Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, washcloud είπε

^...οπότε της ΕΧΕΙ αποδοθεί η έκπτωση ΚΟΤ, άρα δεν την χρεώσανε με 0,18 όπως είπες...

Για το νυχτερινό, δεν έχω ιδέα τί παίχτηκε, εκτός κι αν στην ανάλυση δεν πρόσεξες την χρέωση των νυχτερινών (66kWh) με την τιμή του νυχτερινού...

Ναι, δεν είπα ότι δεν της αποδόθηκε το ΚΟΤ,  είπα ότι της χρέωσαν το ρεύμα ενιαίο.

Ontopic ( Κι έχεις δίκιο korakios, sorry), είχα μπει στο enter με τις παλιές τιμές σχετικά νωρίς, όπως και του πεθερού μου και την μητέρας μου, έχω να δηλώσω ότι έχω δώσει δύο φορές μετρήσεις, οι πρώτοι λογαριασμοί ήρθαν οκ, περιμένω τους δεύτερους.

Επειδή κρατώ αρχεία και excel με τις χρεώσεις που είχα πριν (Watt & Volt), έχω να πω μόνο ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ στα παιδιά εδώ που ασχολούνται με το κάθε έναν μας και με έκαναν να το ψάξω έγκαιρα. Στο εξάμηνο βλέπουμε πάλι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, marmagia είπε

Έχεις 2 χρόνια δέσμευση άρα είσαι στον παλιό τιμοκατάλογο 

Πως προκύπτει ότι με 2 χρόνια δέσμευση είσαι στον παλιό τιμοκατάλογο; 
δεν έχουν αναφερθεί εδώ περιπτώσεις με αιτηση πριν τις 3/12 που ενεργοποιήθηκαν αργότερα με 2 χρόνια δέσμευση και τους έβαλαν στο νέο ακριβότερο τιμοκατάλογο;

Άσχετο με το παραπάνω:

2 αιτήσεις στον ίδιο ΑΦΜ μέσω e-contract για myHome Online από ΗΡΩΝ, την ίδια μέρα 5/11/2021:

Η μία εξ αυτών ενεργοποιήθηκε 23/11, πολύ λογικό διάστημα...

για τη 2η - μετά απο παράπονο στη ΔΕΗ (με 2-3 reminders), καταγγελία στο myrae κι ένα τελευταίο reminder με κοινοποίηση ΡΑΕ/ΣτΚ στις 31/12 (στο οποίο πήρα και απάντηση από ΔΕΗ την ίδια ημέρα) - έλαβα σήμερα έγγραφα προς υπογραφή (!!!) αλλά με λάθος κωδικό στο αρχείο της σύμβασης που θέλει τον ΑΦΜ για να ανοίξει..

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Όποιος έχει ενταχθεί στο home enter και έχει δώσει 100 ευρώ εγγύηση, επιστρέφεται στους πρώτους λογαριασμούς? Πριν από λίγο μου βγήκε ο λογαριασμός αλλά δεν έχει επιστροφή. Τηλεφωνικά μου είπαν ότι επιτρέφεται πριν υπογράψω. Στο τηλ πριν λίγο μου είπαν όχι... 

 

 

Επεξ/σία από conne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και Χρονια Πολλα!Ευτυχισμενο το νεο ετος γεματο υγεια και αγαπη.

Ηρθε εκκαθαριστικος της nrg με 22ημερες καταναλωσης 24/11/2021-15/12/2021.

Η αιτηση για home enter εγινε στις 2δεκεμβριου και στο ebill γραφει ληξη 15/12/23

Ερωτηση 1.Δεν θα επρεπε να γινει η εκκαθαριση στις 2δεκ απο τη στιγμη της αιτησης καθως καταχωρηθηκε και φωτο απο το ρολοι μαζι με την αιτηση?

Καποιος θα πει οτι πρεπει να συνδραμει και η δεδδηε για επαληθευση καταμετρησης αλλα αυτη καθυστερησε και δημιουργηθηκε επιβαρυνση 13ημερων μαζι με ρητρα....πως να το χειριστω?

