Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, rose from hell είπε

εχει μπει και η επιδοτηση απο το κρατος

Δεν έχει σχέση με το πρόγραμμα .

Επιδότηση θα είχε έτσι και αλλιώς .

Το παλικάρι ρωτάει για την ρήτρα συγκεκριμένα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Crypton-R- είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Είμαι σε Γ1 Οικιακό με 0,11, υπάρχει λόγος να μπλέξω με online ή enter; Ευχαριστώ.

το παλικαρι ρωταει αν τον συμφερει να παει σε enter/online απο Γ1

εχει ρητρα αναπροσαρμογης

 εχει και επιδοτηση ομος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, άλλαξα και γω από άλλο πάροχο σε ΔΕΗ με σκοπό να μπω στο online και δεν είχα κατανοήσει σωστά την διαδικασία με αποτέλεσμα να το καταλάβω στον εκκαθαριστικό που είχε ρήτρα. Την επόμενη μέρα αμέσως ενεργοποίησα το online. Εντελώς παραπλανητικό που κάνεις αίτηση για online και σε ξεκινάει σε Γ1Ν και δεν σε ειδοποιεί ποτέ.

Καταπίνουμε τη ρήτρα και συνεχίζουμε ως έχει, ή μπορώ να προσπαθήσω κάπως να διορθωθεί το πρόγραμμα μου για τον ήδη εκδοθέντα λογαριασμό;

Επίσης, έχω βάλει την πάγια εντολή μου σε κάρτα που συνήθως δεν έχει χρήματα μέσα. Η διαδικασία της πάγιας εντολής ποια είναι; Προσπαθεί να τραβήξει το ποσό την ημέρα της λήξης πληρωμής; Ή την ημέρα της έκδοσης του λογαριασμού; Δεν θέλω να γίνει καμιά στραβή και χρεωθώ εγγύηση, αλλά δε θέλω να έχω και πάντα χρήματα διαθέσιμα εκεί μέσα πριν έρθει η ώρα πληρωμής του λογαριασμού (λήξη). Μήπως ξέρετε τί ισχύει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rose from hell είπε

το παλικαρι ρωταει αν τον συμφερει να παει σε enter/online απο Γ1

εχει ρητρα αναπροσαρμογης

 εχει και επιδοτηση ομος

...θα έχει όμως από τη νέα χρονιά; Θα μπούνε (μάλλον) εισοδηματικά κριτήρια.

Κι αν συνεχίσουν οι επιδοτήσεις, θα έχει και στα σταθερά.

Οπότε, όπως ΕΧΟΥΝ τα πράγματα, κι αν δεν γίνουν κοσμογονικές αλλαγές τους εππομενους μήνες (όπως αυτές που ΓΙΝΑΝΕ τους προηγούμενους, από την ανάποδη), προφανώς και τον συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, rose from hell είπε

το παλικαρι ρωταει αν τον συμφερει να παει σε enter/online απο Γ1

εχει ρητρα αναπροσαρμογης

 εχει και επιδοτηση ομος

Πίστωση ΤΕΜ έχει και στο online-enter.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Aionios1991 είπε

Καλησπέρα, άλλαξα και γω από άλλο πάροχο σε ΔΕΗ με σκοπό να μπω στο online και δεν είχα κατανοήσει σωστά την διαδικασία με αποτέλεσμα να το καταλάβω στον εκκαθαριστικό που είχε ρήτρα. Την επόμενη μέρα αμέσως ενεργοποίησα το online. Εντελώς παραπλανητικό που κάνεις αίτηση για online και σε ξεκινάει σε Γ1Ν και δεν σε ειδοποιεί ποτέ.

Επίσης, έχω βάλει την πάγια εντολή μου σε κάρτα που συνήθως δεν έχει χρήματα μέσα. Η διαδικασία της πάγιας εντολής ποια είναι; Προσπαθεί να τραβήξει το ποσό την ημέρα της λήξης πληρωμής; Ή την ημέρα της έκδοσης του λογαριασμού; Δεν θέλω να γίνει καμιά στραβή και χρεωθώ εγγύηση, αλλά δε θέλω να έχω και πάντα χρήματα διαθέσιμα εκεί μέσα πριν έρθει η ώρα πληρωμής του λογαριασμού (λήξη). Μήπως ξέρετε τί ισχύει.

