Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, Apostol. said:

Μια ερωτηση:

Ποτε αλλαξε τιμες η δεη απο 0.10507 σε 0.18?

Γιατι ενω ειχα στειλει τα εγγραφα κτλ που ζητουσαν στις 26/11 και ηρθε email στις 3/12 οτι τα ειναι σωστα κτλ, βλεπω στο ebill : Το προϊόν είναι ενεργό έως 13/12/2023

Aν μπηκα με το 0.18 τον ηπιαμε, πληρωσα και ρητρα στην Volton να φυγω.

Σημειωση: αιτηση ηλεκτρονικα ειχα κανει στις 4/11 αλλα δεν μπορουσαν να επικοινωνησουν επειδη ειναι στο ονομα της μανας μου και εχε μπλοκαρει τους 5ψηφιους...

Έχεις 2 χρόνια δέσμευση άρα είσαι στον παλιό τιμοκατάλογο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ποιους 5ψηφιους ?

8009001000 είναι το τηλέφωνο.

Δεν ξερω ετσι μου ειπε η μανα μου οταν της ειπα κατα τις 20 Νοεμβρη να παρει τηλεφωνο να δει τι γινεται, οτι δηλαδη την περνανε λεει και αυτη ειχε φραγη στο νουμερο τους, ξερω γω δεν πολυσυννενοουμαστε κιολας.

5 λεπτά πριν, marmagia είπε

Έχεις 2 χρόνια δέσμευση άρα είσαι στον παλιό τιμοκατάλογο 

Thanks αλλα πως προκυπτει η δεσμευση?

Απο την ημερομηνια που τους εστειλα (η μανα μου δηλαδη) τα εγγραφα συμπληρωμενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Apostol. said:

Δεν ξερω ετσι μου ειπε η μανα μου οταν της ειπα κατα τις 20 Νοεμβρη να παρει τηλεφωνο να δει τι γινεται, οτι δηλαδη την περνανε λεει και αυτη ειχε φραγη στο νουμερο τους, ξερω γω δεν πολυσυννενοουμαστε κιολας.

Thanks αλλα πως προκυπτει η δεσμευση?

Απο την ημερομηνια που τους εστειλα (η μανα μου δηλαδη) τα εγγραφα συμπληρωμενα?

Το ενεργοποίησαν τότε μάλλον αλλά επειδή είχατε υπογράψει πριν την 3/12 μπήκατε στις παλιές τιμές. Το νέο online είναι μονοετές, όποτε για να έβαλαν διετή δέσμευση είστε στις παλιές τιμές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, marmagia είπε

Το ενεργοποίησαν τότε μάλλον αλλά επειδή είχατε υπογράψει πριν την 3/12 μπήκατε στις παλιές τιμές. Το νέο online είναι μονοετές, όποτε για να έβαλαν διετή δέσμευση είστε στις παλιές τιμές 

Ωπα ακυρο το τσεκαρα τωρα, 13/12/2022 λεει εκανα εγω λαθος πριν....

Μονοετες αρα καινουριος τιμοκαταλογος ε?!@#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Apostol. said:

Ωπα ακυρο το τσεκαρα τωρα, 13/12/2022 λεει εκανα εγω λαθος πριν....

Μονοετες αρα καινουριος τιμοκαταλογος ε?!@#

Κάνε καταγγελία και στείλε παράπονο δε χάνεις κάτι. Ποτέ ήταν η ημέρα υπογραφής των δικαιολογητικών; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmagia είπε

Κάνε καταγγελία και στείλε παράπονο δε χάνεις κάτι. Ποτέ ήταν η ημέρα υπογραφής των δικαιολογητικών; 

26/11/21 εχει ημερομηνια το απεσταλμενο με τα εγγραφα.

Θα παρει η μανα μου αυριο τηλεφωνο, της ειπα να ρωτησει για τις τιμες και επειδη ειναι μαλλον με το 0.18 να κανει παραπονα κτλ, ηταν δικηγορος πιστευω να βγαλει ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Apostol. είπε

13/12/2023

 Τώρα το είδα, η σύμβαση 24μηνη ήταν για τις παλιές τιμές και μένα είχε ενεργοποιηθεί στην αρχή με ημερομηνία πριν 2/12 και μετά το άλλαξαν σε 8/12/2023. Οπότε αν έχεις ένα έτος σύμβαση σε έχουν περάσει με τον καινούργιο.. 

