Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, washcloud είπε

...προφανώς εννοείς ότι τo έκανες μέσω e-contract - και κοίτα να δεις δηλαδή, ενώ εσύ υπέγραψες (λογικά εννοείς συμβόλαιο που σου έστειλαν, κι όχι καν την αρχική σου αίτηση για το Home Online) στις 14/10, σε ενεργοποίησαν το ΝΩΡΙΤΕΡΟ στις 3/12 (που άλλαξαν οι τιμές και λοιποί όροι)...Καταπληκτικό : τους πήρε δηλαδή η όλη διαδικασία, του προηγούμενου παρόχου, της ΔΕΗ και του ΔΕΔΔΗΕ (αλλαγή παρόχου/ενεργοποίηση Home Online) το λιγότερο 7 βδομάδες...Έτσι για να το δουν κάποιοι που αναρωτιούνται "γιατί να πάω σε κατάστημα ΔΕΗ να υπογράψω - δεν μπορώ να το κάνω ιντερνετικά;"....

Έχει διαφορά όμως η αλλαγή παρόχου με την ενεργοποίηση του online το οποίο γίνεται μόνο μέσα από το ebill. Αν οπότε έκανε αλλαγή παρόχου η ΔΕΗ για αρχή τον βάζει σε Γ1 . Οπότε και κάνεις τις ενέργειες για να βγάλεις ebill και ενεργοποιεις μέσα από εκεί το online . Το οποίο για να ισχύσει πρέπει να τσεκαρεις : το πρόγραμμα, μηνιαίο λογαριασμό και πάγια εντολή . Είναι σαφες ότι είναι ONLINE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, St3liosGr είπε

Έχει διαφορά όμως η αλλαγή παρόχου με την ενεργοποίηση του online το οποίο γίνεται μόνο μέσα από το ebill. Αν οπότε έκανε αλλαγή παρόχου η ΔΕΗ για αρχή τον βάζει σε Γ1 . Οπότε και κάνεις τις ενέργειες για να βγάλεις ebill και ενεργοποιεις μέσα από εκεί το online . Το οποίο για να ισχύσει πρέπει να τσεκαρεις : το πρόγραμμα, μηνιαίο λογαριασμό και πάγια εντολή . Είναι σαφες ότι είναι ONLINE

Ένα μικρό σχόλιο. Επειδή μόλις έκανα αίτημα για ενεργοποίηση του online μέσω ebill, φαίνεται πως αυτόματα καταχωρήθηκαν και ο μηνιαίος λογαριασμός και ο online λογαριασμός (δεν τα επέλεξα ξεχωριστά)

 

image.png.9017b0c92def7a03441318457aec458a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας ! 

Χρόνια πολλά σε όλο το community.

Βρίσκομαι στην W&V καίω περίπου 200-220ΚW τον μήνα. Δεν πολύ σκαμπάζω από αυτά και γενικά είδα και το Excel αλλά δεν μου είναι οικείο. Γενικά η ρήτρα κόστους προμήθειας με έχει "πεθάνει". Σκεφτόμουν μήπως ήταν καλύτερα ένα σταθερό πρόγραμμα όπως volton SMART 300 kWh αλλά ο @korakios με παράπεμψε σε αυτό το τόπικ. Γενικά τι φάση με την "νέα" ΔΕΗ? το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι σταθερό η υπάρχουν πολλά διαφορετικά? Σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή άμεσα. Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία και πόσο περίπου μπορεί να πάρει ? Έχει διαφορά το αν πάω σε κατάστημα η ηλεκτρονικά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MiJ16 είπε

Ένα μικρό σχόλιο. Επειδή μόλις έκανα αίτημα για ενεργοποίηση του online μέσω ebill, φαίνεται πως αυτόματα καταχωρήθηκαν και ο μηνιαίος λογαριασμός και ο online λογαριασμός (δεν τα επέλεξα ξεχωριστά)

 

image.png.9017b0c92def7a03441318457aec458a.png

Όντως πλέον τα έχει προεπιλογή 

Έχεις δίκιο 

Εγώ το είχα κάνει πιο παλιά .

Αν και είχα ήδη ενεργοποιήσει μεσω ebill τον "ηλεκτρονικό λογαριασμό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, astrolavosg είπε

Υποθέτω ότι θα είπαν και σε σένα πώς θα επικοινωνήσει το... "αρμόδιο τμήμα" μαζί σου.

Είπε 'δεν ξέρω ακριβώς αν θα επικοινωνήσουν μαζί σας, εγώ έστειλα το αίτημα σας και θα το δούνε'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

γνωστός μου μόλις έλαβα εκκαθαριστικό από ΔΕΗ. Του είχα πει να μπει στο online η enter τον Οκτώβριο και όντως από 25/10 είναι στο enter +.

Ο εκκαθαριστικός έχει τις παρακάτω χρεώσεις, όπου νομίζω ότι είναι σωστές. Έχουν χρεώσει 45€ ρήτρα αναπροσαρμογής επειδή αφοαρά το προηγούμενο διάστημα. Θεωρώ ότι στον επόμενο λογαριασμό δεν θα έχει ρήτρα. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει τα παραπάνω?

image.png.a750f174f053e2f6dc055076e2c32aba.png 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε επικοινωνία μου τώρα με το call center της ΔΕΗ για να επιβεβαιώσω πως έλαβαν την αίτηση για MyHome Online, μου είπαν πως η προσφορά θα ισχύει μέχρι 31.1.22...

