Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giorgos_76 είπε

Μου ήρθε ο  εκκαθαριστικός για 2 μήνες ρεύμα, 850 ευρώ...Από λάθος της ΔΕΗ με βάλανε στο Γ1Ν και όχι στο home online..Τους ενημέρωσα και μου είπαν θα το δούν..Εντωμεταξύ στις 18 Ιανουαρίου πληρώνεται η πάγια εντολή...Τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση ;; Αν δεν πληρωθεί η πάγια εντολή ( δεν υπάρχουν χρήματα να τραβήξει από το λογαριασμό ) θα έχω κάποια επίπτωση ;;

...είσαι 100% βέβαιος ότι είναι ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ το λάθος...; Το λέω γιατί το Home Online είναι ένα κι ένα για να κάνει κάποιο λάθος ο ΧΡΗΣΤΗΣ (του ebill κατά βάση, αλλά όχι μόνο), σχετικά με την ενεργοποίησή του (και να καταλήξει στο Γ1) και θυμάμαι να έχω πετύχει 1-2 περιπτώσεις εδώ μέσα που ΝΟΜΙΖΑΝ ότι έφταιγε η άλλη πλευρά αλλά τελικά ήταν δικό τους το λάθος...Και το λέω για να ξέρεις τί να περιμένεις και να μην εκπλαγείς αν κάτι δεν πάει όπως νόμιζες...(Δεν σε ξέρω, ούτε και την περίπτωσή σου, και φυσικά δεν εννοώ ότι ΕΣΥ φταις, αλλά σου τονίζω το ενδεχόμενο...ΜΑΚΑΡΙ να είναι ξεκάθαρα υπαιτιότητα ΔΕΗ και να δικαιωθείς.)

Κατά τ' άλλα, μάλλον από την ΔΕΗ πρέπει να (ρωτήσεις και να) πάρεις υπεύθυνη απάντηση του τί πρέπει να κάνεις σχετικά με την πάγια. Λογικά όμως, πρέπει ούτως ή άλλως να πληρωθεί ο λογαριασμός (που μάλλον εννοείς ότι σου έχει ήδη έρθει), ακόμη κι αν είναι με την "ρήτρα" του Γ1, γιατί αν τελικά φταις εσύ για το Γ1, και δεν πληρώσεις (επειδή πχ ΘΕΩΡΕΙΣ ότι δεν φταις) με σκεπτικό να πας σε άλλο πάροχο, θα σου κόψουν το ρεύμα (ναι, από τον άλλο πάροχο, για το χρέος στη ΔΕΗ...).  Ένα παραπάνω που με βάση αυτό που είπες (ότι είναι δικό τους λάθος) κι έχεις τον φόβο μην χάσεις τελικά το Online (ΑΝ είναι να αναγνωρίσουν δικό τους λάθος και να το διορθώσουν) αν δεν βρει χρήματα να τραβήξει το σύστημα. Σε αυτή την περίπτωση φυσικά θα πρέπει να αιτηθείς/να περιμένεις να διορθώσουν τα πάντα (να σε βάλουν στο Ονλάιν, να είναι με τις παλιές τιμές, να σε τιμολογήσουν σωστά και τέλος μετά παό κι εγώ δεν ξέρω πόσο, να σου επιστέψουν - ως πιστωτικό μάλλον - το υπερβάλλον ποσό του Γ1...). Με άλλα λόγια, "έμπλεξες" και θα πρέπει να πληρώσεις προκαταβολικά το δικό τους λάθος.

Αλλά επειδή πλησιάζει ο χρόνος της πληρωμής, δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις κι αλλιώς, πχ να υποβάλλεις ένσταση στην ΔΕΗ και καταγγελία στη ΡΑΕ για όλο αυτό, αλλά δεν έχεις χρόνο να το κάνεις, και στο μεταξύ, αν αφήσεις απλήρωτο τον λογαριασμό, πιθανώς να τα μπλέξεις ακόμα περισσότερο τα πράγματα.

Γνώμη μου (χωρίς να είμαι ειδικός) : α) Δευτέρα στείλε επίσημο παράπονο στην ΔΕΗ β) πάρε τους τηλέφωνο να ρωτήσεις τί πρέπει να κάνεις με την πληρωμή αφού ακόμα "το βλέπουν" και το περιθώριο έχει στενέψει - το ίδιο κάνε και στις 17 γ) αν μέχρι τις 18 δεν σου έχουν πει τί, άσε λεφτά να τραβήξει η παγια δ) στις 20 (αν δεν έχουν ακόμη απαντήσει στο επίσημο παράπονο) κάνε καταγγελία στην ΡΑΕ, και μετά βλέποντας και κάνοντας...

edit : έγραφα και πηγαινοερχόμουν και μέχρι να ποστάρω, έγραψες κι εσύ (καινούρια πράγματα...) ΚΑΙ ο κοράκιος...

