Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, mtjet είπε

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.

Μου ηρθε ο πρώτος λογαριασμός  στο home on line που ειναι και εκκαθαριστικός.

 Για 1107 kwh 149 ευρω μαζί με τα 30 ευρω εκπτωση. Κάνωντας αναγωγή στην kwh χωρις την εκπτωση 30 ευρω, βγαίνει μια μέση τιμή kwh στα 16 λεπτά.

Δε νομίζω να υπάρχει καλύτερη τιμή αυτη την περίοδο.

Καλή χρονιά σε όλους 

ΔΕΗ1.png

ΔΕΗ2.png

Εχεις ρητρα αναπροσαρμογης για μια περιοδο που δεν ειχες αλλαξει προγραμμα. Παρ’ αυτα το κοστος προμηθειας ρευματος σου  ~0.067€/kwh. Εσυ υπολογιζεις ερτ, δημοτικα τελη, φπα και ρυθμιζομενες χρεωσεις  μαζι… 
 

Επεξ/σία από Jason13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

έχεις σπάσει πανελλήνιο ρεκόρ αλλαγής πάροχου 😂

δες λίγο εδώ αν άλλαξε το τελευταίο ψηφίο της παροχής σου

Φίλε άλλαξε.. Είχα -04 και τώρα έγινε -05. 

Δηλαδή έκανα αναζήτηση τον αριθμό παροχης όπως είναι στην ζενίθ δηλαδή xxxxxxxxx-04 και μετά την αναζήτηση γράφει αυτό. 

Η Υ.Δ.Ε. είναι σε ισχύ.
Η καταληκτική ημερομηνία ισχύος της Υ.Δ.Ε. της ηλεκτρικής εγκατάστασης με αριθμό παροχής χχχχχχχχχ05,όπως αυτή δηλώθηκε από τον αδειούχο ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη στο έντυπο της Υ.Δ.Ε. που διατηρεί στο αρχείο του ο ΔΕΔΔΗΕ, είναι η 11/07/2028.

Η ημερομηνία που αναφέρει για την ΥΔΕ έχει καμία σχέση ή δεν με ενδιαφέρει;

Λες να εσπασα πανελληνιο ρεκόρ αλλαγής παροχου;

Δηλαδη από εδώ και περα πληρωνω ΔΕΗ ; ή δεν παιζει κανένα ρόλο; δηλαδή από 27/12 τέλος η ρήτρα; μακάρι γιατί χωρίς την επιδότηση από Ιανουάριο θα παθουμε κανα εγκεφαλικό με τον λογαριασμό

Επεξ/σία από alexpaok14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mtjet είπε

16 λεπτά.

Δε νομίζω να υπάρχει καλύτερη τιμή αυτη την περίοδο.

...τί εννοείς με τα 0,16; Την κιλοβατώρα στο "ΠΑΛΙΟ" Online (που δείχνει ο λογαριασμός σου ότι είσαι), την πληρώνεις 0,096(Η)/0,076(Ν), και μιας κι έχεις σχεδόν όσες ημερήσιες τόσες νυχτερινές (λίγο περισσότερες αυτές τεσπα), την πληρώνεις μέσο όρο γύρω στο 0,08-κάτι, κι από εκεί αφαιρείς ΚΑΙ τα 0,02 της κρατικής "πίστωσης ταμείου ενεργειακής μετάβασης", άρα (μπακάλικα) γύρω στα 0,06 τελική kWh, όχι 0,16...

Εκτός δηλαδή κι αν εννοείς με την "αναγωγή" που είπες, ότι υπολόγισες μαζί με το ρεύμα ΚΑΙ τις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις"/δήμο/ΕΡΤ/ΦΠΑ (που είναι συνήθως περίπου "κάτι λιγότερο από δυο φορές πάνω από το ρεύμα" σ' έναν λογαριασμό)...

O,τί πάντως και να εννοείς, το ότι πρόλαβες ΤΟ ΠΑΛΙΟ Online, προφανώς και σ' έσωσε - είναι περίπου τιμές κυμαινόμενων, προ καλοκαιριού και πριν πάει το πράγμα κατά διαβόλου...Με άλλα λόγια, βγήκες αλώβητος (για την ώρα έστω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, alexpaok14 είπε

Λες να εσπασα πανελληνιο ρεκόρ αλλαγής παροχου;

έλα πες , ποιον είχες μέσο για αυθημερόν σχεδόν αλλαγή ?😂

δεν υπάρχει

19 λεπτά πριν, alexpaok14 είπε

Η ημερομηνία που αναφέρει για την ΥΔΕ έχει καμία σχέση ή δεν με ενδιαφέρει;

είναι άσχετο , απλά με το "τρικ" φαίνεται αν πέρασες σε άλλο πάροχο με το τελευταίο ψηφίο

20 λεπτά πριν, alexpaok14 είπε

Δηλαδη από εδώ και περα πληρωνω ΔΕΗ ;

ναι , όχι οτι είναι και φθηνό αλλά πλέον ξέρεις τι πληρώνεις , στη χειρότερη αν πέσουν οι τιμές σπας το συμβόλαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, alexpaok14 είπε

Φίλε άλλαξε.. Είχα -04 και τώρα έγινε -05. 

