Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Menap είπε

για το διάστημα 22-30/11/2021

 100+ ευρω κερατιάτικα 

Αν στειλω σε ΡΑΕ θα βγει τπτ λετε?!

...λίγο δύσκολο πάντως 100(+)€ τα κερατιάτικα για 8 μέρες...Ακόμη κι αν δεν σου βάλανε την έκπτωση (την βάλανε;). Εκτός πια κι αν είχες απίστευτη κατανάλωση....;

Εσύ κάνεις την αμφισβήτηση σε ΚΑΘΕ περίπτωση, και απλά περιμένεις (μάλλον με τους μήνες...) να δεις τί...

2 ώρες πριν, Ntzima είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Εγω την πάτησα και έκλεισα το zero της wattn volt (ήμουν ήδη στην watt) και καθώς μας τα εξηγουσε η κοπέλα δν μας διευκρίνισε ότι η χονδρική μπορεί και να ανέβει στα ύψη!(είδαμε το τυρί κι όχι τη φάκα) Τώρα αν αποχωρήσω έχω καμία 150α ρητρα αποχώρησης. Αν φύγω πρέπει να το πληρώσω οπωσδήποτε? Και γενικά θα άξιζε να έφευγα και να πήγαινα σε σταθερό της ΔΕΗ? (καλά θα μας πάει και το 2022..)

Ποια ημερομηνία έγινε; (το πέρασμα σε "Zero" λέω). Έστω το περίπου. (...απλώς για να καταλάβω τί ρόλο ακριβώς βάραγε "η κοπέλα"...)

Αν εννοείς ΜΟΝΟ το 150άρι της πρόωρης αποχώρησης ("να μην πληρώσεις"), κοίτα : Κατ' αρχάς (επειδή είναι μεγάλο ποσό), όπως έχουν τα πράγματα, ΙΣΩΣ και να έχει νόημα να ΚΑΤΣΕΙΣ W&V, με την προϋπόθεση φυσικά ότι (άμεσα) θα τους ζητήσεις να σε γυρίσουν ΑΜΕΣΑ, με την σειρά τους, στο σταθερό τους (το "Fixed"), όπου οι τιμές του δεν έχουν τρελή διαφορά (πχ με τα σταθερά της ΔΕΗ) και ΔΕΝ θα σε χρεώσουν ποινή για ενδοεταιρική αλλαγή προγράμματος. Κάνε για την ακρίβεια μια κρούση, ρώτα τους αν όντως "μπορούν" να σε βάλουν στο σταθερό χωρίς ποινή, κι αν σου τα μασήσουν, τότε ναι ασυζητητί κοιτάς για αλλού (ιδανικά ΔΕΗ). Εγώ πάντως στην θέση σου, επειδή μου κάνουν γενικά ως απαράδεκτη εταιρία που δεν σέβεται καθόλου (όχι ότι οι άλλες ακριβώς "σέβονται", αλλά ας πούμε ότι είναι λίγο πιο "εντάξει"), σε ΚΑΘΕ περίπτωση θα την κοπάναγα για ΔΕΗ, κι ας μου κόστιζε το 150άρι.

...το οποίο 150άρι, ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ναι πρέπει να το πληρώσεις, ειδικά αν θες να μεταβείς αλλού (θα σου ζητήσουν εξοφλητικό). Αν έχεις βέβαια το κουράγιο να "μπλέξεις" με αμφισβητήσεις (όχι ότι είναι τίποτε τραγικό αντικειμενικά, αλλά εξαρτάται πώς το βλέπει ο καθένας) και όσο περιμένεις να είσαι στην μπρίζα μήπως και σου κόψει ο νέος πάροχος το ρεύμα κατ' απαίτηση της W&V λόγω οφειλής (που ΕΠΙΣΗΣ κανονικά, απαγορεύεται να γίνει όσο είσαι σε διαδικασία αμφισβήτησης, αλλά Ελλάδα είμαστε και τί πάει κανονικά για να πάει κι αυτό), τότε μην το πληρώνεις. Σε κάθε περίπτωση, ΑΝ δικαιωθείς, ΛΟΓΙΚΑ θα συμμορφωθεί η W και θα σου το επιστρέψει ακόμη κι αν αρχικά το πλήρωσες. Θα πρέπει όμως να συντρέξουν πολλά για να γίνει αυτό...Εγώ λοιπόν και πάλι στην θέση σου, και θα εξοφλούσα τα πάντα στην W, και θα έκανα αμφισβήτηση για ΟΛΑ (ΚΑΙ την μεγάλη χρέωση του,,,"Zero"), και την ρήτρα των 150 για αποχώρηση, για να μην "διακινδυνέψω" και κάτι, αλλά επειδή αυτό δείχνει από μεριάς σου σωστή στάση και υποθέτω πως θα συνεκτιμηθεί από την ΡΑΕ...

