Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, booogieman είπε

Καλησπέρα,

Μίλησα με ΔΕΗ και μου είπαν πως δεν έχουν κάποια έπτωση τα enter/online. Αναφέρομαι στα 0.02 που σημειώνεις παραπάνω.

Επίσης μου είπαν πως η ρητρα των 60ε για αποχωρηση είναι πχ αν φύγεις απο το σπιτι. Δε μπορεις να γυρισεις στο Γ1Ν αν πεσουν οι τιμες. Ισως αν κατσεις και αλλάξεις όνομα παροχης κτλ.

Αρα η τιμη σου θα ειναι 0.167 για τον ενα χρονο χωρις εκπτωση.

Τι κανουμε οεο;

2/2 στις μαλ****ς δηλαδή σου είπαν.
Τα 0.02 είναι έκπτωση του κράτους και στα πιστώνουν για τις πρώτες 300kw/h του μήνα μέχρι και τον Δεκέμβριο , για το νέο έτος δεν έχει ανακοινωθεί κάτι.

Όποτε θες αλλάζεις σε Γ1 ή Γ1Ν , πληρώνοντας την ρήτρα αποχώρησης που έχει στο συμβόλαιο ή πολύ απλά βγάζεις την πάγια εντολή και σε πετάει μετά από 2(;) αποτυχημένες αυτόματες συναλλαγές.

Επεξ/σία από tomtsir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Geoponer είπε

Δεν έχω πάρει απάντηση στην αμφισβήτηση λογαριασμού του Home Online (που χρεώθηκε σαν απλό Γ1Ν) που έκανα από τις 29/12.

Καταλαβαίνω ότι μεσολάβησαν γιορτές και αργίες, αλλά γενικά έχει λάβει κανείς απάντηση από τη ΔΕΗ σε αμφισβήτηση λογαριασμού - και αν ναι, είχε αποτέλεσμα?

Εκανα αμφισβήτηση λογαριασμού + αίτημα σε ΡΑΕ 23/12 (παρόμοια κατάσταση, εγώ αντί για χρεώσεις Γ1+ρήτρα έχω χρεώσεις με τον νέο τιμοκατάλογο online αντί του παλαιού). Ακόμα καμία απάντηση από κανέναν. Το αίτημα στη ΡΑΕ είναι στο 1ο βήμα ακόμα... Και ο λογαριασμός θα πληρωθεί αυτόματα 12/01... Ζήτησα είτε επανέκδοση με τις σωστές τιμές πριν την εκπνοή της προθεσμίας πληρωμής (πλέον ούτε καν) ή πίστωση της διαφοράς της kWh σε επόμενο εκκαθαριστικό... Ιδωμεν...

Επεξ/σία από fasmatikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, booogieman είπε

Καλησπέρα,

Μίλησα με ΔΕΗ και μου είπαν πως δεν έχουν κάποια έπτωση τα enter/online. Αναφέρομαι στα 0.02 που σημειώνεις παραπάνω.

Επίσης μου είπαν πως η ρητρα των 60ε για αποχωρηση είναι πχ αν φύγεις απο το σπιτι. Δε μπορεις να γυρισεις στο Γ1Ν αν πεσουν οι τιμες. Ισως αν κατσεις και αλλάξεις όνομα παροχης κτλ.

Αρα η τιμη σου θα ειναι 0.167 για τον ενα χρονο χωρις εκπτωση.

Τι κανουμε οεο;

Ασε τι λένε.. Μέχρι τον Δεκέμβριο είχε 0,02 έκπτωση από το κράτος όχι από την ΔΕΗ την ίδια. Τώρα αν θα συνεχίσουν οι επιδοτήσεις και από Ιανουαριο δε το γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Geoponer είπε

Δεν έχω πάρει απάντηση στην αμφισβήτηση λογαριασμού του Home Online (που χρεώθηκε σαν απλό Γ1Ν) που έκανα από τις 29/12.

Καταλαβαίνω ότι μεσολάβησαν γιορτές και αργίες, αλλά γενικά έχει λάβει κανείς απάντηση από τη ΔΕΗ σε αμφισβήτηση λογαριασμού - και αν ναι, είχε αποτέλεσμα?

