Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, korakios είπε

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά ,γωνίες ,γραφεία και καναπέδες

Μεγάλωσε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dante80 είπε

Αυτά που γράφουν στο πλαίσιο δεν είναι το πρόγραμμα που έχεις. Είναι οι όροι του νέου προγράμματος που προσφέρουν για να επιλέξει κάποιος. Είναι πρόβλημα του e-bill αυτό, το έχουμε αναφέρει. 

Δηλαδή μπορούσα με κάποιο τρόπο να κλείσω το online για 2 χρόνια;

 

 

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, morfeas123 είπε

ναι το ξεχασα να σβησω,,,,,

...όπως σου ανέλυσε κι ο tomtsir, σε κάποιο από τα προγράμματα ΣΤΑΘΕΡΗΣ χρέωσης της ΔΕΗ (χωρίς "ρήτρα προμήθειας", αλλά φυσικά με ανεβασμένες τις τιμές σε σχέση με τί πλήρωνες στο adjust της Βατ μέχρι το καλοκαίρι που άρχισαν ν' ανεβαίνουν άσχημα οι τιμές χονδρικής), αυτή τη στιγμή θα πλήρωνες ένα 60% κάτω σε σχέση με το τί πληρώνεις ΠΛΕΟΝ στο adjust). Σταθερά έχουν κι άλλοι, όπως κι η Βατ, και οπωσδήποτε συμφέρουν καλύτερα σε σύγκριση με τα κυμαινόμενης χρέωσης (="ρήτρα"), και μεταξύ τους δεν έχουν απίστευτες διαφορές (...με κάτι καραμπινάτες εξαιρέσεις...), αλλά η Βατ "σου" είναι αυτή τη στιγμή από τις χειρότερες (ενδεικτικά, αυτό που έκανε με τη "φάλτσα απόδοση της κρατικής επιδότησης" και σου ΧΡΩΣΤΑΕΙ το 35άρι που λέγαμε, και αναρωτιέμαι αν έχει πρόθεση να το διορθώσει από μόνη της στον επόμενο λογαριασμό, ή θα κάνει το κορόιδο αν δεν την οχλήσεις εσύ...). Και σε γενικές γραμμές, η - έστω ελάχιστα - φθηνότερη είναι η ΔΕΗ, και η πιο "αξιόπιστη" και δείχνει τάσεις να μπορεί ν' απορροφήσει "ζημιές" από όλο αυτόν τον χαμό. Ταυτόχρονα έχει 12μηνες συμβάσεις στα σταθερά της και μικρή ρήτρα αποχώρησης (μαξ 60€, ενώ οι άλλοι περίπου τριπλάσια). Τεσπα το ζουμί είναι ότι γενικά ναι, καλύτερα στην ΔΕΗ (στα σταθερά της).

Το ευκολότερο είναι να κλείσεις ραντεβού και να πας σε κατάστημα ΔΕΗ και υπόγραψε την μετάβαση στο Εντερ, για να καθυστερήσει όσο το δυνατόν λιγότερο η μετάβαση αυτή (δηλαδή ΜΗΝ μπλέξεις με αιτήσεις μέσω Ίντερνετ). Το πρόγραμμα "Online", ας πούμε ότι συμφέρει περισσότερο όσους είναι ήδη στην ΔΕΗ (στο Γ1 που λέγαμε) γι' αυτό μην κοιτάς επί μέρους καλύτερα "καλούδια" που μπορεί να έχει έναντι του Έντερ.

Εκτός κι αν το adjust "σου" έχει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης και είναι να πληρώσεις αρκετά (που δεν νομίζω, αλλά λέμε. Ρώτα τους αν έχει ποινή και πόση είναι), οπότε ίσως και να έχει νόημα να παραμείνεις στην Βατ κι απλά να τους ζητήσεις να σε βάλουν στο σταθερό τους (fixed λέγεται), όπου θα πληρώνεις λίγο περισσότερο από το Έντερ της ΔΕΗ, αλλά δεν θα έχεις πολλή μανούρα για την μετάβαση. ΜΑΚΡΥΑ από το "zero" τους σε κάθε περίπτωση - είναι απάτη και δεν είναι εννοείται καν σταθερό. Εγώ θα έλεγα μακρυά γενικά από την Βατ, αλλα΄εσύ ξέρεις τί σε βολεύει από όλα αυτα.

