Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, morfeas123 είπε

εκανα αιτηση online dei.ισως ομως οπως γραφει ο φιλος παραπανω πεσουν αποτομα η τιμες και δεν συμφερει το online η enter!!!!

εδώ είσαι

παρακολούθηση χοντρικής
https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras (πρώτη στήλη)
https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market (εβδομαδιαία σύνοψη)
https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures (βάζετε την περίοδο κατανάλωσης , αργεί να φορτώσει, για περιόδους μεγάλες πχ 3μήνες να επιλέξετε πρώτα 6μηνες και μετά ημερομηνίες γιατί κολλά )

καθημερινά παρακολούθηση και τον καιρό αν φυσά , αν έχει ηλιοφάνεια και αν κάνει κρύο/καύσωνα μιας και μεταβάλλεται . Τις ειδήσεις για το "φθηνό" υδρογόνο που θα μας σώσει και την "πράσινη ενέργεια" γενικότερα ( λόγω "κλιματικής αλλαγής" ) , την κυμαινόμενη απο το νέο έτος ΕΤΜΕΑΡ (τα φάγανε απο ΑΠΕ τα δις απο το 1999 και ξεμείνανε , αλλά θέλει θυσίες το Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης )

προβλέπεις και τις εξελίξεις φυσικού αερίου (παράγεται ρεύμα)

https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5285051

τα δελτία ειδήσεων για το τι θα γίνει με τον αγωγό και αν πάρουμε τελικά φθηνό αέριο απο Ρωσία, αν μας αφήσει η Αμερική (που μας άφησαν ξεκρέμαστους με το LNG) και αν θέλουν κάποιες ευρωπαϊκές χώρες μιας και επιθυμούν κάποιοες κατάργηση... φυσικά απαγορεύεται να κάψουμε λιγνίτη ακόμα και 1€ να πάει η κιλοβατώρα ....

επίσης πρωινάδικα για τις επιδοτήσεις μην ξεχάσεις

Δεν είναι τίποτα να κάτσει κάποιος σε κυμαινόμενο , ίσα-ίσα μορφώνεται 😂

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, korakios είπε

επίσης πρωινάδικα για τις επιδοτήσεις μην ξεχάσεις

...ο πιο σωστός πάντως όρος για αυτές που εννοείς, είναι μάλλον ο "αυτιάδικα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επιβεβαιώσω ότι εγώ που έκανα αίτηση αλλαγής από Γ1Ν στις 23/11 τηλεφωνικά και τελικά με υπαιτιότητα των ΕΛΤΑ, τα έγγραφα παραδόθηκαν στις 6/12, και άρα θα έχανα τη διορία τις 3/11, τελικά, μου ενεργοποίησαν το Home Enter με τις παλιές χρεώσεις στις 21/12. Ναι, ταλαιπωρήθηκα ένα μήνα με ένα σωρό τηλέφωνα, αλλά στο τέλος πήγαν όλα κατ' ευχήν.

Στο e-bill βλέπω διάρκεια συμβολαίου ως τις 21/12/2023.

Ευχαριστώ όλους, και ειδική μνεία στον korakios. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενεργοποιηση myhome online 27/11/2021 διαρκεια συμβολαιου  εως 27/11/2023(e-bill)(διετης με τις παλιες χρεωσεις )προερχομενος απο Γ1 .

Α) Ενω ηρθε ο εκαθαριστικος για το Γ1 στις 27/11/2021 στον οποιο υπαρχει η επιστροφη του παγιου των 100ευρω δεν ηρθε ο λογαργιασμος του Δεκεμβριου (αφου ειναι μηνιαιος)που θα ειναι κι ο πρωτος με χρεωση myhome online κι αρχισα να ανησυχω για την αφαιρεση των 30€ επιστροφη .Κανεις με το ιδιο προβλημα ?

Β) Δεν μπορω να επικοινωνησω τηλεφωνικα με τη ΔΕΗ γιατι συνεχως..... μιλαει εσεις μπορειτε κι τι ωρες ?

Επεξ/σία από power_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alexpaok14 είπε

 

Λες να εσπασα πανελληνιο ρεκόρ αλλαγής παροχου;

Σε πόσες ώρες έγινε η αλλαγή ?