Κι εγω απο αιτημα αμφισβητησης για εκδοση λογαριασμου αντι για Online σε Γ1 δεν εχω απαντηση απο τις 23/12 και σε λιγες μερες βγαινει και ο δευτερος λογαριασμος λογικα. Λες κι εχω μπλεξει με την εφορια νιωθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, spocky είπε

Κι εγω απο αιτημα αμφισβητησης για εκδοση λογαριασμου αντι για Online σε Γ1 δεν εχω απαντηση απο τις 23/12 και σε λιγες μερες βγαινει και ο δευτερος λογαριασμος λογικα. Λες κι εχω μπλεξει με την εφορια νιωθω.

Μια απο τα ιδια. Αιτηση 20/11 για myhomeOnline και ο λογαριασμος  βγηκε με Γ1Ν οικιακο. Απο 20/12 εχει καταγραφει παραπονο στο customer support και σημερα σταλθηκε αιτημα αμφισβητησης  στην ΔΕΗ και ΡΑΕ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haralabosg είπε

Μια απο τα ιδια. Αιτηση 20/11 για myhomeOnline και ο λογαριασμος  βγηκε με Γ1Ν οικιακο. Απο 20/12 εχει καταγραφει παραπονο στο customer support και σημερα σταλθηκε αιτημα αμφισβητησης  στην ΔΕΗ και ΡΑΕ...

 

Μία από τά ίδια κ εγώ από 20/11 e contract κ με βάλανε στο Γ1 στα τηλέφωνα ό κάθε ένας ότι νά είναι απαντούν κ στα email ακόμα τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tomtsir είπε

2/2 στις μαλ****ς δηλαδή σου είπαν.
Τα 0.02 είναι έκπτωση του κράτους και στα πιστώνουν για τις πρώτες 300kw/h του μήνα μέχρι και τον Δεκέμβριο , για το νέο έτος δεν έχει ανακοινωθεί κάτι.

Όποτε θες αλλάζεις σε Γ1 ή Γ1Ν , πληρώνοντας την ρήτρα αποχώρησης που έχει στο συμβόλαιο ή πολύ απλά βγάζεις την πάγια εντολή και σε πετάει μετά από 2(;) αποτυχημένες αυτόματες συναλλαγές.

 

1 ώρα πριν, alexpaok14 είπε

Ασε τι λένε.. Μέχρι τον Δεκέμβριο είχε 0,02 έκπτωση από το κράτος όχι από την ΔΕΗ την ίδια. Τώρα αν θα συνεχίσουν οι επιδοτήσεις και από Ιανουαριο δε το γνωρίζω. 

Ο,τι ναναι...Το φανταστηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spocky είπε

Κι εγω απο αιτημα αμφισβητησης για εκδοση λογαριασμου αντι για Online σε Γ1 δεν εχω απαντηση απο τις 23/12 και σε λιγες μερες βγαινει και ο δευτερος λογαριασμος λογικα. Λες κι εχω μπλεξει με την εφορια νιωθω.

 

54 λεπτά πριν, haralabosg είπε

Μια απο τα ιδια. Αιτηση 20/11 για myhomeOnline και ο λογαριασμος  βγηκε με Γ1Ν οικιακο. Απο 20/12 εχει καταγραφει παραπονο στο customer support και σημερα σταλθηκε αιτημα αμφισβητησης  στην ΔΕΗ και ΡΑΕ...

 

Μέσα στο ebill τι βλέπετε παιδιά; Επειδή είμαι κι εγώ στην ίδια κατάσταση ρωτάω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

'Εχω κάνει αίτηση για ONLINE , και τα συμφωνητικά που έστειλαν για υπογραφή αναφέρουν μονο για Γ1 οικιακό.

Υπογράφω ή αιτουμαι αλλάγη στο συμφωνητικo?   

Επεξ/σία από mellodos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mellodos είπε

'Εχω κάνει αίτηση για ONLINE , και τα συμφωνητικά που έστειλαν για υπογραφή αναφέρουν μονο για Γ1 οικιακό.

