Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κουφά πράγματα: μια παροχή σε μεταφορά από ΗΡΩΝ για home online μέσα Νοέμβρη ενεργοποιήθηκε τελικά 20/12 με διετή διάρκεια (άρα ελπίζω με παλιό τιμοκατάλογο). μάλιστα είχε βγει η πάγια και  ο μηνιαίος και τα έβαλα χεράτα ενώ και οι δυο μεταβολές αυτές δεν εμφανίζονται στο ιστορικό επιλογών.

Αντίθετα δυο άλλες παροχές πάλι από ΗΡΩΝ με αίτηση μέσα Νοέμβρη, -και αυτές χάσανε πάγια και μηνιαίο και τα έβαλα χεράτα- η μια πήρε home online με νέο τιμοκατάλογο έως 16/12/22 ενώ η άλλη έμεινε «ορφανή» σε Γ1 όποτε εκκρεμούν οι σχετικές καταγγελίες στο myrae με αριθμούς 920 και 924 αντίστοιχα, ακόμα στο πρώτο στάδιο λήψη και έλεγχος αιτήματος  από τις 22/12.


Για δώστε κανα νούμερο καταγγελίας που έχει προχωρήσει κάποιου σε δεύτερο στάδιο μπας και καταλάβουμε ποσό γρήγορα τις κοιτάνε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, geodimis είπε

Κουφά πράγματα: μια παροχή σε μεταφορά από ΗΡΩΝ για home online μέσα Νοέμβρη ενεργοποιήθηκε τελικά 20/12 με διετή διάρκεια (άρα ελπίζω με παλιό τιμοκατάλογο). μάλιστα είχε βγει η πάγια και  ο μηνιαίος και τα έβαλα χεράτα ενώ και οι δυο μεταβολές αυτές δεν εμφανίζονται στο ιστορικό επιλογών.

Αντίθετα δυο άλλες παροχές πάλι από ΗΡΩΝ με αίτηση μέσα Νοέμβρη, -και αυτές χάσανε πάγια και μηνιαίο και τα έβαλα χεράτα- η μια πήρε home online με νέο τιμοκατάλογο έως 16/12/22 ενώ η άλλη έμεινε «ορφανή» σε Γ1 όποτε εκκρεμούν οι σχετικές καταγγελίες στο myrae με αριθμούς 920 και 924 αντίστοιχα, ακόμα στο πρώτο στάδιο λήψη και έλεγχος αιτήματος  από τις 22/12.


Για δώστε κανα νούμερο καταγγελίας που έχει προχωρήσει κάποιου σε δεύτερο στάδιο μπας και καταλάβουμε ποσό γρήγορα τις κοιτάνε..

Αφού είχαν βγει οι επιλογές και τις ξανά έβαλες χερατα μήπως θυμάσαι περίπου ποτέ τις ξανά έβαλες; Μήπως πριν τις 2/12/2021;

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Αφού είχαν βγει οι επιλογές και τις ξανά έβαλες χερατα μήπως θυμάσαι περίπου ποτέ τις ξανά έβαλες; Μήπως πριν τις 2/12/2021;

Πολύ αργότερα, αμέσως μόλις μου ήρθαν κωδικοί ebill γύρω στις 20/12. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Πήγα στην ΔΕΗ στο Homeonline απο τις 21 Οκτ. 21. Ο πρώτος λογαριασμός βγήκε στις 25 Νοε. 21 και ήταν εκκαθαριστικός. Άλλον λογαριασμό δεν έχω λάβει. Συνέβη και σε άλλον αυτό;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είχα περάσει από ένα κατάστημα και εγώ για να δω τι γίνεται και μου είπαν πως έγινε ένας χαμούλης με τα συστήματα τους και πως πολλοί δεν έχουν λάβει λογαριασμούς.  Όλως τυχαίως την ίδια μέρα που είχα πάει είχε βγει ο δικός μου λογαριασμός. Ο προηγούμενος ήταν 20/10, και ο επομένως 29/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, stelios120 said:

