Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, MethCooker είπε

Σημερα εκδοθηκε ο πρωτος μου λογαριασμος my home online...Τα λεφτα δεν τραβήχτηκαν αυτοματα απο την καρτα...Ξερετε ποτε θα γινει;Μηπως την ημερομηνια εξοφλησης;

Ακριβώς! Στην ημερομηνία λήξης τα τραβάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, li@m είπε

Στα νοικοκυριά θα επιδοτηθούν μόνο οι κύριες κατοικίες, όπως δηλώνονται στο Ε1

Δηλαδή εάν έχεις αλλάξει σπίτι το 2021 τι γίνεται;

Και ακόμη χειρότερα σε εμένα που έχει παραχωρηθεί από τον πεθερό το σπίτι του για κατοικία και το όνομα του λογαριασμού παραμένει στο όνομα του τι γίνεται;

...αυτό με τις "κύριες κατοικίες" το βρίσκω λίγο αρκουδιά και δεν ξέρω πώς ακριβώς θα το κάνουν, καθ' ότι αυτό που μέχρι στιγμής επιδοτείται είναι λογικά η παροχή, και όχι το,,,ΑΦΜ...

Στην δικιά σου περίπτωση ρωτήστε τον λογιστή σου ή του πεθερού αν όντως δεν θα παίρνει επιδότηση το σπίτι που μένεις (που σιγά που θα ξέρει κι αυτός αφού ΣΗΜΕΡΑ ανακοινώσανε τις μαλακίες τους, αλλά λέμε...). Ως παραχωρημένο βέβαια, λογικά δεν πρέπει να θεωρείται "δευτερεύουσα κατοικία του πεθερού", αλλά δική σου κύρια (παρ' όλο που παραμένει ιδιοκτησία του)...Εσύ, ως κύριά σου, δεν το δηλώνεις στην φορολογική σου;

(Το ρεύμα, δεν μπορείς να το πάρεις στο όνομά σου; ) 

(...πλάκα θα έχει να εννοείς ότι δεν έχει γίνει παραχώρηση μέσω taxis και ότι είσαι δηλωμένος ως φιλοξενούμενος αλλού...)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, li@m είπε

Μαλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει. 

Το καλοκαίρι του 21 κάνεις δήλωση για το οικονομικό έτος του 20

Το 22 θα κάνουμε για το οικ έτος του 21

 

ΝΑΙ, έτσι είναι.

Εγώ, τι σου λέω: αν εσύ το έχεις δηλώσει έστω στην τελευταία φορολογική δήλωση που έχεις κάνει, είσαι οκ, πιστεύω.

ΥΓ. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που είτε ενοικίασαν τους τελευταίους μήνες όπως επίσης και πάμπολλες υποπερίπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marinna είπε

Θα πάει στο θα φάνε και τα πόμολα, αλλά θα τους ξαναψηφίσουμε.

Κι εγώ πήγα από το Γ1Ν στο ΕΝΤΕΡ (αυτό έγινε πολύ απλά και γρήγορα, μέσα από το ebill που είχα ήδη), και μετά για να έχω τις εκπτώσεις (αυτές τις ταπεινές έστω), ζήτησα πληρωμή με πάγια εντολή -και ζήτησα και μηνιαίο λογαριασμό. Ουσιαστικά το έκανα "online" περίπου (στη θεωρία όλα αυτά, ακόμα φυσικά δεν ήρθε λογαριασμός γιατί η αλλαγή έγινε τέλη Δεκέμβρη)

Ναι το κακό με μένα είναι ότι με βάλανε στο myhome enter και όχι στο online . 

Ναι μηνιαίο λογαριασμό ακόμα τρώω error ίσως επειδή έχω 3 μέρες που έκανα αίτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, georgi0 είπε

εχει συμφωνησει κανεις τιμες τηλεφωνικα τπυ περασν την αιτηση κ ακομα δεν ειναι ενεργοποιημενο το προγραμμα που εντωμεταξι εχουν αλλαξει οι τιμες που συμφωνησε??  

...σπάσε πλάκα να εννοείς τις τιμές προ 2/12/21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, TSINE είπε

Ναι το κακό με μένα είναι ότι με βάλανε στο myhome enter και όχι στο online . 

Ναι μηνιαίο λογαριασμό ακόμα τρώω error ίσως επειδή έχω 3 μέρες που έκανα αίτηση 

παράπονο άμεσα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58938960

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, TSINE είπε

Προχθές έκανα τα χαρτιά μου για το home enter παίζει ρόλο δηλαδή τετάρτη ?

Μήπως και το home online δεν είνα διαθέσιμο ακόμα γίατι είναι νωρίς (εφόσον χθές ήταν αργία )

Μήπως προσπαθώ να το κάνω πολύ νωρίς ?

