Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ntzima είπε

 γενικά θα άξιζε να έφευγα και να πήγαινα σε σταθερό της ΔΕΗ? (καλά θα μας πάει και το 2022..)

περίπου στα ίδια είναι όλα τα ρητροπρογράμματα

1 ώρα πριν, VulMar είπε

Ανήκω στο Γ1Ν και η ετήσια κατανάλωση μου είναι λίγο πάνω από 8000 κιλοβατώρες (περίπου 5300 ημερήσιες και 2700 στο νυχτερινό)...

 

copy-paste

 

(1,15*230+11,5-50)/1000=0,226 επιβάρυνση (για ΔΕΚ, η ΔΕΗ μετρά ΤΕΑ/MCP προηγούμενου μήνα 230 Νοέμβριο άρα 230 ισχύει για Δεκ , του Δεκ είναι ~240 άρα για Ιαν θα είναι *240)

Γ1 με 30% έκπτωση ΔΕΗ και 5% έκπτωση συνέπειας έχεις αρχική

0,11058*0,665=0,0735

επιδότηση ,άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο , για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

τελική είναι αρχική + επιβάρυνση ρήτρας (προσαύξηση) μείον επιδότηση

κάνετε τις πράξεις και βλέπετε και αποφασίζετε

 

1 ώρα πριν, VulMar είπε

Με την εγγύηση που έχω δώσει ήδη στη ΔΕΗ τι γίνεται;

παραμένει , αν και θεωρητικά με πάγια εντολή θα έπρεπε να την πάρεις πίσω

1 ώρα πριν, VulMar είπε

Σε ποιο πρόγραμμα θα πηγαίνατε; Online ...Enter και πώς; Διαδικτυακά ή μέσω καταστήματος;

κατάστημα μόνο enter, μπαίνεις ebill και ενεργοποιείς το πρόγραμμα που θες (το online θέλει κάρτα)

2 ώρες πριν, Ntzima είπε

Τώρα αν αποχωρήσω έχω καμία 150α ρητρα αποχώρησης. Αν φύγω πρέπει να το πληρώσω οπωσδήποτε?

στο άλλο θέμα για αμφισβήτηση , πρέπει να πληρώσεις τον τελευταίο  (πριν τον τελικό) μιας και η ΔΕΗ θα το ζητήσει

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βλέποντας τον Αρμαγεδδών που ερχόταν, είχα πάει τέλη Σεπτεμβρίου στην ΔΕΗ και έκανα αλλαγή ονόματος και ταυτόχρονα από Γ1 που ήταν στο παλιό όνομα, στο enter. (Για κάποιο λόγο, πιθανώς για να φανεί η πώληση στο όνομα της, η υπάλληλος εκεί μου είχε πει «ασε το online, μακρυά.). Από τότε είμαι κανονικά στο home που φαίνεται ενεργοποιημένο αλλά ταυτόχρονα στην καρτέλα του online φαίνεται ότι το αίτημα μου είναι υπό εξέταση. Σφάλμα συστήματος; Εγώ δεν έκανα ποτέ αίτημα για online. Νομίζω ότι ούτως ή άλλως δεν θα μπορούσα να κάνω αφού είμαι στο enter. Σωστά; Το αφήνω έτσι ή τους παίρνω τηλ; Και τι τους λέω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, satyllas είπε

Το αφήνω έτσι ή τους παίρνω τηλ; Και τι τους λέω;

email στο support και παίρνεις γραπτή απάντηση , στο τηλ αν θες τους λες τα κάλαντα μιας και δεν έχει άλλη χρησιμότητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μέση κατανάλωση κάπου στις 600-700 kwh το τετράμηνο , τι κερδίζω αν πάω από απλό Γ1 που είμαι τώρα πχ στο MyHome Enter ; Αξίζει να πάω ή να το αφήσω ως έχει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tarantules είπε

Με μέση κατανάλωση κάπου στις 600-700 kwh το τετράμηνο , τι κερδίζω αν πάω από απλό Γ1 που είμαι τώρα πχ στο MyHome Enter ; Αξίζει να πάω ή να το αφήσω ως έχει;

3 ποστ πιο πάνω στην ίδια σελίδα που πόσταρες  , όπως και το λινκ που έγραψα στο άλλο θέμα

αν δεν κατανοείς τις πράξεις κλείσε για enter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.

Θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ.

Είμαι στο ΚΟΤ Α και έχω 3Φ , 25 KVA , Οικιακό Νυχτερινό Τιμολόγιο.

