Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, olddognewtricks είπε

Τα σταθερά της ΔΕΗ έχουν πλέον νόημα από 400 kwh το μήνα και πάνω. Ή αν δεν δικαιούσαι επιδότηση, θα ανακοινωθεί σήμερα αυτό.

δηλαδή τώρα σε μη κύρια κατοικία με τα νεα μετρα παμε για το σταθερό πρόγραμμα ονλαιν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συμβόλαιο ΔΕΗ Online μου το χρέωσαν ως Γ1 οικιακό στον πρώτο λογαριασμό (220 Ευρώ για ένα μήνα ρεύμα σε διαμέρισμα δυο ατόμων, αλίμονο σε όσους δεν πρόλαβαν να αλλάξουν)

Στέλνω απλά e-mail ή ξεκινάω τηλέφωνα και επισκέψεις στην ΔΕΗ τοπικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, atpanos είπε

δηλαδή τώρα σε μη κύρια κατοικία με τα νεα μετρα παμε για το σταθερό πρόγραμμα ονλαιν;

Σε μη κύρια κατοικία, τρώς όλη τη ρήτρα από την πρώτη kwh.  Η ρήτρα τον Ιανουάριο είναι 0,235. Αν το συγκρίνεις με το Γ1, δεν ξέρω που είσαι τώρα, η χρέωση ενέργειας θα είναι μετά την έκπτωση 30% της ΔΕΗ 0,08+ 0,235 (ρήτρα) = 0,315. Το ονλάιν έχει 0,17 και το Εντερ 0,18 (χωρίς επιδοτήσεις και εκπτώσεις). Βγαίνει 14-15 λεπτά ακριβότερο, ακόμη και σε 300 kwh το μήνα αυτό σημαίνει 42-45 Ευρώ.  Δεν ξέρεις βέβαια την ρήτρα Φεβρουαρίου (τιμές Ιανουαρίου χονδρικής) αλλά λιγότερη από 0,18 δεν θα είναι. Πάλι θα κερδίζεις 25- 30 το μήνα. Τώρα, αν πέσει η τιμή της χονδρικής στη συνέχεια και δε συμφέρει το σταθερό (που έχει πέναλτι αποχώρησης), τι να σου πω. Όπως γράφουν και στις εφημερίδες για το Χρηματιστήριο "οι γνώμες που εκφράζονται εδώ δεν αποτελούν συμβουλή και δεν εγγυώνται ότι.." Δηλαδή, δικά σου τα χρήματα, δικό σου και το ρίσκο κάθε επιλογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Στην φορολογική δήλωση που έκανες το καλοκαίρι του 2020.

Μαλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει. 

Το καλοκαίρι του 21 κάνεις δήλωση για το οικονομικό έτος του 20

Το 22 θα κάνουμε για το οικ έτος του 21

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο και σχετικό ταυτόχρονα. Η αυριανή τμή χονδρικής θα ειναι 255 ευρώ η μεγαβατωρα. Γιατί όλες οι ευρωπαϊκές χώρες κυμαίνονται στα 170 και εμείς στα 255; πως γίνεται κάθε φορά να είμαστε το πιο ακριβό ρευμα στην Ευρώπη καθημερινά; επιδοτήσεις επιδοτήσεις αλλά από εμάς τα παιρνουν με αυξήσεις φόρων και μετα τα ξαναδινουν πισω και φαίνεται ότι και καλά επιδοτουμαστε. Ήδη αφαίρεσαν τις δευτερες κατοικίες. Απο τον άλλο μήνα θα μπουν εισοδηματικά κριτητια και απο τον παρ' αλλο μήνα κανένας. Που θα παει αυτή η κατάσταση γενικώς με το ρευμα και τις ανατιμήσεις όλων των προιοντων. Άλλες χώρες έχουν 2000 ευρώ μέσο μισθό και πάλι έχουν φθηνότερα ρευμα. Εμείς έχουμε από τους μικρότερους μισθους και κάθε μέρα το ακριβότερο ρευμα στην Ευρώπη. Που θα πάει όλο αυτό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, TSINE said:

Ναι το online όμως είναι στα 0.17 αντί για 0.18 γι αυτό προσπαθώ να το ενεργοποιήσω .