Επεξ/σία από franky10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Apostol. είπε

26/11/21 εχει ημερομηνια το απεσταλμενο με τα εγγραφα.

Θα παρει η μανα μου αυριο τηλεφωνο, της ειπα να ρωτησει για τις τιμες και επειδη ειναι μαλλον με το 0.18 να κανει παραπονα κτλ, ηταν δικηγορος πιστευω να βγαλει ακρη.

πες της να τσεκάρει

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58938960

30 λεπτά πριν, franky10 είπε

Οπότε αν έχεις ένα έτος σύμβαση σε έχουν περάσει με τον καινούργιο.. 

εκτός αν είχε αιτηθεί κάποιος το παλιό enter+ που ήτανε πάλι ένα χρόνο αντί δύο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση: Η ξαδέρφη μου έκανε αλλαγή σε enter από watt & volt και άργησαν να διεκπεραιώσουν τα διαδικαστικά και ξεκίνησε από 3/12, έκανε όμως και αίτηση για ΚΟΤ (Δεν ήξερε ότι συνδυάζεται μόνο με online, αλλά την βάλαν στο enter με τις νέες τιμές και συνδυασμό ΚΟΤ Β με όριο 1800, της ήρθε λογαριασμός έναντι και έχουν χρεώσει ημερήσιο και νυχτερινό μαζί με χρέωση 0,18 λεπτά, είναι σωστό αυτό και βγαίνει στον εκκαθαριστικό άλλο;

Της είπα πάντως να δηλώσει αυτή μέτρηση την επόμενη φορά.

Επεξ/σία από oykas2001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, oykas2001 είπε

έκανε όμως και αίτηση για ΚΟΤ (Δεν ήξερε ότι συνδυάζεται μόνο με online, αλλά την βάλαν στο enter με τις νέες τιμές και συνδυασμό ΚΟΤ Β με όριο 1800, 

της ήρθε λογαριασμός έναντι και έχουν χρεώσει ημερήσιο και νυχτερινό μαζί με χρέωση 0,18 λεπτά, είναι σωστό αυτό και βγαίνει στον εκκαθαριστικό άλλο;

Η έκπτωση του ΚΟΤ-Β (0,135 αντί για 0,18) θα αποδοθεί στον εκκαθαριστικό (ή και στον επόμενο του εκκαθαριστικού), αν δεν κάνω λάθος.

Όσο για την χρέωση για νυχτερινό που λες είναι ίδια με του ημερήσιου, νυχτερινός μετρητής υπάρχει...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλεπωντας παντως την σημερινή χονδρική τιμή της κιλοβατώρας στην χώρα μας στα 193 € και από αυριο πανω απο 200€ σκέφτηκα λίγο τις τιμές και ήθελα να απαντήσω σε πολλους που ρωτάνε αξίζει να πάω σε home enter ή online με τι νέες τιμες? Μήπως να μείνω ΔΕΗ Γ1 ή σε άλλο παροχο με ρήτρα για να γλιτώσω το προστιμο; και έκανα τους εξής υπολογισμούς(τώρα θα μιλήσω για το enter το οποίο είναι ευκολα προσβασιμο μέσω καταστήματος και γίνεται η ενεργοποίηση αρκετά άμεσα) 

Ημερήσια τιμή κιλοβατώρας : 0,18€

Έκπτωση συνέπειας και πάγια εντολή 5% + 2% = 0,18 - 7% = 0,167 €

Με ερωτηματικό η επόμενη έκπτωση γιατί δεν ξέρουμε τι θα ισχυει από εδώ και περα αλλά αν υπολογίσουμε την έκπτωση του κράτους για σταθερή τιμή 

0,167 - 0,02 (που είναι η έκπτωση) = 0,147€

Τελική τιμή 0,147€ για ημερήσια καταναλωση. 

