Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Έχω εδώ και 2 μήνες το  my home on line και εχθές έκανα αίτηση που εγκρίθηκε για κοινωνικό τιμολόγιο. Πρέπει να κάνω και κάτι άλλο ή  θα περάσει αυτόματα η εκπτωση στον επόμενο λογαριασμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, balogreg είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Έχω εδώ και 2 μήνες το  my home on line και εχθές έκανα αίτηση που εγκρίθηκε για κοινωνικό τιμολόγιο. Πρέπει να κάνω και κάτι άλλο ή  θα περάσει αυτόματα η εκπτωση στον επόμενο λογαριασμό?

Καλημερα... Γινεται αυτοματα η ενημερωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, washcloud είπε

...σταθερά ΚΑΙ ρήτρα αναπροσαρμογής,,,,,does not compute. Ή σταθερό, ή "ρήτρας". Συνεπώς τα "Home Online" και "Home Enter", είναι σταθερά. Στη ΔΕΗ, μόνο το "Γ1 Οικιακό" είναι "ρητροπρόγραμμα'.

"Όριο", δεν έχει κανένα τους.

W&V = μάλλον η πιο άθλια (από διάφορες απόψεις) εταιρία αυτή την στιγμή, και το,,,"Zero" μάλλον το βγάλαν' έτσι επειδή με τις χρεώσεις του ο πελάτης μένει με "zero" λεφτά στην τσέπη....(μόνο ένα που έβγαλε τις προάλλες η Πρωτέργεια το,,,ανταγωνίζεται).

600kWh/μήνα αυτό το διάστημα = χαρακίρι πάντως, να το ξέρεις...

...στο δια ταύτα (αν και δεν το καλοκατάλαβα αυτό με τον νοικάρη,,,,που μένει,,,,αλλού.......;!) : φεύγεις από W&V και "zero", γιατί,,,,ζήρο θα 'ν' οι (οικονομικές) ώρες σου, αν παραμείνεις σε ρητροπρόγραμμα (και δη της W&V)(...που καν δεν σου δίνει "νυχτερινό"), πηγαίνοντας σε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΕΗ, και υπογράφοντας για το Home Enter.

(...όχι e-contract, όχι Home Online - όχι πλαστικά σε θάλασσες και ακτές...)(...για διάφορους λόγους, επειδή είσαι από άλλο πάροχο, πας για το Έντερ. ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ. Κλείνεις ραντεβού μέσα από  το σάιτ της, έχει κι απόγευμα, θέλει εμβόλιο ή ράπιντ. Θα σου ζητήσουν 100€ εγγύηση, τα οποία ΑΝ βάλεις αυτόματη εξόφληση μέσω χρεωστικής ή πιστωτικής ή πάγιας τραπεζικής εντολής, θα τα πάρεις πίσω σαν πιστωτικό όταν σου βγει λογαριασμός).

Είναι ότι συμφερότερο, κι αν πέσουν οι τιμές του ρεύματος σε μήνες από τώρα (και γίνουν τα "ρητροπρογράμματα" ξανά συμφερτικά), φεύγεις με την χαμηλότερη ρήτρα αποχώρησης της αγοράς (μαξ 60€). Και είναι 12μηνης δέσμευσης ούτως ή άλλως (στους άλλους, 24).

 

Γιατί όχι το on line?;Άπο ότι βλέπω έχει χαμηλότερη τιμή από το ENTER.Σκέφτομαί να κάνω ηλεκτρονικά την αίτηση γιατί βρίσκομαι σε νησί και δεν υπάρχει φυσικό κατ'αστημα ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανεις γιατί μου το βγάζει αυτό; Από ότι κατάλαβα δεν έχει ενεργοποιηθεί η παγια εντολή και έχει μέρες που την έχω περασει. Οχι τίποτα άλλο αλλά αν είναι προβλημα με την κάρτα δεν σ αφηνει ουτε να την αλλάξεις. 

Screenshot_2022-01-04-10-25-54-886_com.android.chrome.jpg.88b052030a6be01d299175aa300bf49c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλη χρονια!

