Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

400 κιλοβατωρες ( 304 ημερα, 96 νυχτα ) για διαστημα 33 ημερων. 80 ευρω μειον 30 ευρω η εκπτωση για τον 1ο μηνα. Κανω μεγαλη καταναλωση; Η χρεωση ειναι για την ημερα 0,96 και την νυχτα 0,76. Δλδ απο τον επομενο μηνα θα δινω 80 ευρω το μηνα. Σιγουρα φταιει και η θερμανση, αλλα το μεγιστο που εφτανα 4μηνο παλαιοτερα ηταν τα 250 ευρω το χειμωνα. Τωρα θα ερχεται παραπανω.

Απο τα 80 ευρω (αν δεν υπολογισουμε την εκπτωση) , τα 45 ευρω ειναι λοιπες χρεωσεις, δημος κτλ..

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, TSINE said:

Επειδή έγραψα στο άλλο θέμα και ο κορακιος μου ανέφερε να ρωτήσω εδώ . Γράφτηκα στο enter home από κατάστημα ΔΕΗ .

Μετά μπήκα στο e bill ενεργοποίηση πάγια εντολή .

Αλλά δεν βρίσκω πως ενεργοποιείται το enter online πρόγραμμα .

Στα προγράμματα το έχει αλλά όταν το επιλέγω λέει από κάτω να δω τον τιμοκατάλογο και τίποτα επιπλέον . 

image.png.73b6dcb9525e08ad6868b582d28f0b29.pngΜόνο αυτό που βγάζει 

Δεν υπάρχει enter online προγραμμα. Επιλέγεις είτε το ένα είτε το άλλο. Αν πηγές σε κατάστημα και υπέγραψες/ενεργοποιήσεις το εντερ είσαι εντάξει. Λογικά πατώντας στο εντερ θα πρέπει να σου λέει αν είναι ενεργο. 
παγια εντολή δεν είναι απαραίτητη όπως στο ον-λάιν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ανακοινώθηκε η επιδότηση στο οικιακό τιμολόγιο για το μήνα Ιανουάριο 2022.

- από 0->150 επιδότηση -80% στην ρήτρα.

- από 151->300 επιδότηση -60% στην ρήτρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αιτηση απο 26/12 online για το DEH online , 3/1  ενεργοποιήθηκαν ολα ρολόι. Στο ενδιάμεσο πήρα και δύο τηλέφωνα να το πιέσω και ήταν και εν μέσω εορτών. Φυσικά όμως με το που έλαβα τα email τους γιατι ζητάνε κάποια δικαιολογητικά επιπλέον απάντησα άμεσα. Οπότε δεν νομίζω κανείς να αντιμετωπίσει πρόβλημα. Η προσφορά τρέχει μέχρι τέλος Γενάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, marmagia είπε

Δεν υπάρχει enter online προγραμμα. Επιλέγεις είτε το ένα είτε το άλλο. Αν πηγές σε κατάστημα και υπέγραψες/ενεργοποιήσεις το εντερ είσαι εντάξει. Λογικά πατώντας στο εντερ θα πρέπει να σου λέει αν είναι ενεργο. 
παγια εντολή δεν είναι απαραίτητη όπως στο ον-λάιν 

Ναι το online όμως είναι στα 0.17 αντί για 0.18 γι αυτό προσπαθώ να το ενεργοποιήσω .

Μου είπε στο κατάστημα ότι το κάνω μέσω του ebill άλλα εκεί  λέει ότι είναι ενεργοποιημένο το enter και δεν έχω δυνατότηα να ενεργοποιήσω το Online 
 

Επιπλέον μόλις έφαγα και αυτό για μηνιαίο λογαριασμό 

image.png.3d4b6a43e98a37f662aa74bbf60532bb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμείς με σταθερά προγράμματα στην απ εξω σωστά; ή 42 ευρώ θα δοθούν για όλους ανεξάρτητα το προγραμμα που θα έχουν; γιατί αν δεν παρουμε ουτε ευρώ τότε δεν συμφέρουν οι νέες τιμές των σταθερων της ΔΕΗ αν κανεις μεχρι 300-350 kwh το μηνα

Υ. Γ Βέβαια και τα 42 ευρώ που ανακοίνωσαν δεν είναι ακριβώς το 70% που λένε (80% για τις πρωτες 150 και 60% για τις υπόλοιπες 150) γιατί ακόμα δεν έχει τελειώσει ο Ιανουάριος και δεν ξέρουμε την μέση τιμή που θα έχει ο μήνας στο τέλος. 

