά είναι άλλο.  Ο Διευθύνων της ΔΕΗ διορίζεται από την κυβέρνηση και στη συνείδηση των περισσοτέρων πολιτών η ΔΕΗ θεωρείται ακόμη "του κράτους", αφού παραμένει ο μεγαλύτερος μέτοχος. Άρα η οποιαδήποτε κυβέρνηση έχει πολιτική φθορά αν ο κόσμος γκρινιάζει για τη ΔΕΗ. Οπότε η κυβέρνηση (η οποιαδήποτε κυβέρνηση το ίδιο θα έκανε) ασκεί πολιτική διαχείρισης της ενεργειακής κρίσης με 3 εργαλεία ταυτόχρονα. Τη συνολική επιδότηση για όλους τους καταναλωτές, την έκπτωση της ΔΕΗ (η οποία έχει πελάτες τα 2/3 του πληθυσμού) και τα σταθερά της ΔΕΗ που τα έχουν μετατρέψει σε μια διέξοδο για όσους έχουν υποχρεωτικά πολύ μεγάλες καταναλώσεις (πχ δεν έχουν λέβητα πετρελαίου ή αερίου) και πρέπει να μην κρυώνουν.

Το ότι η επιδότηση του 30% στο Γ1 και η τιμολογιακή πολιτική των σταθερών προγραμμάτων της ΔΕΗ επηρεάζουν την κερδοφορία της επιχείρησης είναι δευτερεύον για τους μεγάλους μετόχους της ΔΕΗ.  Δεν είναι "ιδιώτες" με την ίδια έννοια που είναι ιδιώτης ο Μήτσος ο υδραυλικός. Είναι ιδιωτικά funds που χειρίζονται δισεκατομμύρια, είναι οικονομικό - πολιτικές οντότητες. Αν η (οποιαδήποτε) κυβέρνηση με την οποία συνομίλησαν για να βάλουν εκατοντάδες εκατομμύρια στη ΔΕΗ (και συνομίλησαν και για την τιμή που θα αγοράσουν τη μετοχή και για τα περιθώρια κέρδους στο μέλλον και για την τύχη των υδροηλεκτρικών κλπ) τους είπε  "θα περιοριστεί λίγο η κερδοφορία φέτος για να μην έχουμε αναταραχή στη χώρα", οι ιδιώτες μεγαλομέτοχοι είπαν ΟΚ. Κανένα πολυεθνικό fund δεν επιθυμεί σκηνές Καζακστάν ή Κίτρινων Γιλέκων στη χώρα όπου έχει επενδύσει, είναι bad for bussiness. Και θα τα βρουν τα χρήματα που χάνουν από κάπου στο μέλλον, από κάποια καλύτερη τιμή πώλησης κάποιου στοιχείου ενεργητικού, στη ΔΕΗ ή και εκτός ΔΕΗ. Θα δούμε κάποιο υδροηλεκτρικό να εμφανίζεται ... ζημιογόνο και να πωλείται κοψοχρονιά.  Παράλληλα με όλη αυτή την οικονομική - πολιτική συνεννόηση, έχει γίνει και κάτι που λέγεται hedging , αντιστάθμιση κινδύνου δηλαδή. Αλλά σίγουρα δεν καλύπτει όλη τη μείωση στην κερδοφορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Κατά τη γνώμη μου μονον τυπικά είναι άλλο.  Ο Διευθύνων της ΔΕΗ διορίζεται από την κυβέρνηση και στη συνείδηση των περισσοτέρων πολιτών η ΔΕΗ θεωρείται ακόμη "του κράτους", αφού παραμένει ο μεγαλύτερος μέτοχος. Άρα η οποιαδήποτε κυβέρνηση έχει πολιτική φθορά αν ο κόσμος γκρινιάζει για τη ΔΕΗ. Οπότε η κυβέρνηση (η οποιαδήποτε κυβέρνηση το ίδιο θα έκανε) ασκεί πολιτική διαχείρισης της ενεργειακής κρίσης με 3 εργαλεία ταυτόχρονα. Τη συνολική επιδότηση για όλους τους καταναλωτές, την έκπτωση της ΔΕΗ (η οποία έχει πελάτες τα 2/3 του πληθυσμού) και τα σταθερά της ΔΕΗ που τα έχουν μετατρέψει σε μια διέξοδο για όσους έχουν υποχρεωτικά πολύ μεγάλες καταναλώσεις (πχ δεν έχουν λέβητα πετρελαίου ή αερίου) και πρέπει να μην κρυώνουν.