Μετα το σοκ λογαριασμου ΔΕΗ λογω ρητρας, ψαχνομαι τι να κανω;

Αξιζουν τα προγραμματα αυτα με τις νεες τιμες; Ή δε κανουμε κατι μηπως ξαναπέσουν οι τιμές; Τι λένε οι ειδικοί;

Συγγνωμη αν εχουν απαντηθει αυτα, αλλα δεν εχω διαβασει το topic, τωρα το ξεκιναω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, booogieman είπε

Καλημερα και καλη χρονια!

Μετα το σοκ λογαριασμου ΔΕΗ λογω ρητρας, ψαχνομαι τι να κανω;

Αξιζουν τα προγραμματα αυτα με τις νεες τιμες; Ή δε κανουμε κατι μηπως ξαναπέσουν οι τιμές; Τι λένε οι ειδικοί;

Συγγνωμη αν εχουν απαντηθει αυτα, αλλα δεν εχω διαβασει το topic, τωρα το ξεκιναω...

Εδω είσαι

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, jiovani81 είπε

Γιατί όχι το on line?;Άπο ότι βλέπω έχει χαμηλότερη τιμή από το ENTER.Σκέφτομαί να κάνω ηλεκτρονικά την αίτηση γιατί βρίσκομαι σε νησί και δεν υπάρχει φυσικό κατ'αστημα ΔΕΗ.

...επειδή είσαι σε άλλο πάροχο, και οι επιλογές που έχεις για να μπεις στο Ονλάιν, είναι δύο :

α) μέσω econtract που η επειρία παιδιών εδώ δείχνει ότι μπορεί να κάνει και κα'να μήνα μέχρι να σου ενεργοποιηθεί, πράγμα που σημαίνει ότι θα περάσεις όλο αυτό το διάστημα σε "ρήτρα" (ΔΕΝ ενεργοποιείται το Ονλάιν και οι τιμές του με το που θα το αιτηθείς ούτε με το που θα υπογράψεις για αυτό), λίγο στην Watt - λίγο στην ΔΕΗ.

β) ...πηγαίνοντας σε κατάστημα και ζητώντας να μπεις στο Γ1, και με το που θα υπογράψεις και σου δοθεί "κωδικός εταίρου" για να κάνεις ebill account και να έχεις πρόσβαση στην υπηρεσία ebill της ΔΕΗ, όπου θα μπεις και από εκεί θα επιλέξεις το το Online (αλλά και πάλι θα περιμένεις μέχρι να ενεργοποιηθεί : ίσως σε 10 μέρες με 2 βδομάδες). Έτσι θα γίνει λίγο πιο γρήγορα η μετάβαση, αλλά θα περάσεις αυτή τη μανούρα.

ΤΩΡΑ όμως είδα το περί νησιού.....Οπότε, "αναγκαστικά" (αν δεν είναι να βρεθείς άμεσα σε περιοχή με κατάστημα), θα κάνεις την μετάβαση μέσω econtract (εκτός κι αν μπορεί να πάει σε κοντινό του κατάστημα δικός σου άνθρωπος που θα τον έχεις εξουσιοδοτήσει με εξουσiοδότηση από το gov.gr για να σου υπογράψει για Enter) κι αν μπορείς να δηλώσεις κάρτα (χρεωστική ή πιστωτική) ή να βάλεις πάγια εντολή για αυτόματη εξόφληση, αιτείσαι για το Ονλάιν. Θέλει προσοχή όμως γιατί δεν θα ενεργοποιηθεί αυτόματα και θα πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα μέσω του ebill account που θα φτιάξεις (αν έχεις ebill account από παλιά, μόλις εμφανιστεί η παροχή στο ebill, πατάς για ενεργοποίηση του Ονλάιν).

Γενικά τα προγράμματα της ΔΕΗ, και ειδικά το Ονλάιν, είναι πιο εύκολα "προσβάσιμα" για ενεργοποίηση, σε όσους είναι ΗΔΗ πελάτες ΔΕΗ...

