Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, Donmitsos10 είπε

ειχα ακριβως το ιδιο θέμα, μολις ηρθε ο δεδδηε και πηρε τις μετρησεις ενεργοποηθηκε πληρως ο λογαριασμος και 2-3 μερες μετα μπορεσα να ενεργοποιησω το μηνιαιο λογαριασμο. 

Παρε πρωτα τον δεδδηε και ρωτα ποτε θα ερθουν να παρουν τις μετρησεις. αν τις πηραν καπακια παρε τη δεη και εξηγησε τους τι γινεται

Προχθές έκανα τα χαρτιά μου για το home enter παίζει ρόλο δηλαδή τετάρτη ?

Μήπως και το home online δεν είνα διαθέσιμο ακόμα γίατι είναι νωρίς (εφόσον χθές ήταν αργία )

Μήπως προσπαθώ να το κάνω πολύ νωρίς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, GChalaris είπε

επειδη δεν βγάζω άκρη βλέποντας διαφορους υπολογισμούς online

ρητροπρόγραμμα ~0,30 τελική

επιδότηση

0,16 <150κιλοβατώρες

0,12 150-300 κιλοβατ

για Ιανουάριο, άγνωστο μετά

Spoiler

  

14 λεπτά πριν, GChalaris είπε

Στο παλιό είχα Elpedison 24 ώρες νυχτερινο ήμουν ικανοποιημένος γιατί ήταν η πιο χαμήλη kWh τότε (ίσως και τώρα) και δεν έιχα και νυχτερινο μετρητή. Προφανώς τους τελευταίους μήνες όπως όλοι έφαγα διάφορες σφαλιάρες από την αναπροσαρμογή.

στο άλλο θέμα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GChalaris είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Βρήκα το φορουμ σήμερα και ήδη μου έχει γίνει το κεφάλι πουρες όλη μέρα για να βγάλω άκρη.

Θα αλλάξω σπίτι πάω σε νέο κλπ. Στο παλιό είχα Elpedison 24 ώρες νυχτερινο ήμουν ικανοποιημένος γιατί ήταν η πιο χαμήλη kWh τότε (ίσως και τώρα) και δεν έιχα και νυχτερινο μετρητή. Προφανώς τους τελευταίους μήνες όπως όλοι έφαγα διάφορες σφαλιάρες από την αναπροσαρμογή.

Τώρα θα πάω σε μεγαλύτερο σπιτι και  2 άτομα πια και με νυχτερινό μετρητή κλπ θα είναι άλλες οι καταναλωσεις και επειδη δεν βγάζω άκρη βλέποντας διαφορους υπολογισμούς online κλπ.

Άμεση σύγκριση Elpedison 24h νυχτερινο VS ΔΕΗ Online ή Enter, τι θα διαλέγατε εσείς που τα μελετάτε καιρό από ότι βλέπω. Το ένα έχει και ρήτρα, τα άλλα όχι. Τα links για να έχετε και τις πληροφορίες που ισχύουν ΄σημερα.

https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/24-ores-nuhterino/

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/promo/myhomeonline

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/myhomeenter

...μετά τα σημερινά μέτρα επιδοτήσεων, γίνανε όλα σκα......

Εξαρτάται όμως κι από διάφορα. Πχ τις καταναλώσεις σου. Ανέβασε τον τελευταίο σου λογαριασμό αν είναι εκκαθαριστικός.

Άσε τους υπολογισμούς μέσω σχετικών σάιτ και κατέβασε το αρχείο εξέλ στην υπογραφή του μέλους korakios και δες/ή βάλε δικά σου νούμερα εκεί (έχει "2πλη χρησιμότητα").

Πότε θα πας στο νέο σπίτι; Ίσως μέχρι τότε να βγουν νέα προγράμματα από παρόχους, ίσως να έχει πέσει η τιμή χοντρικής...Γενικά αν θα κάνεις 1-2 μήνες να πας, ίσως να πρέπει να κοιτάξεις τότε που/σε τί θα πας.

Το νυχτερινό να το ενεργοποιήσεις αμέσως (δεν έχει σημασία αν έχει τον μετρητή τη σπίτι, αν θα πάρεις το ρεύμα στ' όνομά σου θα πρέπει να το αιτηθείς εκ νέου).

Το θρεντ διάβασέ το σιγα-σιγά από τέλος Νοέμβρη.

Δες κι αν δικαιούστε ΚΟΤ.