Τέλος βάλε και νυχτερινό μετρητή, έχει πολλά οφέλη, έστω και "μικρά". Λίγο από δω-λίγο από κει, μαζεύονται, κι αν μάλιστα πας ΔΕΗ τελικά ΚΑΙ βάλεις και νυχτερινό, θα έχεις καταφέρει να μειώσεις τον τωρινό λογαριασμό πιο κάτω κι απ' την μέση. (...και δες κι αν διακαιούσαι και κοινωνικό τιμολόγιο, το οποίο κι αν ειναι μείωση....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kirileman είπε

Μεγάλωσε αυτό;

ναι , με τον καιρό , μπήκαν τα γραφεία και οι καναπέδες γιατί είχαν κύρος και έπνεαν σοβαρότητα 😁

26 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Δηλαδή μπορούσα με κάποιο τρόπο να κλείσω το online για 2 χρόνια;

με αίτηση έως και 2/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, washcloud είπε

...όπως σου ανέλυσε κι ο tomtsir, σε κάποιο από τα προγράμματα ΣΤΑΘΕΡΗΣ χρέωσης της ΔΕΗ (χωρίς "ρήτρα προμήθειας", αλλά φυσικά με ανεβασμένες τις τιμές σε σχέση με τί πλήρωνες στο adjust της Βατ μέχρι το καλοκαίρι που άρχισαν ν' ανεβαίνουν άσχημα οι τιμές χονδρικής), αυτή τη στιγμή θα πλήρωνες ένα 60% κάτω σε σχέση με το τί πληρώνεις ΠΛΕΟΝ στο adjust). Σταθερά έχουν κι άλλοι, όπως κι η Βατ, και οπωσδήποτε συμφέρουν καλύτερα σε σύγκριση με τα κυμαινόμενης χρέωσης (="ρήτρα"), και μεταξύ τους δεν έχουν απίστευτες διαφορές (...με κάτι καραμπινάτες εξαιρέσεις...), αλλά η Βατ "σου" είναι αυτή τη στιγμή από τις χειρότερες (ενδεικτικά, αυτό που έκανε με τη "φάλτσα απόδοση της κρατικής επιδότησης" και σου ΧΡΩΣΤΑΕΙ το 35άρι που λέγαμε, και αναρωτιέμαι αν έχει πρόθεση να το διορθώσει από μόνη της στον επόμενο λογαριασμό, ή θα κάνει το κορόιδο αν δεν την οχλήσεις εσύ...). Και σε γενικές γραμμές, η - έστω ελάχιστα - φθηνότερη είναι η ΔΕΗ, και η πιο "αξιόπιστη" και δείχνει τάσεις να μπορεί ν' απορροφήσει "ζημιές" από όλο αυτόν τον χαμό. Ταυτόχρονα έχει 12μηνες συμβάσεις στα σταθερά της και μικρή ρήτρα αποχώρησης (μαξ 60€, ενώ οι άλλοι περίπου τριπλάσια). Τεσπα το ζουμί είναι ότι γενικά ναι, καλύτερα στην ΔΕΗ (στα σταθερά της).

Το ευκολότερο είναι να κλείσεις ραντεβού και να πας σε κατάστημα ΔΕΗ και υπόγραψε την μετάβαση στο Εντερ, για να καθυστερήσει όσο το δυνατόν λιγότερο η μετάβαση αυτή (δηλαδή ΜΗΝ μπλέξεις με αιτήσεις μέσω Ίντερνετ). Το πρόγραμμα "Online", ας πούμε ότι συμφέρει περισσότερο όσους είναι ήδη στην ΔΕΗ (στο Γ1 που λέγαμε) γι' αυτό μην κοιτάς επί μέρους καλύτερα "καλούδια" που μπορεί να έχει έναντι του Έντερ.