Καλημέρα. Πήγα στην ΔΕΗ στο Homeonline απο τις 21 Οκτ. 21. Ο πρώτος λογαριασμός βγήκε στις 25 Νοε. 21 και ήταν εκκαθαριστικός. Άλλον λογαριασμό δεν έχω λάβει. Συνέβη και σε άλλον αυτό;;; 

Συγγενής μου έκανε αλλαγή ονόματος και είναι ενεργή στο my home online  από 30/11 και δεν έχει εκδοθεί κανένας λογαριασμός ακόμα. Υποθέτω μάλλον θα καθυστερήσει ο λογαριασμός Δεκεμβρίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

ελαβα και εγώ εκκαθαριστικό από την ΔΕΗ (δείτε screenshot).

Από τι βλέπω οι εκπτώσεις είναι ανα μήνα Σεπ, Οκτ, Νοέ και Δεκ.

Έχουμε και έκπτωση από την ΔΕΗ 30%

Και η ρήτρα...

Αν μετρήσω την kWh βγαίνω στα

0,11 - 30% (έκπτωση) + 60,72€/397kWh (ρήτρα) = 0,23 €/kWh

 

Με συμφέρει να αλλάξω στο online/enter;

Οι εκπτώσεις και η κρατική επιδότηση θα είναι και στα άλλα προγράμματα;

Στους επόμενους μήνες περιμένω πολυ αραπάνω κατανάλωση...

 

Screenshot_20220106-130044.png

Επεξ/σία από atpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, mellodos είπε

'Εχω κάνει αίτηση για ONLINE , και τα συμφωνητικά που έστειλαν για υπογραφή αναφέρουν μονο για Γ1 οικιακό.

Υπογράφω ή αιτουμαι αλλάγη στο συμφωνητικo?   

 

16 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Αλλαγή στο συμφωνητικό.

Τελικά έστειλαν σήμερα απο ΔΕΗ  email  για εγγραφη στο ebill.  Αφου την ολοκλήρωσα ,  φαίνεται απο εκει πως το υπο εξέταση αίτημα ειναι για το ONLINE  ,  ενεργοποίησα και την πάγια πληρωμή  στο  ebill ,  και δεν θα υπάρξει -θελω να ελπίζω-  θέμα  

16 ώρες πριν, washcloud είπε

...έχεις ήδη ρεύμα; Αν ναι, σε ποιον και σε ποιο πρόγραμμα; Ο τελευταίος λογαριασμός θα βοηθούσε αν μας τον ανέβαζες εδώ.

Εδώ και χρόνια 2 ρολόγια (2οροφο) στο volton ONE ,  τους τελευταιους μήνες εχουν ξεσκιστει.... πχ στο έναν οροφο με  4μηνη μεση κατανάλωση  740kwh  , χώνουν πλεόν σταθερά 120+€ έναντι (90 ρήτρα) μηνιάιως  και στο άλλο με 4μηνο 1600kwh , μας εχουν λιωσει στα 280αρια έναντι.....   

Aν και δεν είμαι σίγουρος πως για το 740αρι ρολοι το ONLINE ειναι η καλυτερη επιλογή...

Επεξ/σία από mellodos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, washcloud είπε