Γενικά πάντως, εγώ θα έλεγα καλύτερα στο Έντερ της ΔΕΗ. Η τάση είναι προς τα εκεί (προφανώς προσπαθούν να την πουσάρουν από το φθινόπωρο που την,,,"ιδιωτικοποιήσανε περαιτέρω"). Η "ρήτρα" δεν συμφέρει ακόμα (παρά τις επιδοτήσεις) - ΕΚΤΟΣ κι αν έχετε πολύ μικρές καταναλώσεις = κάτω από 1.000kWh/4μηνο ξερωγώ - και στο Έντερ έχεις "μόλις" 12 μήνες δέσμευσης/παράλληλα η πρόωρη αποδέσμευση είναι μαξ 60€ (μετά το 3μηνο 40, μετά το 6μηνο 20). Όλα αυτά βέβαια μέχρι 31/1, κι αν δεν πας στο νέο σπίτι μέχρι τότε, μπορεί ν' αλλάξουν "προς το χειρότερο" από 1/2 (και δυστυχώς δεν υπάρχει "φορητότητα" στο ρεύμα. ΒΕΒΑΙΑ αν είναι άδειο και χωρίς ρεύμα και είναι να πας σίγουρα, πχ μέσα Φλεβάρη, πάνε τελευταίες μέρες Γενάρη να του κάνεις την σύνδεση, αν θα έχεις κάνει μισθωτήριο....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

ρητροπρόγραμμα ~0,30 τελική

Εννοείς δηλαδή ό,τι παρ' όλο που λέει ότι η τιμή είναι 0,0639€/kWh ότι θα φτάνω να πληρώνω 0,30€/kWh λόγω της ρήτρας αναπροσαρμογής; Μου φαίνεται πολύ υπερβολικό αυτό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GChalaris είπε

Εννοείς δηλαδή ό,τι παρ' όλο που λέει ότι η τιμή είναι 0,0639€/kWh ότι θα φτάνω να πληρώνω 0,30€/kWh λόγω της ρήτρας αναπροσαρμογής; Μου φαίνεται πολύ υπερβολικό αυτό

τόσο βγαίνει αν κάνεις τον υπολογισμό του μαθηματικού τύπου της ρήτρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, GChalaris είπε

Εννοείς δηλαδή ό,τι παρ' όλο που λέει ότι η τιμή είναι 0,0639€/kWh ότι θα φτάνω να πληρώνω 0,30€/kWh λόγω της ρήτρας αναπροσαρμογής; Μου φαίνεται πολύ υπερβολικό αυτό

 

...όχι, εννοεί ότι 0,30 είναι η "ρήτρα", μαζί με τα 0,06 της Ελπέντισον.

Μέσος όρος επιδότησης (μείον) 0,14, άρα 0,16 θα σου βγαίνει ΤΩΡΑ η kWh.

Τα "0,0639" τελειώσανε από το καλοκαίρι...

edit : τα είχα κάνει λίγο σαλάτα, αν πρόλαβες προηγούμενο edit.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexpaok14 είπε

Εμείς με σταθερά προγράμματα στην απ εξω σωστά; ή 42 ευρώ θα δοθούν για όλους ανεξάρτητα το προγραμμα που θα έχουν; γιατί αν δεν παρουμε ουτε ευρώ τότε δεν συμφέρουν οι νέες τιμές των σταθερων της ΔΕΗ αν κανεις μεχρι 300-350 kwh το μηνα

 

31 λεπτά πριν, 1comment είπε

Η αλήθεια είναι ότι θα μείνουν πολλοί εκτός. Όσοι θα επιδοτηθούν όμως, θα πάρουν περισσότερα. 

Λέτε εν τέλει να συμφέρουν τα ρητροπρογράμματα με τα νέα μέτρα; 😂

 

17 λεπτά πριν, korakios είπε

δε νομίζω , το Δεκ ήταν 0,165 <300Kw

τώρα είναι λιγότερα

0,16 <150κιλοβατώρες

0,12 150-300 κιλοβατ

Από τον συνδυασμό των επισημάνσεων των συμφορουμιτών, προκύπτει νομίζω η απάντηση σε όλα.

1) Η επιδότηση για τον Ιανουάριο, αν φτάσεις τις 300 kwh, είναι πράγματι λιγότερη, είναι 42 Ευρώ αντί για 49,5. Μείωση επιδότησης κατά 7,5 Ευρώ.

2) Αν καταργεί την επιδότηση στα σταθερά, αυτή ήταν 6 Ευρώ το μήνα.

3) Δηλαδή ισχύει πάλι αυτό που έγραφα προηγουμένως, προσπαθούν για τις πρώτες 300 kwh η επιδότηση στο Γ1 (αυτό νομίζω έχουν πάρει σαν οδηγό) να έρχεται σχεδόν μια η άλλη με το όφελος που έχεις από τα σταθερά Home.  Μειώνουν 7.5 Ευρώ την επιδότηση, καταργούν τα 6 Ευρώ στα σταθερά. Αν ισχύει η κατάργηση βέβαια. Οπότε, σαν γενικός κανόνας, μέχρι 300 kwh, είναι αδιάφορο τι κάνεις. ΕΑΝ είναι πρώτη κατοικία, αλλιώς τρεχάλα για τα Home.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες και γρήγορες απαντήσεις σας.