Ε αφού είναι 100% δικό τους θέμα τελικά, εγώ θα έλεγα να μιλήσεις μαζί τους Δευτέρα και να τους πεις πως λόγω της επικείμενης πάγιας που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να πληρώσεις στις 18, θ' αναγκαστείς να κάνεις καταγγελία στην ΡΑΕ ώστε να να διασφαλίσεις ότι αν δεν πληρώσεις δεν θα σε βάλουν για διακοπή (περισσότερο για να τους "ταρακουνήσεις" θα το κάνεις, όχι ότι θα σου το κόβανε τόσο σύντομα...). Αν μπορείς πάνε και σε κατάστημα και ζήτα να δεις κάποιον προιστάμενο και όχι απλό υπάλληλο. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα, γιατί αν περιμένεις μέσω τηλεφώνων και "συστημικών διαδικασιών", φέξε μου...Δεν ξέρω, ΙΣΩΣ να σου προτείνουν να βάλεις ΜΕΡΟΣ των χρημάτων (υπολόγισε εσύ πόσο ΠΕΡΙΠΟΥ θα πλήρωνες με το Ονλάιν και πρότεινέ τους το).

Εναλλακτικά, δεν πληρώνεις τίποτα, κάνεις αυτό που σου είπε ο κοράκιος, και απλά περιμένεις πότε θα ξεκαθαρίσουν το όλο ζήτημα και ΜΕΤΑ, ΑΦΟΥ σου βγάλουν τον "σωστό λογαριασμό", πληρώνεις τότε 1η φορά...(Απλά μέχρι ΤΟΤΕ, θα είσαι στα καρφιά....)

 

- - - - - - - - - - -- - - - - - - - - -

 

1 ώρα πριν, giorgos_76 είπε

Εντωμεταξύ στις 18 Ιανουαρίου πληρώνεται η πάγια εντολή

 

29 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

ενδέχεται να μου τραβήξουν αυτό το ποσό των 850 ευρώ στις 24 του μηνός

..................?

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλε σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...Το λάθος είναι ξεκάθαρα της ΔΕΗ..άλλωστε το παραδέχτηκαν και οι ίδιοι στο email...Όταν μπαίνεις πρώτη φορά στο ebill, αν θυμάμαι καλά δηλώνεις την πιστωτική κάρτα για τα πάγια, αφού πρώτα επιλέξεις πρόγραμμα...Είχα διαλέξει σαφώς home online και είχε γίνει κανονικά η έγκριση μετά απο 2-3 μέρες...Για κάποιο λόγο μέσα στο Νοέμβριο, δεν ήταν τσεκαρισμένο...Το ότι ήθελα home online το δήλωσα και στην αίτηση...Για κάποιες μέρες ( μέσα στον Οκτώβριο) μου κράτησαν τιμές με home online και έγινε και η επιστροφή των 30 ευρώ...

Θα περιμένω email από ΔΕΗ την Δευτέρα , να δώ τι θα κάνω με τον λογαριασμό..Δεν θα το αφήσω έτσι...Θα πάω και απο κοντά..Ελπίζω να μου στείλουν καινούριο ( με τις κανονικές τιμές ) εκκαθαριστικό μέχρι τις 24..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Φίλε σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...Το λάθος είναι ξεκάθαρα της ΔΕΗ..άλλωστε το παραδέχτηκαν και οι ίδιοι στο email...Όταν μπαίνεις πρώτη φορά στο ebill, αν θυμάμαι καλά δηλώνεις την πιστωτική κάρτα για τα πάγια, αφού πρώτα επιλέξεις πρόγραμμα...Είχα διαλέξει σαφώς home online και είχε γίνει κανονικά η έγκριση μετά απο 2-3 μέρες...Για κάποιο λόγο μέσα στο Νοέμβριο, δεν ήταν τσεκαρισμένο...Το ότι ήθελα home online το δήλωσα και στην αίτηση...Για κάποιες μέρες ( μέσα στον Οκτώβριο) μου κράτησαν τιμές με home online και έγινε και η επιστροφή των 30 ευρώ...

Θα περιμένω email από ΔΕΗ την Δευτέρα , να δώ τι θα κάνω με τον λογαριασμό..Δεν θα το αφήσω έτσι...Θα πάω και απο κοντά..Ελπίζω να μου στείλουν καινούριο ( με τις κανονικές τιμές ) εκκαθαριστικό μέχρι τις 24..

