Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

400 για έναν άνθρωπο είναι πολλές, για μια οικογένεια δεν είναι τίποτα 

Αν σε ένα σπίτι θέλουν να κάνουν μπάνιο 4 άνθρωποι θες για πλάκα μια ώρα θερμοσίφωνα, βάλε μαγειρέματα, βάλε πλυντήρια, σίδερα, ακόμα και σπατάλη να μην κάνεις, είναι πολύ πιθανόν να έχεις τέτοια κατανάλωση 

Αν βάλουμε κανα κλιματιστικό στην εξίσωση, ή ακόμα χειρότερα καμία ηλεκτρική σόμπα, εκεί να δεις που πάνε τα νούμερα…

Δεν είπε πάντως ότι είναι μόνος του. Κατά τ' άλλα όλα σχετικά είναι - στο σόι της γυναίκας μου που είναι KAI φουλ σπάταλοι, οι 400 είναι όντως αστείο (3-4Κ kWh/4μηνο για πλάκα). Στο δικό μου σόι/φίλους/γνωστούς (που μίλησα σε αρκετούς αυτό το διάστημα για να τους "ξυπνήσω" μετά από όσο έμαθα κι εγώ), παίζει πολύ το "1.000 με 1.500"/4μηνο (δεν το περίμενα κι όλας - λίγο είναι). Επίσης μια οικογένεια δεν σημαίνει κατευθείαν 4 άτομα...Κατά τ' άλλα, σε οικογένεια 4ων ατόμων (ειδικά αν είναι με παιδιά και δη αγόρια 8 με 15 ετών), ναι, μάλλον μιλάμε για...."δυνατό" (καταναλωτικά) συνδυασμό. Κλιματιστικό αν δεν είναι Αττική, ίσως και να μην υπάρχει καν (πχ για την δικιά μου μεριά, μιλάω για Θράκη, ενώ της γυναίκας για Πειραιά) - τέλος πάντων θέλω να πω παίζουν πολλά (πχ για την Β. Ελλάδα που είπα, παίζει πολύ περισσότερο το ξύλο, το πετρέλαιο, το πέλετ για θέρμανση, απ' ότι Αττική που παίζουν περισσότερο τα θερμαντικά σώματα ή και το κλιματιστικό ΚΑΙ για ζέστη).

Στην τελική ήδη του είπα ότι ΔΕΝ είναι υπερβολικές ΓΕΝΙΚΑ οι 400kWh κι ότι εξαρτάται από διάφορα...Από όσο έχω εγώ καταλάβει μια μέση κατάσταση στην χώρα είναι γύρω στις 2.000kWh/4μηνο.

1 λεπτό πριν, Witcher1st είπε

1000 το μηνα ή το 4μηνο; 

4μηνο βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, geofak είπε

Βγήκε εκκαθαριστικός κι έχει πάλι πίστωση 30€ όπως κι ο 1ος έναντι. Τυχερό μάλλον

Δυστυχως δεν ειναι τυχερο...Ειναι εκκαθαριστικος...Σου εχει απλα την επιστροφη των 30 ευρω σαν ειδοποιηση. Πιο κατω αν δεις την αφαιρεση που κανει με τους λογαριασμους εναντι που εχεις πληρωσει, θα δεις οτι ειναι μειον αυτο το 30...

Για παραδειγμα αν εχεις πληρωσει λογαριασμους εναντι 100 ευρω αυτο θα σου αφαιρει 70 ευρω στους εναντι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

το 2017 έβαλα σε νέο διαμέρισμα μετρητή και δήλωσα το ρεύμα στην ΔΕΗ.

Από τότε μπήκα στο οικιακό Γ1.

Τώρα που το έψαξα λίγο βλέπω και τον μετρητή μου που είναι αυτός που βλέπετε κάτω στο screenshot. 

Αν δω τα νούμερα μου βγάζει ότι μετράει σύνολο 1371, ημερήσιο 1008 και νυχτερινό 363. (Το διαμέρισμα έως τώρα στεκόταν περισσότερα άδειο)

Γιατί δεν μου χρεώνουν νυχτερινά και όλα σε ημερήσια;

Αν αλλάξω σε Enter/Online θα γίνει αυτόματα ή πρέπει να το ζητήσω έξτρα;

Screenshot_20220108-103303.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, atpanos είπε

Καλημέρα,

το 2017 έβαλα σε νέο διαμέρισμα μετρητή και δήλωσα το ρεύμα στην ΔΕΗ.

Από τότε μπήκα στο οικιακό Γ1.

Τώρα που το έψαξα λίγο βλέπω και τον μετρητή μου που είναι αυτός που βλέπετε κάτω στο screenshot. 