Αν δεν έχεις μετρητή νυχτερινού (που σου 'πα και χθες), να βάλεις τότε οπωσδήποτε (στο επόμενο σπίτι) γιατί θα σε βοηθήσει ΚΑΙ με τα όρια του ΚΟΤ (οι νυχτερινές κιλοβατώρες δεν θα προσμετρούνται), που γενικά είναι "λίγα" (με την κακή έννοια, καθώς χάνει κανείς εύκολα τις εκπτώσεις του). Τα οποία να τα έχεις στο μυαλό σου - γκούγκλαρέ τα (νομίζω για 3μελές νοικοκυριό είναι 1.700kWh το 4μηνο - αν τα ξεπεράσεις, δεν παίρνεις την έκπτωση για ΕΚΕΙΝΟ το 4μηνο, αλλά φυσικά δεν παύεις να είσαι δικαιούχος ΚΟΤ. Το οποίο να θυμάσαι να το ανανεώνεις κάθε έτος ακριβώς μετά την λήξη της παράτασης των φορολογικών δηλώσεων) και βάλε μια ειδοποίηση στο κινητό, από το 3μηνο και μετά να ελέγχεις το ρολόι να δεις (σε σχέση με την "τελευταία ένδειξη" του τελευταίου λογαριασμού) πόσες KWh "έκαψες" και να κανονίσεις να μην τις ξεπεράσεις (αφού θα έχεις υπολογίσει πόσες καις την μέρα). Σπαστικό, αλλά απαραίτητο αν γενικά οι καταναλώσεις σου είναι κοντά στο 1.700άρι (στον εκκαθαριστικό που είχε μέσα από 8ο ως 12ο που ανέβασες έιχες 1.112 αλλά ίσως τον χειμώνα να καις περισσότερες...;) καθώς η έκπτωση ΚΟΤ είναι πολύ σημαντική επί της κιλοβατώρας.

Το 'Εντερ+ είναι "ολίγον απάτη", ενώ το Green Pass είναι καθαρά μία απάτη και μισή. Άρα πας για σκέτο Έντερ. Το ενεργοποιείς μέσω ebill.

Τέλος, το παλούκι : όταν θα φύγεις και θα πας σε άλλο σπίτι, θα ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ νέο συμβόλαιο (κι ας είναι πάλι για ΔΕΗ και Έντερ : δεν υπάρχει "φορητότητα" στο ρεύμα.  Φεύγεις από την παροχή - λήγει το συμβόλαιο... Οπότε, ΑΝ μείνεις στις ίδιες περίπου κιλοβατώρες για το επόμενο 4μηνο, κι επειδή θα πρέπει να πληρώσεις μετά το 3μηνο 40€ για την αποχώρηση, δεν βλέπω να σε συμφέρει να πας από τώρα στο Εντερ (με πρόχειρους υπολογισμούς στο excel του Κοράκιου, αν ο λογαριασμός που ανέβασες είχε γίνει με χρεώσεις Εντερ, θα πλήρωνες 190+40 ΜΕ εκπτώσεις συνέπειας εξόφλησης ΚΑΙ πάγιας εντολής, αντί για 198 που πλήρωσες, και δεν ξέρω κι αν θα σου ζητάγανε επιπλέον εγγύηση, έστω κι αν θα την έπαιρνες πίσω στον πρώτο λογαριασμό, λόγω πάγιας εντολής...). 

 Δεν σε συμφέρει βέβαια, υπό την προϋπόθεση ότι η κρατική επιδότηση στο Γ1 :

α) θα συνεχίσει

β) θα είναι στα ίδια επίπεδα με τωρα

 γ) θα την δικαιούσαι λόγω (πιθανών) εισοδηματικών κριτηρίων που ίσως μπουν (λογικά πάντως όσοι δικαιούνται ΚΟΤ, θα την πάρουν, κι εννοώ πως θα είναι τα ίδια εισοδηματικά κριτήρια με τους δικαιούχους ΚΟΤ,,,,ΕΚΤΟΣ κι αν κάνουν καμμιά αρκουδιά τύπου "όσοι ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΟΤ θα την πάρουν"....και φυσικά,

δ) αν συνεχίσουν οι τιμές χονδρικής του ρεύματος να είναι στα τωρινά επίπεδα...Στα λέω αυτά, μη τυχόν και αποφασίσεις να μείνεις Γ1, και κόψουν/χάσεις επιδότηση κιλοβατώρας, ή πάει η χονδρική ΠΑΛΙ στα 300-400 (και ανέβουν και οι τιμές του Εντερ μετά το τέλος του Γενάρη) και μετά μας κυνηγάς (ή αποφασίσεις να πας Εντερ, και πέσει ξαφνικά η χονδρική στα Τάρταρα και μας κυνηγάς από την,,,ανάποδη...)