Μην περιμένεις να βγει καινούριος λογαριασμός. Πιστεύω θα διορθώσουν το λάθος στον επόμενο λογαριασμό πιστώνοντας τα χρήματα. Αν όμως από εσενα τα τραβήξουν, θα έχεις μεγάλο πιστωτικό υπόλοιπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yazidis είπε

Μην περιμένεις να βγει καινούριος λογαριασμός. Πιστεύω θα διορθώσουν το λάθος στον επόμενο λογαριασμό πιστώνοντας τα χρήματα. Αν όμως από εσενα τα τραβήξουν, θα έχεις μεγάλο πιστωτικό υπόλοιπο. 

τι επίπτωση θα έχω αν δεν πληρώσω ;; Είναι μεγάλο το ποσό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Το λάθος είναι ξεκάθαρα της ΔΕΗ..άλλωστε το παραδέχτηκαν και οι ίδιοι στο email...

Αφού παραδέχονται το λάθος δεν χάνεις κάτι να ζητήσεις ακύρωση και επανέκδοση του σωστά αυτή την φορά.

Αν θέλουν, γίνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giorgos_76 είπε

τι επίπτωση θα έχω αν δεν πληρώσω ;; Είναι μεγάλο το ποσό...

Σε αυτό δε θέλω να απαντήσω, γιατί δε μπορώ να γνωρίζω 100% τι μπορεί να γίνει. Με χρεωστική κάρτα έχεις βάλει την πάγια ή με πιστωτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

Μου ήρθε ο  εκκαθαριστικός για 2 μήνες ρεύμα, 850 ευρώ...Από λάθος της ΔΕΗ με βάλανε στο Γ1Ν και όχι στο home online..Τους ενημέρωσα και μου είπαν θα το δούν..Εντωμεταξύ στις 18 Ιανουαρίου πληρώνεται η πάγια εντολή...Τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση ;; Αν δεν πληρωθεί η πάγια εντολή ( δεν υπάρχουν χρήματα να τραβήξει από το λογαριασμό ) θα έχω κάποια επίπτωση ;;

Για ΠΟΣΗ διαφορά μιλάμε, σε σχέση με το online ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 λεπτά πριν, GMod είπε

Αφού παραδέχονται το λάθος δεν χάνεις κάτι να ζητήσεις ακύρωση και επανέκδοση του σωστά αυτή την φορά.

Αν θέλουν, γίνετε.

Το ζήτησα ήδη , αλλά απο το να γίνει, μπορεί να απέχει πολύ

3 λεπτά πριν, yazidis είπε

Σε αυτό δε θέλω να απαντήσω, γιατί δε μπορώ να γνωρίζω 100% τι μπορεί να γίνει. Με χρεωστική κάρτα έχεις βάλει την πάγια ή με πιστωτική;

Χρεωστική

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Για ΠΟΣΗ διαφορά μιλάμε, σε σχέση με το online ?

Δεν μπορώ να ξέρω ...Έχω για 2 μήνες, 2777 kwh κατανάλωση ( λόγω ότι καίω αντλία θερμότητας ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Για ΠΟΣΗ διαφορά μιλάμε, σε σχέση με το online ?

...ίσως και τα μισά...; Μιλάμε για τις τιμές έως 2/12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ίσως και τα μισά...; Μιλάμε για τις τιμές έως 2/12.

ΟΧι, και τα μισά !!!!

Γιατί μιλάμε χωρίς το 30% που δίνει η ΔΕΗ και επιδότηση μόνο 0.02.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

αντλία θερμότητας

...μπορεί να έχεις τους λόγους σου να συνεχίσεις με αυτήν, αλλά φέτος αυτή και οι θερμοσυσσωρευτές έγιναν ασύμφοροι. Καλύτερα κλιματιστικό inverter (σε φάση αν δεν έχεις, να αγοράσεις : πιο φθηνά θα σου βγει, και θα σου μείνει και το κλιματιστικό...). Για να μην πω καλύτερα πετρέλαιο (αν υπάρχει εγκατάσταση) και ασυζητητί σόμπες υγραερίου με γέμισμα μπουκάλας σε βενζινάδικο (αν βέβαια υπάρχει ζήτημα οικονομικής δυσκολίας, ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ, καθώς το υγραέριο δεν είναι από πολλές απόψεις ό,τι καλύτερο, αλλά είναι το φθηνότερο).

14 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΟΧι, και τα μισά !!!!

