Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, leotzian είπε

@korakios μου το εξηγείς σε παρακαλώ γιατί οχι? αποκλείεται κάποιος εδώ να έχει κρατήσει screenshot από την δικιά του περίπτωση και να θυμάται τι έγραφε το κόκκινο κουμπί? φοβάμαι αν το πατήσω δεν θα με αφήσει να ανεβάσω απάντηση και θα κλείσει το αίτημα.

γιατί είσαι σε λάθος νήμα , έκανα παράθεση σε άλλο νήμα (που είχες παλιότερα κιόλας ποστάρει) , μετά σου έγραψα και σε ποιο νήμα , αλλά μπα , θες να σπαμάρουμε το παρών

πάρε τηλ στη ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι και ο πρώτος δικος μου στο home online N KOTB . Με δικιές μου καταχωρήσεις ενδειξης

Δεν μου φαινεται κάτι παράξενο

Capture.JPG

Επεξ/σία από NeCrOmAnCeR19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, washcloud είπε

...μέσω e-contract το ξεχνάς. Επίσης το ότι είσαι από άλλο πάροχο, γενικά είναι λόγος να ξεχάσεις, όχι μόνο το 30άρι, αλλά και τις τρέχουσες τιμές. Ξέχνα επίσης τα "μικροκέρδη" ως παραμέτρους για να υπολογίσεις "τί θα κάνεις-πού θα πας" (δεν έχεις δυστυχώς περιθώρια χρονικά για να τα υπολογίζεις όλα όπως αν ήταν πχ αρχή Δεκέμβρη) και επικέντρωσε στην "μεγάλη εικόνα" : αν είσαι σε ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΟ της Ζενίθ, κοίτα να γλυτώσεις από τις ρήτρες (που αν δεν σου ήρθαν ακόμη, θα σου έρθουν σύντομα και θα συνεχίσουν να σου έρχονται, πιθανώς μέχρι τουλάχιστο να βγει ο ρημαδοχειμώνας) και να πας σε κάποιο σταθερό (...ΑΝ βέβαια έχεις αρκετή κατανάλωση σε κιλοβατώρες το 4μηνο ε (πάνω ξερωγώ από 500).

...και σταθερό μπορεί να είναι και ΖΕΝΙΘ ακόμα. Η "χασούρα" άλλωστε που θα 'χεις, σε σχέση με το Έντερ της ΔΕΗ, θα είναι γύρω στο 150άρι τον χρόνο (πες)(...λέω "πες", διότι χωρίς να ξέρουμε περισσότερα στοιχεία τί κατανάλωση κάνεις/ σε τί είδους πρόγραμμα είσαι τώρα, καταλαβαίνεις ότι οι εκτιμήσεις θα είναι στο φλου). ΣΚΕΨΟΥ το κι αυτό βέβαια, γιατί εεπειδή έχεις αργήσει που είπαμε, κατά πάσα πιθανότητα ΔΕΝ θα ενεργοποιηθείς ΔΕΗ Έντερ, ΑΚΟΜΗ κι αν πας κατάστημα (που παρεμπιμπτόντως ΕΙΝΑΙ η σωστή κίνηση, με βάση τα χρονικά περιθώρια), με τις ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ τιμές, ΑΚΟΜΗ κι αν θα έχεις υπογράψει ΠΡΙΝ τις 31/12 που ισχύουν τιμές και όροι (διάρκεια σύμβασης, ύψος ποσού ρήτρας αποχώρησης κλπ) για τα 2 σταθερά της ΔΕΗ - αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα ενεργοποιηθείς στο Έντερ ΜΕΤΑ την νέα χρονιά. Που σημαίνει ότι ΜΠΟΡΕΙΣ να το "κυνηγήσεις" (θέλει μέιλ παραπόνων) και ΠΑΙΖΕΙ να δικαιωθείς, έστω εκ των υστέρων,,,αλλά θα "ταλαιπωρηθείς" (με διαδικασίες και κυρίως "άγχος"), με όχι και 100% εγγυημένο αποτέλεσμα (...αν και, μπορεί και να είναι 90-φεύγα %...). 