Γενικά η περιπτωσή σου, επειδή αλλάζεις σπίτι, σε κρίσιμο χρονικό σημείο, είναι δίκοπο μαχαίρι...

Συμβουλή δεν μπορώ να σου δώσω όπως έχει η κατάστασή σου, αλλά ενστικτωδώς θα έλεγα (ΑΝ δεν πρόκειται να έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση το επόεμνο 4μηνο,,,διότι αν θα έχεις, βουρ για Έντερ) μείνε Γ1 γιατί μάλλον θα έχεις έτσι λιγότερο μπλέξιμο (κι ένα λιγότερο μπλέξιμο όταν έχεις μρποστά μια μετακόμιση, ε, μετράει...)

Ευχαριστώ και πάλι φίλε μου, ήσουν αναλυτικότατος! Λέω να κάνη την αλλαγή σε ένα τετράμηνο μέχρι να ξεκουμπιστώ να μη μπλέξω με άλλα συμβόλαια τώρα. Ελπίζω το επόμενο σπίτι που θα πάω να είναι δικό μου και να κάνω ότι θέλω γιατί στα νοίκι έχεις άλλον από πάνω να σου τα πρήζει. Στο προηγούμενο σπίτι που ήμουν δεν ήθελε να μου βάλει νυχτερινό μετρητή ο ιδιοκτήτης. Βέβαια κάτι δε μου στέκει τώρα που το σκέφτομαι αφού πήγε στο όνομα μου μήπως έκανα κουμάντο εγώ; Γενικά το max που έχω φτάσει είναι 1500 κιλοβατόρες και μία φορά μόνο, οπότε δεν νομίζω να έχω θέμα με όριο στις 1700. Το ΚΟΤ θέλει ανανέωση κι ας έχεις ίδια νούμερα με πέρυσι στο Ε1; Το ρολόι το τσεκάρω έτσι κι αλλιώς ανά δύο μήνες γιατί καταχωρώ την ένδειξη στη ΔΕΗ. Χρειάζεται πάγια εντολή το Enter; Νομίζω μόνο στο Online το έλεγε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

Ευχαριστώ και πάλι φίλε μου, ήσουν αναλυτικότατος! Λέω να κάνη την αλλαγή σε ένα τετράμηνο μέχρι να ξεκουμπιστώ να μη μπλέξω με άλλα συμβόλαια τώρα. Ελπίζω το επόμενο σπίτι που θα πάω να είναι δικό μου και να κάνω ότι θέλω γιατί στα νοίκι έχεις άλλον από πάνω να σου τα πρήζει. Στο προηγούμενο σπίτι που ήμουν δεν ήθελε να μου βάλει νυχτερινό μετρητή ο ιδιοκτήτης. Βέβαια κάτι δε μου στέκει τώρα που το σκέφτομαι αφού πήγε στο όνομα μου μήπως έκανα κουμάντο εγώ; Γενικά το max που έχω φτάσει είναι 1500 κιλοβατόρες και μία φορά μόνο, οπότε δεν νομίζω να έχω θέμα με όριο στις 1700. Το ΚΟΤ θέλει ανανέωση κι ας έχεις ίδια νούμερα με πέρυσι στο Ε1; Το ρολόι το τσεκάρω έτσι κι αλλιώς ανά δύο μήνες γιατί καταχωρώ την ένδειξη στη ΔΕΗ. Χρειάζεται πάγια εντολή το Enter; Νομίζω μόνο στο Online το έλεγε αυτό.