Ερωτηση 2.Δεν εχει δηλωθει μηνιαιος λογαριασμος στο ebill αλλα ζηταει μετρηση στο self metering μεχρι τις 5 Δεκ.

-Δεν ειναι διμηνιαιος ο λογαριασμος?

Ερωτηση 3.Σε θεμα μηνιαιων λογαριασμων(ειτε online ειτε enter) με πχ 110kw ενδειξη,ειναι καλο να δηλωνονται τοσα kw στο self metering ή να βαζουμε σαν μαξιλαρι και λιγα παραπανω?Υπαρχουν προυποθεσεις για μινιμουμ/μαξιμουμ καταναλωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, gponiris είπε

Καλησπερα και Χρονια Πολλα!Ευτυχισμενο το νεο ετος γεματο υγεια και αγαπη.

Ηρθε εκκαθαριστικος της nrg με 22ημερες καταναλωσης 24/11/2021-15/12/2021.

Η αιτηση για home enter εγινε στις 2δεκεμβριου και στο ebill γραφει ληξη 15/12/23

Ερωτηση 1.Δεν θα επρεπε να γινει η εκκαθαριση στις 2δεκ απο τη στιγμη της αιτησης καθως καταχωρηθηκε και φωτο απο το ρολοι μαζι με την αιτηση?

Καποιος θα πει οτι πρεπει να συνδραμει και η δεδδηε για επαληθευση καταμετρησης αλλα αυτη καθυστερησε και δημιουργηθηκε επιβαρυνση 13ημερων μαζι με ρητρα....πως να το χειριστω?

Ερωτηση 2.Δεν εχει δηλωθει μηνιαιος λογαριασμος στο ebill αλλα ζηταει μετρηση στο self metering μεχρι τις 5 Δεκ.

-Δεν ειναι διμηνιαιος ο λογαριασμος?

Ερωτηση 3.Σε θεμα μηνιαιων λογαριασμων(ειτε online ειτε enter) με πχ 110kw ενδειξη,ειναι καλο να δηλωνονται τοσα kw στο self metering ή να βαζουμε σαν μαξιλαρι και λιγα παραπανω?Υπαρχουν προυποθεσεις για μινιμουμ/μαξιμουμ καταναλωσεις?

Αλλο η αίτηση που έγινε 2 Δεκεμβρίου και άλλο η έγκριση που έγινε 15 Δεκεμβρίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, geodimis said:

Πως προκύπτει ότι με 2 χρόνια δέσμευση είσαι στον παλιό τιμοκατάλογο; 
δεν έχουν αναφερθεί εδώ περιπτώσεις με αιτηση πριν τις 3/12 που ενεργοποιήθηκαν αργότερα με 2 χρόνια δέσμευση και τους έβαλαν στο νέο ακριβότερο τιμοκατάλογο;

Άσχετο με το παραπάνω:

2 αιτήσεις στον ίδιο ΑΦΜ μέσω e-contract για myHome Online από ΗΡΩΝ, την ίδια μέρα 5/11/2021:

Η μία εξ αυτών ενεργοποιήθηκε 23/11, πολύ λογικό διάστημα...

για τη 2η - μετά απο παράπονο στη ΔΕΗ (με 2-3 reminders), καταγγελία στο myrae κι ένα τελευταίο reminder με κοινοποίηση ΡΑΕ/ΣτΚ στις 31/12 (στο οποίο πήρα και απάντηση από ΔΕΗ την ίδια ημέρα) - έλαβα σήμερα έγγραφα προς υπογραφή (!!!) αλλά με λάθος κωδικό στο αρχείο της σύμβασης που θέλει τον ΑΦΜ για να ανοίξει..