Επεξ/σία από alexpaok14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, TSINE είπε

Ναι το online όμως είναι στα 0.17 αντί για 0.18 γι αυτό προσπαθώ να το ενεργοποιήσω .

Μου είπε στο κατάστημα ότι το κάνω μέσω του ebill άλλα εκεί  λέει ότι είναι ενεργοποιημένο το enter και δεν έχω δυνατότηα να ενεργοποιήσω το Online 
 

Επιπλέον μόλις έφαγα και αυτό για μηνιαίο λογαριασμό 

image.png.3d4b6a43e98a37f662aa74bbf60532bb.png

ειχα ακριβως το ιδιο θέμα, μολις ηρθε ο δεδδηε και πηρε τις μετρησεις ενεργοποηθηκε πληρως ο λογαριασμος και 2-3 μερες μετα μπορεσα να ενεργοποιησω το μηνιαιο λογαριασμο. 

Παρε πρωτα τον δεδδηε και ρωτα ποτε θα ερθουν να παρουν τις μετρησεις. αν τις πηραν καπακια παρε τη δεη και εξηγησε τους τι γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω, βοηθήστε με λίγο γιατί έχω μπερδευτεί?

Ιδιωτικοποιείται (και) η ΔΕΗ . Κλείνουμε τους λιγνίτες και  δίνουμε ακόμα 400 εκατ. ευρώ τον Ιανουάριο επιδότηση μέσα από την τσέπη του φορολογούμενου ? Ποιος θα τα πληρώσει στο τέλος όλα αυτά τα εκατομμύρια που θα γίνουν δις ? Παίρνουμε για την ώρα μία έκπτωση στην ΔΕΗ και μετά τι ? Την έκπτωση αυτή στην ΔΕΗ θα μας την φορτώσουν μετά κάπου αλλού ? Ποιος θα πληρώσει στο τέλος όλα αυτά τα εκατομμύρια ? Ο πολίτης ή την κερνάει κάποιος αυτή την έκπτωση - επιδότηση στην ΔΕΗ  ? Θα γλυτώσουμε κάτι στο τέλος με όλα αυτά τα ENTER και online ή είναι παράταση ζωής και στο τέλος όλοι θα πληρώσουμε την λυπητερή αλλού? που πάει όλο αυτό ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

400 κιλοβατωρες ( 304 ημερα, 96 νυχτα ) για διαστημα 33 ημερων. 80 ευρω μειον 30 ευρω η εκπτωση για τον 1ο μηνα. Κανω μεγαλη καταναλωση;

...αν το συγκρίνεις πχ με τον μέσο εθνικό όρο (1.250/4μηνο), ναι. Σαν κατανάλωση ενός μέσου νοικοκυριού, είναι ας πούμε το αναμενόμενο (εξαρτάται πόσοι είστε, τί είδους συσκευές και ποιας παλαιότητας έχεις και αν τυχόν "σπαταλάς" κατά την χρήση τους - πχ ανοιχτές τηλεοράσεις/υπολογιστές χωρίς να βλέπει/χρησιμοποιεί κάποιος, φώτα που καίνε χωρίς λόγο, θερμοσίφωνας ενώ τελικά δεν κάνεις μπάνιο κτλ). Υπερβολικές ΔΕΝ είναι οι 400/μήνα (μήπως τον υπόλοιπο χειμώνα θα είναι περισσότερες; ), αλλά όπως έχουν γίνει τα πράγματα, οτιδήποτε πάνω από τις 1.000 αρχίζει να χτυπάει καμπανάκι, χρηματικά...Ιδανικό θα ήταν για όποιον μπορεί να κατεβάσει την κατανάλωσή του κατά έστω 30% σε σχέση με το παρελθόν...

12 λεπτά πριν, Stinis είπε

Δηλαδή για να καταλάβω, βοηθήστε με λίγο γιατί έχω μπερδευτεί?