Εμένα ξεκίνησε το πρόγραμμα 28/12 και ενεργοποίησα τον μηναίο την Τετάρτη. Όποτε πάνε λίγο αργά από ότι κατάλαβες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους θελω να ρωτησω κατι:εχω κανει αιτηση on line στην δεη για το my home online εχει ολοκληρωθει ο ελεγχος εγγραφων μου εχει ερθει η ενεργοποιηση e-bill εχω κανει εγγραφη κανονικα αλλα στην επιλογη προϊόντος μου γραφει  το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Online είναι υπό εξέταση πρεπει να περιμενω καποιες μερες η πρεπει να επικοινωνήσω αμεσα μαζι τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, COSTAKISMIKROS said:

Καλησπέρα σε όλους θελω να ρωτησω κατι:εχω κανει αιτηση on line στην δεη για το my home online εχει ολοκληρωθει ο ελεγχος εγγραφων μου εχει ερθει η ενεργοποιηση e-bill εχω κανει εγγραφη κανονικα αλλα στην επιλογη προϊόντος μου γραφει  το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Online είναι υπό εξέταση πρεπει να περιμενω καποιες μερες η πρεπει να επικοινωνήσω αμεσα μαζι τους?

Έχει έρθει ο δεδδηε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, GREGORYMO said:

Περνά ο δεδδηε στην αλλαγή παρόχου ?

Φυσικά. Και τις 3 φορές πέρασε σε εμένα 

αν πέρασε ο δεδδηε και έχει ενεργοποιημένα στο ebill την πάγια και τον μηνιαίο λογαριασμό θα ενεργοποιηθεί λογικά σύντομα. Αν δεν είναι ενεργά θα πρέπει να τα ενεργοποιήσει. Πόσες μέρες είναι που πέρασε ο δεδδηε;

10 minutes ago, COSTAKISMIKROS said:

ναι εχει περασει ηδη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, washcloud είπε

...αν το συγκρίνεις πχ με τον μέσο εθνικό όρο (1.250/4μηνο), ναι. Σαν κατανάλωση ενός μέσου νοικοκυριού, είναι ας πούμε το αναμενόμενο (εξαρτάται πόσοι είστε, τί είδους συσκευές και ποιας παλαιότητας έχεις και αν τυχόν "σπαταλάς" κατά την χρήση τους - πχ ανοιχτές τηλεοράσεις/υπολογιστές χωρίς να βλέπει/χρησιμοποιεί κάποιος, φώτα που καίνε χωρίς λόγο, θερμοσίφωνας ενώ τελικά δεν κάνεις μπάνιο κτλ). Υπερβολικές ΔΕΝ είναι οι 400/μήνα (μήπως τον υπόλοιπο χειμώνα θα είναι περισσότερες; ), αλλά όπως έχουν γίνει τα πράγματα, οτιδήποτε πάνω από τις 1.000 αρχίζει να χτυπάει καμπανάκι, χρηματικά...Ιδανικό θα ήταν για όποιον μπορεί να κατεβάσει την κατανάλωσή του κατά έστω 30% σε σχέση με το παρελθόν...

https://youtu.be/k6upwW_2W2M?t=89

400 για έναν άνθρωπο είναι πολλές, για μια οικογένεια δεν είναι τίποτα 

Αν σε ένα σπίτι θέλουν να κάνουν μπάνιο 4 άνθρωποι θες για πλάκα μια ώρα θερμοσίφωνα, βάλε μαγειρέματα, βάλε πλυντήρια, σίδερα, ακόμα και σπατάλη να μην κάνεις, είναι πολύ πιθανόν να έχεις τέτοια κατανάλωση 

Αν βάλουμε κανα κλιματιστικό στην εξίσωση, ή ακόμα χειρότερα καμία ηλεκτρική σόμπα, εκεί να δεις που πάνε τα νούμερα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, washcloud είπε

...αν το συγκρίνεις πχ με τον μέσο εθνικό όρο (1.250/4μηνο), ναι. Σαν κατανάλωση ενός μέσου νοικοκυριού, είναι ας πούμε το αναμενόμενο (εξαρτάται πόσοι είστε, τί είδους συσκευές και ποιας παλαιότητας έχεις και αν τυχόν "σπαταλάς" κατά την χρήση τους - πχ ανοιχτές τηλεοράσεις/υπολογιστές χωρίς να βλέπει/χρησιμοποιεί κάποιος, φώτα που καίνε χωρίς λόγο, θερμοσίφωνας ενώ τελικά δεν κάνεις μπάνιο κτλ). Υπερβολικές ΔΕΝ είναι οι 400/μήνα (μήπως τον υπόλοιπο χειμώνα θα είναι περισσότερες; ), αλλά όπως έχουν γίνει τα πράγματα, οτιδήποτε πάνω από τις 1.000 αρχίζει να χτυπάει καμπανάκι, χρηματικά...Ιδανικό θα ήταν για όποιον μπορεί να κατεβάσει την κατανάλωσή του κατά έστω 30% σε σχέση με το παρελθόν...

https://youtu.be/k6upwW_2W2M?t=89

1000 το μηνα ή το 4μηνο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...