Το ότι η επιδότηση του 30% στο Γ1 και η τιμολογιακή πολιτική των σταθερών προγραμμάτων της ΔΕΗ επηρεάζουν την κερδοφορία της επιχείρησης είναι δευτερεύον για τους μεγάλους μετόχους της ΔΕΗ.  Δεν είναι "ιδιώτες" με την ίδια έννοια που είναι ιδιώτης ο Μήτσος ο υδραυλικός. Είναι ιδιωτικά funds που χειρίζονται δισεκατομμύρια, είναι οικονομικό - πολιτικές οντότητες. Αν η (οποιαδήποτε) κυβέρνηση με την οποία συνομίλησαν για να βάλουν εκατοντάδες εκατομμύρια στη ΔΕΗ (και συνομίλησαν και για την τιμή που θα αγοράσουν τη μετοχή και για τα περιθώρια κέρδους στο μέλλον και για την τύχη των υδροηλεκτρικών κλπ) τους είπε  "θα περιοριστεί λίγο η κερδοφορία φέτος για να μην έχουμε αναταραχή στη χώρα", οι ιδιώτες μεγαλομέτοχοι είπαν ΟΚ. Κανένα πολυεθνικό fund δεν επιθυμεί σκηνές Καζακστάν ή Κίτρινων Γιλέκων στη χώρα όπου έχει επενδύσει, είναι bad for bussiness. Και θα τα βρουν τα χρήματα που χάνουν από κάπου στο μέλλον, από κάποια καλύτερη τιμή πώλησης κάποιου στοιχείου ενεργητικού, στη ΔΕΗ ή και εκτός ΔΕΗ. Θα δούμε κάποιο υδροηλεκτρικό να εμφανίζεται ... ζημιογόνο και να πωλείται κοψοχρονιά.  Παράλληλα με όλη αυτή την οικονομική - πολιτική συνεννόηση, έχει γίνει και κάτι που λέγεται hedging , αντιστάθμιση κινδύνου δηλαδή. Αλλά σίγουρα δεν καλύπτει όλη τη μείωση στην κερδοφορία.

ΣΙΓΟΥΡΑ, η διοίκηση της ΔΕΗ το έκανε και για λόγους πολιτικου κόστους της κυβέρνησης, αφού διορίστηκε από αυτήν.

Εγώ, άλλο λέω: ότι αυτό το 30% δίνεται από την κερδοφορία της ΔΕΗ.

ΥΓ. Αν δεν υπήρχε κερδοφορία, ΠΑΛΙ η ΔΕΗ θα το έδινε αλλά θα το πληρωναμε από ΑΛΛΟΥΣ φόρους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Το ότι η επιδότηση του 30% στο Γ1

δεν είναι επιδότηση , είναι μέρος του προγράμματος το οποίο ονομάζεται Γ1

αντίστοιχο πρόγραμμα πχ

https://www.protergia.gr/el/protergia-home-mvp

με 50% έκπτωση

φυσικά οι τελικές τους είναι στα 0,30 με τις ρήτρες

 

Η επιδότηση της ΔΕΗ είναι (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα) 0,02€/kw απο τα 300 έως 600kw ανα μήνα

Συνέχεια για το Γ1 στο αντίστοιχο θέμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/776834-ρήτρα-αναπροσαρμογης-δεη/#comments

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν είναι επιδότηση , είναι μέρος του προγράμματος το οποίο ονομάζεται Γ1

αντίστοιχο πρόγραμμα πχ

https://www.protergia.gr/el/protergia-home-mvp

με 50% έκπτωση

φυσικά οι τελικές τους είναι στα 0,30 με τις ρήτρες

 

Η επιδότηση της ΔΕΗ είναι (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα) 0,02€/kw απο τα 300 έως 600kw ανα μήνα

Συνέχεια για το Γ1 στο αντίστοιχο θέμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/776834-ρήτρα-αναπροσαρμογης-δεη/#comments

Κατανοητό (και νομίζω σωστό) αυτό που  γράφεις για το 30% έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν είναι επιδότηση , είναι μέρος του προγράμματος το οποίο ονομάζεται Γ1

 

ΜΕΡΟΣ του προγράμματος !!!!!!