Υπογράφω ή αιτουμαι αλλάγη στο συμφωνητικo?   

Αλλαγή στο συμφωνητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Aionios1991 είπε

Τον φουσκωμένο λογαριασμό όμως τον εξοφλούμε πριν τη λήξη; Ή εξοφλώντας τον χάνουμε κάποιο δικαίωμα αμφισβήτησης;

...καταλαβαίνω ότι το θέτεις ως "αν πληρώσω, δεν είναι σαν ν' αποδέχομαι την κατάσταση;", αλλά μια άλλη λογική λέει ότι ίσα-ίσα το ότι πλήρωσες αυτά τα "παράνομα" που σου ζητήσανε (γεγονός που εγώ λέω καλό είναι να το τονίσεις στην ΡΑΕ), δείχνει ότι ΕΣΥ, είσαι εντάξει από μεριάς σου, σύμφωνα με τις υποχρεώσεις σου.

5 ώρες πριν, Crypton-R- είπε

Ευχαριστώ είδα όλες τις απαντήσεις, απ' ότι είδα δικαιόυμαι και ΚΟΤ, είμαι στην ομάδα "Νοικοκυριό αποτελούμενο από δύο ενήλικα μέλη και ένα ανήλικο μέλος ή μονογονεϊκή οικογένεια με δύο ανήλικα μέλη". Επίσης είδα τις διαφορές στους τιμοκαταλόγους της ΔΕΗ και για ΚΟΤ πας σε Enter ή Enter+. Επίσης οι διαφορές που βλέπω είναι: Πάγιο Enter 3 ή Enter+ 5,5, και δύο έξτρα που έχει το Enter+ είναι το GreenPass και το Σταθερότητα στις χρεώσεις ενέργειας (χωρίς να καταλαβαίνω τι εννοεί. Αξίζει να πας στο Enter+ ή όχι; Και η τελευταία μου ερώτηση, να περιμένω να φύγω σε ένα τετράμηνο από το βρωμόσπιτο στο νοίκι που είμαι ή να κάνω την αλλαγή από τώρα;

Αν δεν έχεις μετρητή νυχτερινού (που σου 'πα και χθες), να βάλεις τότε οπωσδήποτε (στο επόμενο σπίτι) γιατί θα σε βοηθήσει ΚΑΙ με τα όρια του ΚΟΤ (οι νυχτερινές κιλοβατώρες δεν θα προσμετρούνται), που γενικά είναι "λίγα" (με την κακή έννοια, καθώς χάνει κανείς εύκολα τις εκπτώσεις του). Τα οποία να τα έχεις στο μυαλό σου - γκούγκλαρέ τα (νομίζω για 3μελές νοικοκυριό είναι 1.700kWh το 4μηνο - αν τα ξεπεράσεις, δεν παίρνεις την έκπτωση για ΕΚΕΙΝΟ το 4μηνο, αλλά φυσικά δεν παύεις να είσαι δικαιούχος ΚΟΤ. Το οποίο να θυμάσαι να το ανανεώνεις κάθε έτος ακριβώς μετά την λήξη της παράτασης των φορολογικών δηλώσεων) και βάλε μια ειδοποίηση στο κινητό, από το 3μηνο και μετά να ελέγχεις το ρολόι να δεις (σε σχέση με την "τελευταία ένδειξη" του τελευταίου λογαριασμού) πόσες KWh "έκαψες" και να κανονίσεις να μην τις ξεπεράσεις (αφού θα έχεις υπολογίσει πόσες καις την μέρα). Σπαστικό, αλλά απαραίτητο αν γενικά οι καταναλώσεις σου είναι κοντά στο 1.700άρι (στον εκκαθαριστικό που είχε μέσα από 8ο ως 12ο που ανέβασες έιχες 1.112 αλλά ίσως τον χειμώνα να καις περισσότερες...;) καθώς η έκπτωση ΚΟΤ είναι πολύ σημαντική επί της κιλοβατώρας.