Αλλά αν δεν σε παίρνει οικονομικά, όπως είπα, σκέφτεσαι και την περιπτωση να μείνεις W/να ζητήσεις και να πας στο σταθερό τους ΧΩΡΙΣ ποινή. Διότι αν ζητήσεις αλλαγή παρόχου, ΜΕΧΡΙ να γίνει η ενεργοποίηση πχ του Έντερ της ΔΕΗ, θα περάσει ένα διάστημα με (λίγη) ρήτρα στην W και μετά ρήτρα ίσως και για μερικές βδομάδες στο Γ1 της ΔΕΗ μέχρι να γίνει η ενεργοποίηση του σταθερού...Και τέλος υπάρχει ΚΑΙ η παράμετρος του αν μείνεις Watt (σταθερό), θα κάνεις στην ουσία ΝΕΟ συμβόλαιο, με δέσμευση 24 μηνών, και στο μεταξύ ΜΠΟΡΕΙ σε μερικούς μήνες να πέσει αρκετά η τιμή χονδρικής, οπότε να πληρώνεις περισσότερα από ό,τι θα πλήρωνες σε κυμαινόμενο (="ρήτρας")...ενώ πχ στην ΔΕΗ, και οι μήνες είναι 12, και η ρήτρα τους είναι λίγη, συγκριτικά (60μαξ, για τους τρεις πρώτοςυ μήνες και μετά κάθε 3μηνο κάτω ένα 20άρι, άρα αν τυχόν ξαναπέσουν οι τιμές ρητροπρογραμμάτων αισθητά, θα μπορέσεις να αλλάξεις πχ με ένα 40άρι κατά το καλοκαίρι...). Όπως βλέπεις, είναι μεγάλο το μπλέξιμο και η "διακλάδωση" των επιλογών, και ούτε κάποιος μπορεί να σου πει ευθέως "κάνε αυτό" ή "κάνε εκείνο", πρέπει να τα βάλεις κάτω και να δεις μόνος τί βολέυει/συμφέρει εσένα με βάση τα δικά σου δεδομένα/επιθυμίες....

Επίλογος : εγώ θεωρώ πως όπως και να 'χει, η "καλύτερη" διαδρομή είναι πληρώνεις τα πάντα στην Watt, διεκδικείς μέσω ΡΑΕ τις δύο "ρήτρες", πας ΔΕΗ (Έντερ σε κατάστημα για να γίνει η μετάβαση όσο πιο γρήγορα) και από 'κει και πέρα, βλέποντας και κάνοντας ανάλογα πώς θα έχουν τα πράγματα....

 

1 ώρα πριν, Vmanos είπε

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;

Μου είπαν ότι αν ακυρώσω την αίτηση, μπορώ να πάω σε κατάστημα και να ξανακάνω από εκεί αίτηση . Τι λέτε, θα είναι πιο γρήγορα;

...όλος ο κόσμος...Γενικά γίνεται ένας χαμός. Και ναι αυτό που σου είπαν, ισχύει : ακυρώνεις αίτηση και πας σε κατάστημα (αν μπορείς αύριο κι όλας - δες διαθεσιμότητα ραντεβού από την φόρμα τους) και υπογράφεις για Έντερ (...και περιμένεις, γιατί για να ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ, θα πάρει...)

1 ώρα πριν, VulMar είπε

Καλημέρα στην παρέα...

Έχω διαβάσει καμιά 100στή σελίδες ...σήμερα πέρασα και τα δεδομένα μου στο excel (με ταλαιπώρησε λίγο ειναι αλήθεια)...

