Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, yazidis είπε

Κανονικά θα έπρεπε να έχεις αντίγραφο του συμβολαιου που υπέγραψες και να το συμβουλευτείς. Αν δεν το έχεις, θα πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους και να πεις να στο στείλουν στο email σου, για να είσαι σίγουρος

Επειδη αυτα ειναι της μανας μου και δυσκολα το βλεπω να το βρισκει το συμβολαιο βρηκα ενα γενικο της protergia (https://www.protergia.gr/sites/default/files/protergia_genikoi_oroi_oikiako_diktyo_3_2017_final.pdf?fbclid=IwAR0Cj0FuRJArcJ9LCti4DE5LGwCwTRa5D_U78qbS4nARZniX4B6wFS-CXt4) που λεει οτι αν φυγει στους 23 μηνες της συμβασης το ποσο που πρεπει να πληρωσει ειναι 10,5%. Ποσοστο επι ποιου ποσου? Οτι γραψει μεχρι την 18η Φεβρουαριου που συμπληρωνονται 24 μηνες? Εντωμεταξυ βλεπω απο το κειμενο οτι πρεπει να κανω την καταγγελια της συμβασης 30 μερες πριν. Αν την κανω ηλεκτρονικα τη διαδικασια και προκειμενου να αποφυγω τις οποιες χρεωσεις απο την Protergia αλλα και να γλυτωσουμε οσο το δυνατον περισσοτερα απο τις μετα την 18/2 χρεωσεις, την κανω στις 18/1 στο econtract? Πρεπει πρωτα να κανω καταγγελια της συμβασης στην Protergia ή γινεται αυτοματα μεσω των εταιρειων (οπως γινεται πχ στους παροχους τηλεφωνιας και ιντερνετ)? 

Μ'αρεσει που ελεγα οτι ηταν η τελευταια ερωτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Επειδη αυτα ειναι της μανας μου και δυσκολα το βλεπω να το βρισκει το συμβολαιο βρηκα ενα γενικο της protergia (https://www.protergia.gr/sites/default/files/protergia_genikoi_oroi_oikiako_diktyo_3_2017_final.pdf?fbclid=IwAR0Cj0FuRJArcJ9LCti4DE5LGwCwTRa5D_U78qbS4nARZniX4B6wFS-CXt4) που λεει οτι αν φυγει στους 23 μηνες της συμβασης το ποσο που πρεπει να πληρωσει ειναι 10,5%. Ποσοστο επι ποιου ποσου? Οτι γραψει μεχρι την 18η Φεβρουαριου που συμπληρωνονται 24 μηνες? Εντωμεταξυ βλεπω απο το κειμενο οτι πρεπει να κανω την καταγγελια της συμβασης 30 μερες πριν. Αν την κανω ηλεκτρονικα τη διαδικασια και προκειμενου να αποφυγω τις οποιες χρεωσεις απο την Protergia αλλα και να γλυτωσουμε οσο το δυνατον περισσοτερα απο τις μετα την 18/2 χρεωσεις, την κανω στις 18/1 στο econtract? Πρεπει πρωτα να κανω καταγγελια της συμβασης στην Protergia ή γινεται αυτοματα μεσω των εταιρειων (οπως γινεται πχ στους παροχους τηλεφωνιας και ιντερνετ)? 

Μ'αρεσει που ελεγα οτι ηταν η τελευταια ερωτηση. 

Λογικά θα έχεις κάνει μια εγγραφή με κάποιο email για να έρχονται οι λογαριασμοί. Δεν ξέρω αν είναι λύση να δοκιμάσεις να στείλεις αίτημα στο customer support τους και να το ζητήσεις γιατί αν έχεις συμβόλαιο 34 μηνών που λήγει τον Φεβρουάριο, δε νομίζω να υπήρχαν τέτοιες ρήτρες το 2020 όταν και το υπέγραψες (πιστεύω ότι μπορεί και να μην έχεις ρήτρα, ή αν έχεις να είναι χαμηλή).

Στη χειρότερη πάρε τηλέφωνο, δώσε το ακουστικό σε καμία γυναίκα σου - κοπέλα σου να πει ότι είναι αυτή και ξαναπάρει το ακουστικό να ζητήσεις αυτά που θέλεις, και να σου στείλουν αντίγραφο στο email.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Ashaman είπε

 πρεπει να κανω την καταγγελια της συμβασης 30 μερες πριν.