Σούμα : τον καιρό που αποφάσισες να το κάνεις, Ο,ΤΙ και να κάνεις, θα ενέχει κάποιο ρίσκο, κάτι να μην πάει όσο καλά θα ήθελες. Έχε το υπ' όψιν. Αν πάντως θες να τα παίξεις όλα για όλα, κλείσε ραντεβού σε κατάστημα ΔΕΗ, ΑΜΕΣΑ και μετά βλέποντας και κάνοντας κι εδώ είμαστε κι εμείς για περαιτέρω.

(...περί ebill που είπες, θα σου ήταν χρήσιμο μόνο εάν ήσουν υφιστάμενος πελάτης ΔΕΗ. Ή αν έστω υπήρχε χρόνος να τζογάρεις, και να υπέγραφες σε κατάστημα για Γ1, κι από το e-bill να ζητούσες το Online που θα προτιμούσες,,,αλλά είπαμε, το μεγάλο παλούκι είναι ότι είσαι από άλλο πάροχο, και η μετάβαση θα πάρει χρόνο ΚΑΙ γενικά η φάση με το Οnile-μέσω-ebill, είναι για πολλές μπάτσες, και μόνο χειρότερα θα τα σου τα κάνει...Άρα : ή Ζενίθ σταθερό, που δεν θ' αλλάξεις και πάροχο και η μετάβαση θα γίνει άμεσα και δεν θα συνεχίσεις να χρεώνεσαι ρήτρα αναπροσαρμογής, και θα καταπιείς το "150άρι/έτος" με λίγο νερό, Ή "ζαριά" να σου κάτσει (με "τρέξιμο") το Έντερ...

...γενικά ξεχνάς τα του e-contract, κι ας τα έχεις υπογεγραμμένα κτλ... Πάνε σε κατάστημα για Έντερ.

...αυτό με το ρολόι, οφείλω να  πω ότι με κόλλησε (ελπίζω να μην έχεις κάποιο πρόβλημα με την μετάβαση, μην έκανε δηλαδή η σπιτονοικοκυρά καμμιά μαλακία και δήλωσε καταγγελία σύμβασης στην Πρωτέργεια και βρεθείτε από μέρα σε μέρα - με μωρό παιδί - ξαφνικά χωρίς ρεύμα...). Προφανώς τρέχεις σαν παλαβός για την οικογένεια και δεν προλαβαίνεις να ξυστείς, αλλά ΜΙΛΑ μαζί της και ρώτα την. ΚαΙ κυρίως, ΠΑΝΕ ΑΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΕΗ (παίζουν ΚΑΙ απογευματινά ραντεβού, ανάλογα πού είσαι), αν αποφάσισες ΔΕΗ Έντερ. Μίλα όμως ΚΑΙ με Πρωτέργεια (δίνεις ΑΦΜ σπιτονοικοκυράς και αριθμό παροχής ρεύματος και τους λες ότι είσαι ο νοικάρης της) να σου πουν κι οι ίδιοι τί ακριβώς παίζει και βλέπει η ΔΕΗ "κομμένο", και ρώτα τους αν τυχόν είναι ΣΤΑΘΕΡΟ το πρόγραμμα που την έχουν Τ Ω Ρ Α,  Σ Η Μ Ε Ρ Α, διότι "Πρωτέργεια Οικιακό" ΔΕΝ λέει κάτι : έχει ΚΑΙ κυμαινόμενο ("MVP" το λένε...) ΚΑΙ σταθερό, "οικιακό" (...με μεγαλύτερη πιθανότητα, φυσικά, να είναι στο κυμαινόμενο = "ρήτρας"...). Τεσπα, ανάλογα τί θα σου πουν, σκέψου και την περίπτωση να ΜΕΙΝΕΙΣ Πρωτέργεια, ειδικά αν ΗΔΗ είναι σταθερό το πρόγραμμα (...κι αν δεν έχει αντίρρηση η σπιτονοικοκυρά ή δεν έχεις ΕΣΥ κάποιο λόγο να περάσει η παροχή στο δικό σου όνομα, συζήτα μαζί της την περίπτωση να αφήσει τα πράγματα ως έχουν, μέχρι τουλάχιστον να περάσει το σίγουρα δύσκολο 6μηνο, και μετά βλέπετε τί θα κάνετε - παρακάλεσέ την δίνοντάς της όμορφα να καταλάβει ότι όπως έχουν τα πράγματα με το ρεύμα, ΙΣΩΣ "αλλαγή" αυτή την στιγμή, ακόμη και ονόματος, θα σημαίνει μέχρι και χαρακίρι για εσένα. Ειδικά αν τυχόν είναι σε κανένα σταθερό με αρκετά χαμηλές τιμές. Πες της πως θα την ενημερώνεις άμεσα όταν είναι να έρθει/θα έρθει λογαριασμός, και θα τον πληρώνεις επίσης άμεσα δίνοντάς της ΑΜΕΣΟΤΑΤΑ το αποδεικτικό πληρωμής, αν τυχόν ανησυχεί μήπως την τονγκάρετε με απλήρωτα ρεύματα...ΑΝ είναι άνθρωπος, θα ΒΡΕΙΤΕ μαζί μια λύση να την εξασφαλίζει κι αυτήν...)