Ναι είναι λίγο πιο φθηνό το Ονλάιν, έχει και το δώρο των 30€ (για ενεργοποίηση μέχρι 31/1), δεν απαιτεί εγγύηση (αλλά απαιτεί αυτόματη εξόφληση), αναγκαστικό μηνιαίο λογαριασμό (αυτό ανάλογα το πώς το βλέπει κανείς, είναι και καλό) και γενικά πρέπει να το προσέξεις κατά την ενεργοποίησή του μέσα από το ebill (τσεκάρισμα για μηνιαίο λογαριασμό, για αυτόματη εξόφληση, δήλωση κάρτας ή πάγιας) γιατί αν κάνεις κάτι στραβά (το ebill "καταφέρνει" να σε μπερδέψει - απενεργοποιεί ενίοτε πράγματα που έχεις ενεργοποιήσει κτλ), ενδέχεται να μείνεις στο Γ1 και αν δεν το καταλάβεις άμεσα, θα το,,,νιώσεις όταν θα έρθει λογαριασμός...Επίσης (αν και πιθανώς δεν σ' ενδιαφέρει) υπάρχει μία ασάφεια αν το Ονλάιν δεχεται Κοινωνικό Τιμολόγιο (έχε το υπ' όψιν, ειδικά αν ήδη είσαι δικαιούχος, γιατί ΠΑΛΙ το αποτέλεσμα μπορεί να είναι το σύστημα να σε "πετάξει" στο Γ1...).

edit : όσο έγραφα, πόσταρε ο alexpaok κλασσικό πρόβλημα με το Ονλάιν που σου έλεγα...Έχε το υπ' όψιν.

 

28 λεπτά πριν, booogieman είπε

Αξιζουν τα προγραμματα αυτα με τις νεες τιμες; Ή δε κανουμε κατι μηπως ξαναπέσουν οι τιμές; Τι λένε οι ειδικοί;

Συγγνωμη αν εχουν απαντηθει αυτα, αλλα δεν εχω διαβασει το topic, τωρα το ξεκιναω...

...οπωσδήποτε να διαβάσεις, έστω από Νοέμβρη κι εντεύθεν. Κατά τ' άλλα, αν έχεις ebill account και ξέρεις να το χειρίζεσαι, μπαίνεις κι ενεργοποιείς το Online άμεσα. ΑΝ "δεν το 'χεις", πας σε κατάστημα για το Enter. Ναι, όπως έχουν τα πράγματα, πας σε σταθερό. Το να μείνεις σε "ρήτρα" περιμένοντας να δεις τί θα γίνει, ισοδυναμεί με ζαριά την οποία ενδεχομένως θα πληρώσεις ακριβά (το πιθανότερο αυτό είναι). Κι αν απρ' ολ' αυτά πέσουν στα παλιά οι τιμές των ρητροπρογραμμάτων, γυρνάς σε αυτά (ή ΔΕΗ ή αλλού), με την μικρότερη ποινή αποχώρησης της αγοράς : μέχρι το πρώτο 3μηνο 60€, και κάθε επόμενο 3μηνο κάτω άλλα 20. ΑΝ πέσουν κατά καλοκαίρι και μείνουν για μήνες κάτω και θες να το εκμεταλλευτείς, θα φύγεις με μάλλον 40άρι στο περίπου 6μηνο (στον 7ο μήνα θα είναι 20). Και ούτως ή άλλως είναι 12μηνη η σύμβαση (στους άλλους, κατά βάση 24μηνη).

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexpaok14 είπε

Εδω είσαι

 

 

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...επειδή είσαι σε άλλο πάροχο, και οι επιλογές που έχεις για να μπεις στο Ονλάιν, είναι δύο :

α) μέσω econtract που η επειρία παιδιών εδώ δείχνει ότι μπορεί να κάνει και κα'να μήνα μέχρι να σου ενεργοποιηθεί, πράγμα που σημαίνει ότι θα περάσεις όλο αυτό το διάστημα σε "ρήτρα" (ΔΕΝ ενεργοποιείται το Ονλάιν και οι τιμές του με το που θα το αιτηθείς ούτε με το που θα υπογράψεις για αυτό), λίγο στην Watt - λίγο στην ΔΕΗ.

β) ...πηγαίνοντας σε κατάστημα και ζητώντας να μπεις στο Γ1, και με το που θα υπογράψεις και σου δοθεί "κωδικός εταίρου" για να κάνεις ebill account και να έχεις πρόσβαση στην υπηρεσία ebill της ΔΕΗ, όπου θα μπεις και από εκεί θα επιλέξεις το το Online (αλλά και πάλι θα περιμένεις μέχρι να ενεργοποιηθεί : ίσως σε 10 μέρες με 2 βδομάδες). Έτσι θα γίνει λίγο πιο γρήγορα η μετάβαση, αλλά θα περάσεις αυτή τη μανούρα.