Δηλαδή έκανα αναζήτηση τον αριθμό παροχης όπως είναι στην ζενίθ δηλαδή xxxxxxxxx-04 και μετά την αναζήτηση γράφει αυτό. 

Η Υ.Δ.Ε. είναι σε ισχύ.
Η καταληκτική ημερομηνία ισχύος της Υ.Δ.Ε. της ηλεκτρικής εγκατάστασης με αριθμό παροχής χχχχχχχχχ05,όπως αυτή δηλώθηκε από τον αδειούχο ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη στο έντυπο της Υ.Δ.Ε. που διατηρεί στο αρχείο του ο ΔΕΔΔΗΕ, είναι η 11/07/2028.

Η ημερομηνία που αναφέρει για την ΥΔΕ έχει καμία σχέση ή δεν με ενδιαφέρει;

Λες να εσπασα πανελληνιο ρεκόρ αλλαγής παροχου;

Δηλαδη από εδώ και περα πληρωνω ΔΕΗ ; ή δεν παιζει κανένα ρόλο; δηλαδή από 27/12 τέλος η ρήτρα; μακάρι γιατί χωρίς την επιδότηση από Ιανουάριο θα παθουμε κανα εγκεφαλικό με τον λογαριασμό

...η ημερομηνία της ΥΔΕ σε ενδιαφέρει μόνο για την περίπτωση που μετά την λήξη της θα θελήσεις να πας σε άλλο πάροχο (θα σου ζητήσει ο ΔΕΔΔΗΕ νέα).

...αν όντως ισχύει η αλλαγή (εγώ θα έλεγα κάτσε να δεις και 1ο λογαριασμό), όχι πανελλήνιο ρεκόρ έσπασες, αλλά πανσυμπαντικό...Ρε μπας κι έχεις κόσμο μέσα σε ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ (ΚΑΙ Ζενίθ) και δεν το ξέρεις...;

edit : ε βέβαια...πρόλαβε κλασσικά και στα είπε ήδη ο korakios....:-D

Tεσπα, ούτε του παπά να μην το πεις αδερφέ...:-)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, korakios είπε

έλα πες , ποιον είχες μέσο για αυθημερόν σχεδόν αλλαγή ?😂

δεν υπάρχει

είναι άσχετο , απλά με το "τρικ" φαίνεται αν πέρασες σε άλλο πάροχο με το τελευταίο ψηφίο

ναι , όχι οτι είναι και φθηνό αλλά πλέον ξέρεις τι πληρώνεις , στη χειρότερη αν πέσουν οι τιμές σπας το συμβόλαιο

Φιλε σ ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια σου.. Πραγματικά γελάω μόνος μου αν ισχυει. Πήγα 10 η ώρα το πρωί στις 27/12. Και μπαίνω 28/12 κάπου στις 11 να τσεκάρω και λέω δεν παιζει.. Και το βλέπω ενεργό.. Και λεω ωπα κατσε τι έγινε. Πως.. Τόσο τυχερός.. Απίστευτο. Δεν είναι φθηνό αλλά το 0,18 με παγια εντολή και εμπροθεσμη πληρωμη παει στα 0,167...κατι είναι και αυτό. Επίσης από Ιανουάριο απ ότι γράφουν σε άρθρα η επιδότηση θα δωθεί μόνο σε ευάλωτα νοικοκυριά επειδή δεν υπάρχουν άλλα λεφτά στο κράτος. Αν από Ιανουάριο δεν έχουμε επιδότηση κάποιος ανέφερε ότι η προσαυξηση μέσω της ρήτρας είναι κάπου στα 0,22 με 0,23 .. Εγώ είχα τιμή 0,8 στην ζενίθ όποτε παω περιπου στα 0,31...Με επιδότηση η κατάσταση σωζοταν αλλά αν από εδώ και περα δεν δικαιουμαι (γιατί δεν φτάνω τα κριτήρια για ευάλωτα νοικοκυρά) κλειδωσα την μισή τιμή ακριβώς από αυτό που θα πλήρωνα. Φυσικά και χαίρομαι  αν και νιώθω βλάκας ταυτόχρονα που δεν προλαβα το παλιο online ή enter στα 0,09 και 0,10 αντιστοιχα. Βεβαια θα φανεί στον πρωτο λογαριασμό αλλά μακάρι να ήμουν τόσο τυχερός χωρίς να ξέρω κανέναν στην ΔΕΗ χαχαχα😂😂