Στο ζουμί λοιπόν και περιμένω μια απάντηση - βοήθεια από τον κοράκια ή όποιο άλλον γνώστη του θέματος για να κάνω την κίνηση μου...

Ανήκω στο Γ1Ν και η ετήσια κατανάλωση μου είναι λίγο πάνω από 8000 κιλοβατώρες (περίπου 5300 ημερήσιες και 2700 στο νυχτερινό)...

Σε ποιο πρόγραμμα θα πηγαίνατε; Online ...Enter και πώς; Διαδικτυακά ή μέσω καταστήματος;

Ζώ στην επαρχία, επηρεάζει καθόλου αυτό τη διαδικασία; Τα 30 ευρώ που είναι μέχρι αύριο τα παίρνω και από το κατάστημα ή ισχύουν μόνο αν κάνω την αίτηση διαδικτυακά;

Με την εγγύηση που έχω δώσει ήδη στη ΔΕΗ τι γίνεται;

Σορι που ρωτάω τόσα πολλά αλλά οι περισσότερες σελίδες που διάβασα ήταν για μεταφορές από άλλους παρόχους ή γιατί καθυστέρησε η ΔΕΗ ή δεν ολοκλήρωσε αιτήσεις...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και Χρόνια Πολλά σε όλους...

 

"Ιδανικά", αφού είσαι ήδη ΔΕΗ, ενεργοποιείς το Online μέσα από το ebill, ΑΝ δεν έχεις θέμα με την αυτόματη εξόφληση λογαριασμών (όπου θα πρέπει να δηλώσεις κάρτα ή να ενεργοποιήσεις πάγια εντολή).

To "επαρχία" μάλλον δεν λέει ακριβώς,,,τίποτα : εξαρτάται από τον όγκο δουλειάς/το διαθέσιμο προσωπικό (όταν πρόκειται για κατάστημα).

Τα,,,30 δεν τα παίρνεις ούτως ή άλλως - στα βάζουν ως πιστωτικό υπόλοιπο στον (μεθ)επόμενο (μπορεί) λογαριασμό... (ανεπιβεβαίωτες - μέχρι στιγμής - πληροφορίες, μέσα από ΔΕΗ πάντως, λένε ότι η προσφορά των "30", θα παραμείνει μέχρι τέλος Γενάρη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν ενεργοποιήσω Online ή Enter (μάλλον για το δεύτερο με βλέπω) μέσα από το ebill παίζει να ενεργοποιηθεί άμεσα ή θα περάσουν κανα δυο τρίμηνα με ρήτρα;

Η να σπεύσω στην εδώ ΔΕΗ; Παρεπιπτόντως τι χρειάζεται από χαρτούρα να έχω μαζί μου; Ή θα με βρουν από το σύστημα και θα κάνουν την αλλαγή χωρίς πολλά πολλά;

Από την στιγμή που δεν είμαι δικαιούχος ΚΟΤ μάλλον δεν αξίζει να μένω άλλο στο Γ1Ν1 και να παίζω με ρήτρες και άλλα τέτοια ωραία που μπήκαν στην ζωή μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήμουν στην ζενίθ σε προγραμμα με ρήτρα. Πήγα στην ΔΕΗ 27/12 για home enter. Υπεγραψα όλα καλά και την επόμενη μου εμφανίστηκε στο e bill και γράφει έως 26/12/2022. Ολα καλα δηλαδή. Αυτό σημαίνει ότι ενεργοποιήθηκα ή θα πρεπει να περιμενω την Δεδδηε να το κάνει; Και αν το κάνει ποτε θα ξεκινήσω να είμαι στο προγραμμα ; Από τις 27/12 ή μέσα στο Ιανουαριο όποτε το κάνει; Με ενδιαφέρει γιατί λογικά στον Ιανουάριο δεν θα δικαιουμαι επιδότηση αν δίνει μόνο σε αυτους τους Κοτ και είναι κρίμα αν το ενεργοποιήσουν τέλη Ιανουαρίου να πληρώσω έναν ολόκληρα μήνα με 0,30 και βάλε την κιλοβατώρα χωρίς επιδότηση . Άρα θα μετρήσει η 27/12 ή όταν έρθει η ΔΕΔΔΗΕ η ημερομηνία έναρξης; Επίσης αν ισχυει το δευτερο μπορώ να μάθω κάπως ποτε η ΔΕΔΔΗΕ θα έρθει να το κανει ή όποτε της καπνίσει;εννοώ θα οριστεί κάποιο ραντεβου;