Μιλάμε για το online έτσι; Εγώ τουλάχιστον αυτό είχα κατά νου όταν έκανα το σχόλιο. Το λέω υπό την έννοια ότι στους ορους του παλιού online αναφέρει διάρκεια προγράμματος και άρα δέσμευσης 24 μήνες. Στο νέο online η διάρκεια σύμβασης είναι 12 μήνες. Όποτε, αν κάποιος υπέγραψε προ της 3/12 και ας ενεργοποιήθηκε αργότερα εάν έχει 2 χρόνια δέσμευση είναι στο παλιό προγραμμα. Αν έχει μονοετή δέσμευση είναι στο νέο. Έχω την εντύπωση ότι και το παλιό εντερ όπως και το νέο είναι 12 μηνο όποτε σε αυτή τη περίπτωση δεν ισχύουν τα ως άνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, conne είπε

Καλησπέρα σε όλους. Όποιος έχει ενταχθεί στο home enter και έχει δώσει 100 ευρώ εγγύηση, επιστρέφεται στους πρώτους λογαριασμούς? Πριν από λίγο μου βγήκε ο λογαριασμός αλλά δεν έχει επιστροφή. Τηλεφωνικά μου είπαν ότι επιτρέφεται πριν υπογράψω. Στο τηλ πριν λίγο μου είπαν όχι... 

 

 

Έχεις ενεργοποιημένο την πάγια εντολή μέσω κάρτας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, conne είπε

Τηλεφωνικά μου είπαν ότι επιτρέφεται πριν υπογράψω. Στο τηλ πριν λίγο μου είπαν όχι... 

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά ,γωνίες ,γραφεία και καναπέδες

βάλε πάγια εντολή

1 ώρα πριν, marmagia είπε

Έχω την εντύπωση ότι και το παλιό εντερ όπως και το νέο είναι 12 μηνο όποτε σε αυτή τη περίπτωση δεν ισχύουν τα ως άνω

το παλιό enter 24μηνο , το παλιό enter+ 12μηνο , καλή χρονιά :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

Μιλάμε για το online έτσι; Εγώ τουλάχιστον αυτό είχα κατά νου όταν έκανα το σχόλιο. Το λέω υπό την έννοια ότι στους ορους του παλιού online αναφέρει διάρκεια προγράμματος και άρα δέσμευσης 24 μήνες. Στο νέο online η διάρκεια σύμβασης είναι 12 μήνες. Όποτε, αν κάποιος υπέγραψε προ της 3/12 και ας ενεργοποιήθηκε αργότερα εάν έχει 2 χρόνια δέσμευση είναι στο παλιό προγραμμα. Αν έχει μονοετή δέσμευση είναι στο νέο. Έχω την εντύπωση ότι και το παλιό εντερ όπως και το νέο είναι 12 μηνο όποτε σε αυτή τη περίπτωση δεν ισχύουν τα ως άνω 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Τώρα πρόσεξα ότι στη μια παροχή που έχω κάνει καταγγελία για ισχύ παλιού τιμοκαταλόγου λόγω ημερομηνίας αίτησης, έχουν περάσει μονοετή  διάρκεια στο online. Σε ευχαριστώ για την παρέμβαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, geodimis είπε

Πως προκύπτει ότι με 2 χρόνια δέσμευση είσαι στον παλιό τιμοκατάλογο; 
δεν έχουν αναφερθεί εδώ περιπτώσεις με αιτηση πριν τις 3/12 που ενεργοποιήθηκαν αργότερα με 2 χρόνια δέσμευση και τους έβαλαν στο νέο ακριβότερο τιμοκατάλογο;

...για την ακρίβεια έχει αναφερθεί ότι πολλές περιπτώσεις έχουν γίνει ΣΑΛΑΤΑ λόγω της ανοργανωσιάς της ΔΕΗ (σε συνδυασμό με τις αιτήσεις τελευταίας στιγμής). Όσοι (ή έστω η πλειονότητά τους) όμως προχώρησαν σε παράπονο προς την ΔΕΗ, πήραν απάντηση ότι έχουν δίκαιο και θα διορθωθεί το λάθος. Επίσης, αυτό που ισχύει για την πλειονότητα, είναι ότι εφ' όσον φαίνεται 2ετής διάρκεια ισχύος προγράμματος στο ebill, τους έρχεται λογαριασμός με τις προ 3/12 τιμές. Το κρίσιμο στοιχείο είναι η διάρκεια σύμβασης : εφ' όσον κάποιος βλέπει 2 έτη, έστω κι αν χρειάζεται να γίνει κάποια διόρθωση μετά, θα τιμολογηθεί με τις παλιές τιμές. Άρα με το που βλέπει κάποιος 2 χρόνια, μπορεί να είναι ήσυχος,,,έστω κι αν τυχόν θα τον "τρέξουν" μετά...