7 λεπτά πριν, washcloud είπε

...η ημερομηνία της ΥΔΕ σε ενδιαφέρει μόνο για την περίπτωση που μετά την λήξη της θα θελήσεις να πας σε άλλο πάροχο (θα σου ζητήσει ο ΔΕΔΔΗΕ νέα).

...αν όντως ισχύει η αλλαγή (εγώ θα έλεγα κάτσε να δεις και 1ο λογαριασμό), όχι πανελλήνιο ρεκόρ έσπασες, αλλά πανσυμπαντικό...Ρε μπας κι έχεις κόσμο μέσα σε ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ (ΚΑΙ Ζενίθ) και δεν το ξέρεις...;

Μακαρι να ισχυει η αλλαγή αλλά όπως λες στον πρωτο λογαριασμό θα φανουν όλα. Χαχαχα πάντως αν ισχυει εσπασα ότι ρεκόρ υπήρχε χαχαχα. Ξέρω εγώ μπορεί να τους άρεσε το επίθετο μου 😂😂😂😂

Επεξ/σία από alexpaok14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, tomtsir είπε

Αρχικά σου χρωστάνε 160*0.13 + 150*0.165 - 9.30 = 36.25 * 1.06(ΦΠΑ) = 38.425 από την κρατική επιδότηση τη σωστή και όχι την παρανομία που κάνουν αυτοί με το 0.03 , το έκαναν και σε εμένα και αρκετοί ανυποψίαστοι θα την πατήσουν. 

Άρα βγαίνει τελική τιμή γύρω στα 123€.

Αν είχες myHomeOnline ας πούμε θα ήταν :

367 * (0.17 - 0.02) = 55.05 χρεώσεις ενέργειας 

19.12 ρυθμιζόμενες χρεώσεις 

19.79 χρεώσεις δήμου 

(55.05 + 19.12) * 0.06 ΦΠΑ = 4.45 ευρώ 

άρα συνολική τιμή 98.4€

Αυτά αν τα υπολογίζω σωστά , συμφέρει δηλαδή να μεταβείς σε κάτι τέτοιο με την προϋπόθεση ότι οι τιμές δεν θα πέσουν ή θα γίνει υπό προϋποθέσεις η κρατική επιδότηση. 

Διαλέγεις και παίρνεις.

 

ΥΓ: έχεις επιδότηση στις 310 κιλοβατώρες άρα στην τιμή του myHomeOnline βάλε κάνα 1-2 ευρώ παραπάνω , πάλι αξίζει 

 

η επιδοτηση δεν ειναι 30 ευρ την μεγαβατωρα?αρα 0,03 ανα κιλαβατωρα?εξηγησε μου σε παρακαλω  το παραπανω που εγραψες απο που βγαινει να ξερω τη να τουσ πω..160*0,13 και 150*0,165 τι ειναι αυτο?σορρυ αλλα δεν βγαζω ακρη και περιμενω να με καλεσουν ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, alexpaok14 είπε

Μακαρι να ισχυει η αλλαγή αλλά όπως λες στον πρωτο λογαριασμό θα φανουν όλα. Χαχαχα πάντως αν ισχυει εσπασα ότι ρεκόρ υπήρχε χαχαχα. Ξέρω εγώ μπορεί να τους άρεσε το επίθετο μου 😂😂😂😂

"- Καλημέρα σας, ήρθα για αλλαγή παρόχου"

"-Βεβαίως κύριε, την ταυτότητά σας λίγο παρακαλώ,,,,"

(...)

"...ΝΑΙ ΚΥΡΙΕ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ, ΣΕ ΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΙΠΑΤΕ; ΣΤΟ ΕΝΤΕΡ; ΣΑΣ ΒΑΛΑΜΕ ΚΙ ΟΛΑΣ!"