Μου είπε στο κατάστημα ότι το κάνω μέσω του ebill άλλα εκεί  λέει ότι είναι ενεργοποιημένο το enter και δεν έχω δυνατότηα να ενεργοποιήσω το Online 
 

Επιπλέον μόλις έφαγα και αυτό για μηνιαίο λογαριασμό 

image.png.3d4b6a43e98a37f662aa74bbf60532bb.png

Το θέμα είναι (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) εάν υπέγραψες το εντερ τότε δεν μπορείς να αλλάξεις προγραμμα χωρίς πέναλτι 60€. Αν έχεις υπογράψει Γ1 γίνεται κανονικά χωρίς επιβάρυνση.

Μου το έβγαζε και εμένα το μήνυμα για το μηνιαίο λογαριασμό και μου είπαν ότι όταν θα πατούσα ενεργοποίηση του ον-λάιν θα το έκανε αυτόματα όπως και έγινε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει συμφωνησει κανεις τιμες τηλεφωνικα τπυ περασν την αιτηση κ ακομα δεν ειναι ενεργοποιημενο το προγραμμα που εντωμεταξι εχουν αλλαξει οι τιμες που συμφωνησε??  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Σε μη κύρια κατοικία, τρώς όλη τη ρήτρα από την πρώτη kwh.  Η ρήτρα τον Ιανουάριο είναι 0,235. Αν το συγκρίνεις με το Γ1, δεν ξέρω που είσαι τώρα, η χρέωση ενέργειας θα είναι μετά την έκπτωση 30% της ΔΕΗ 0,08+ 0,235 (ρήτρα) = 0,315. Το ονλάιν έχει 0,17 και το Εντερ 0,18 (χωρίς επιδοτήσεις και εκπτώσεις). Βγαίνει 14-15 λεπτά ακριβότερο, ακόμη και σε 300 kwh το μήνα αυτό σημαίνει 42-45 Ευρώ.  Δεν ξέρεις βέβαια την ρήτρα Φεβρουαρίου (τιμές Ιανουαρίου χονδρικής) αλλά λιγότερη από 0,18 δεν θα είναι. Πάλι θα κερδίζεις 25- 30 το μήνα. Τώρα, αν πέσει η τιμή της χονδρικής στη συνέχεια και δε συμφέρει το σταθερό (που έχει πέναλτι αποχώρησης), τι να σου πω. Όπως γράφουν και στις εφημερίδες για το Χρηματιστήριο "οι γνώμες που εκφράζονται εδώ δεν αποτελούν συμβουλή και δεν εγγυώνται ότι.." Δηλαδή, δικά σου τα χρήματα, δικό σου και το ρίσκο κάθε επιλογής.

Δεν ειναι τοσο απλα και ξεκαθαρα. Το Γ1Ν εχει και αλλες εκπτωσεις μεσα, μη με ρωτησεις τι ειναι δε ξερω.

 

 

7E5A2562-6366-43E7-8C51-C9D29B9A0F0F.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, booogieman είπε

Δεν ειναι τοσο απλα και ξεκαθαρα.

είναι απλά πόσταρες λογαριασμό που κάθε μήνα είχε διαφορετικές πιστώσεις και φυσικά άλλη ρήτρα

τα νούμερα είναι αυτά που γράφτηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εκδοθηκε ο πρωτος μου λογαριασμος my home online...Τα λεφτα δεν τραβήχτηκαν αυτοματα απο την καρτα...Ξερετε ποτε θα γινει;Μηπως την ημερομηνια εξοφλησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, marmagia είπε

Το θέμα είναι (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) εάν υπέγραψες το εντερ τότε δεν μπορείς να αλλάξεις προγραμμα χωρίς πέναλτι 60€. Αν έχεις υπογράψει Γ1 γίνεται κανονικά χωρίς επιβάρυνση.