Τον χειμώνα για ένα τετράμηνο καίω θερμοσυσσωρευτή για θέρμανση με νυχτερινό ρεύμα. Κάποιες φορές φτάνω να καίω νυχτερινό τον χειμώνα λόγο θέρμανσης κυρίως μέχρι και 700-800 kwh το δίμηνο. Το όριο που έχω στο στο ΚΟΤ Α είναι 1400KWΗ λένε. βέβαια δεν ξέρω τι εννοούν όριο. 1400KWΗ ημέρας? ή ημέρας και νύχτας σύνολο? ή σου κάνουμε έκπτωση 1400kwh max ή αν περάσεις τις 1400kwh σε πετάμε έξω από το ΚΟΤ Α? Ούτε και οι ίδιοι ξέρουν. Πέρσι τον χειμώνα ήμουν στο ΚΟΤ Β και πέρασα τις 1400kwh το τετράμηνο και μου κάνανε έκπτωση 800kwh μόνο πάνω στο νυχτερινό ρεύμα. Τέλος πάντων έχω μπερδευτεί με αυτό το θέμα τι ισχύει. Πέρσι στο ΚΟΤ Β είχα ακαταλαβίστικους λογαριασμούς πχ ενώ είχα 300kwh μέρας και 200kwh νύχτας στις ενδείξεις του λογαριασμού , στο διπλανό πινακάκι με τις χρεώσεις βάζανε 400kwh μέρας και 100kwh νύχτας και μου κάνανε έκπτωση μόνο -250kwh ΚΟΤ Β. Τους πείρα το κυνήγησα κτλ και μου είπαν ότι στο 3Φ , 25 KVA , Οικιακό Νυχτερινό Τιμολόγιο κάπως έτσι λειτουργούνε. Τέλος πάντων το πρόβλημα μου δεν είναι αυτό το άγχος είναι άλλο. Ερώτηση:

Να μπω στο my home enter ή στο online?  ή να κάτσω έτσι όπως είμαι με τις όποιες επιδοτήσεις  Οικιακό Νυχτερινό Τιμολόγιο KOT A μόνο??

Εχω μπερδευτεί από αυτά που ακούω και διαβάζω και δεν ξέρω τι να κάνω στην δικιά μου περίπτωση.??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Stinis είπε

 1400KWΗ ημέρας?

ναι, στο άλλο θέμα για ΚΟΤ (σωστά στα είπανε και τα υπόλοιπα)

5 λεπτά πριν, Stinis είπε

Να μπω στο my home enter ή στο online?  ή να κάτσω έτσι όπως είμαι με τις όποιες επιδοτήσεις  Οικιακό Νυχτερινό Τιμολόγιο KOT A μόνο??

Εχω μπερδευτεί από αυτά που ακούω και διαβάζω και δεν ξέρω τι να κάνω στην δικιά μου περίπτωση.??

ότι ισχύει σε όλους

4-5 ποστ πιο πάνω 1ο ποστ σελίδας

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Korakios

Έβαλα τις τιμές στα δύο αρχεία...

Στην έκπτωση και στο όριο ΚΟΤ χρειάζεται να βάλω κάτι στον πίνακα χωρίς ρήτρα;

Με βάση την εικόνα θα πρότεινες να καταλήξω στο  Enter?

Και πάλι σε ευχαριστώ για την υπομονή σου και τη βοήθεια 

ΡΗΤΡΑ.jpeg

ΧΩΡΙΣ.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι, στο άλλο θέμα για ΚΟΤ (σωστά στα είπανε και τα υπόλοιπα)

ότι ισχύει σε όλους

4-5 ποστ πιο πάνω 1ο ποστ σελίδας

Συγχωρέσεμε αλλά δεν κατάλαβα από το ποστ με τις πράξεις είμαι και καινούργιος εδώ . μπορείς σε παρακλώ να μου δώσεις κάποιο λινκ να βρω αυτό το excel να κάνώ και εγώ τις πράξεις ή να με βοηθήσεις. Να μην μπω ή να μπω στο enter τελικά? στην περίπτωσή μου τι θα μου πρότεινες ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, VulMar είπε

Στην έκπτωση και στο όριο ΚΟΤ χρειάζεται να βάλω κάτι στον πίνακα χωρίς ρήτρα;

δεν έχω για ΚΟΤ στα ρητροπρογράμματα καθόλου, δες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

1ο ποστ σελίδας

αλλά

8 λεπτά πριν, VulMar είπε

Έβαλα τις τιμές στα δύο αρχεία...