ΠΟΥ το γράφει στον τιμοκατάλογο της ΔΕΗ γιατί δεν το βρίσκω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΜΕΡΟΣ του προγράμματος !!!!!!

ΠΟΥ το γράφει στον τιμοκατάλογο της ΔΕΗ γιατί δεν το βρίσκω ?

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

Συνέχεια για το Γ1 στο αντίστοιχο θέμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2022 στις 11:06 ΜΜ, washcloud είπε

Δεν είπε πάντως ότι είναι μόνος του. Κατά τ' άλλα όλα σχετικά είναι - στο σόι της γυναίκας μου που είναι KAI φουλ σπάταλοι, οι 400 είναι όντως αστείο (3-4Κ kWh/4μηνο για πλάκα). Στο δικό μου σόι/φίλους/γνωστούς (που μίλησα σε αρκετούς αυτό το διάστημα για να τους "ξυπνήσω" μετά από όσο έμαθα κι εγώ), παίζει πολύ το "1.000 με 1.500"/4μηνο (δεν το περίμενα κι όλας - λίγο είναι). Επίσης μια οικογένεια δεν σημαίνει κατευθείαν 4 άτομα...Κατά τ' άλλα, σε οικογένεια 4ων ατόμων (ειδικά αν είναι με παιδιά και δη αγόρια 8 με 15 ετών), ναι, μάλλον μιλάμε για...."δυνατό" (καταναλωτικά) συνδυασμό. Κλιματιστικό αν δεν είναι Αττική, ίσως και να μην υπάρχει καν (πχ για την δικιά μου μεριά, μιλάω για Θράκη, ενώ της γυναίκας για Πειραιά) - τέλος πάντων θέλω να πω παίζουν πολλά (πχ για την Β. Ελλάδα που είπα, παίζει πολύ περισσότερο το ξύλο, το πετρέλαιο, το πέλετ για θέρμανση, απ' ότι Αττική που παίζουν περισσότερο τα θερμαντικά σώματα ή και το κλιματιστικό ΚΑΙ για ζέστη).

Στην τελική ήδη του είπα ότι ΔΕΝ είναι υπερβολικές ΓΕΝΙΚΑ οι 400kWh κι ότι εξαρτάται από διάφορα...Από όσο έχω εγώ καταλάβει μια μέση κατάσταση στην χώρα είναι γύρω στις 2.000kWh/4μηνο.

4μηνο βέβαια...

Κρήτη,  αντλία θερμότητας, οικογένεια με μωρο για πλάκα 4500 Kwh το τετράμηνο,  με το θερμοστάτη στους 20 βαθμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας και από εμένα. Έκανα αίτηση για αλλαγή παρόχου να πάω στην ΔΕΗ και ολοκλήρωσα την αίτηση με τα δικαιολογητικά 5 μέρες πριν αλλάξουν οι τιμές στην 3 του Δεκέμβρη. Η ενεργοποίηση του λογαριασμού μου στην ΔΕΗ έγινε μετά από 20 μέρες και ενώ σε επικοινωνία που είχα με το τηλεφωνικό κέντρο με είχαν διαβεβαίωσει ότι θα μπω με τις παλιές τιμές αφού η αίτηση έγινε εμπρόθεσμα, σε νέα τηλεφωνική συνομιλία με ενημέρωσαν ότι θα μπω μάλλον με τις καινούργιες τιμές. Έχει κάποιος καμία λύση να πιέσω τίποτα καταστάσεις μπας και καταφέρω τίποτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. 

Τον Οκτωβριο μπηκα και γω στο online με 0.096 ημερησιο και 0.076 νυχτερινο. 