Επεξ/σία από alexpaok14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, greekfragma είπε

@VulMar βαριέσαι να διαβάσεις το από πάνω ποστ;

Εγω να δεις ποσο βαριεμαι να διαβασω το συγκεκριμενο post.Το αποφευγω σαν ο διαολος το λιβανι.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Stinis είπε

Το όριο που έχω στο στο ΚΟΤ Α είναι 1400KWΗ λένε. βέβαια δεν ξέρω τι εννοούν όριο. 1400KWΗ ημέρας? ή ημέρας και νύχτας σύνολο? ή σου κάνουμε έκπτωση 1400kwh max ή αν περάσεις τις 1400kwh σε πετάμε έξω από το ΚΟΤ Α? 

...κατ' αρχάς "δεν σε πετάει κανείς έξω από το ΚΟΤ" : συνεχίζεις να είσαι δικαιούχος του, απλώς,,,δεν παίρνεις τις εκπτώσεις του, κάθε 4μηνο που ξεπερνάς το όριό του. Υπάρχει κι ένα 10% περιθώριο υπέρβασης, που στην ουσία όμως δεν είναι "χάρισμα", αλλά έχει να κάνει με την μέση 4μηνιαία κατανάλωση κατ' έτος (το οποίο πρακτικά σημαίνει ότι αν μια φορά ξεπεράσεις μέχρι 10%, δηλαδή "κάψεις" 1.540kWh στο 4μηνο, δεν θα χάσεις την έκπτωση, αλλά θα πρέπει, πχ το επόμενο 4μηνο να κάψεις 10% λιγότερο για να έχεις ισοφαρισμένη την μέση ετήσια κατανάλωση, ώστε την μεθεπόμενη να μπορέσεις πάλι να "ξεφύγεις" μέχρι 10% κ.ο.κ.

Οι καταναλώσεις "νυχτερινού ωραρίου" δεν προσμετρούνται/υπολογίζονται καθόλου στο όριο του ΚΟΤ (με άλλα λόγια, ξανακοίταξε τα ωράρια που έχει η "νυχτερινή χρέωση"- είναι διαφορετικά το 6μηνο του "χειμώνα" και διαφορετικά το 6μηνο του "καλοκαιριού" - και κάνε όσο μπορείς έναν προγραμματισμό για σχετικές καταναλώσεις εντός αυτών των ωραρίων, ώστε να μπορούν οι "ημερήσιες" κιλοβατώρες να μένουν κάτω από τις 1.400/4μηνο και να μην χάνεις ποτέ την έκπτωση του ΚΟΤ. ΕΙΝΑΙ εφικτό, με λίγη επίσης οικονομία και παρακολούθηση των ενδείξεων του ρολογιού πχ κάθε μήνα, στην ημερομηνία που είναι να σου βγαίνει εκκαθαριστικός. Αν πχ έχεις εκκαθαριστικό στις 20 Δεκέμβρη, βάλε μια ειδοποίηση ξεωργώ στο κινητό κάθε 20 του μήνα να τσεκάρεις το ρολόι να δεις αν έχεις ξεπεράσει τις 350kWh, ώστε να "κρατηθείς" με τις καταναλώσεις σου τις επόμενες μέρες, και ειδικά τον τελευταίο μήνα και δη στο τελευταίο του 10ήμερο να είσαι alert να μην ξεπεράσεις τελικά τις 1.400 σύνολο.....)

55 λεπτά πριν, VulMar είπε

Αν ενεργοποιήσω Online ή Enter (μάλλον για το δεύτερο με βλέπω) μέσα από το ebill παίζει να ενεργοποιηθεί άμεσα ή θα περάσουν κανα δυο τρίμηνα με ρήτρα;

Η να σπεύσω στην εδώ ΔΕΗ; Παρεπιπτόντως τι χρειάζεται από χαρτούρα να έχω μαζί μου; Ή θα με βρουν από το σύστημα και θα κάνουν την αλλαγή χωρίς πολλά πολλά;

Από την στιγμή που δεν είμαι δικαιούχος ΚΟΤ μάλλον δεν αξίζει να μένω άλλο στο Γ1Ν1 και να παίζω με ρήτρες και άλλα τέτοια ωραία που μπήκαν στην ζωή μας...