...άλλη μία : ναι, παίζει να είναι καλύτερη επιλογή να ΜΗΝ πας για το υπολειπόμενο διάστημα στο Έντερ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΣΤΟ 4ΜΗΝΟ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ. ΑΝ θα μείνεις στις 1.000-1.200kWh, μην κάνεις κάτι. (...οπότε φρόντισε να περιορίσεις όσο μπορείς τις καταναλώσεις σου, όσο θα είσαι σ' αυτό το σπίτι).

Νυχτερινό μετρητή φαντάζομαι του ζήτησες να σου βάλει=πληρώσει (42€) αυτός, κι αυτός "γύφτικα" κλώτσησε (ενδεικτικό του τί ρόλο βάραγε σαν ιδιοκτήτης, υποθέτω).Θα μπορούσες να του είχες πει "θα σου μείνει όμως, και θα τον έχεις ως τυράκι για τον επόμενο, οπότε ΑΣ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΜΙΣΑ-ΜΙΣΑ, Κε,,,Ταμτάκο...". Εναλλακτικά (αν δεν "τσίμπαγε" και θεωρούσε πως καλό μόνο για εσένα θα ήταν, άρα δεν θα χαλάλιζε ούτε το 20άρι) θα τον "παρήγγελνες" εσύ, θα πλήρωνες τα 42, και...."εκδικητικά", για να μην του μείνει (και τον διαφήμιζε στην αγγελία για τον επόμενο νοικαρη του), θα ζήταγες με την αποχώρησή σου να τον ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ο ΔΕΔΔΗΕ...(κι αν και δεν έχω ιδέα και δεν νομίζω όμως και να παιζει, πάρε στο 2111900500 και ρώτα τους οταν ζητήσεις αφαίρεση, αν σου επιστρέφεται τυχόν ποσό...).

Το ΚΟΤ, εφ' όσον το δικαιωθείς την πρώτη φορά, ό,τι μήνας του έτους και να είναι, έχεις υποχρέωση (ασχέτως αν κα΄νεις την ίδια ακριβώς δήλωση εισοδημάτων με την προηγούμενη φορά) να ανανεώνεις το αίτημά σου με το που θα λήξει η περίοδος υποβολής φορολογικών δηλώσεων (συνυπολογιζομενης και της κλασσικης παράτασης - πχ φέτος είχες δικαίωμα για ανανέωση από τις 16 Σεπτέμβρη) και για έναν μήνα μετά (δηλαδή φέτος μέχρι 16 Οκτώβρη). Κι αν δεν το έκανες, απλά μετά θα έχανες τουλάχιστον έναν μήνα. Αν πχ το θυμόσουν Δεκέμβρη, απλά θα είχες χάσει την έκπτωση ΚΟΤ για το διάστημα που έμεινε χωρίς ανανέωση...

Το Έντερ δεν προαπαιτεί πάγια (ή έστω να δηλώσεις κάρτα - την τονίζω, γιατί η "πάγια" έχει κάποια χρέωση προμήθειας της τράπεζας) για την αυτόματη εξόφληση, ΑΛΛΑ αν επιλέξεις αυτόματη εξόφληση, παίρνεις πίσω την εγγύηση που απαιτεί (100€) το Έντερ...

1 ώρα πριν, atpanos είπε

Στους επόμενους μήνες περιμένω πολυ αραπάνω κατανάλωση...

...αυτό και μόνο σημαίνει μονόδρομος τα σταθερά προγράμματα.-

(...αν πχ είσαι πάνω από 1.000 με 1.500 kWh/4μηνο) 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atpanos είπε

Καλησπέρα,

ελαβα και εγώ εκκαθαριστικό από την ΔΕΗ (δείτε screenshot).

Από τι βλέπω οι εκπτώσεις είναι ανα μήνα Σεπ, Οκτ, Νοέ και Δεκ.

Έχουμε και έκπτωση από την ΔΕΗ 30%

Και η ρήτρα...