Εκτός κι αν το adjust "σου" έχει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης και είναι να πληρώσεις αρκετά (που δεν νομίζω, αλλά λέμε. Ρώτα τους αν έχει ποινή και πόση είναι), οπότε ίσως και να έχει νόημα να παραμείνεις στην Βατ κι απλά να τους ζητήσεις να σε βάλουν στο σταθερό τους (fixed λέγεται), όπου θα πληρώνεις λίγο περισσότερο από το Έντερ της ΔΕΗ, αλλά δεν θα έχεις πολλή μανούρα για την μετάβαση. ΜΑΚΡΥΑ από το "zero" τους σε κάθε περίπτωση - είναι απάτη και δεν είναι εννοείται καν σταθερό. Εγώ θα έλεγα μακρυά γενικά από την Βατ, αλλα΄εσύ ξέρεις τί σε βολεύει από όλα αυτα.

Τέλος βάλε και νυχτερινό μετρητή, έχει πολλά οφέλη, έστω και "μικρά". Λίγο από δω-λίγο από κει, μαζεύονται, κι αν μάλιστα πας ΔΕΗ τελικά ΚΑΙ βάλεις και νυχτερινό, θα έχεις καταφέρει να μειώσεις τον τωρινό λογαριασμό πιο κάτω κι απ' την μέση. (...και δες κι αν διακαιούσαι και κοινωνικό τιμολόγιο, το οποίο κι αν ειναι μείωση....)

 

εχει 70 ευρω ρυτρα αποχωρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, morfeas123 είπε

εχει 70 ευρω ρυτρα αποχωρησης.

εκεί την πάτησαν όλοι σε ρεύμα και αέριο , τσιγκουνεύτηκαν τα λεφτά της αποχώρησης που θα τα γλίτωναν σε λιγότερο απο τετράμηνο (ανάλογα την κατανάλωση)

τώρα θέλει κομπιουτεράκι με τις νέες τιμές και να διαβάζεις καφέ για την επιδότηση και τη ρήτρα του επόμενου μήνα

επίσης σου έγραψα στο άλλο θέμα για αμφισβήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2021 στις 9:43 ΜΜ, Menap είπε

Καλησπέρα στο φορουμ! Πηγα στο my home online απο αλλο παροχο εδω κ 1 μηνα. Στο site της ΔΕΗ ελεγε οτι δεν εχει ρητρα αναπροσαρμογης. Τηλεφωνικά μου το επιβεβαιωσαν. Στους ορους δεν ειδα κάτι για ρητρα. Μου ηρθε ο 1ος λογαριασμος, εκκαθαριστικός, κ εχει ρήτρα. Τι χάνω?!?!

Η απαντηση που πηρα απο ΔΕΗ μετα το email που τους εστειλα για αμφισβητηση ήταν:

"σας ενημερώνουμε ότι το ψηφιακό πρόγραμμα "MyHome ONLINE" ενεργοποιήθηκε την 1/12/2021. Ως εκ τούτου, για το διάστημα 22-30/11/2021, από το συνολικό διάστημα κατανάλωσης του λογαριασμού 22/11-21/12/2021, χρεώθηκε ρήτρα αναπροσαρμογής με τις συνακόλουθες εκπτώσεις"

Δλδ ειναι να πληρώσω 100+ ευρω κερατιάτικα γτ το συστημα τους καθυστερησε να μου ενεργοποιησει το online! Αν στειλω σε ΡΑΕ θα βγει τπτ λετε?! Η εμπειρία σας τι δειχνει? 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Menap είπε

Η απαντηση που πηρα απο ΔΕΗ μετα το email που τους εστειλα για αμφισβητηση ήταν:

"σας ενημερώνουμε ότι το ψηφιακό πρόγραμμα "MyHome ONLINE" ενεργοποιήθηκε την 1/12/2021. Ως εκ τούτου, για το διάστημα 22-30/11/2021, από το συνολικό διάστημα κατανάλωσης του λογαριασμού 22/11-21/12/2021, χρεώθηκε ρήτρα αναπροσαρμογής με τις συνακόλουθες εκπτώσεις"

Δλδ ειναι να πληρώσω 100+ ευρω κερατιάτικα γτ το συστημα τους καθυστερησε να μου ενεργοποιησει το online! Αν στειλω σε ΡΑΕ θα βγει τπτ λετε?! Η εμπειρία σας τι δειχνει? 