Γιατί μιλάμε χωρίς το 30% που δίνει η ΔΕΗ και επιδότηση μόνο 0.02.

0,24 η μέση τιμή ρήτρας + 0,11 το Γ1 - 30%   VS  0,08 το ΠΑΛΙΟ Ονλάιν. Μαλλον το 1/3 είναι, όχι τα μισά...

edit : ok, ξέχασα την επιδότηση του Γ1 (ώρα για ύπνο...) : -0,10 μέσο όρο, άρα όντως τα μισά.

edit 2 : ...μαλακίας συνέχεια : μιλάμε για πολύ μεγάλη κατανάλωση, οπότε η επιδότηση ούτως ή άλλως δεν πολυέχει νόημα αφού είναι για τις πρώτες 300kWh. Το κόβω εδώ γιατί δεν με παίρνει για άλλη σκέψη, αλλά τελικά περισσότερα απ' τα μισά (...μάλλον :ρ)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, olddognewtricks είπε

Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις. Ξέρω πως το κλίμα τα τελευταία δυο χρόνια ήταν αυτό που λες, ότι η έξυπνη λύση είναι οι εναλλακτικοί παροχοι, Ιδιαίτερα μάλιστα σε νέους ανθρώπους που τα πανε καλά με την τεχνολογία, "ψάχνονται" διαδικτυακά, έχουν απηυδήσει με τις πραγματικές υστερήσεις της χώρας μας σε μια σειρά τομείς. ΟΜΩΣ, υπήρχαν ήδη οι χρεοκοπίες των παρόχων ρεύματος  στην Καλιφόρνια και αλλού στις ΗΠΑ, η εμπειρία από την καρτελοποίηση της αγοράς κινητής τηλεφωνίας και στην Ελλάδα, πολλά πράγματα που δείχνουν ότι εκτός από  τα τυράκια υπάρχουν και οι φάκες. 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η ΔΕΗ είναι κι αυτή ιδιωτική πλέον αλλά έχει μερίδιο του Δημοσίου, ο Διευθύνων διορίζεται (ουσιαστικά) από την κυβέρνηση και άρα η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κυβέρνηση θα είχε πολιτικό κόστος αν δεν πρόσφερε μια λύση διαφυγής στους πολίτες. Σε περιόδους κρίσης, αυτός που σκέφτεται το πολιτικό κόστος (έστω και κυνικά) είναι πάντα προτιμότερος  από αυτόν που λογοδοτεί μόνον στους μετόχους του. Για ένα μεσοδιάστημα τουλάχιστον, μέχρι να γίνει πολιτική - επικοινωνιακή  διαχείριση, να πειστούν οι πολίτες ότι είναι υποχρεωτικό να πληρώνουν ακριβά το ρεύμα, να κοπούν και οι επιδοτήσεις και να πάμε παρακάτω, λίγο φτωχότεροι όλοι. 

ΑΛΛΟ η επιδότηση που δίνει το κράτος και αφορά όλες τις εταιρείες και ΑΛΛΟ η πρωτοβουλία που πήρε η ΔΕΗ να διαθέσει μέρος της κερδοφορίας που έχει τώρα στους καταναλωτές με την έκπτωση του 30%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

ΑΛΛΟ η επιδότηση που δίνει το κράτος και αφορά όλες τις εταιρείες και ΑΛΛΟ η πρωτοβουλία που πήρε η ΔΕΗ να διαθέσει μέρος της κερδοφορίας που έχει τώρα στους καταναλωτές με την έκπτωση του 30%.

το 30% είναι απλό διαφημιστικό τρικ ,όπως τα 40% και 50% άλλων εταιριών σε ρητροπρογράμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

το 30% είναι απλό διαφημιστικό τρικ ,όπως τα 40% και 50% άλλων εταιριών σε ρητροπρογράμματα

Τι εννοείς διαφημιστικό τρικ !!!

Δεν είναι κάτι μετρήσιμο ?

Πληρώναμε 0.11€ και έγινε 0.08€ ?

ΥΓ. Αν δεν το έδινε η ΔΕΗ, δεν θα πληρωναμε ΠΑΡΑΠΑΝΩ 0.03€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι εννοείς διαφημιστικό τρικ !!!

Δεν είναι κάτι μετρήσιμο ?

Πληρώναμε 0.11€ και έγινε 0.08€ ?

ΥΓ. Αν δεν το έδινε η ΔΕΗ, δεν θα πληρωναμε ΠΑΡΑΠΑΝΩ 0.03€ ?

 

15 λεπτά πριν, korakios είπε

διαφημιστικό τρικ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...