Γιατί και σε μένα μεσολάβησαν κάποιες ώρες.

ΥΓ. Στις 2 και 3 Δεκεμβρίου γινόταν χαμός και ήταν λογικό να μην μπορούν να εξυπηρετηθούν όλοι ταυτόχρονα. Τώρα είναι χαλαρά.

8 ώρες πριν, washcloud είπε

...δεν έχουν σημασία τα μικρά. Το επίθετο αρκεί.

Εμένα, με λένε ΜΑΡΙΝΑΚΗ αλλά κανείς δεν μου κάνει τεμεναδες.

ΥΓ. Ίσως επειδή δεν είμαι χοντρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

εδώ είσαι

παρακολούθηση χοντρικής
https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras (πρώτη στήλη)
https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market (εβδομαδιαία σύνοψη)
https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures (βάζετε την περίοδο κατανάλωσης , αργεί να φορτώσει, για περιόδους μεγάλες πχ 3μήνες να επιλέξετε πρώτα 6μηνες και μετά ημερομηνίες γιατί κολλά )

καθημερινά παρακολούθηση και τον καιρό αν φυσά , αν έχει ηλιοφάνεια και αν κάνει κρύο/καύσωνα μιας και μεταβάλλεται . Τις ειδήσεις για το "φθηνό" υδρογόνο που θα μας σώσει και την "πράσινη ενέργεια" γενικότερα ( λόγω "κλιματικής αλλαγής" ) , την κυμαινόμενη απο το νέο έτος ΕΤΜΕΑΡ (τα φάγανε απο ΑΠΕ τα δις απο το 1999 και ξεμείνανε , αλλά θέλει θυσίες το Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης )

προβλέπεις και τις εξελίξεις φυσικού αερίου (παράγεται ρεύμα)

https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5285051

τα δελτία ειδήσεων για το τι θα γίνει με τον αγωγό και αν πάρουμε τελικά φθηνό αέριο απο Ρωσία, αν μας αφήσει η Αμερική (που μας άφησαν ξεκρέμαστους με το LNG) και αν θέλουν κάποιες ευρωπαϊκές χώρες μιας και επιθυμούν κάποιοες κατάργηση... φυσικά απαγορεύεται να κάψουμε λιγνίτη ακόμα και 1€ να πάει η κιλοβατώρα ....

επίσης πρωινάδικα για τις επιδοτήσεις μην ξεχάσεις

Δεν είναι τίποτα να κάτσει κάποιος σε κυμαινόμενο , ίσα-ίσα μορφώνεται 😂

Ξέχασες αυτό που είχα προτείνει πριν δυο βδομάδες. Μόλις πέσει ένας πυροβολισμός στην Ουκρανία, κάθε πρωί ειδήσεις στα ρώσικα και στα γερμανικά και παρακολούθηση της κίνησης των μεραρχιών στα σύνορα. Μισές δουλειές θα κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Εμένα, με λένε ΜΑΡΙΝΑΚΗ αλλά κανείς δεν μου κάνει τεμεναδες.

ΥΓ. Ίσως επειδή δεν είμαι χοντρός.

...μπα, δεν είναι για τα κιλά. Είπαμε, το επίθετο μετράει (σίγουρα θα έχει ξαδέρφια αδύνατα).

Μπορεί να φταίει το ότι πχ πέφτεις σε βάζελους ξερωγώ...;

3 ώρες πριν, power_1 είπε

αφαιρεση των 30€ επιστροφη .Κανεις με το ιδιο προβλημα ?

Β) Δεν μπορω να επικοινωνησω τηλεφωνικα με τη ΔΕΗ γιατι συνεχως..... μιλαει εσεις μπορειτε κι τι ωρες ?

...ρε προβλήματα που έχει ο κόσμος....Μπήκες στις ΠΑΛΙΕΣ τιμές του Ονλάιν, και ασχολείσαι με το....30άρι; Το λες και,,,,"αχαριστία"... :ρ Τεσπα, όταν θα σου έρθει ο "Ονλάιν λογαριασμός", θα το έχει μέσα. Κι αν πάλι ΔΕΝ το έχει (λέμε τώρα), θα τους στείλεις μια αίτηση παραπόνου και θα το τακτοποιήσουν. Μην ανησυχείς, δεν το χάνεις...