Αν μετρήσω την kWh βγαίνω στα

0,11 - 30% (έκπτωση) + 60,72€/397kWh (ρήτρα) = 0,23 €/kWh

 

Με συμφέρει να αλλάξω στο online/enter;

Οι εκπτώσεις και η κρατική επιδότηση θα είναι και στα άλλα προγράμματα;

Στους επόμενους μήνες περιμένω πολυ αραπάνω κατανάλωση...

 

Screenshot_20220106-130044.png

Είναι θέμα τι εννοείς παραπάνω κατανάλωση. Εσύ έχεις σχεδόν μηδενική. Και διπλασια να κάνεις, μπορεί να σε καλύπτουν οι επιδοτήσεις (άσε να ανακοινωθούν για το 2022). Αν θα πάς από τα 397 το τετράμηνο στα 1600 και πάνω, έχει νόημα. Εξαρτάται και από τη φορολογική σου δήλωση, αν μπουν εισοδηματικά κριτήρια στις επιδοτήσεις. Πάντως στις 397 kwh δεν σου βγήκε 0,23 Ευρώ η χρέωση, αν αφαιρέσεις τις επιδοτήσεις και την έκπτωση σου βγήκε 0,14. Αν δηλαδή μπεις στο καινούργιο Enter και έχεις αυτή τη μικρή κατανάλωση θα πληρώνεις λίγο παραπάνω από ότι στο Γ1 (υποθέτοντας σταθερές τις επιδοτήσεις). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Είναι θέμα τι εννοείς παραπάνω κατανάλωση. Εσύ έχεις σχεδόν μηδενική. Και διπλασια να κάνεις, μπορεί να σε καλύπτουν οι επιδοτήσεις (άσε να ανακοινωθούν για το 2022). Αν θα πάς από τα 397 το τετράμηνο στα 1600 και πάνω, έχει νόημα. Εξαρτάται και από τη φορολογική σου δήλωση, αν μπουν εισοδηματικά κριτήρια στις επιδοτήσεις. Πάντως στις 397 kwh δεν σου βγήκε 0,23 Ευρώ η χρέωση, αν αφαιρέσεις τις επιδοτήσεις και την έκπτωση σου βγήκε 0,14. Αν δηλαδή μπεις στο καινούργιο Enter και έχεις αυτή τη μικρή κατανάλωση θα πληρώνεις λίγο παραπάνω από ότι στο Γ1 (υποθέτοντας σταθερές τις επιδοτήσεις). 

0.03 βγαίνει η κιλοβατώρα επιπλέον.

Προς το παρόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/12/2021 στις 2:35 ΠΜ, washcloud είπε

...παίζει ρόλο, υπό την έννοια ότι ο επόμενος που θα είναι εκκαθαριστικός και λογικά εντός χρονικού διαστήματος όπου η τιμή χονδρικής ήταν ακόμη υψηλότερη, θα είναι "φωτιά". (...ΔΕΝ μας έβαλες όλο τον λογαριασμό για να δούμε και περίοδο κατανάλωσης - γράψε την έστω : τάδε του μήνα του τάδε μήνα έως δείνα κτλ). Και με,,,,9μελή οικογένεια (...?!), υποθέτω πως οι καταναλώσεις ανά 4μηνο θα είναι μάλλον πολύ μεγάλες....Ίσως και πάνω από 3-4 χιλιάδες κιλοβατώρες....; Του έναντι, είναι "εικονικές" άλλωστε.