Μου το έβγαζε και εμένα το μήνυμα για το μηνιαίο λογαριασμό και μου είπαν ότι όταν θα πατούσα ενεργοποίηση του ον-λάιν θα το έκανε αυτόματα όπως και έγινε. 

Μάλλον η πωλήτρια δεν ήξερε τι ισχύει . Εγώ έχω μπει στο myhome enter όντος και μάλλον δεν μπορώ να πάω στο online . Θα έπρεπε να έχω μπεις το βασικό Γ1 και μετά να μπω να κάνω το online .

Πίστεψα την υπάλληλο τι να πεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, MethCooker said:

Σημερα εκδοθηκε ο πρωτος μου λογαριασμος my home online...Τα λεφτα δεν τραβήχτηκαν αυτοματα απο την καρτα...Ξερετε ποτε θα γινει;Μηπως την ημερομηνια εξοφλησης;

Φυσικά. Η πάγια εξοφλείται την τελευταία ημέρα της προθεσμίας εξόφλησης 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexpaok14 είπε

Ασχετο και σχετικό ταυτόχρονα. Η αυριανή τμή χονδρικής θα ειναι 255 ευρώ η μεγαβατωρα. Γιατί όλες οι ευρωπαϊκές χώρες κυμαίνονται στα 170 και εμείς στα 255; πως γίνεται κάθε φορά να είμαστε το πιο ακριβό ρευμα στην Ευρώπη καθημερινά; επιδοτήσεις επιδοτήσεις αλλά από εμάς τα παιρνουν με αυξήσεις φόρων και μετα τα ξαναδινουν πισω και φαίνεται ότι και καλά επιδοτουμαστε. Ήδη αφαίρεσαν τις δευτερες κατοικίες. Απο τον άλλο μήνα θα μπουν εισοδηματικά κριτητια και απο τον παρ' αλλο μήνα κανένας. Που θα παει αυτή η κατάσταση γενικώς με το ρευμα και τις ανατιμήσεις όλων των προιοντων. Άλλες χώρες έχουν 2000 ευρώ μέσο μισθό και πάλι έχουν φθηνότερα ρευμα. Εμείς έχουμε από τους μικρότερους μισθους και κάθε μέρα το ακριβότερο ρευμα στην Ευρώπη. Που θα πάει όλο αυτό;

Θα πάει στο θα φάνε και τα πόμολα, αλλά θα τους ξαναψηφίσουμε.

17 λεπτά πριν, TSINE είπε

Μάλλον η πωλήτρια δεν ήξερε τι ισχύει . Εγώ έχω μπει στο myhome enter όντος και μάλλον δεν μπορώ να πάω στο online . Θα έπρεπε να έχω μπεις το βασικό Γ1 και μετά να μπω να κάνω το online .

Πίστεψα την υπάλληλο τι να πεις 

Κι εγώ πήγα από το Γ1Ν στο ΕΝΤΕΡ (αυτό έγινε πολύ απλά και γρήγορα, μέσα από το ebill που είχα ήδη), και μετά για να έχω τις εκπτώσεις (αυτές τις ταπεινές έστω), ζήτησα πληρωμή με πάγια εντολή -και ζήτησα και μηνιαίο λογαριασμό. Ουσιαστικά το έκανα "online" περίπου (στη θεωρία όλα αυτά, ακόμα φυσικά δεν ήρθε λογαριασμός γιατί η αλλαγή έγινε τέλη Δεκέμβρη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι απλά πόσταρες λογαριασμό που κάθε μήνα είχε διαφορετικές πιστώσεις και φυσικά άλλη ρήτρα

τα νούμερα είναι αυτά που γράφτηκαν

Οι 3 πιστωσεις οκ, η εκπτωση και η επιδοτηση τι ειναι; Ευχαριστω για τον χρονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, booogieman είπε

η εκπτωση και η επιδοτηση τι ειναι;

30% που έχει μόνιμα πλέον το Γ! και η επιδότηση η έξτρα έκπτωση που κάνει μόνο η ΔΕΗ 0,02 για 300-600kw ανα μήνα

Οι πιστώσεις είναι

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα
Ιαν : 0,16€/kw<150 kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...