Μην σας πάρω όμως στον λαιμό μου...

Επεξ/σία από MiJ16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, userAnon είπε

καλησπέρα

γνωστός μου μόλις έλαβα εκκαθαριστικό από ΔΕΗ. Του είχα πει να μπει στο online η enter τον Οκτώβριο και όντως από 25/10 είναι στο enter +.

Ο εκκαθαριστικός έχει τις παρακάτω χρεώσεις, όπου νομίζω ότι είναι σωστές. Έχουν χρεώσει 45€ ρήτρα αναπροσαρμογής επειδή αφοαρά το προηγούμενο διάστημα. Θεωρώ ότι στον επόμενο λογαριασμό δεν θα έχει ρήτρα. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει τα παραπάνω?

image.png.a750f174f053e2f6dc055076e2c32aba.png 

H ρήτρα δεν πρέπει να αφορά μόνο το διάστημα για το οποίο ήταν στο προηγούμενο πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, satsok2 είπε

H ρήτρα δεν πρέπει να αφορά μόνο το διάστημα για το οποίο ήταν στο προηγούμενο πρόγραμμα;

δεν το αναλύουνε, νομίζω ότι αφορά μόνο το προήγουμενο διάστημα και για αυτό ζητάω επιβεβαίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

δεν το αναλύουνε, νομίζω ότι αφορά μόνο το προήγουμενο διάστημα και για αυτό ζητάω επιβεβαίωση

Αυτό πρέπει να το μάθουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, userAnon είπε

καλησπέρα

γνωστός μου μόλις έλαβα εκκαθαριστικό από ΔΕΗ. Του είχα πει να μπει στο online η enter τον Οκτώβριο και όντως από 25/10 είναι στο enter +.

Ο εκκαθαριστικός έχει τις παρακάτω χρεώσεις, όπου νομίζω ότι είναι σωστές. Έχουν χρεώσει 45€ ρήτρα αναπροσαρμογής επειδή αφοαρά το προηγούμενο διάστημα. Θεωρώ ότι στον επόμενο λογαριασμό δεν θα έχει ρήτρα. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει τα παραπάνω?

Προφανώς έτσι είναι, αφού έχουν χρεώσει ΚΑΙ κιλοβατώρες με τιμή Έντερ+. Ολα καλά.

 

16 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

Σε επικοινωνία μου τώρα με το call center της ΔΕΗ για να επιβεβαιώσω πως έλαβαν την αίτηση για MyHome Online, μου είπαν πως η προσφορά θα ισχύει μέχρι 31.1.22...

Μην σας πάρω όμως στον λαιμό μου...

Έχει ξανα-αναφερθεί από άλλον προχθές (και μάλιστα σε μέιλ κι όλας νομίζω - που είναι "πιο σίγουρο"). Καλά κάνεις και το τονίζεις κι εσύ, αλλά όπως "είπες" κι ο ίδιος, αν δεν δούμε την επίσημη ανακοίνωση...

Κατά τ' άλλα, το "σίγουρο" είναι πως θα διατηρήσουν το "δώρο" των 30€. Μάλλον και τις τιμές kWh. Ίσως όμως αλλάξουν διάρκεια δέσμευσης ή/και ποσό/μήνες ρήτρας αποχώρησης....Θα δείξει. 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, userAnon είπε

καλησπέρα

γνωστός μου μόλις έλαβα εκκαθαριστικό από ΔΕΗ. Του είχα πει να μπει στο online η enter τον Οκτώβριο και όντως από 25/10 είναι στο enter +.

Ο εκκαθαριστικός έχει τις παρακάτω χρεώσεις, όπου νομίζω ότι είναι σωστές. Έχουν χρεώσει 45€ ρήτρα αναπροσαρμογής επειδή αφοαρά το προηγούμενο διάστημα. Θεωρώ ότι στον επόμενο λογαριασμό δεν θα έχει ρήτρα. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει τα παραπάνω?

image.png.a750f174f053e2f6dc055076e2c32aba.png 

Σωστός είναι .

Η ρήτρα είναι η διαφορά που δημιουργήθηκε στις 432Kva μεταξύ 0,11058€\Kva έως  0,21€\Kva

Για τον χρόνο που ήταν στο Γ1.

Απλά τον έσωσες γιατί έτσι μπορεί να καταλάβει τι θα πλήρωνε από εδώ και πέρα αν δεν άλλαζε πρόγραμμα!!

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, 3oxic said:

Καλησπέρα σας ! 

Χρόνια πολλά σε όλο το community.

Βρίσκομαι στην W&V καίω περίπου 200-220ΚW τον μήνα. Δεν πολύ σκαμπάζω από αυτά και γενικά είδα και το Excel αλλά δεν μου είναι οικείο. Γενικά η ρήτρα κόστους προμήθειας με έχει "πεθάνει". Σκεφτόμουν μήπως ήταν καλύτερα ένα σταθερό πρόγραμμα όπως volton SMART 300 kWh αλλά ο @korakios με παράπεμψε σε αυτό το τόπικ. Γενικά τι φάση με την "νέα" ΔΕΗ? το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι σταθερό η υπάρχουν πολλά διαφορετικά? Σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή άμεσα. Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία και πόσο περίπου μπορεί να πάρει ? Έχει διαφορά το αν πάω σε κατάστημα η ηλεκτρονικά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Untitled.png

Πρόσθεσα τις πληρωμές μου

Untitledsdfsdf.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...