Όσο για τη χρέωση στο Έντερ της ΔΕΗ : δεν θα είχες άλλες "διαφορές". Ρυθμιζόμενες και άλλα τέλη είναι τα ίδια σε όλους - δεν έχουν τεσπα να κάνουν με τον πάροχο, αλλά με την κατανάλωση σε kWh (=όσο περισσότερη, τόσο χειρότερα. Από τις 1.600kWh και πάνω/4μηνο, κάποιες, όπως οι "Υπηρεσίες Κοινωνικής Ωφελείας", τιμολογούνται με συντελεστές "εξωπραγματικούς". ΕΥΤΥΧΩΣ όχι όλες μαζί, αλλά οι πάνω από την κλίμακα του 1.600 και κυρίως του 2.000 είναι φαρμάκι). Άρα κίνηση πρώτη, μείωση καταναλώσεων στο ελάχιστο δυνατό, τουλάχιστον μέχρι να περάσει η μπόρα με τις τιμές χονδρικής στο θεό (που πρακτικά σημαίνει "τον χειμώνα που διανύουμε ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ"). Κίνηση δεύτερη, δεν βλέπω χρεώσεις κοινωνικού τιμολογίου (ΚΟΤ) - μήπως ο χρήστης της παροχής στο όνομα του οποίου είναι, το δικαιούται; Είναι σημαντική έκπτωση επί της kWh : 0,045. Kι αν είναι σε αλλουνού τ' όνομα, να δει αν υπάρχει περίπτωση να περάσει στο δικό του (αφού τσεκάρει τα εισοδηματικά του κριτήρια για να δει αν διακαιούται ΚΟΤ). Δοθέντος βέβαια ότι δεν θα ξεπερνιούνται οι 2.000 ΗΜΕΡΗΣΙΕΣ kWh/4μηνο (ευτυχώς υπάρχει νυχτερινός μετρητής βλέπω).

Όχι, δεν είναι "εξωπραγματικό". Μην ξεχνάς πως στα σταθερά προγράμματα είναι ήδη ακριβότερη κατά 300% (το λιγότερο) η KWh : από 0,06 στα 0,18 - άρα από τα 63€ "για το ηλεκτρικό ραύμα" (που θα πλήρωνες μέχρι την άνοιξη που πέρασε για έναν τέτοιο λογαριασμό, καθώς οι αυξήσεις στις τιμές από τότε ξεκίνησαν να ξεφεύγουν), πας στα ΕΣΤΩ 231 (που υπολόγισες), αντί φυσικά για την χείριστη περίπτωση των 324. 170 επιπλέον δηλαδή, ούτως ή άλλως, που δεν "εξαφανίζονται".

Για την ακρίβεια εν τω μεταξύ, στα σταθερά (όλων) υπάρχει (ακόμα - από 1/1 δεν ξέρουμε τί θα γίνει) κρατική επιδότηση 0,02/kWh (για τις πρώτες 300kWh κάθε MHNA). Άρα αν συνεχίσει (και δεν κοπεί ή δεν μπούνε εισοδηματικά κριτήρια που θα πετάξουν έξω πολλούς), το "0,180" υπολόγιζέ το ως "0,16". Παρεμπιπτόντως, η W&V έχει πιστώσει την επιδότηση των κυμαινόμενων (που είναι σαφώς μαγαλύτερη των σταθερών) στον συγκεκριμένο λογαριασμό, ως "0,03/kWh", πράγμα μάλλον λάθος, καθώς 0,03 ήταν μόνο για τον Σεπτέμβριο (κι εδώ κολλάει πάλι εκείνο που είπα ότι λείπει το κομμάτι της χρονικής περιόδου για το οποίο έγινε η τιμολόγηση). Αν αφορά και μήνα Οκτώβρη ο έναντι αυτός, τότε οι μέρες του Οκτώβρη θα έπρεπε να πολλαπλασιαστούν με 0,06, του Νοέμβρη με 0,13 και του Δεκέμβρη με 0,165. Με άλλα λόγια, κατά πάσα πιθανότητα χρωστά λεφτά από την κρατική επιδότηση, η W&V, στον δικαιούχο της παροχής. Ίσως τα βάλει στον επόμενο/στην εκκαθάριση, αλλά έχει το υπ' όψη (σε φίλο μου που του ήρθε εκκαθαριστικός προ 10ημέρου, η κερα-Βατβολτ έβαλε την πίστωση του Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης με συντελεστή 0,03 για ΟΛΟΥΣ τους προαναφερθέντες μήνες - ήτοι του χρωστάει γύρω στο 40άρι με 50άρι και αυτός με το ζόρι κρατιέται μην πάει και τους τα κάνει λίμπα...).