Νομίζω ότι κατάλαβα τι παίζει. Το κακό είναι ότι δεν έχω εικόνα καταναλωσης γιατί έμενα μόνος και θα είμαστε 2 στο νέο σπίτι. Επίσης δεν είχα πλυντήριο στο παλίο που έχει αρκετή κατανάλωση (να είναι καλά η μάνα μου). Στο σπίτι θα μπω αυτόν τον μήνα για αυτό τα κοιτάω τώρα μην κόψουν την γραμμή οι προηγούμενοι νοικιάρηδες.

Το Excel το είδα έχω αυτά στην ουσία:

image.png.9851eb904e6857d81f137b42e958b5f5.png

Ενω online Κια Enter είναι εδώ:

image.png.22cf6e202e44b903e977fa1c75003c30.png

Numbers dont lie I guess... γιατί από ότι το κόβω μόνο προς τα πάνω θα πηγαίνουν για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, GChalaris είπε

Το Excel το είδα έχω αυτά στην ουσία:

image.png.9851eb904e6857d81f137b42e958b5f5.png

δεν είναι μόνο αυτό , πρέπει να μαντέψεις την ΤΕΑ και την επιδότηση απαραίτητα

επίσης να δεις και τον τύπο υπολογισμού που κάνει στο πρόγραμμά σου (περιορίζεται στην ΤΕΑ μόνο και όχι σε ΛΠ κτλ που θα πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα)

δηλαδή το φύλλο με τα ρητροπρογράμματα είναι εργαλείο υπολογισμού που πρέπει κάποιος να βάλει συγκεκριμένες τιμές . Περισσότερο το έβαλα για να φαίνεται η κοροϊδία των χαμηλών τιμών

επίσης η επιδότηση θέλει ξανά να τη φτιάξω μιας και άλλαξε με όρια .......φφφφφ.....

καταρχάς σε κυμαινόμενο με δέσμευση ΔΕΝ πας , ξέχνα το

μετά για Ιαν έχεις

Χ κατανάλωση για >300kw/μήνα

X*0,30-150*0,16-150*0,12)/X=

απο Φεβ άγνωστο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, GChalaris είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες και γρήγορες απαντήσεις σας.

Νομίζω ότι κατάλαβα τι παίζει. Το κακό είναι ότι δεν έχω εικόνα καταναλωσης γιατί έμενα μόνος και θα είμαστε 2 στο νέο σπίτι. Επίσης δεν είχα πλυντήριο στο παλίο που έχει αρκετή κατανάλωση (να είναι καλά η μάνα μου). Στο σπίτι θα μπω αυτόν τον μήνα για αυτό τα κοιτάω τώρα μην κόψουν την γραμμή οι προηγούμενοι νοικιάρηδες.

Το Excel το είδα έχω αυτά στην ουσία:

image.png.9851eb904e6857d81f137b42e958b5f5.png

Ενω online Κια Enter είναι εδώ:

image.png.22cf6e202e44b903e977fa1c75003c30.png

Numbers dont lie I guess... γιατί από ότι το κόβω μόνο προς τα πάνω θα πηγαίνουν για την ώρα.

Στο tab για τα ρητροπρογράμματα θέλει περισσότερη μανούρα ο υπολογισμός, έχε το υπ' όψη.

Γενικά η ουσία είναι η εξής : το ρεύμα από το καλοκαίρι ακρίβυνε - μειώστε καταναλώσεις. Τα ρητροπρογράμματα είναι ρίσκο - καλύτερα σε σταθερό και δη της ΔΕΗ. Πάνε σε κατάστημα ΔΕΗ (έχει κατά περιοχές και απογευματινά ραντεβού - κλείνεις από φόρμα στο σάιτ της ΔΕΗ) και όχι συμβόλαια μεσω κούριερ ή ίντερνετ (καθυστερεί η διαδικασία) το συντομότερο δυνατόν, ΑΝ οι τωρινοί είναι σε άλλο πάροχο θα καθυστερήσει πιθανώς η μετάβαση και ίσως να μην προλάβεις τις ισχύουσες τιμές/συμπαραμαρτούντα του Έντερ. Το αργότερο θα σου έλεγα να πας στις 20/1 (που και στην ΔΕΗ να είναι, η αλλαγή ονόματος θα καθυστερήσει). Αν και εγώ στην θέση σου θα μίλαγα μαζί τους, αν είναι ακόμη μέσα, για να κάνεις από τώρα την μετάβαση. Που και να μην "τα βρείτε" (να σου δώσουν κάτι "συμβολικό" για τις καταναλώσεις μέχρι να φύγουν), καλύτερα να μην χάσεις εσύ τις τωρινές τιμές, κι ας πληρώσεις κατανάλωση άλλων για μερικές βδομάδες.