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://energymag.gr/news/latest-news/xafniki-katarrefsi-ton-timon-tou-revmatos-stin-chondriki-se-monopsifia-epestrepsan-polles-chores-sta-117-evro-mwh-i-ellada/

 

πόσο είπαμε είναι το κόστος αποχώρησης από το enter? 😵

Επεξ/σία από Gl0bAlZer0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

κάτσε αύριο που θα κόψει ο αέρας

17 λεπτά πριν, morfeas123 είπε

 

η επιδοτηση δεν ειναι 30 ευρ την μεγαβατωρα?αρα 0,03 ανα κιλαβατωρα?εξηγησε μου σε παρακαλω  το παραπανω που εγραψες απο που βγαινει να ξερω τη να τουσ πω..160*0,13 και 150*0,165 τι ειναι αυτο?σορρυ αλλα δεν βγαζω ακρη και περιμενω να με καλεσουν ..

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα (10kw/μέρα)

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο , για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

στο άλλο θέμα αν θες για καταγγελία όλης της ρήτρας , το αναφέρω γιατί αν ζητήσεις τη σωστή τιμολόγηση της πίστωσης αποδέχεσαι και τη ρήτρα , κινείσαι όπως καταλαβαίνεις ο ίδιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Αφου είπαν ότι είναι αποτελεσμα του αέρα στην Ευρώπη αυτές τις μέρες. Χωρίς αέρα κάποια άρθρα λέγανε ότι παλι πάνω από 300 θα ανέβει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, morfeas123 είπε

εκανα αιτηση online dei.ισως ομως οπως γραφει ο φιλος παραπανω πεσουν αποτομα η τιμες και δεν συμφερει το online η enter!!!!

...κι αν ξανανέβουν απότομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexpaok14 είπε

Φιλε σ ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια σου.. Πραγματικά γελάω μόνος μου αν ισχυει. Πήγα 10 η ώρα το πρωί στις 27/12. Και μπαίνω 28/12 κάπου στις 11 να τσεκάρω και λέω δεν παιζει.. Και το βλέπω ενεργό.. Και λεω ωπα κατσε τι έγινε. Πως.. Τόσο τυχερός.. Απίστευτο. Δεν είναι φθηνό αλλά το 0,18 με παγια εντολή και εμπροθεσμη πληρωμη παει στα 0,167...κατι είναι και αυτό. Επίσης από Ιανουάριο απ ότι γράφουν σε άρθρα η επιδότηση θα δωθεί μόνο σε ευάλωτα νοικοκυριά επειδή δεν υπάρχουν άλλα λεφτά στο κράτος. Αν από Ιανουάριο δεν έχουμε επιδότηση κάποιος ανέφερε ότι η προσαυξηση μέσω της ρήτρας είναι κάπου στα 0,22 με 0,23 .. Εγώ είχα τιμή 0,8 στην ζενίθ όποτε παω περιπου στα 0,31...Με επιδότηση η κατάσταση σωζοταν αλλά αν από εδώ και περα δεν δικαιουμαι (γιατί δεν φτάνω τα κριτήρια για ευάλωτα νοικοκυρά) κλειδωσα την μισή τιμή ακριβώς από αυτό που θα πλήρωνα. Φυσικά και χαίρομαι  αν και νιώθω βλάκας ταυτόχρονα που δεν προλαβα το παλιο online ή enter στα 0,09 και 0,10 αντιστοιχα. Βεβαια θα φανεί στον πρωτο λογαριασμό αλλά μακάρι να ήμουν τόσο τυχερός χωρίς να ξέρω κανέναν στην ΔΕΗ χαχαχα😂😂

Μακαρι να ισχυει η αλλαγή αλλά όπως λες στον πρωτο λογαριασμό θα φανουν όλα. Χαχαχα πάντως αν ισχυει εσπασα ότι ρεκόρ υπήρχε χαχαχα. Ξέρω εγώ μπορεί να τους άρεσε το επίθετο μου 😂😂😂😂

Δεν είναι θέμα τύχης.

Απλά, στις 2 και 3 Δεκεμβρίου γινόταν χαμός.

Τώρα, όποιος θέλει εξυπηρετηται γρήγορα.

43 λεπτά πριν, morfeas123 είπε

εκανα αιτηση online dei.ισως ομως οπως γραφει ο φιλος παραπανω πεσουν αποτομα η τιμες και δεν συμφερει το online η enter!!!!

 

Σπας το συμβόλαιο και πληρώνεις την ρήτρα.

1 ώρα πριν, washcloud είπε

"- Καλημέρα σας, ήρθα για αλλαγή παρόχου"

"-Βεβαίως κύριε, την ταυτότητά σας λίγο παρακαλώ,,,,"

(...)

"...ΝΑΙ ΚΥΡΙΕ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ, ΣΕ ΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΙΠΑΤΕ; ΣΤΟ ΕΝΤΕΡ; ΣΑΣ ΒΑΛΑΜΕ ΚΙ ΟΛΑΣ!"

:P

Κυριάκος του Κωνσταντίνου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...