Αφού ήδη είσαι ΔΕΗ, κι έχεις ήδη επικαιροποιημένο e-bill account, δεν χρειάζεται να τρέχεις σε κατάστημα πάντως : σε 1-2 μέρες θα έχει ενεργοποιηθεί. Αν παρ' ολ' αυτά θες σώνει και καλά να ζήσεις την εμπειρία καταστήματος από κοντά, νομίζω ότι μόνο η ταυτότητά σου αρκεί, σαν "χαρτούρα". Δεν πας για αλλαγή από άλλο πάροχο άλλωστε - ενδοεταιρική αλλαγή προγράμματος θα κάνουν.

Γενικά το να φύγεις ΤΩΡΑ από ρητροπρόγραμμα, είναι μάλλον το καλύτερο πράγμα που μπορείς να κάνεις. Ακόμη κι αν τυχόν οι διαφορές στους λογαριασμούς δεν θα είναι τεράστιες, λόγω κρατικών επιδοτήσεων (που ποιος ξέρει όμως για πόσο θα τις δίνουν και σε ποιούς, καθώς λέγεται ότι θα μπουν εισοδηματικά κριτήρια). Κι αν ξαναλλάξουν τα πράγματα (μάλλον όχι νωρίτερα από το τέλος της άνοιξης), και τυχόν πέσει πάλι στα τάρταρα η τιμή χοντρικής, το ποσό ρήτρας αποχώρησης από το σταθερό "σου", είναι "αστείο" στην ΔΕΗ : 60 τους 3 πρώτους μήνες και 40 στους επόμενους 3 (κ.ο.κ.). Πάνε σήμερα/άντε αύριο σε σταθερό όμως, μη τυχόν και το αλλάξουν από 1/1/22 (μπορεί πχ ν' αφήσουν κι άλλο τις τιμές στο όσο είναι σήμερα, αλλά ν' αλλάξουν τους μήνες δέσμευσης ή/και το ποσό αποχώρησης...).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexpaok14 είπε

Πήγα στην ΔΕΗ 27/12 για home enter. Υπεγραψα όλα καλά και την επόμενη μου εμφανίστηκε στο e bill και γράφει έως 26/12/2022. Ολα καλα δηλαδή

έχεις σπάσει πανελλήνιο ρεκόρ αλλαγής πάροχου 😂

δες λίγο εδώ αν άλλαξε το τελευταίο ψηφίο της παροχής σου

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, alexpaok14 είπε

Ήμουν στην ζενίθ σε προγραμμα με ρήτρα. Πήγα στην ΔΕΗ 27/12 για home enter. Υπεγραψα όλα καλά και την επόμενη μου εμφανίστηκε στο e bill και γράφει έως 26/12/2022. Ολα καλα δηλαδή. Αυτό σημαίνει ότι ενεργοποιήθηκα ή θα πρεπει να περιμενω την Δεδδηε να το κάνει; Και αν το κάνει ποτε θα ξεκινήσω να είμαι στο προγραμμα ; Από τις 27/12 ή μέσα στο Ιανουαριο όποτε το κάνει; Με ενδιαφέρει γιατί λογικά στον Ιανουάριο δεν θα δικαιουμαι επιδότηση αν δίνει μόνο σε αυτους τους Κοτ και είναι κρίμα αν το ενεργοποιήσουν τέλη Ιανουαρίου να πληρώσω έναν ολόκληρα μήνα με 0,30 και βάλε την κιλοβατώρα χωρίς επιδότηση . Άρα θα μετρήσει η 27/12 ή όταν έρθει η ΔΕΔΔΗΕ η ημερομηνία έναρξης; Επίσης αν ισχυει το δευτερο μπορώ να μάθω κάπως ποτε η ΔΕΔΔΗΕ θα έρθει να το κανει ή όποτε της καπνίσει;εννοώ θα οριστεί κάποιο ραντεβου;