στο πρώτο φυλλο με τα χωρίς ρήτρα , δεν έβαλες όριο ΚΟΤ και δεν έχει υπολογιστεί καν

επίσης δεν έχω κρατική επιδότηση σταθερών και το enter είναι υπολογισμένο με 7% έκπτωση (συνέπειας και πάγιας εντολής) και το νέο online δεν έχει επιβεβαιωθεί οτι παίρνει ΚΟΤ

(αν μπορείς να βάζεις τις φωτό σε spoiler)

3 λεπτά πριν, Stinis είπε

Συγχωρέσεμε αλλά δεν κατάλαβα από το ποστ με τις πράξεις είμαι και καινούργιος εδώ .

 

21 λεπτά πριν, korakios είπε

αν δεν κατανοείς τις πράξεις κλείσε για enter

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο excel δεν εχει ΚΟΤ Α 3Φ 25KVA από ότι κατάλαβα. Μάλιστα λες ότι είτε κλείσε για enter ή να περιμένω να δω πως θα πάει ο μποναμάς και μετά βλέποντας και κάνοντας. Αλώστε το enter δεν φεύγει. πλέον ακρίβαιναν τις kwh στο enter. οπότε να δω πως θα έρθει και να υπολογίσω μετά αν συμφέρει με τις νέες kwh του enter που το νυχτερινό είναι διπλάσιο εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Stinis είπε

Στο excel δεν εχει ΚΟΤ Α 3Φ 25KVA από ότι κατάλαβα.

έχει κανονικά στο πρώτο φύλλο , επιλέγεις τριφασικό , έκπτωση ΚΟΤ και όριο ΚΟΤ

12 λεπτά πριν, Stinis είπε

Μάλιστα λες ότι είτε κλείσε για enter ή να περιμένω να δω πως θα πάει ο μποναμάς και μετά βλέποντας και κάνοντας. Αλώστε το enter δεν φεύγει. πλέον ακρίβαιναν τις kwh στο enter. οπότε να δω πως θα έρθει και να υπολογίσω μετά αν συμφέρει με τις νέες kwh του enter που το νυχτερινό είναι διπλάσιο εκεί. 

αν κάνεις τις πράξεις απο το πρώτο ποστ θα δεις οτι σε συμφέρει να κάτσεις ,

είναι ήδη έτοιμα τα νούμερα

αλλά άγνωστο η χοντρική και η επιδότηση στο άμεσο μέλλον

12 λεπτά πριν, Stinis είπε

ΚΟΤ Α 3Φ 25KVA

μιας και έχεις ΚΟΤ να σε ρωτήσω , η ΔΕΗ λογικά δεν εφαρμόζει έκπτωση συνέπειας , αυτό που θέλω να μάθω είναι αν γράφει ο λογαριασμός σου "Έκπτωση ΔΕΗ Ενέργειας" (είναι το 30% που δίνει απο 5/8)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια σου να είσαι καλά. Ναι σίγουρα δεν είναι τίποτα βέβαιο έτσι όπως είναι τα πράγματα  το τι θα γίνει σε 1-2 μήνες ή πόσο μάλλον σε 3-4 μήνες με την ενέργεια . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Stinis είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια σου να είσαι καλά. Ναι σίγουρα δεν είναι τίποτα βέβαιο έτσι όπως είναι τα πράγματα  το τι θα γίνει σε 1-2 μήνες ή πόσο μάλλον σε 3-4 μήνες με την ενέργεια . 

δε σε πρόλαβα, για πες αν μπορείς

8 λεπτά πριν, korakios είπε

μιας και έχεις ΚΟΤ να σε ρωτήσω , η ΔΕΗ λογικά δεν εφαρμόζει έκπτωση συνέπειας , αυτό που θέλω να μάθω είναι αν γράφει ο λογαριασμός σου "Έκπτωση ΔΕΗ Ενέργειας"  (είναι το 30% που δίνει απο 5/8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκπτωση συνέπειας δεν υπάρχει σε κανένα ΚΟΤ . Αν έχεις ΚΟΤ Α ή Β  πλέον δεν μπαίνει πουθενά η έκπτωση συνέπειας ακόμα και στο εντερ ή ονλαιν να πας δεν θα τα έχεις εκεί. ναι γράφει Έκπτωση  Ενέργειας 0,075 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...