Μπηκα σημερα να κανω καταχωρηση στο ebill και πατησα τον αναλυτικο τιμοκαταλογο του online απο περιεργεια και τωρα γραφει 0.17 μερας και 0.13 νυχτας!!! 

Στους νεχρι τωρα λογαριασμους μου Νοεμβριου και Δεκεμβριου η τιμη ειναι η συμφωνημενη. 

Υπαρχει ενδεχομενο να εφαρμοστει αυτη η αυξηση και σε μενα η αφορα τους νεους πελατες; 

Το κακο ειναι οτι η συμβαση που μου ειχαν στειλει τον Οκτωβριο εγραφε για Γ1Ν Οικιακο και οχι Online. 

Στους λογαριασμους βεβαια γραφει online. 

Να ανησυχω δηλαδη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Καλησπερα σε ολους. 

Τον Οκτωβριο μπηκα και γω στο online με 0.096 ημερησιο και 0.076 νυχτερινο. 

Μπηκα σημερα να κανω καταχωρηση στο ebill και πατησα τον αναλυτικο τιμοκαταλογο του online απο περιεργεια και τωρα γραφει 0.17 μερας και 0.13 νυχτας!!! 

Στους νεχρι τωρα λογαριασμους μου Νοεμβριου και Δεκεμβριου η τιμη ειναι η συμφωνημενη. 

Υπαρχει ενδεχομενο να εφαρμοστει αυτη η αυξηση και σε μενα η αφορα τους νεους πελατες; 

Το κακο ειναι οτι η συμβαση που μου ειχαν στειλει τον Οκτωβριο εγραφε για Γ1Ν Οικιακο και οχι Online. 

Στους λογαριασμους βεβαια γραφει online. 

Να ανησυχω δηλαδη;

 

Οχι. Μη κοιτάς τον τιμοκατάλογο. Βγάζει τον καινουριο σε όλους  στο e bill. Αυτό δεν σημαίνει ότι πληρωνεις αυτες τις  τιμές. Δες μέχρι ποτε λήγει το προγραμμα σου. Αν είναι μέχρι το 2023 και πριν τις 3/12 τότε είσαι μια χαρά και έχεις τις παλιες τιμές. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, conos44 είπε

σε επικοινωνία που είχα με το τηλεφωνικό κέντρο με είχαν

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά ,γωνίες ,γραφεία και καναπέδες
 

1 ώρα πριν, conos44 είπε

Έχει κάποιος καμία λύση να πιέσω τίποτα καταστάσεις μπας και καταφέρω τίποτα? 

παράπονο (ή αμφισβήτηση λογαριασμού αν εκδόθηκε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταφέρει κανεις να συνδεθεί σε ebill από την εφαρμογή της ΔΕΗ; αν ναι πως ρε παιδια; με 1.9 αξιολόγηση μάλλον διακοσμητική είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexpaok14 είπε

Οχι. Μη κοιτάς τον τιμοκατάλογο. Βγάζει τον καινουριο σε όλους  στο e bill. Αυτό δεν σημαίνει ότι πληρωνεις αυτες τις  τιμές. Δες μέχρι ποτε λήγει το προγραμμα σου. Αν είναι μέχρι το 2023 και πριν τις 3/12 τότε είσαι μια χαρά και έχεις τις παλιες τιμές. 

Ουφ ανακουφιστηκα να σαι καλα. 

Και κατι ακομη. 

Μπορω να ενταχθω στο ΚΟΤ Β μεσα στην χρονιά με το που βγει το νεο εκκαθαριστικο; Η αυτο γινεται μονο στο Γ1; 

11 λεπτά πριν, GeG είπε

Έχει καταφέρει κανεις να συνδεθεί σε ebill από την εφαρμογή της ΔΕΗ; αν ναι πως ρε παιδια; με 1.9 αξιολόγηση μάλλον διακοσμητική είναι;

Εξυπηρετηση

Ebill info

Αποσυνδεση

Συνδεση με τον κωδικο σου. 

Παντα απο κει μπαινω και για το δικο μου και για των γονιων μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...