...αναγκαστικά θα πρέπει να τσεκάρεις συνεχώς το ebill σου (μη σου πω μέχρι να έρθει ο νέος σου λογαριασμός). Ποιος ξέρει αν,,,επικαιροποίησαν τίποτα στο κωλο-σύστημά τους, αλλά ΚΑΝΟΝΙΚΑ, επειδή είσαι από άλλο πάροχο, θα περάσεις κάποιο διάστημα με τιμολόγηση του Γ1 (="ρήτρα") και με το που θα σου έρθει ο 1ος λογαριασμός, θα πρέπει (αν είναι ποσό,,,ενοχλητικό) να κάνεις αμφισβήτηση του ποσού στην ΔΕΗ και μετά από 10ήμερο ν' απευθυνθείς στην ΡΑΕ, ώστε να,,,δεχτεί η ΔΕΗ το αίτημά σου να μην πληρώσεις αυτήν την "ρήτρα" της,,,αναμονής μέχρι την ενεργοποίηση....(η οποία δεν έχει να κάνει ΜΟΝΟ με τον ΔΕΔΔΗΕ, αλλά μετά που θα καταμετρήσει αυτός και θα ενημερώσει - ποιος ξέρει πότε - την ΔΕΗ, το μπαλάκι θα πάει στην τελευταία, η οποία "έχει μεγάλο όγκο αιτήσεων και κάνει ό,τι μπορεί" μέχρι να σου κάνει την ενεργοποίηση...Και όχι, κανένα ραντεβού με ΔΕΔΔΗΕ. Θα περάσουν όποτε τους προκύψει. Και μιας και το 'πες, αν τυχόν δεν υπάρχει άμεση πρόσβαση στο ρολόι, φρόντισε για αυτήν, με όποιον τρόπο μπορείς : αν πχ μιλάμε για μονοκατοικία και μπορεί να δει ο καταμετρητής το ρολόι απ' έξω της, φρόντισε να είναι ευκρινές. Αν είσαι σε πολυκατοικία, βρες τρόπο να σιγουρέψεις ότι όταν πάνε, θα βρούνε είσοδο ανοιχτή, ή άσε σημείωμα από τώρα να χτυπήσουν συγκεκριμένο κουδούνι που τους ανοίγει στάνταρ κτλ...Μην πάνε, δεν τους ανοίξει κανείς, και φύγουν κ.ο.κ. ....) 

Γενικά θα πρέπει (δυστυχώς) να περιμένεις να δεις πώς θα εξελιχθεί το πράγμα, και να λειτουργήσεις ΤΟΤΕ αναλόγως...Συμβουλή : για το διάστημα που θα πάρει να γίνει η ενεργοποίηση (από μέρες έως βδομάδες), η λογική λέει προσπάθα να μειώσεις τις καταναλώσεις σου στο ελάχιστο,,,,και ΜΕΤΑ τραβάς ξανά προς την δόξα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενεργοποιήσει το ΔΕΗ my home online. Μόλις τώρα ήρθε ο πρώτος λογαριασμος. Τα χρήματα θα τα τραβήξει απο τον λογαριασμό μου αυτόματα απο την κάρτα που έχω δηλώσει? Προσπάθησα να το πληρώσω κανονικα online όπως εκανα καθε φορά χώρις επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, washcloud είπε

 

Οι καταναλώσεις "νυχτερινού ωραρίου" δεν προσμετρούνται/υπολογίζονται καθόλου στο όριο του ΚΟΤ 

 

Σε ευχαριστώ πολύ δεν το ήξερα αυτό. Αν δεν μετράνε στο όριο ΚΟΤ τις Kwh νυχτερινού, τότε είναι απίθανο να ξεπεράσω το όριο των 1400 kwh εγώ μόνο με ρεύμα ημέρας. Εγώ έχω το παλιό νυχτερινό 11-5 λόγο θερμοσυσσωρευτή δεν το άλλαξα. Πάντως πέρσι έβλεπα συνέχεια ενώ πχ στις ενδείξεις είχα 300kwh μέρα και νυχτερινό 200kwh δίπλα στο πινακάκι με τις χρεώσεις μου τα αλλάζανε και βάζανε 400kwh μέρας και 100kwh νύχτας και ξεχωριστά την έκπτωση ΚΟΤ 250kwh . Σε αλλο λογαριασμό τελευταίο είδα μέρας και νύχτας το κάνανε ένα σύνολο και πείρα το σύνολο έκπτωση ΚΟΤ. Τώρα τι ισχύει έχω μπερδευτεί λίγο ... και αυτοί στα τηλέφωνα δεν ξέρουν να πουν με σιγουριά άλλα λέει ο ένας άλλα ο άλλος και όλο αλλάζουν.  Ειδικά στην περίπτωση μου με 3Φ 25KVA και Γ1Ν1 KOT  A . 