Το 'Εντερ+ είναι "ολίγον απάτη", ενώ το Green Pass είναι καθαρά μία απάτη και μισή. Άρα πας για σκέτο Έντερ. Το ενεργοποιείς μέσω ebill.

Τέλος, το παλούκι : όταν θα φύγεις και θα πας σε άλλο σπίτι, θα ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ νέο συμβόλαιο (κι ας είναι πάλι για ΔΕΗ και Έντερ : δεν υπάρχει "φορητότητα" στο ρεύμα.  Φεύγεις από την παροχή - λήγει το συμβόλαιο... Οπότε, ΑΝ μείνεις στις ίδιες περίπου κιλοβατώρες για το επόμενο 4μηνο, κι επειδή θα πρέπει να πληρώσεις μετά το 3μηνο 40€ για την αποχώρηση, δεν βλέπω να σε συμφέρει να πας από τώρα στο Εντερ (με πρόχειρους υπολογισμούς στο excel του Κοράκιου, αν ο λογαριασμός που ανέβασες είχε γίνει με χρεώσεις Εντερ, θα πλήρωνες 190+40 ΜΕ εκπτώσεις συνέπειας εξόφλησης ΚΑΙ πάγιας εντολής, αντί για 198 που πλήρωσες, και δεν ξέρω κι αν θα σου ζητάγανε επιπλέον εγγύηση, έστω κι αν θα την έπαιρνες πίσω στον πρώτο λογαριασμό, λόγω πάγιας εντολής...). 

 Δεν σε συμφέρει βέβαια, υπό την προϋπόθεση ότι η κρατική επιδότηση στο Γ1 :

α) θα συνεχίσει

β) θα είναι στα ίδια επίπεδα με τωρα

 γ) θα την δικαιούσαι λόγω (πιθανών) εισοδηματικών κριτηρίων που ίσως μπουν (λογικά πάντως όσοι δικαιούνται ΚΟΤ, θα την πάρουν, κι εννοώ πως θα είναι τα ίδια εισοδηματικά κριτήρια με τους δικαιούχους ΚΟΤ,,,,ΕΚΤΟΣ κι αν κάνουν καμμιά αρκουδιά τύπου "όσοι ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΟΤ θα την πάρουν"....και φυσικά,

δ) αν συνεχίσουν οι τιμές χονδρικής του ρεύματος να είναι στα τωρινά επίπεδα...Στα λέω αυτά, μη τυχόν και αποφασίσεις να μείνεις Γ1, και κόψουν/χάσεις επιδότηση κιλοβατώρας, ή πάει η χονδρική ΠΑΛΙ στα 300-400 (και ανέβουν και οι τιμές του Εντερ μετά το τέλος του Γενάρη) και μετά μας κυνηγάς (ή αποφασίσεις να πας Εντερ, και πέσει ξαφνικά η χονδρική στα Τάρταρα και μας κυνηγάς από την,,,ανάποδη...)

Γενικά η περιπτωσή σου, επειδή αλλάζεις σπίτι, σε κρίσιμο χρονικό σημείο, είναι δίκοπο μαχαίρι...

Συμβουλή δεν μπορώ να σου δώσω όπως έχει η κατάστασή σου, αλλά ενστικτωδώς θα έλεγα (ΑΝ δεν πρόκειται να έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση το επόεμνο 4μηνο,,,διότι αν θα έχεις, βουρ για Έντερ) μείνε Γ1 γιατί μάλλον θα έχεις έτσι λιγότερο μπλέξιμο (κι ένα λιγότερο μπλέξιμο όταν έχεις μρποστά μια μετακόμιση, ε, μετράει...)

 

5 ώρες πριν, booogieman είπε

Καλησπέρα,

Μίλησα με ΔΕΗ και μου είπαν πως δεν έχουν κάποια έπτωση τα enter/online. Αναφέρομαι στα 0.02 που σημειώνεις παραπάνω.

Επίσης μου είπαν πως η ρητρα των 60ε για αποχωρηση είναι πχ αν φύγεις απο το σπιτι. Δε μπορεις να γυρισεις στο Γ1Ν αν πεσουν οι τιμες. Ισως αν κατσεις και αλλάξεις όνομα παροχης κτλ.