(...η ΥΔΕ πάντως, ΚΑΝΟΝΙΚΑ ήταν ΔΙΚΗ της υποχρέωση, γιατί δεν μπορεί και σπίτι να θέλει να νοικιάζει, και ληγμένη ΥΔΕ να έχει, και να θέλει - ΑΝ αυτή το θέλει τελικά - να περάσει η παροχή στον νοικάρη. Εκτός φυσικά κι αν εννοείς ότι εσύ τα κανόνισες με τον ηλεκτρολόγο/τον πλήρωσες/τα κράτησες από το νοίκι...)

Υπ' όψιν ότι αν πας για Έντερ τελικά, είπαμε πως ενδέχεται να έχεις "ντράβαλα", ώστε να εξασφαλίσεις τιμές/όρους ΠΡΟ 1/1/22, KATOΠΙΝ εορτής. Σκέψου αν έχεις περιθώρια ΚΑΙ για τέτοια - αλλι΄ςω εξέτασε σοβαρά την περίπτωση παραμονής σε σταθερό Πρωτέργειας. Και είπαμε : ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ, ΠΡΩΤΑ με ΑΥΤΟΥΣ μίλα. Αν ΔΕΝ προλάβεις (...που κοίτα να προλάβεις...) σήμερα Πέμπτη, καν' το Παρακευή στις 09:00, ή όσο νωρίτερα προλάβεις (...στείλε τους ΚΑΙ μέιλ από σήμερα, με τα στοιχεία της σπιτονοικοκυράς, που είναι σαφέστατα πιο εύκολο/βατό/γρήγορο, ΜΠΑΣ και δεν τους βρίσκεις στα τηλέφωνα πιο μετά/δεν έχεις χρόνο τις ώρες που είναι ανοιχτοί...Και είπαμε τί θα ρωτήσεις : το περί κομμένου που είπε η ΔΕΗ και σε ποιο πρόγραμμα ΑΚΡΙΒΩΣ είναι η παροχή και αν είναι σταθερό ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΤΙΜΕΣ/ΑΝ ΕΙΝΑΙ "ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΕΣ" ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ/ΚΑΙ ΟΡΟΥΣ (ποινή) ΠΡΟΩΡΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ......και αν προκάμεις, μας τα λες μετά κι εμάς εδώ...

 

...τα χαρτιά το θέμα είναι να είχαν φτάσει (εγκαίρως μάλιστα) σε αυτούς. Όχι να τα έχεις εσύ...

  

...πάνω απ' όλα, συλληπητήρια για την απώλεια...