Επεξ/σία από Stinis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πληροφορήθηκα ότι η υπάρχουσες τιμές στην ΔΕΗ πήραν παράταση μέχρι 31/01/2022. Χωρίς όμως να είμαι σίγουρος. Η πληροφόρηση από υπάλληλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, VulMar said:

Καλημέρα στην παρέα...

Έχω διαβάσει καμιά 100στή σελίδες ...σήμερα πέρασα και τα δεδομένα μου στο excel (με ταλαιπώρησε λίγο ειναι αλήθεια)...

Στο ζουμί λοιπόν και περιμένω μια απάντηση - βοήθεια από τον κοράκια ή όποιο άλλον γνώστη του θέματος για να κάνω την κίνηση μου...

Ανήκω στο Γ1Ν και η ετήσια κατανάλωση μου είναι λίγο πάνω από 8000 κιλοβατώρες (περίπου 5300 ημερήσιες και 2700 στο νυχτερινό)...

Σε ποιο πρόγραμμα θα πηγαίνατε; Online ...Enter και πώς; Διαδικτυακά ή μέσω καταστήματος;

Ζώ στην επαρχία, επηρεάζει καθόλου αυτό τη διαδικασία; Τα 30 ευρώ που είναι μέχρι αύριο τα παίρνω και από το κατάστημα ή ισχύουν μόνο αν κάνω την αίτηση διαδικτυακά;

Με την εγγύηση που έχω δώσει ήδη στη ΔΕΗ τι γίνεται;

Σορι που ρωτάω τόσα πολλά αλλά οι περισσότερες σελίδες που διάβασα ήταν για μεταφορές από άλλους παρόχους ή γιατί καθυστέρησε η ΔΕΗ ή δεν ολοκλήρωσε αιτήσεις...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και Χρόνια Πολλά σε όλους...

 

Έπρεπε να έχεις κάνει αλλαγή προ πολλού τώρα δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο οι τιμές στο εντερ η το ον-λάιν.

εχεις κωδικούς ebill; Υπάρχει θέμα να πληρώνεται ο λογαριασμός με πάγια εντολη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.

Μου ηρθε ο πρώτος λογαριασμός  στο home on line που ειναι και εκκαθαριστικός.

 Για 1107 kwh 149 ευρω μαζί με τα 30 ευρω εκπτωση. Κάνωντας αναγωγή στην kwh χωρις την εκπτωση 30 ευρω, βγαίνει μια μέση τιμή kwh στα 16 λεπτά.

Δε νομίζω να υπάρχει καλύτερη τιμή αυτη την περίοδο.

Καλή χρονιά σε όλους 

ΔΕΗ1.png

ΔΕΗ2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

Θα τρελαθώ..Είμαι από 21 Οκτωβρίου στο my home online και τώρα βλέπω τις αναρτήσεις που κάνετε...Είχα κανονικά ενεργοποιήσει το my home online στο ebill, αλλά μετά από λίγες μέρες δεν φαίνεται στο ebill τσεκαρισμένο...Το θεώρησα φυσιολογικό από την στιγμή που το ενεργοποίησα κανονικά..Βλέπω σε εσάς είναι τσεκαρισμένο..Αυτό σημαίνει ότι δεν είμαι στο my home online ;;;

Εντωμεταξύ  στον λογαριασμό του Νοεμβρίου που μου ήρθε,  δεν λέει πουθενά για home online...λέει Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο ΚΟΤ B...Οι kwh έχουν χρέωση X0,11057€/kWh ( ημερήσιο )

Μέχρι να διεκπεραιώσει η ΔΕΗ το πρόβλημα μου, να ξανά κάνω εγώ ενεργοποίηση του my home online από το ebill ώστε να μην χάνουμε χρόνο ή να περιμένω να το κάνει η ΔΕΗ ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...