Μέχρι τον Αυγουστο η τιμή της κιλοβατώρας στο τιμολόγιο Γ1 της ΔΕΗ ήταν 0,11€ 

Καταλαβαινουμε λοιπόν ότι μπροστά σε όλες αυτές τις ανατιμήσεις που συμβαίνουν ακόμα και να μην προλαβε κανεις τις παλιες τιμές, η επιλογή του home enter είναι πολυ συμφέρουσα αν σκεφτεί κανείς ποσα πληρώνει με τιμολογια άλλων παροχων και ειδικά με αυτά που αποτελουν ρήτρα αναπροσαρμογής. 

Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος. 

Απλώς ήθελα να διευκολύνω όλους αυτους που το σκέφτονται με τις καινουριες τιμές (καλά οποίος προλαβε τις παλιες τιμές είναι άρχοντας αλλά και παλι σώζεται η κατάσταση) 

Επεξ/σία από alexpaok14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...η αλήθεια είναι ότι το Γ1 είχε (...έχει...;) και μια "έκπτωση ενέργειας 30%", αλλά και πάλι, το ζουμί είναι άλλο : οι "κανονικές τιμές" (50€/ΜWh), λίγο δύσκολα θα ξαναεμφανιστούν μεν, αλλά ακόμη κι αν πέσουν αρκετά (και σύντομα), το θέμα είναι ότι τα σταθερά της ΔΕΗ προσφέρουν "ασφάλεια" - για τουλάχιστον ένα 6μηνο, και ασχέτως τιμών, είναι η ΛΟΓΙΚΗ κίνηση να κάνει κανείς (πόσο μάλλον με την ανασφάλεια που υπάρχει και ΘΑ υπάρχει, μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβρη/Οκτώβρη). Ξέρεις δηλαδή εκ των προτέρων θα πληρώσεις περισσότερα από όσα συνήθιζες μια ζωή, αλλά σε συνδυασμό με έναν "εξορθολογισμό" στις καταναλώσεις που θα πρέπει όλοι όσοι είναι σφιχτά στα οικονομικά, να κάνουν, είναι ό,τι καλύτερο σαν επιλογή.

Κι αν στην χειρότερη οι τιμές πέσουν στα παλιά (ΚΑΙ παραμείνουν για μήνες, αλλά ΚΑΙ οι προμηθευτές ΦΕΤΟΣ κάνουν μακροχρόνια συμβόλαια χαμηλών τιμών με τους παραγωγούς), ε τότε θα μπορέσει κάποιος ν' αποδεσμευτεί, ακόμη και πρόωρα, με λεφτά πολύ λίγα (μόλις 40€ στο 6μηνο και πάμε και στα 20 μετά το 6μηνο). Συνεπώς από ΚΑΘΕ άποψη, εδώ και τώρα (ενώ θα έπρεπε να το είχαν ήδη κάνει "από ΧΘΕΣ"...), τα σταθερά της ΔΕΗ είναι από πολλές απόψεις "must"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, washcloud είπε

Η έκπτωση του ΚΟΤ-Β (0,135 αντί για 0,18) θα αποδοθεί στον εκκαθαριστικό (ή και στον επόμενο του εκκαθαριστικού), αν δεν κάνω λάθος.

Όσο για την χρέωση για νυχτερινό που λες είναι ίδια με του ημερήσιου, νυχτερινός μετρητής υπάρχει...;

Καλή χρονιά εύχομαι με υγεία κι ευχαριστώ για την ενημέρωση στο τοπικ εδώ (καθώς και τα άλλα παιδιά).

Ναι, έχει νυχτερινό, έχει έρθει στο λογαριασμό 181 kWh ημερήσιο και 66 kWh νυχτερινό και στην χρέωση έχει:

Πάγια χρέωση: 2,20

247 Χ 0,18 = 44,46

Εκπτ. ΚΟΤ 247 Χ 0,045 = -11,12

Ο λογαριασμός είναι έναντι. Δεν έχει δώσει μετρήσεις αυτή, την είπα να το κάνει στην επόμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...οπότε της ΕΧΕΙ αποδοθεί η έκπτωση ΚΟΤ, άρα δεν την χρεώσανε με 0,18 όπως είπες...

Για το νυχτερινό, δεν έχω ιδέα τί παίχτηκε, εκτός κι αν στην ανάλυση δεν πρόσεξες την χρέωση των νυχτερινών (66kWh) με την τιμή του νυχτερινού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...