Αλλά επειδή η ρημάδα η ζωή συνεχίζει να κυλά για τους παραμένοντες (και όχι μόνο να κυλά, αλλά να μας μπιπ κι από πάνω...), αν δεν το έχετε κάνει ως οικογένεια, ρωτήστε τον λογιστή σας (αν υπάρχει κάποιος στάνταρ κι αν τεσπα δεν το έχετε κάνει ήδη), περί του ΚΟΤ που είπες - πάντως αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι δεν έχει σημασία πότε θα το αιτηθεί η μητέρα το ΚΟΤ - απλά θα μπείτε στην σελίδα της ΗΔΙΚΑ και θα ακυρώσετε την υφιστάμενη εγκεκριμένη αίτηση που είναι στο όνομα του πατέρα και θα υποβάλλετε με τα στοιχεία της μητέρας νέα αίτηση και λογικά θα το δικαιωθεί άμεσα (εφ' όσον, απ' όσο καταλαβαίνω από όσα είπες, τα πληροί τα εισοδηματικά κριτήρια - προφανώς συνεχίζει λοιπόν να παίζει ρόλο η φορολογική, αυτό ήταν, είναι, ΘΑ είναι το κύριο κριτήριο) και προφανώς θα μετρήσει η δήλωση που έκανε πριν μερικούς μήνες. Εκτός πια κι αν ήταν κοινή με τον πατέρα, αλλά και πάλι εδώ είναι που εμπλέκεται λογιστής, ο οποίος ΝΟΜΙΖΩ μπορεί να κάνει μία "συμπληρωματική χειρόγραφη" με τα νέα δεδομένα που προκύψανεμετά την απώλεια και στην χειρότερη θα χρεωθείτε ποινή (ΝΟΜΙΖΩ 20άρικου), αν ο ρημαδονόμος δεν έχει προβλέψει περιπτώσεις, όπως η συγκεκριμένη καλή ώρα, που δεν θα πρέπει να επιβληθεί ποινή ή έστω να διαγραφεί στη συνέχεια ξερωγώ...Απλώς θα πρέπει πρώτα να γίνει η μετάβαση στο νέο όνομα της παροχής ρεύματος (πράγμα που ίσως πάρει βέβαια κάποιο καιρό, τύπου βδομάδες - άντε 2μηνο ξερωγω. Και πάλι όμως, θα είναι αρκετά νωρίς στην χρονιά, ώστε να προλάβετε να πάρετε ΚΟΤ, πολύ πριν τις επόμενες φορολογικές. Κι όπως έχουν τα πράγματα με τις τιμές στο ρεύμα, θα είναι σωτήριο...Και είναι κα΄τι που μπορείτε να κάνετε και μόνοι σας, ΔΕΝ χρειάζεται να πληρώσετε ΚΑΙ γι' αυτό κάποιον λογιστή - κι αν κάπου κολλήσετε, ερώτηση εδώ στο σχετικό thread).

Την ΥΔΕ μην την πολυβάζεις από τώρα στο μυαλό, δεν είναι απαραίτητη για αυτό που θες (την αλλαγή ονόματος ΚΑΙ παρόχου). Και ναι από την ειδοποίηση του ΔΕΔΔΗΕ, θα έχετε 6+1μήνες περιθώριο "το αργότερο" ώστε να τακτοποιηθεί κι αυτό το !$#@!^$!#. Στο μεταξύ να ψάξεις, περιθώριο υπάρχει, να βρεις "τον πιο φτηνό" ηλεκτρολόγο να σου την κάνει. Άλλος παίρνει 50, άλλος 60, άλλος 70, άλλος 40 κτλ...(γενικά 40 με 50 πάντως παίζουν). Επίσης, κανονικά, είναι υποχρέωση (τα λεφτά εννοώ κατά βάση) του ΣΠΙΤΟΝΟΙΚΟΚΥΡΗ. Απλά έχε το υπ' όψη - αν δεν το γνωρίζεις λέω.

Περί παρόχου τώρα : κατ' αρχάς το ενεργό μισθωτήριο (στη μητέρα, για να πάρει και το ΚΟΤ - ΕΚΤΟΣ κι αν κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας μπορεί να πάρει ΚΑΙ μισθωτήριο ΚΑΙ παροχή στο δικό του όνομα. Δείτε το λίγο ΚΑΙ αυτό με λογιστή, μήπως για κάποιον λόγο συμφέρει καλύτερα να πάνε σε άλλον) είναι εκ των ων ουκ άνευ...Σε κάθε περίπτωση, αν δεν το έχετε ήδη τακτοποιήσει, επικοινωνί με τον σπιτονοικοκύρη να δώσει οδηγίες περί νέου μισθωτηρίου στον δικό του λογιστή και -τουλάχιστον - αυτό είναι διαδικασία που θα γίνει "άμεσα" (και σε 1 μέρα, αν υπα΄ρχει συνεννόηση μεταξύ των 3ων μερών. Μην ξεχάσετε να κάνετε ΑΠΟΔΟΧΗ του μισθωτηρίου σε όποιου το Taxis μπει το μισθωτήριο, κι ελπίζω να υπάρχει ήδη σχετικό Taxis account...).