ΤΩΡΑ όμως είδα το περί νησιού.....Οπότε, "αναγκαστικά" (αν δεν είναι να βρεθείς άμεσα σε περιοχή με κατάστημα), θα κάνεις την μετάβαση μέσω econtract (εκτός κι αν μπορεί να πάει σε κοντινό του κατάστημα δικός σου άνθρωπος που θα τον έχεις εξουσιοδοτήσει με εξουσiοδότηση από το gov.gr για να σου υπογράψει για Enter) κι αν μπορείς να δηλώσεις κάρτα (χρεωστική ή πιστωτική) ή να βάλεις πάγια εντολή για αυτόματη εξόφληση, αιτείσαι για το Ονλάιν. Θέλει προσοχή όμως γιατί δεν θα ενεργοποιηθεί αυτόματα και θα πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα μέσω του ebill account που θα φτιάξεις (αν έχεις ebill account από παλιά, μόλις εμφανιστεί η παροχή στο ebill, πατάς για ενεργοποίηση του Ονλάιν).

Γενικά τα προγράμματα της ΔΕΗ, και ειδικά το Ονλάιν, είναι πιο εύκολα "προσβάσιμα" για ενεργοποίηση, σε όσους είναι ΗΔΗ πελάτες ΔΕΗ...

Ναι είναι λίγο πιο φθηνό το Ονλάιν, έχει και το δώρο των 30€ (για ενεργοποίηση μέχρι 31/1), δεν απαιτεί εγγύηση (αλλά απαιτεί αυτόματη εξόφληση), αναγκαστικό μηνιαίο λογαριασμό (αυτό ανάλογα το πώς το βλέπει κανείς, είναι και καλό) και γενικά πρέπει να το προσέξεις κατά την ενεργοποίησή του μέσα από το ebill (τσεκάρισμα για μηνιαίο λογαριασμό, για αυτόματη εξόφληση, δήλωση κάρτας ή πάγιας) γιατί αν κάνεις κάτι στραβά (το ebill "καταφέρνει" να σε μπερδέψει - απενεργοποιεί ενίοτε πράγματα που έχεις ενεργοποιήσει κτλ), ενδέχεται να μείνεις στο Γ1 και αν δεν το καταλάβεις άμεσα, θα το,,,νιώσεις όταν θα έρθει λογαριασμός...Επίσης (αν και πιθανώς δεν σ' ενδιαφέρει) υπάρχει μία ασάφεια αν το Ονλάιν δεχεται Κοινωνικό Τιμολόγιο (έχε το υπ' όψιν, ειδικά αν ήδη είσαι δικαιούχος, γιατί ΠΑΛΙ το αποτέλεσμα μπορεί να είναι το σύστημα να σε "πετάξει" στο Γ1...).

edit : όσο έγραφα, πόσταρε ο alexpaok κλασσικό πρόβλημα με το Ονλάιν που σου έλεγα...Έχε το υπ' όψιν.

 

...οπωσδήποτε να διαβάσεις, έστω από Νοέμβρη κι εντεύθεν. Κατά τ' άλλα, αν έχεις ebill account και ξέρεις να το χειρίζεσαι, μπαίνεις κι ενεργοποιείς το Online άμεσα. ΑΝ "δεν το 'χεις", πας σε κατάστημα για το Enter. Ναι, όπως έχουν τα πράγματα, πας σε σταθερό. Το να μείνεις σε "ρήτρα" περιμένοντας να δεις τί θα γίνει, ισοδυναμεί με ζαριά την οποία ενδεχομένως θα πληρώσεις ακριβά (το πιθανότερο αυτό είναι). Κι αν απρ' ολ' αυτά πέσουν στα παλιά οι τιμές των ρητροπρογραμμάτων, γυρνάς σε αυτά (ή ΔΕΗ ή αλλού), με την μικρότερη ποινή αποχώρησης της αγοράς : μέχρι το πρώτο 3μηνο 60€, και κάθε επόμενο 3μηνο κάτω άλλα 20. ΑΝ πέσουν κατά καλοκαίρι και μείνουν για μήνες κάτω και θες να το εκμεταλλευτείς, θα φύγεις με μάλλον 40άρι στο περίπου 6μηνο (στον 7ο μήνα θα είναι 20). Και ούτως ή άλλως είναι 12μηνη η σύμβαση (στους άλλους, κατά βάση 24μηνη).

Σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις!

Ωραια, αρα εγω που ειμαι ΔΕΗ αλλα δεν εχω ebill account (αλλά "το έχω"), πρεπει αρχικα να βγαλω ebill account και μετα να μπω στο online; Ή θα καθυστερησω πολυ και αξιζει να παω enter;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, booogieman είπε

Ωραια, αρα εγω που ειμαι ΔΕΗ αλλα δεν εχω ebill account (αλλά "το έχω"), πρεπει αρχικα να βγαλω ebill account και μετα να μπω στο online; Ή θα καθυστερησω πολυ και αξιζει να παω enter;

...από την στιγμή που ΗΔΗ είσαι ΔΕΗ, η ενεργοποίηση είτε του Ονλάιν είτε του ΈΝτερ, θα γίνει σε 1-2 (άντε 3...;) μέρες. Είσαι από τους "τυχερούς" που δεν είσαι σε άλλο πάροχο και δεν εμπλέκεται ΚΑΙ ΔΕΔΔΗΕ για την μετάβαση (μαλακίζονται σχεδόν καθ' έξιν ΚΑΙ οι άλλοι πάροχοι, και γενικώς δυνητικά τραβάει πολύ το πράμμα).

Συνεπώς, ΑΝ σε βολεύει περισσότερο κάποιο από τα δύο (τις είπαμετις διαφορές τους - μπορείς να τις τσεκάρεις και στο σάιτ της ΔΕΗ), πας σε εκείνο. Το Ονλάιν λίγο πιο συμφέρον, αλλά με αστερίσκο αν τυχόν είσαι δικαιούχος ΚΟΤ. Αν δεν έχεις ΚΟΤ και δεν σε χαλάει η αυτόματη εξόφληση, πας σε αυτό (αν όμως είναι να πάρεις το ΚΟΤ, ρώτα πρώτα με μέιλ, όχι τηλέφωνο, την εξυπηρέτησή τους να σου πούνε υπεύθυνα. Ψαχ' το πάντως, γιατί το ΚΟΤ είναι σημαντική έκπτωση).

Ουπς, το παρέλειψα : ναι πρώτα κάνε ebill. Στους λογαριασμούς σου φαίνεται ο κωδικός εταίρου που θα σου ζητήσει, μεταξύ άλλων. Λογικά την επομένη εργάσιμη θα έχει ενεργοποιηθεί (το ebill account), για να μπεις και να επιλέξεις το Ονλάιν (ή το Έντερ, ανάλογα τί θ' αποφασίσεις τελικά). Στη περίπτωσή σου, το να πας κατάστημα, μάλλον αναίτια ταλειπωρία είναι (από την άλλη, θα πάρεις πιο άμεσες πληροφορίες από υπάλληλο, για ό,τι θελήσεις. Σε κατάστημα όμως, μόνο Έντερ μπορείς να βάλεις.)

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ενημέρωση για τους αγχωμένους με την πάγια, σήμερα που έληγε ο πρώτος λογαριασμός Myhomeonline η ΔΕΗ δέσμευσε στην κάρτα το ποσό κανονικά.

zeyyKE1.png

Όλα οκ εδώ. Να σημειωθεί πως δεν μου ζήτησαν ούτε στην αίτηση ούτε τώρα κωδικό, επιβεβαίωση ή κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω κάνει αίτηση για my home online με όλα τα έγγραφα και μου αποστείλανε από ΔΕΗ όλα είναι οκ και ο ΔΕΔΔΗΕ θα ολοκληρώσει την εντολή σε δύο μέρες.Το θέμα είναι ότι δεν μου έχουν έρθει κωδικοί για το ebil ακόμα;Ξέρει κανείς γιατί;

Επεξ/σία από Andytse13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Crypton-R- είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Είμαι σε Γ1 Οικιακό με 0,11, υπάρχει λόγος να μπλέξω με online ή enter; Ευχαριστώ.

Αποφυγη της Ρήτρας Αναπροσαρμογής.

Επεξ/σία από derorist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, derorist είπε

Αποφυγη της ρητρας ενεργειας.

Αυτό είναι το Ρήτρα Αναπροσαρμογής που βλέπω στο λογαριασμό;

2021-12-22.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...