ΕΙΔΙΚΑ μέσα στις γιορτές (τις χριστουγεννοπρωτοχρονιάτικες κι όλας) που ΟΥΤΩΣ ή άλλως γίνεται χαμός σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς στη χώρα (πέρα απ' τον γενικό χαμό του τελευταίου καιρού "στην ενέργεια"), περιμένεις να "πιάσεις γραμμή"; Άσε που, ΚΑΛΥΤΕΡΑ που δεν πιάνεις (...θα σου πει κάποιος "εντάξει όλα" : ΤΟΝ ΒΑΣΙΖΕΣΑΙ;). Στείλε καλύτερα μέιλ (για να μην λες ότι "δεν έκανες τίποτα" - καθαρά για "ψυχολογικούς λόγους" δηλαδή) που απαντάνε και "πιο υπεύθυνα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γώ είμαι πλέον στο ΔΕΗ ENTER από 27.12 και έχω κάνει ήδη αίτηση για Νυχτερινό ρεύμα.

@korakiosσ ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια .

Θα ήθελα να κάνω και δύο ακόμη ερωτήσεις.

Για τις δικές μου καταναλώσεις δλδ περίπου 12-13.000 KWH ετησίως , συμφέρει να γίνει επένδυση φωτοβολταϊκών?

Υπάρχει κάπου σχετικό θέμα ? Και η δεύτερη . Άν δικαιούται κανείς ΚΟΤ που το βλέπει ?

Επεξ/σία από trobinhood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trobinhood είπε

Και γώ είμαι πλέον στο ΔΕΗ ENTER από 27.12 και έχω κάνει ήδη αίτηση για Νυχτερινό ρεύμα.

@korakiosσ ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια .

Θα ήθελα να κάνω και δύο ακόμη ερωτήσεις.

Για τις δικές μου καταναλώσεις δλδ περίπου 12-13.000 KWH ετησίως , συμφέρει να γίνει επένδυση φωτοβολταϊκών?

Υπάρχει κάπου σχετικό θέμα ? Και η δεύτερη . Άν δικαιούται κανείς ΚΟΤ που το βλέπει ?

Αν έχεις μονοκατοικία δε βλέπω τον λόγο να μη σε συμφέρει. Το θέμα είναι τι εγκατάσταση θα κανείς. Όπως και να έχει βρες ένα επαγγελματία και πάρε μια προσφορά. Ένα 10αρακι πάρκο ίσως σου βγαίνει και με 5.000€ αν δεν χρειάζονται ιδιαίτερες εγκαταστάσεις. (Πχ αν έχεις ήδη σκεπή με καλή νότια κλίση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yazidis είπε

Αν έχεις μονοκατοικία δε βλέπω τον λόγο να μη σε συμφέρει. Το θέμα είναι τι εγκατάσταση θα κανείς. Όπως και να έχει βρες ένα επαγγελματία και πάρε μια προσφορά. Ένα 10αρακι πάρκο ίσως σου βγαίνει και με 5.000€ αν δεν χρειάζονται ιδιαίτερες εγκαταστάσεις. (Πχ αν έχεις ήδη σκεπή με καλή νότια κλίση)

Ναι έχω !! Απλά σκέφτηκα ότι σε μόνιμη βάση θα δίνω πλέον 250 ευρώ στη ΔΕΗ το μήνα !! Άν αυτά τα δίνω για Φωτοβολταικά ίσως σε 5-8 χρόνια μπορέσω να έχω αυτονομία κ να γλιτώσω αυτό το βραχνά !!

Ουτοπικό σενάριο βέβαια , αλλά μπας και ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, trobinhood είπε

Άν δικαιούται κανείς ΚΟΤ που το βλέπει ?