 

...ακριβώς γαι αυτούς τους λόγους κάνεις α) παράπονο β) αμφισβήτηση μέσω του σάιτ της ΔΕΗ. ΣΤην υπογραφή του μέλους korakios θα βρεις οδηγίες.

Όσο για την πάγια, γίνεται ένα τουρλουμπούκι : άλλοι έχουν αναφέρει ότι τραβάει την μέρα της λήξης, άλλοι μέρες πριν, άλλοι μέρες μετά, κι άλλοι,,,καθόλου. Μπορείς εναλλακτικά να πληρώνεις με κατάθεση (μέρες πριν την λήξη προφανώς), αλλά όχι πάντα : υπάρχει και θρεντ που λέει ότι μετά από τον 3ο συνεχόμενο μήνα που δεν αφήσεις το σύστημα να τραβήξει μόνο του, χάνεις το πρόγραμμα - σε πετάει στο βασικό τιμολόγιο της ΔΕΗ, ονόματι Γ1 ( που έχει "ρήτρα"). Οπότε το πας μια έτσι-μια γιουβέτσι...

1 ώρα πριν, Crypton-R- είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Είμαι σε Γ1 Οικιακό με 0,11, υπάρχει λόγος να μπλέξω με online ή enter; Ευχαριστώ.

...ναι, να γλυτώσεις χρήματα.

Μάλλον καλός λόγος.

Επίσης βάλε νυχτερινό μετρητή (42€ εφ' άπαξ). Θα γλυτώσεις κι άλλα χρήματα.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, St3liosGr είπε

Πίστωση ΤΕΜ έχει και στο online-enter.

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο , για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

2 ώρες πριν, Crypton-R- είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Είμαι σε Γ1 Οικιακό με 0,11, υπάρχει λόγος να μπλέξω με online ή enter; Ευχαριστώ.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=59002856

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μετά από την επιτυχή μετάβαση από Protergia στο My Home Online της ΔΕΗ, ήρθε σήμερα το πρώτο μήνυμα από την ΔΕΗ περί καταχώρησης των ενδείξεων του μετρητή, εντός προθεσμίας 6 ημερών. 

Όμως, αναγράφεται στο μήνυμα ότι η καταχώρηση να γίνει ή σε κατάστημα της ΔΕΗ ή στο τηλέφωνο 800.900.1000.

Εγώ θυμάμαι λάθος ότι μερικοί καταχωρούν στο E-Bill της ΔΕΗ, στο site ή στην εφαρμογή; Έψαξα και στα δύο και δεν βρήκα να υπάρχει τέτοια δυνατότητα. 

Βρήκα ότι γίνεται στο site του ΔΕΔΔΗΕ η καταχώρηση όμως, στο site του. 

Να καταχωρήσω εκεί λοιπόν ή θα γίνει μπέρδεμα και καλύτερα στο τηλέφωνο (σε κατάστημα δεν πάω); 

Update: Δοκίμασα στο site του ΔΕΔΔΗΕ να καταχωρήσω τις ενδείξεις και έβγαλε το μήνυμα: 

"Δεν είναι ακόμη δυνατή η καταχώρηση της ένδειξης του μετρητή σας. Παρακαλούμε προσπαθήστε πάλι κατά το χρονικό διάστημα από 29/03/2022 έως 04/04/2022" 

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Andytse13 είπε

Έχω κάνει αίτηση για my home online με όλα τα έγγραφα και μου αποστείλανε από ΔΕΗ όλα είναι οκ και ο ΔΕΔΔΗΕ θα ολοκληρώσει την εντολή σε δύο μέρες.Το θέμα είναι ότι δεν μου έχουν έρθει κωδικοί για το ebil ακόμα;Ξέρει κανείς γιατί;

Αύριο το αργότερο μεθαύριο το πρωί γύρω στις 8 έρχονται οι κωδικοί για την ενεργοποίηση του ebill

 

 

Μόλις εκδόθηκε ο πρώτος λογαριασμός στη ΔΕΗ μετά από αίτηση econtract όσοι θυμούνται το περιστατικό μου στις αρχές Νοέμβρη και αρχές Δεκέμβρη σβήσιμο όλων των επιλογών από ebill. Κράτησε μόνο την πάγια εντολή. 
Απο τότε είμαι συνέχεια με email σε ΔΕΗ με παράπονο και κοινοποίηση σε ΡΑΕ και ΣτΚ. Η απάντηση τους πλέον έχει γίνει καραμέλα ότι ναι δικαιούστε τον παλιό τιμοκατάλογο πριν τις 3/12 και θα προβούμε σε όλες τις ενέργειες από πλευράς μας. 
 