Αν δω τα νούμερα μου βγάζει ότι μετράει σύνολο 1371, ημερήσιο 1008 και νυχτερινό 363. (Το διαμέρισμα έως τώρα στεκόταν περισσότερα άδειο)

Γιατί δεν μου χρεώνουν νυχτερινά και όλα σε ημερήσια;

Αν αλλάξω σε Enter/Online θα γίνει αυτόματα ή πρέπει να το ζητήσω έξτρα;

Screenshot_20220108-103303.png

Έχεις ζητήσεις απο τον Δεδδηε την ενεργοποίηση του νυχτερινου τιμολογίου.. Έγινε αυτό;; Για να σε χρεώνουν όλα σε ένα τιμολόγιο σημαίνει ότι δεν ζητηθεί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/12/2021 στις 3:16 ΜΜ, ppmarkos είπε

Θα περιμένεις μερικές μέρες και θα απενεργοποιηθεί και σε εσένα η επιλογή του home online, μηνιαίας λογαριασμός. Θα μείνει μόνο η πάγια έντολη. Δεν ξανά πατάς κάτι. Επικοινωνείς μαζί τους να καταγράψουν το αίτημα και μπαίνεις στο club μαζί μας. 

@ppmarkosΤελικά σε τι φάση βρίσκεστε? Κι εγώ το ίδιο θέμα έχω, μετά από 2 τηλεφωνικά αιτήματα και emails με γράφουν κανονικά.

Επεξ/σία από thanospetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2022 στις 6:26 ΜΜ, gponiris είπε

Ερωτηση 2.Δεν εχει δηλωθει μηνιαιος λογαριασμος στο ebill αλλα ζηταει μετρηση στο self metering μεχρι τις 5 Δεκ.

-Δεν ειναι διμηνιαιος ο λογαριασμος?

Ερωτηση 3.Σε θεμα μηνιαιων λογαριασμων(ειτε online ειτε enter) με πχ 110kw ενδειξη,ειναι καλο να δηλωνονται τοσα kw στο self metering ή να βαζουμε σαν μαξιλαρι και λιγα παραπανω?Υπαρχουν προυποθεσεις για μινιμουμ/μαξιμουμ καταναλωσεις?

κανενας να βοηθησει στις ερωτησεις?η ερωτηση 2 αφορα home enter

 

Επεξ/σία από gponiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, gponiris said:

κανενας να βοηθησει στις ερωτησεις?η ερωτηση 2 αφορα home enter

 

Μπορεί ο λογαριασμός στο εντερ να είναι δίμηνος. Στο ον-λάιν όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, gponiris είπε

κανενας να βοηθησει στις ερωτησεις?η ερωτηση 2 αφορα home enter

 

Δεν υπάρχει κανένα μίνιμουμ κατανάλωσης. Δηλώνεις ότι γράφει το ρολόι και είσαι οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 λεπτά πριν, marmagia είπε

Μπορεί ο λογαριασμός στο εντερ να είναι δίμηνος. Στο ον-λάιν όχι 

Στο Online που είμαι ο μήνας πέρασε εδω και 15 ημέρες αλλά ο λογαριασμός άφαντος ακόμα.

Επεξ/σία από stelios120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, stelios120 said:

 

Στο Online που είμαι ο μήνας πέρασε εδω και 15 ημέρες αλλά ο λογαριασμός άφαντος ακόμα.

Το ίδιο και σε μια συγγενή μου. Από 30/11 έχει ενεργοποιηθεί αλλά ακόμα δεν της έχει έρθει λογαριασμός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanospetr είπε

@ppmarkosΤελικά σε τι φάση βρίσκεστε? Κι εγώ το ίδιο θέμα έχω, μετά από 2 τηλεφωνικά αιτήματα και emails με γράφουν κανονικά.

Στα ιδια είμαι. Καμία αλλαγή. Εκδόθηκε πρώτος λογαριασμός στις 3/1/2022. Εκανα αμφισβήτηση λογαριασμού στην ΔΕΗ μέσω email και καπάκι έστειλα και καταγγελία η οποία κοινοποιήθηκε στη ΡΑΕ μέσω του my rae, στο ΣτΚ και στη προστασία καταναλωτή. 
Τα email έφυγαν και τα 2 μαζί προς ΔΕΗ. Πήρα αριθμό καταχώρησης και στα 2. Την ίδια ημέρα απάντησαν στην αμφισβήτηση, την τελευταία απάντηση τους, καραμέλα. Ότι μετά από έλεγχο που διενεργήθηκε όντως δικαιούμαι τον τιμοκατάλογο που είχε ισχύ μέχρι τις 2/12/2021 και θα γίνουν όλες οι απαραίτητες ενέργειες από αυτούς. 
Τελευταία ότι στέλνω αυτή την απάντηση λαμβάνω σε ότι και να ρωτήσω. Όποτε εφόσον δεν βγάζω άκρη προχωράω αλλιώς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ποιός να φανταζόταν πως θα έτρεχαν όλοι να παρακαλάνε την ΔΕΗ, να γίνουν πελάτες της.

Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις. Ξέρω πως το κλίμα τα τελευταία δυο χρόνια ήταν αυτό που λες, ότι η έξυπνη λύση είναι οι εναλλακτικοί παροχοι, Ιδιαίτερα μάλιστα σε νέους ανθρώπους που τα πανε καλά με την τεχνολογία, "ψάχνονται" διαδικτυακά, έχουν απηυδήσει με τις πραγματικές υστερήσεις της χώρας μας σε μια σειρά τομείς. ΟΜΩΣ, υπήρχαν ήδη οι χρεοκοπίες των παρόχων ρεύματος  στην Καλιφόρνια και αλλού στις ΗΠΑ, η εμπειρία από την καρτελοποίηση της αγοράς κινητής τηλεφωνίας και στην Ελλάδα, πολλά πράγματα που δείχνουν ότι εκτός από  τα τυράκια υπάρχουν και οι φάκες. 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η ΔΕΗ είναι κι αυτή ιδιωτική πλέον αλλά έχει μερίδιο του Δημοσίου, ο Διευθύνων διορίζεται (ουσιαστικά) από την κυβέρνηση και άρα η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κυβέρνηση θα είχε πολιτικό κόστος αν δεν πρόσφερε μια λύση διαφυγής στους πολίτες. Σε περιόδους κρίσης, αυτός που σκέφτεται το πολιτικό κόστος (έστω και κυνικά) είναι πάντα προτιμότερος  από αυτόν που λογοδοτεί μόνον στους μετόχους του. Για ένα μεσοδιάστημα τουλάχιστον, μέχρι να γίνει πολιτική - επικοινωνιακή  διαχείριση, να πειστούν οι πολίτες ότι είναι υποχρεωτικό να πληρώνουν ακριβά το ρεύμα, να κοπούν και οι επιδοτήσεις και να πάμε παρακάτω, λίγο φτωχότεροι όλοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Στα ιδια είμαι. Καμία αλλαγή. Εκδόθηκε πρώτος λογαριασμός στις 3/1/2022. Εκανα αμφισβήτηση λογαριασμού στην ΔΕΗ μέσω email και καπάκι έστειλα και καταγγελία η οποία κοινοποιήθηκε στη ΡΑΕ μέσω του my rae, στο ΣτΚ και στη προστασία καταναλωτή. 
Τα email έφυγαν και τα 2 μαζί προς ΔΕΗ. Πήρα αριθμό καταχώρησης και στα 2. Την ίδια ημέρα απάντησαν στην αμφισβήτηση, την τελευταία απάντηση τους, καραμέλα. Ότι μετά από έλεγχο που διενεργήθηκε όντως δικαιούμαι τον τιμοκατάλογο που είχε ισχύ μέχρι τις 2/12/2021 και θα γίνουν όλες οι απαραίτητες ενέργειες από αυτούς. 
Τελευταία ότι στέλνω αυτή την απάντηση λαμβάνω σε ότι και να ρωτήσω. Όποτε εφόσον δεν βγάζω άκρη προχωράω αλλιώς. 

Καλά τι κάνουν 1+ μήνα και μας ταλαιπωρούν να ήξερα. Εκδόθηκαν/θα εκδοθούν λογαριασμοί κι εμείς δεν ξέρουμε τι να κάνουμε, τραγικά πράγματα..

Έχει βρει κανείς κάτι πιο αποτελεσματικό για να κλείσει εκκρεμότητες με την ΔΕΗ ή καλά κρασιά?

Σημείωση: στο σάιτ της ΔΕΗ μου έλεγε αρχικά ότι το αίτημα για myhomeonline είναι υπό εξέταση και μετά από μέρες χάθηκε. Από τότε αναρωτιέμαι αν θα βοηθούσε την κατάσταση να το ενεργοποιήσω πάλι και μετά να κυνηγήσω την ένταξη στο παλιό τιμολόγιο όπου ανήκει η γραμμή. Στο τηλέφωνο μου είχαν πει να μην πειράξω τίποτα αλλά πέρασε κι ένας μήνας γραψιματος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, thanospetr είπε

Καλά τι κάνουν 1+ μήνα και μας ταλαιπωρούν να ήξερα. Εκδόθηκαν/θα εκδοθούν λογαριασμοί κι εμείς δεν ξέρουμε τι να κάνουμε, τραγικά πράγματα..

Έχει βρει κανείς κάτι πιο αποτελεσματικό για να κλείσει εκκρεμότητες με την ΔΕΗ ή καλά κρασιά?

Σημείωση: στο σάιτ της ΔΕΗ μου έλεγε αρχικά ότι το αίτημα για myhomeonline είναι υπό εξέταση και μετά από μέρες χάθηκε. Από τότε αναρωτιέμαι αν θα βοηθούσε την κατάσταση να το ενεργοποιήσω πάλι και μετά να κυνηγήσω την ένταξη στο παλιό τιμολόγιο όπου ανήκει η γραμμή. Στο τηλέφωνο μου είχαν πει να μην πειράξω τίποτα αλλά πέρασε κι ένας μήνας γραψιματος..

Ακριβώς. Τά ίδια κ σέ εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...