Ευχαριστώ πολύ!

Εννοείται. Δηλαδή αν αυτοί έκαναν 3 μήνες να σε ενεργοποιήσουν, θα πλήρωνες εσύ τη νύφη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Εγω την πάτησα και έκλεισα το zero της wattn volt (ήμουν ήδη στην watt) και καθώς μας τα εξηγουσε η κοπέλα δν μας διευκρίνισε ότι η χονδρική μπορεί και να ανέβει στα ύψη!(είδαμε το τυρί κι όχι τη φάκα) Τώρα αν αποχωρήσω έχω καμία 150α ρητρα αποχώρησης. Αν φύγω πρέπει να το πληρώσω οπωσδήποτε? Και γενικά θα άξιζε να έφευγα και να πήγαινα σε σταθερό της ΔΕΗ? (καλά θα μας πάει και το 2022..)

Επεξ/σία από Ntzima
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2021 στις 11:18 ΠΜ, lefman07 είπε

Καλημέρα παίδες. Πότε φαίνεται η συναλλαγή στο ebanking αν πήρανε τα λεφτά η ΔΕΗ; γιατί ο λογαριασμός έλεγε ημερομηνία πληρωμής 28/12 και μέχρι τώρα που μπήκα δεν τα έχουν τραβήξει. 

Καμία ιδέα; μέχρι σήμερα δεν τα έχουν τραβήξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Menap είπε

Αν στειλω σε ΡΑΕ θα βγει τπτ λετε?! Η εμπειρία σας τι δειχνει? 

αν δεν στείλεις 100% δε θα έχεις αποτέλεσμα

αμφισβήτηση
https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58938960

o yiankap έχει γράψει ένα πολύ ωραίο κείμενο , προσάρμοσέ το
https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58981634

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

έχω κάνει αίτηση μέσω e-contract από 13/12 για να επιστρέψω ΔΕΗ από άλλο πάροχο.

Καθώς δεν είχα κάποια ενημέρωση , πήρα 22/12 τηλέφωνο και μου είπαν ότι λόγω όγκου αιτήσεων καθυστερούν.

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;

Μου είπαν ότι αν ακυρώσω την αίτηση, μπορώ να πάω σε κατάστημα και να ξανακάνω από εκεί αίτηση . Τι λέτε, θα είναι πιο γρήγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα...

Έχω διαβάσει καμιά 100στή σελίδες ...σήμερα πέρασα και τα δεδομένα μου στο excel (με ταλαιπώρησε λίγο ειναι αλήθεια)...

Στο ζουμί λοιπόν και περιμένω μια απάντηση - βοήθεια από τον κοράκια ή όποιο άλλον γνώστη του θέματος για να κάνω την κίνηση μου...

Ανήκω στο Γ1Ν και η ετήσια κατανάλωση μου είναι λίγο πάνω από 8000 κιλοβατώρες (περίπου 5300 ημερήσιες και 2700 στο νυχτερινό)...

Σε ποιο πρόγραμμα θα πηγαίνατε; Online ...Enter και πώς; Διαδικτυακά ή μέσω καταστήματος;

Ζώ στην επαρχία, επηρεάζει καθόλου αυτό τη διαδικασία; Τα 30 ευρώ που είναι μέχρι αύριο τα παίρνω και από το κατάστημα ή ισχύουν μόνο αν κάνω την αίτηση διαδικτυακά;

Με την εγγύηση που έχω δώσει ήδη στη ΔΕΗ τι γίνεται;

Σορι που ρωτάω τόσα πολλά αλλά οι περισσότερες σελίδες που διάβασα ήταν για μεταφορές από άλλους παρόχους ή γιατί καθυστέρησε η ΔΕΗ ή δεν ολοκλήρωσε αιτήσεις...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και Χρόνια Πολλά σε όλους...

 

Επεξ/σία από VulMar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...