Ο πρώτος λογαριασμός φυσικά εκδόθηκε σε Γ1. Στο ebill φυσικά καμία ενέργεια από πλευράς τους. Είναι ακομα στην επιλογή προγράμματος ΑΛΛΑ ο Γ1 θα πληρωθεί στην ημερομηνία λήξης του με πάγια εντολή. Ότι τους συμφέρει. 

Επισυναπτω το λογαριασμό. 
Τι απάντησε ο ΣτΚ

και την καραμελα απάντηση της ΔΕΗ  

https://ibb.co/5WGgfvv

 

600730140054_2022-01-03.pdf

ΑΠΑΝΤΗΣΗ.pdf complaint-template.doc

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Αύριο το αργότερο μεθαύριο το πρωί γύρω στις 8 έρχονται οι κωδικοί για την ενεργοποίηση του ebill

Μόλις εκδόθηκε ο πρώτος λογαριασμός στη ΔΕΗ μετά από αίτηση econtract όσοι θυμούνται το περιστατικό μου στις αρχές Νοέμβρη και αρχές Δεκέμβρη σβήσιμο όλων των επιλογών από ebill. Κράτησε μόνο την πάγια εντολή. 
Απο τότε είμαι συνέχεια με email σε ΔΕΗ με παράπονο και κοινοποίηση σε ΡΑΕ και ΣτΚ. Η απάντηση τους πλέον έχει γίνει καραμέλα ότι ναι δικαιούστε τον παλιό τιμοκατάλογο πριν τις 3/12 και θα προβούμε σε όλες τις ενέργειες από πλευράς μας. 
 

Ο πρώτος λογαριασμός φυσικά εκδόθηκε σε Γ1. Στο ebill φυσικά καμία ενέργεια από πλευράς τους. Είναι ακομα στην επιλογή προγράμματος ΑΛΛΑ ο Γ1 θα πληρωθεί στην ημερομηνία λήξης του με πάγια εντολή. Ότι τους συμφέρει. 
 

 

600730140054_2022-01-03.pdf 955 kB · 1 download

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Καλη χρόνια να έχουμε όσο γίνεται περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rose from hell είπε

εχει μπει και η επιδοτηση απο το κρατος

δηλ. απ το εμφανιζομενο ποσό αυτο των 162ε εχει ηδη αφαιρεθει η επιδοτηση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εδω και καποιες μερες εχω βαλει το my home enter,ηρθε και δεδδηε για ελεγχο ρολογιου και ειδα οτι μεσα στην YΔΕ αλλαξε το ρολοι στο ονομα μου,αρα εχει μπει,για να φτιαξω ebill πρεπει να μου ερθει ο πρωτος λογαριασμος?Επισης τωρα θα μου ερχεται καθε μηνα ο λογαριασμος η καθε δίμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να αναφερω 2 λογαριασμούς μου να μου πειτε την γνωμη σας αν σας φαίνονται οκ ή παιζει ναχει γίνει λάθος.

α) Εκκαθαριστικός έως 20/11, 1800 kwh, 260e, ρήτρα 160ε

β) Εκκαθαριστικος εως 20/12, 2500 kwh, 580e, ρητρα 360ε

Με προβληματιζει η ρητρα του β που ειναι υπερδιπλάσια.. Σκεφτομαι να τους ζητησω πως το υπολογισαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, rus είπε

δηλ. απ το εμφανιζομενο ποσό αυτο των 162ε εχει ηδη αφαιρεθει η επιδοτηση??

162 είναι η ρητρα αναπροσαρμογης

πίστωση τεμ  ειναι η κρατική επιδότηση

και οπως θα ελεγε και ο korakios  

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο , για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...