Το πλυντήριο μην το "πολυφοβάσαι", μπορεί να καταναλώνει πολύ, αλλά είναι για 1-2 ώρες τη φορά (εκτός κι αν η σύντροφος είναι μανιακή με το πλύσιμο, οπότε την κάτσατε :ρ). Πιο πολύ παίζει να καταναλώνει πχ το ψυγείο σας, που δουλεύει 24/7 (και ειδικά το καλοκαίρι). Ειδικά αν το κανονίσεις για νυχτερινό πάντως (γκούγκλαρε και τα ΩΡΑΡΙΑ του, διαφέρουν από χειμώνα σε καλοκαίρι) και κάντε τα κουμάντα για πλυντήριο/φούρνο/θερμοσίφωνα κλπ αναλόγως. Το οποίο νυχτερινό έχει και αλλού οφέλη, όχι μόνο στην έκπτωση νυχτερινής κιλοβατώρας. Και ξαναλέω δες και για ΚΟΤ (το νυχτερινό βοηθάει εν τω μεταξύ ΚΑΙ στα όρια κατανάλωσης για ΚΟΤ. Γκούγκλαρε και αυτουνού τα όρια.)

Επίσης αν τυχόν δεν είστε παντρεμένοι, κοιτάξτε μήπως "μαγειρέψετε" κάτι (πχ να πάρει η σύντροφος μισθωτήριο/ρεύμα στο όνομα, αν έχει λιγότερο εισόδημα), για να δικαιωθεί ΚΟΤ (και μέχρι και επίδομα στέγασης ίσως). Θα χρειαστεί να δηλωθείς φιλοξενούμενος σε άλλο νοικοκυριό βέβαια (ίσως στους γονείς, ή κάπου αλλού που δεν θα "επιβαρύνεις" τα εκεί φορολογικά/τυχόν επιδόματα). "Παραθυράκια", παίζουν πάντως. Ρώτα τον λογιστή σου/σας τί ίσως μπορεί να "μαγειρέψει"/προτείνει. 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stinis είπε

Δηλαδή για να καταλάβω, βοηθήστε με λίγο γιατί έχω μπερδευτεί?

Ιδιωτικοποιείται (και) η ΔΕΗ . Κλείνουμε τους λιγνίτες και  δίνουμε ακόμα 400 εκατ. ευρώ τον Ιανουάριο επιδότηση μέσα από την τσέπη του φορολογούμενου ? Ποιος θα τα πληρώσει στο τέλος όλα αυτά τα εκατομμύρια που θα γίνουν δις ? Παίρνουμε για την ώρα μία έκπτωση στην ΔΕΗ και μετά τι ? Την έκπτωση αυτή στην ΔΕΗ θα μας την φορτώσουν μετά κάπου αλλού ? Ποιος θα πληρώσει στο τέλος όλα αυτά τα εκατομμύρια ? Ο πολίτης ή την κερνάει κάποιος αυτή την έκπτωση - επιδότηση στην ΔΕΗ  ? Θα γλυτώσουμε κάτι στο τέλος με όλα αυτά τα ENTER και online ή είναι παράταση ζωής και στο τέλος όλοι θα πληρώσουμε την λυπητερή αλλού? που πάει όλο αυτό ?  

Υπάρχουν 2 πράγματα:

ΑΛΛΟ η επιδότηση του κράτους και ΑΛΛΟ το 30% που δίνει δώρο η ΔΕΗ.

1 ώρα πριν, li@m είπε

Στα νοικοκυριά θα επιδοτηθούν μόνο οι κύριες κατοικίες, όπως δηλώνονται στο Ε1

Δηλαδή εάν έχεις αλλάξει σπίτι το 2021 τι γίνεται;

Και ακόμη χειρότερα σε εμένα που έχει παραχωρηθεί από τον πεθερό το σπίτι του για κατοικία και το όνομα του λογαριασμού παραμένει στο όνομα του τι γίνεται;

Αν το δηλώνεις ΕΣΥ κυρια κατοικία, θεωρώ ότι δεν θα υπάρχει προβλήμα.

1 ώρα πριν, korakios είπε

δε νομίζω , το Δεκ ήταν 0,165 <300Kw

τώρα είναι λιγότερα

0,16 <150κιλοβατώρες

0,12 150-300 κιλοβατ

ΝΑΙ, αλλά η τιμή χονδρικής που έχει πάει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...