O χρόνος σας ΕΙΝΑΙ λίγος, βάλε "γιορτές" (...), βάλε τον γενικό χαμό που γίνεται σε ΔΕH, ΕΙΔΙΚΑ στο συγκεκριμένο διάστημα "για τους γνωστούς λόγους" - κάθε κίνησή σας πρέπει να είναι,,,"χειρουργική" από σήμερα, μελετημένη, εφοδιασμένη (με ό,τι σχετικά χαρτιά) και κουράγιο ποδαράκια σας....Ραντεβού σε κατάστημα για ΠΙΟ σίγουρα, με αποκλειστικό σκοπό να προλάβετε το Έντερ με τις τιμές και όρους που θα έχει μέχρι 31/12 (μετά, ποιος ξέρει τί). Υπάρχουν ανάλογα την περιοχή ΚΑΙ απογευματινά ραντεβού, κλείσιμο από σήμερα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για την Δευτέρα, 27/12 (εφ' όσον θα έχετε τελειώσει με τα υπόλοιπα). Κλείνεται με βάση προσωπικά στοιχεία (ΑΦΜ) στο όνομα αυτού που θα υπογράψει την σύμβαση.

Ανάλογα τις καταναλώσεις του νοικοκυριού, υπ' όψιν στα όρια του ΚΟΤ (αν δεν τα γνωρίζετε ήδη), ώστε να φροντίζετε να μην τα ξεπερνάτε και χάνετε για ένα 4μηνο την έκπτωσή του (και όχι το ΚΟΤ ως "δικαίωμα" προφανώς). Αν τυχόν ΔΕΝ υπάρχει νυχτερινός μετρητής, αίτηση (μετά όμως τον πρώτο λογαριασμό του Έντερ που θα έρθει, για να μη γίνει κα'να μπέρδεμα) και για αυτόν, γιατί πέρα του "νυχτερινού ωραρίου" (που τον χειμώνα έχει κι ένα 2ωρο το μεσημέρι) και της ανάλογης έκπτωσης κιλοβατώρας, κέρδιζετε ποσά ΚΑΙ από τις "ρυμιζόμενες χρεώσεις" στον λογαριασμό. Και τέλος, βοηθάει ΚΑΙ με το ΚΟΤ, καθώς οι "νυχτερινές" ΔΕΝ προσμετρούνται στα όρια που είπαμε. Το κακό είναι ότι ανάλογα την επριοχή, μπορεί να κάνουν και μήνες πολλούς να έρθουν να σας βάλουν (γι' αυτό μήπως να πάτε από γραφεία ΔΕΔΔΗΕ σε κανέναν προϊστάμενο να πείτε ότι είστε στους "ευάλωτους πελάτες", και λόγω ΚΟΤ - που έστω ΥΠΗΡΧΕ - και λόγω οικογενειακών συνθηκών, ΜΠΑΣ και μπορεί γίνει κάτι γρηγορότερα...Η λυπητερή για την εγκατάστασή του, 42€ (μαζί με τον ΦΠΑ). Αλλά στην χειρότερη, σ' ένα έτος θα τα έχετε αποσβέσει.

Το Έντερ σημαίνει μονόδρομο για εγγύηση δυστυχώς, αλλά τουλάχιστον αφαιρείται από τον επόμενο (ή τους επόμενους, αν είναι μικροί) λογαριασμούς ως πιστωτικό ποσό, με χρήση πάγιας τραπεζικής εντολής ή δήλωση κάρτας χρεωστικής/πιστωτικής μέσω του ebill. Λίγη όμως προσοχή με αυτό αν το επιλέξετε (την αυτόματη πληρωμή), γιατί αν γίνει η οποιαδήποτε πατάτα (ειδικά τον πρώτο καιρό που "απενεργοποιούνται τικαρίσματα από μόνο τους"), υπάρχει ο φόβος να το χάσετε (το Έντερ) και να σας γυρίσει το σύστημα στο Γ1 τιμολόγιο (με τη "ρήτρα"...). Κι αν είναι μετά να ξαναμπείτε (μέσω ebill), θα είναι με τις τιμές/όρους που θα τρέχουν ΤΟΤΕ...Επίσης (νομίζω) είναι αναγκαστικά μηνιαίου λογαριασμού, που πρέπει μάλιστα να το επιλέξετε μέσα απ' το ebill. Να πάρετε αναλυτικότατες/ξεκάθαρες οδηγίες από το κατάστημα για ΟΛΑ τα βήματα που θα πρέπει ν' ακολουθήσετε, ώστε να ενεργοποιηθεί εγκαίρως το Έντερ!