Ιδιωτικοποιείται (και) η ΔΕΗ . Κλείνουμε τους λιγνίτες και  δίνουμε ακόμα 400 εκατ. ευρώ τον Ιανουάριο επιδότηση μέσα από την τσέπη του φορολογούμενου ? Ποιος θα τα πληρώσει στο τέλος όλα αυτά τα εκατομμύρια που θα γίνουν δις ? Παίρνουμε για την ώρα μία έκπτωση στην ΔΕΗ και μετά τι ? Την έκπτωση αυτή στην ΔΕΗ θα μας την φορτώσουν μετά κάπου αλλού ? Ποιος θα πληρώσει στο τέλος όλα αυτά τα εκατομμύρια ? Ο πολίτης ή την κερνάει κάποιος αυτή την έκπτωση - επιδότηση στην ΔΕΗ  ? Θα γλυτώσουμε κάτι στο τέλος με όλα αυτά τα ENTER και online ή είναι παράταση ζωής και στο τέλος όλοι θα πληρώσουμε την λυπητερή αλλού? που πάει όλο αυτό ?  

https://youtu.be/k6upwW_2W2M?t=89

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 1comment είπε

Νέα μέτρα επιδότησης λογ/σμών για Ιανουάριο (καλύτερα μου φαίνονται αλλά μόνο για πρώτη κατοικία). 

Στα νοικοκυριά θα επιδοτηθούν μόνο οι κύριες κατοικίες, όπως δηλώνονται στο Ε1

Δηλαδή εάν έχεις αλλάξει σπίτι το 2021 τι γίνεται;

Και ακόμη χειρότερα σε εμένα που έχει παραχωρηθεί από τον πεθερό το σπίτι του για κατοικία και το όνομα του λογαριασμού παραμένει στο όνομα του τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2022 στις 11:53 ΠΜ, HERTHAN είπε

Οσοι εχουν κανει αιτηση σε καταστημα και πληρωσαν εγγυηση σας την επεστρεψαν στον 1ο λογαριασμο που σας ηρθε?

Εντερ, ναι, με ενεργοποίηση πάγιας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, li@m είπε

Στα νοικοκυριά θα επιδοτηθούν μόνο οι κύριες κατοικίες, όπως δηλώνονται στο Ε1

Δηλαδή εάν έχεις αλλάξει σπίτι το 2021 τι γίνεται;

Και ακόμη χειρότερα σε εμένα που έχει παραχωρηθεί από τον πεθερό το σπίτι του για κατοικία και το όνομα του λογαριασμού παραμένει στο όνομα του τι γίνεται;

Η αλήθεια είναι ότι θα μείνουν πολλοί εκτός. Όσοι θα επιδοτηθούν όμως, θα πάρουν περισσότερα. 

1 ώρα πριν, doll είπε

Μόλις ανακοινώθηκε η επιδότηση στο οικιακό τιμολόγιο για το μήνα Ιανουάριο 2022.

- από 0->150 επιδότηση -80% στην ρήτρα.

- από 151->300 επιδότηση -60% στην ρήτρα.

 

Λέτε εν τέλει να συμφέρουν τα ρητροπρογράμματα με τα νέα μέτρα; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, 1comment είπε

Η αλήθεια είναι ότι θα μείνουν πολλοί εκτός. Όσοι θα επιδοτηθούν όμως, θα πάρουν περισσότερα. 

δε νομίζω , το Δεκ ήταν 0,165 <300Kw

τώρα είναι λιγότερα

0,16 <150κιλοβατώρες

0,12 150-300 κιλοβατ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Βρήκα το φορουμ σήμερα και ήδη μου έχει γίνει το κεφάλι πουρες όλη μέρα για να βγάλω άκρη.

Θα αλλάξω σπίτι πάω σε νέο κλπ. Στο παλιό είχα Elpedison 24 ώρες νυχτερινο ήμουν ικανοποιημένος γιατί ήταν η πιο χαμήλη kWh τότε (ίσως και τώρα) και δεν έιχα και νυχτερινο μετρητή. Προφανώς τους τελευταίους μήνες όπως όλοι έφαγα διάφορες σφαλιάρες από την αναπροσαρμογή.

Τώρα θα πάω σε μεγαλύτερο σπιτι και  2 άτομα πια και με νυχτερινό μετρητή κλπ θα είναι άλλες οι καταναλωσεις και επειδη δεν βγάζω άκρη βλέποντας διαφορους υπολογισμούς online κλπ.

Άμεση σύγκριση Elpedison 24h νυχτερινο VS ΔΕΗ Online ή Enter, τι θα διαλέγατε εσείς που τα μελετάτε καιρό από ότι βλέπω. Το ένα έχει και ρήτρα, τα άλλα όχι. Τα links για να έχετε και τις πληροφορίες που ισχύουν ΄σημερα.

https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/24-ores-nuhterino/

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/promo/myhomeonline

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/myhomeenter

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...