Γκούγκλαρε "προϋποθέσεις" για ΚΟΤ, και σύγκρινε με το εκκαθαριστικό σου (εισοδηματικά τα κριτήρια). Έχει όμως να κάνει και με την "σύνθεση νοικοκυριού", όπου συνυπολογίζονται τα εισοδήματα (πραγματικά ή/και τεκμαρτά) του/των υπολοίπων μελών. Γενικά καλό είναι ν' απευθυνθείς στον λογιστή σου (ή σε όποιον λογιστή τεσπα), που μπορεί και να προτείνει "λύσεις" (αν μπορούν να γίνουν αλλαγές) αν τυχόν ξεπερνάς τα εισοδηματικά όρια...(πχ βάζεις κάποιο μέλος ως φιλοξενούμενο σε άλλο νοικοκυριό, όπου μπορεί ούτως ή άλλως να μην δικαιούνται κάποιο επίδομα...Πχ ζευγάρι που δεν είναι παντρεμένο και μαζί ξεπερνούν το όριο και μπορεί ο ένας απ' τους δυο να δηλωθεί ότι φιλοξενείται πχ απ' τους γονείς που ίσως δεν δικαιούνται ΚΟΤ, επίδομα στέγασης κλπκλπ. Μισθωτήριο όμως και ρεύμα και αίτηση ΚΟΤ, στο όνομα αυτού που θα είναι πλέον "μόνος" στο νοικοκυριό...Παραδείγματα τέτοια, "μαγειρέματος" που μπορεί να γίνει, πολλά. Γι' αυτό λέω για λογιστή.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλης ηλικίας άτομο  θυμαται ότι πληρωσε λογαριασμο ΔΕΗ , αλλά δεν βρισκουμε τίποτα απο πληρωμες , δεν ειναι και σιγουρος

τι κάνουμε , υπαρχει κάποια υπηρεσία να ρωτησουμε ή το πληρωνουμε, ειναι εκκαθαριστικός

φαινονται οι πληρωμές πουθενά στη δεη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trobinhood είπε

.

@korakios αν δικαιούται κανείς ΚΟΤ που το βλέπει ?

Κανείς αίτηση και βλέπεις αν εγκριθεί.

ΥΓ. Πόσο εισοδήμα δηλώνεις ?

1 ώρα πριν, moon1821 είπε

Μεγάλης ηλικίας άτομο  θυμαται ότι πληρωσε λογαριασμο ΔΕΗ , αλλά δεν βρισκουμε τίποτα απο πληρωμες , δεν ειναι και σιγουρος

τι κάνουμε , υπαρχει κάποια υπηρεσία να ρωτησουμε ή το πληρωνουμε, ειναι εκκαθαριστικός

φαινονται οι πληρωμές πουθενά στη δεη

Πας σε ένα κατάστημα και σου λένε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trobinhood είπε

Ναι έχω !! Απλά σκέφτηκα ότι σε μόνιμη βάση θα δίνω πλέον 250 ευρώ στη ΔΕΗ το μήνα !! Άν αυτά τα δίνω για Φωτοβολταικά ίσως σε 5-8 χρόνια μπορέσω να έχω αυτονομία κ να γλιτώσω αυτό το βραχνά !!

Ουτοπικό σενάριο βέβαια , αλλά μπας και ...

Με τέτοιες καταναλώσεις το κανείς χθες, ή τουλάχιστον όπως σου είπα μιλά με έναν επαγγελματία και πάρε κάνα δυο προτάσεις. Γενικα προσωπικά είμαι πολύ υπέρμαχος στο ενεργειακό αποτύπωμα, και μελλοντικά θα βγεις πολύ κερδισμένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2021 στις 12:08 ΜΜ, Pantzan9 είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Βάζεις κάρτα και έτσι δεν πληρώνεις την υπηρεσία της πάγιας εντολής στην Πειραιώς. 

Εγω έχω βάλει κάρτα Πειραιώς στο online της ΔΕΗ , έβαλα μόνο την κάρτα και από την ΔΕΗ μου είπαν ότι δεν χρειάζεται καμία ενέργεια στην τράπεζα, αρκεί να δηλώσω την κάρτα και να έχει υπόλοιπο ώστε να τραβήξει τα χρήματα για τον λογαριασμό την ημερομηνία λήξης του. Πρώτος λογαριασμός που μου ήρθε λήγει στις 28/12 οπότε τότε θα δω τι γίνεται με την χρέωση. Ακόμη δεν έχει τραβήξει τίποτα. 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Τελικά τα τράβηξε απευθείας από την κάρτα ; Ή χρειάστηκε να δηλώσεις και τίποτα άλλο στο site της Πειραιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...