3 ώρες πριν, conne είπε

Καλησπέρα σε όλους. Όποιος έχει ενταχθεί στο home enter και έχει δώσει 100 ευρώ εγγύηση, επιστρέφεται στους πρώτους λογαριασμούς? Πριν από λίγο μου βγήκε ο λογαριασμός αλλά δεν έχει επιστροφή. Τηλεφωνικά μου είπαν ότι επιτρέφεται πριν υπογράψω. Στο τηλ πριν λίγο μου είπαν όχι...

 ...έβαλες όμως κάρτα ή πάγια εντολή για αυτόματη εξόφληση...; Είναι ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ για την επιστροφή...

2 ώρες πριν, gponiris είπε

Καποιος θα πει οτι πρεπει να συνδραμει και η δεδδηε για επαληθευση καταμετρησης αλλα αυτη καθυστερησε και δημιουργηθηκε επιβαρυνση 13ημερων μαζι με ρητρα....πως να το χειριστω?

...δες την υπογραφή του κοράκιου για να προχωρήσεις σε αμφισβήτηση της ρήτρας που "κακώς χρεώθηκες".

 

1 ώρα πριν, marmagia είπε

 Έχω την εντύπωση ότι και το παλιό εντερ όπως και το νέο είναι 12 μηνο όποτε σε αυτή τη περίπτωση δεν ισχύουν τα ως άνω 

...όχι, και το "παλιό Έντερ" (όπως και το "παλιό Ονλάιν" ήταν 24μηνο). Ο κοράκιος τόνισε χθες-προχθές πως το μόνο που ήταν/είναι 12μηνο, ήταν/είναι το Enter+ (γενικά δεν είχε/έχει πολυσυζητηθεί σαν πρόγραμμα, γι' αυτό και δεν το έχουμε κατά νου, κι αυτό και την διάρκειά του...)

^ edit : έκανα ώρα να ποστάρω αυτό που έγραφα, και στο μεταξύ (βλέπω τώρα) πρόλαβε και πόσταρε ο κορακιος επιβεβαιώνοντας ήδη περί διάρκειας Έντερ κι Έντερ+.....

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά! Σε πρόγραμμα MyHomeEnter εμφανίστηκε ο λογαριασμός στις 9/12/2021 με λήξη στις 3/1/2022. Ενεργοποίησα Πάγια Εντολή πληρωμής με χρήση Κάρτας στις 11/12/2021. Τον ίδιο αριθμό κάρτας χρησιμοποιώ και σε πρόγραμμα MyOnline και πληρώθηκε κανονικά τη μέρα της λήξης λογαριασμού. Για το MyHomeEnter, τώρα που έχει πάει 4/1/2022 και ακόμα δεν βλέπω καμία κίνηση στον τραπεζικό λογαριασμό, τι κάνω; Τα πληρώνω χειροκίνητα μέσω της επιλογής Ηλεκτρονικής Πληρωμής Λογαριασμού ή περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν καναμε αιτηση για το on line μας ζητησε καρτα για την πληρωμη σωστα? ετσι και ειχα κανει....μετα απο αυτο δεν θυμαμε να ειχα κανει κατι για ενεργοποιηση παγιας εντολης και θεωρησα οτι η πληρωμη θα γινει αυτοματα.... στις 8/12 ηταν να γινει πληρωμη ...αλλα μπηκα στο e banking και ειδα οτι δεν εχει πραγματοποιηθει... μπαινοντας μεσα στο ebill βλεπω επιλογη για ενεργοποιηση της παγιας εντολης.... επρεπε να ειχε γινει?....εχασα κατι? τωρα με το ωφειλομενο ποσο τι παιζει? μηπως πρεπει να την ενεργοποιησω manual τελικά και στην επομενη ημερομηνια πληρωμης θα τραβηξει και τα δυο ποσα?