Τέλος έχε υπ΄ όψη πως "είναι αργά" (όχι για δάκρυα, για δάκρυα δυστυχώς είναι νωρίς, όπως πάει το πράμμα...) για μετάβαση στη ΔΕΗ από άλλο πάροχο : θα καθυστερήσει η διαδικασία, και δεν προλαβαίνεις τις τρέχουσες τιμές και όρους (από 1/1/22 λογικά θα "τσιμπηθούν" κι άλλο), γιατί η ενεργοποίηση θα γίνει κατά πάσα πιθανότητα μετά την πρωτοχρονιά (...για να μην πω κοντά στις απόκριες...). Που σημαίνει μετά θα θέλει ένα τάδε "τρέξιμο" (μια ενασχόληση τεσπα, έστω ιντερνετικά, με mails) ώστε να αποδεχτεί η ΔΕΗ το ορθόν και νόμιμον, το να σε βάλει δηλαδή στο πρόγραμμα με τις προ 1/1/22 τιμές (διότι αρχικά θα δεις ότι σε έβαλε με τις μετά την 1η 1ου '22). Σε κάθε περίπτωση, αν αποφασίσεις ΔΕΗ, απαρέγκλιτα πας (ο δικαιούχος της παροχής τεσπα, ή εσύ με εξουσιοδότησή του) σε κατάστημα ΔΕΗ (με εμβόλιο ή ράπιντ) και όχι αίτηση μέσα από το ίντερνετ για αλλαγή παρόχου (και μακρυά από site τύπου "allazoreuma" κτλ).

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, κι εσένα και τους υπόλοιπους που απάντησαν.

Καλά συμπέρανες ότι η κατανάλωση τετραμήνου είναι πάνω από 3000kWh, ενδεικτικά στον τελευταίο εκκαθαριστικό ήταν 3200 οι ημερήσιες και 1000 οι νυχτερινές (στα ίδια επίπεδα κυμαίνονται και οι προηγούμενοι, με κάποιους να φτάνουν τα 4500 στις ημερήσιες).
ΚΟΤ δε δικαιούμαστε λόγω ακίνητης περιουσίας, θα πρέπει να γίνει αλλαγή κατόχου ρολογιού λογικά για να ισχύσει κάτι τέτοιο.

Απ' ότι βλέπω στη σελίδα της ΔΕΗ, το myhome enter που με ενδιαφέρει έχει ακόμα τις ίδιες τιμές (0,18 και 0,13), δε θα ισχύουν αν πάω αύριο σε ένα κατάστημα να κάνω άμεσα αίτηση για αλλαγή παρόχου;

Και κάτι άλλο. Για ένα σπίτι με μικρή κατανάλωση του στυλ 200-300kWh ανά τετράμηνο, αξίζει πάλι η ΔΕΗ; Είναι στην nrg αυτή τη στιγμή και βλέπω στο allazorevma ότι το myhome enter δε συμφέρει καθόλου συγκριτικά με το electricity4u της nrg που είναι συτή τη στιγμή, είναι τελείως μούφα ο αλγόριθμος σύγκρισης του allazorevma;

Με άλλα λόγια, το myhome enter/online είναι το πιο συμφέρον πρόγραμμα που υπάρχει αυτή τη στιγμή, για όλες τις περιπτώσεις, ή υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις που άλλοι πάροχοι αξίζουν περισσότερο (π.χ. αν η κατανάλωση είναι κάτω από κάποιες συγκεκριμένες kWh);

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Επεξ/σία από Eatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...