...υπ' όψιν ότι το να ζητήσεις από μόνος "καταγγελία σύμβασης", σημαίνει ότι όταν ευοδωθεί,,,θα μείνεις χωρίς ρεύμα, πράγμα που μάλλον δεν θέλεις, οπότε άσε τους "μικροϋπολογισμούς", κι αν είναι να πας σε άλλο πάροχο (που θα αναλάβει αυτός την εναλλαγή παρόχων χωρίς ούτε δευτερόλεπτο διακοπής της παροχής), απλά κάνε το άμεσα (μην ξεχνάς  μεταξύ συνεχίζεις να χρεώνεσαι "ΡΗΤΡΑ", που σαφώς θα είναι περισσότερη από το ποσό αποχώρησης στο τέλος μιας σύμβασης). Το πιθανότερο δε, είναι εκείνο το ποσό (10,5%) να αντιστοιχεί στο συνολικό ποσό του παγίου/μήναX24, άρα κάτι πολύ μικρό. Ρώτα τους με μέιλ (ή και τηλέφωνο αν δεν σε πειράζει η πιθανή αναμονή μέχρι να το σηκώσουν) για σίγουρα βέβαια.

Επίσης υπ' όψιν ότι αν είναι να μεταβείς στη ΔΕΗ, πήγαινε (ΑΝ είναι φυσικά εφικτό) την μητέρα σου σε κατάστημα για υπογραφή και όχι μέσω econtract (που ΣΤΑΝΤΑΡ θα καθυστερήσει και στο μεταξύ θα χρεώνεται ρήτρα που λέγαμε). Εναλλακτικά, κι εφ' όσον μπορείς, βγάλε μια εξουσιοδότηση από το gov.gr στο όνομά της, όπου θα εξουσιοδοτεί εσένα για να πας στο κατάστημα.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τελευταίο προσυπογράφω και εγώ. Ειδικά αν είσαι και σε μέρος όπου έχει Κατάστημα ΔΕΗ που έχει και διευρυμένο ωράριο, μπορείς να πας και το απόγευμα όπου συνήθως είναι άδεια. Εγώ Θεσσαλονίκη έτσι έκανα, και τελειώνεις την ίδια μέρα τις συμβάσεις και τις υπογραφές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ashaman είπε

Εντωμεταξυ βλεπω απο το κειμενο οτι πρεπει να κανω την καταγγελια της συμβασης 30 μερες πριν

μόνο για διακοπή παροχής

1 ώρα πριν, Ashaman είπε

Πρεπει πρωτα να κανω καταγγελια της συμβασης στην Protergia ή γινεται αυτοματα μεσω των εταιρειων (οπως γινεται πχ στους παροχους τηλεφωνιας και ιντερνετ)? 

αυτόματα , αλλιώς ρισκάρεις να μείνεις χωρίς ρεύμα μέχρι να σε εκπροσωπήσει ο νέος πάροχος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! 

Ήρθε ο λογαριασμός και είμαι στο home enter με τιμές προ αυξήσεων, οπότε όλα καλά.

Στο σπίτι αυτό θέλω να κάνω αίτηση για νυχτερινό μετρητή, αλλά επίσης σκέφτομαι μέσα στον επόμενο χρόνο να αλλάξω από μονοφασικό σε τριφασικό.

Οπότε προκύπτουν οι εξής ερωτήσεις:

1)Υπάρχει περίπτωση να χάσω το εντερ και τις τιμές αυτές αν βάλω νυχτερινό;

2)ποιο είναι περίπου το κόστος αλλαγής από μονοφασικό σε τριφασικό και αν γίνει αυτο μετά θα πρέπει να ξαναπληρωσω το 40αρι του νυχτερινού μετρητή;

Ευχαριστώ και σόρρυ για το οφφ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τη βοηθεια.

Εχω φυσικα λογαριασμο στο MyProtergia και ερχονται σε μενα ολα οποτε θα το κοιταξω να δω ειτε με email ειτε τηλεφωνικα. Θα ψαξω να δω και σε νοτια προαστια που εχει καταστημα η ΔΕΗ με διευρυμενο ωραριο και θα την παω να τελειωνουμε μια ωρα αρχυτερα. Και παλι ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μου πει καποιος αν χρειαζεται να δωσω ενδειξη για να μου ερθει λογαριασμος στο myhomeonline αλλιως θα ερθει μαζεμενα ολα στο 4μηνο;Ημουν κ πριν στη δεη απλα αλλαξα προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, MethCooker είπε

Μπορει να μου πει καποιος αν χρειαζεται να δωσω ενδειξη για να μου ερθει λογαριασμος στο myhomeonline αλλιως θα ερθει μαζεμενα ολα στο 4μηνο;Ημουν κ πριν στη δεη απλα αλλαξα προγραμμα.