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Θα ήθελα σας παρακαλώ την αποψή σας! Ποιο από τα δύο σταθερά προγράμματα της ΔΕΗ να επιλέξω αν και δεν πρόλαβα τα παλιά συμβόλαια που ήταν μεχρί τις 3/12?Σε ποιό δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής και δεν έχει όριο μηνιαίων κιλοβατωρών? Μένω σε ένα διαμέρισμα που λόγω έλλειψης κεντρικής θέρμανσης χρησιμοποιώ αρκέτα aircondition και κάνω καταναλώσεις κατα΄μέσο όρο πάνω των 600 kW το μήνα.Να ενημερώσω ότι βρισκομαι αυτην την στιγμή στην Watt & volt στο πρόγραμμα Zero και τον προηγούμενο μήνα πλήρωσα για 577 KW  174 ευρω με τιμή κιλοβατώρας 0.2044.Θεωρώ ότι είναι αρκετά τα χρήματα και ένας από του λόγους που θέλω να αποχωρήσω απο την εταιρια είναι οτι εν'ω εχω νυχτερινό μετρητη το συγκεκριμένο προγραμμα δεν τις μετράει και πλήρώνω όλες τις κιλοβατώρες ημερήσιες.Εδώ να αναφέρω ότι την σύνδεση αυτη την φορτώθηκα από τον νοικάρη μου ο οποίος μένει μόνιμα στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...σταθερά ΚΑΙ ρήτρα αναπροσαρμογής,,,,,does not compute. Ή σταθερό, ή "ρήτρας". Συνεπώς τα "Home Online" και "Home Enter", είναι σταθερά. Στη ΔΕΗ, μόνο το "Γ1 Οικιακό" είναι "ρητροπρόγραμμα'.

"Όριο", δεν έχει κανένα τους.

W&V = μάλλον η πιο άθλια (από διάφορες απόψεις) εταιρία αυτή την στιγμή, και το,,,"Zero" μάλλον το βγάλαν' έτσι επειδή με τις χρεώσεις του ο πελάτης μένει με "zero" λεφτά στην τσέπη....(μόνο ένα που έβγαλε τις προάλλες η Πρωτέργεια το,,,ανταγωνίζεται).

600kWh/μήνα αυτό το διάστημα = χαρακίρι πάντως, να το ξέρεις...

...στο δια ταύτα (αν και δεν το καλοκατάλαβα αυτό με τον νοικάρη,,,,που μένει,,,,αλλού.......;!) : φεύγεις από W&V και "zero", γιατί,,,,ζήρο θα 'ν' οι (οικονομικές) ώρες σου, αν παραμείνεις σε ρητροπρόγραμμα (και δη της W&V)(...που καν δεν σου δίνει "νυχτερινό"), πηγαίνοντας σε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΕΗ, και υπογράφοντας για το Home Enter.

(...όχι e-contract, όχι Home Online - όχι πλαστικά σε θάλασσες και ακτές...)(...για διάφορους λόγους, επειδή είσαι από άλλο πάροχο, πας για το Έντερ. ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ. Κλείνεις ραντεβού μέσα από  το σάιτ της, έχει κι απόγευμα, θέλει εμβόλιο ή ράπιντ. Θα σου ζητήσουν 100€ εγγύηση, τα οποία ΑΝ βάλεις αυτόματη εξόφληση μέσω χρεωστικής ή πιστωτικής ή πάγιας τραπεζικής εντολής, θα τα πάρεις πίσω σαν πιστωτικό όταν σου βγει λογαριασμός).

Είναι ότι συμφερότερο, κι αν πέσουν οι τιμές του ρεύματος σε μήνες από τώρα (και γίνουν τα "ρητροπρογράμματα" ξανά συμφερτικά), φεύγεις με την χαμηλότερη ρήτρα αποχώρησης της αγοράς (μαξ 60€). Και είναι 12μηνης δέσμευσης ούτως ή άλλως (στους άλλους, 24).

31 λεπτά πριν, jiovani81 είπε

Καλησπέρα.Θα ήθελα σας παρακαλώ την αποψή σας! Ποιο από τα δύο σταθερά προγράμματα της ΔΕΗ να επιλέξω

 

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...