Αρα η τιμη σου θα ειναι 0.167 για τον ενα χρονο χωρις εκπτωση.

Τι κανουμε οεο;

...στέλνεις μέιλ στην εξυπηρέτηση πελατών ΔΕΗ και αφού τους αναφέρεις τα παραπάνω ζητάς επίσημη/δεσμευτική απάντηση και συγκρίνεις...

Δεν ξέρω αν ο/η υπάλληλος ξέρει κάτι παραπάνω, αλλά αν δεν αλλάξει κάτι με το ευτυχές νέον έτος, και τα σταθερά είχαν έως 31/12 επιδότηση (0,02) ΚΡΑΤΙΚΗ (=ταμείο ενεργειακής μετάβασης).

Όπως όμως και να ΄χει, καλύτερα στα σταθερά της ΔΕΗ, όταν το μέλλον είναι τόσο αβέβαιο.

11 λεπτά πριν, Mitsos1984l είπε

Παιδιά τα  νομίζω ότι  πληρώνω πολλά στην volton έχω το πρόγραμμα unique flexi plus promo 2m

...δεν ανεβάζεις κι έναν λογαριασμό, να σου πούμε τί νομίζουμε κι εμείς;

1 ώρα πριν, mellodos είπε

'Εχω κάνει αίτηση για ONLINE , και τα συμφωνητικά που έστειλαν για υπογραφή αναφέρουν μονο για Γ1 οικιακό.

Υπογράφω ή αιτουμαι αλλάγη στο συμφωνητικo?   

...έχεις ήδη ρεύμα; Αν ναι, σε ποιον και σε ποιο πρόγραμμα; Ο τελευταίος λογαριασμός θα βοηθούσε αν μας τον ανέβαζες εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Έλαβα έναντι λογαριασμό της ΔΕΗ ο οποίος δεν περιλαμβάνει την έκπτωση του ΚΟΤ Β ενώ είμαι αρκετά κάτω από το όριο και στον λογαριασμό αναγράφεται όπως και κάθε προηγούμενος λογαριασμός πως είναι εντός του ΚΟΤ Β.

Επίσης γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με το ΥΚΩ (Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας), οι προηγούμενοι λογαριασμοί μου δεν περιείχαν αυτήν την χρέωση.

image.png.173211acf8a7389a31b57cd5f18eb383.png

image.png.8e62e276ce050e91734b097f752656ca.png

image.png.a9acb960d6b9b1a411924a316990d037.png

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Γνωρίζετε αν μπορώ να ζητήσω κάπου να κοιτάξουν τον λογαριασμό για λάθος?

Κανονικά χωρίς το ΥΚΩ και με την έκπτωση του ΚΟΤ θα πρέπει να πληρώσω 100 ευρώ λιγότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DonTNT είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Έλαβα έναντι λογαριασμό της ΔΕΗ ο οποίος δεν περιλαμβάνει την έκπτωση του ΚΟΤ Β ενώ είμαι αρκετά κάτω από το όριο και στον λογαριασμό αναγράφεται όπως και κάθε προηγούμενος λογαριασμός πως είναι εντός του ΚΟΤ Β.

Επίσης γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με το ΥΚΩ (Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας), οι προηγούμενοι λογαριασμοί μου δεν περιείχαν αυτήν την χρέωση.

image.png.173211acf8a7389a31b57cd5f18eb383.png

image.png.8e62e276ce050e91734b097f752656ca.png

image.png.a9acb960d6b9b1a411924a316990d037.png

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Γνωρίζετε αν μπορώ να ζητήσω κάπου να κοιτάξουν τον λογαριασμό για λάθος?

Κανονικά χωρίς το ΥΚΩ και με την έκπτωση του ΚΟΤ θα πρέπει να πληρώσω 100 ευρώ λιγότερα...

Κατ αρχήν έχεις περάσει το όριο που δικαιούσαι.

2590 ενώ δικαιούσαι 2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...