Αν δίνεις ένδειξη θα πληρώνεις κάθε μήνα ότι γράφει. Αν δεν δίνεις, θα πληρώνεις τρία μηνιαία έναντι ότι θέλουν αυτοί *(περίπου), και εκκαθαριστικό στον τέταρτο μήνα.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ikaliruag είπε

Καλησπέρα! 

Ήρθε ο λογαριασμός και είμαι στο home enter με τιμές προ αυξήσεων, οπότε όλα καλά.

Στο σπίτι αυτό θέλω να κάνω αίτηση για νυχτερινό μετρητή, αλλά επίσης σκέφτομαι μέσα στον επόμενο χρόνο να αλλάξω από μονοφασικό σε τριφασικό.

Οπότε προκύπτουν οι εξής ερωτήσεις:

1)Υπάρχει περίπτωση να χάσω το εντερ και τις τιμές αυτές αν βάλω νυχτερινό;

2)ποιο είναι περίπου το κόστος αλλαγής από μονοφασικό σε τριφασικό και αν γίνει αυτο μετά θα πρέπει να ξαναπληρωσω το 40αρι του νυχτερινού μετρητή;

Ευχαριστώ και σόρρυ για το οφφ 

1) Όχι, το νυχτερινό είναι άσχετο με όλα αυτά. Δεν το χάνεις ποτέ, βάλτο.

2) Και εγώ σκέφτομαι για το τριφασικό και ειδικά για τη μικρή εκδοχή του (3Χ25), αλλά σίγουρα είναι off topic. Αν μας πουν σε ποιο τοπικ να ρωτήσουμε, πάμε στη σχετική συζήτηση παρέα☺️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

αλλά σίγουρα είναι off topic. Αν μας πουν σε ποιο τοπικ να ρωτήσουμε, πάμε στη σχετική συζήτηση παρέα

Να είσαι καλά και μόνο που το σκέφτηκες.

Το συγκεκριμένο έχει γίνει σαν τον Αγ. Παντελεήμονα: εδώ έχω μάθει για αντλίες θερμότητας, ΚΟΤ, τον ανταγωνισμό, ΥΔΕ και ότι άλλο μπορεί κανείς να φανταστεί. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/1/2022 στις 3:38 ΜΜ, Stinis είπε

Τελευταία φορά που πείρα έκπτωση συνέπειας είναι τον Μάρτιο σε εκκαθαριστικό λογαριασμό ΚΟΤ Β όμως, όχι σε έναντι!

Μετά διάβασα και μου είπαν στο τηλέφωνο αυτοί ότι τέλος για τους ΚΟΤ η έκπτωση συνέπειας. Παλιά έπαιρνα σε έναντι νομίζω μόνο. Τώρα ή άλλαξε πάλι κάτι ή στο βάλανε γιατί μπήκες τώρα στο ΚΟΤ και αφορά και προηγούμενο διάστημα που δεν ήσουν ή δεν ξέρω τι άλλο. 

Η ΔΕΗ τα τελευταία χρόνια είναι κάτι σαν το χρηματιστήριο και το deal του φερεντίνου.  Σήμερα ισχύουν αυτά , χθες άλλα , αύριο άλλα και χάθηκε η μπάλα. και εγώ δεν ξέρω τι πραγματικά συμβαίνει.

Koιταξα προηγουμενους λογ/σμους και την εκπτωση την επαιρνα στον "Εναντι". Στο κοτ ειμαι καιρο. Στους τελευταιους Εναντι δεν ειχα παρει εκπτωση.

 

Στις 1/1/2022 στις 4:37 ΜΜ, korakios είπε

Για την εκπτωση συνεπειας μιλαμε.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα εκτιμούσα μια σχετική βοήθεια. Καθως είμαι σε διαδικασία αίτησης για ΔΕΗ online, ζητούν ενδείξεις μετρητή αλλά το ρολόι στο υπόγειο της πολυκατοικίας δεν είναι σε εύκολα προσβάσιμο σημείο, πρέπει να βάλεις σκάλα κλπ Αν βάλω κατά προσέγγιση με βάση τελευταίο εκκαθαριστικό, πιστεύετε θα υπάρχει πρόβλημα? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...