Οπότε έλεγχος καθημερινός μέχρι να γίνει η ενεργοποίηση του προγράμματος (1-2-3 μέρες, αν όλα παν κανονικά), και μετά όσο πιο συχνός γίνεται μέχρι τουλάχιστον τον πρώτο λογαριασμό. Και πάρσιμο screenshot, με τις "σωστές" ρυθμίσεις/τικαρίσματα επιλογών στο ebill, γιατί αν κάτι πάει στραβά, άντε μετά,,,,,ελέφαντες. Προσοχή δε και στις αναλήψεις που θα κάνει το σύστημα : γιατί αν κάτι πάει στραβά ή πληρώσετε 3 φορές πχ μέσω ebanking και δεν το αφήσετε να κάνει αυτό που είναι ρυθμισμένο να κάνει,,,,,,,,,,,,,,,Γ1! Τα 'παμε....

[...υπάρχει και το Home Online πρόγραμμα, αλλά επειδή είναι για ενεργοποίηση μόνο μέσω του ebll, εγώ θα έλεγα να μην ρισκάρετε (καθώς το ebill είναι λίγο,,,,kill-bill) γι' αυτό και τα όποια του προτερήματα έναντι του Έντερ, τα οποία άλλωστε δεν είναι και "τρανταχτά". Πχ δεν έχει καθόλου εγγύηση, αλλά θέλει απαραιτήτως "αυτόματη πληρωμή" ΚΑΙ αυτό. Είναι κατά 0,01 πιο φτηνή η κιλοβατώρα του, αλλά το λες και "τρίχες" σαν έκπτωση. Και το "εφ' άπαξ 30άρι € δώρο" του, ε : καλύτερα να τα βγάλετε από αλλού...Η μόνη περίπτωση να ήταν μονόδρομος έναντι του Έντερ, θα ήταν ξερωγώ να μην μπορεί να πάει σε κατάστημα ο ενδιαφερόμενος...]

 

...εγώ στη θέση σου/σας, θα έκανα την "θυσία" του κατοστάρικου (κι αν δεν το 'χα ακόμα  θα έκανα τα πάντα να το έβρισκα) και "θα το άφηνα και μέσα", δηλαδή ΧΩΡΙΣ "πάγια", για να δίνω μετρήσεις/πληρώνω από web όπως με βολεύει...

Άσε όμως τις "αναποφασιστικότητες", ΛΙΓΟ είναι το περιθώριο, ΜΗΝ κάτσει καμμιά στραβή, και μετά χτυπάτε κεφάλι οικογενειακά...Έντερ, και ΑΜΕΣΑ, λέει η λογική....

Κι όπως ξανάπα, ΟΧΙ "πολλά-πολλά" με το ebill, είναι ρημάδι μεγάλο, και μπορεί από ένα μικρό σφάλμα να σας γυρίσει μετά στο Γ1...Καλή ώρα, το να ξετικάρεις την επιλογή παγίου : σημαίνει (μπουνιά και) ΑΥΤΟΜΑΤΟ "πέταγμα" στο Γ1...Απλά να μπαίνεις μόνο για να τσεκάρεις ότι πάντα είναι όπως το άφησες την τελευταία φορά...

Κι ένα τελευταίο : μετά τους 6 μήνες, ΜΠΟΡΕΙ η ΔΕΗ (όπως κι όλοι οι άλλοι πάροχοι), να θελήσουν να σας αυξήσουν τις τιμές (το 0,18E/kWh να το κα΄νουν, ξερωγώ, 0,20 ή και παραπάνω). Το έχουν το δικαίωμα, και όπως έχουν τα πράγματα με τις τιμές χονδρικής, δεν αποκλείεται να το κάνουν (ίσως η ΔΕΗ να φανεί πιο χαλαρή από τους υπόλοιπους - γενικά θα δείξει). Σε ΑΥΤΗ την περίπτωση, θα έχεις ΚΙ ΕΣΥ ένα δικαίωμα : αυτό της αποχώρησης χωρίς χρηματική ποινή (αν τυχόν υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα, είτε στη ΔΕΗ είτε σε άλλον πα΄ροχο, που μπορεί ΤΟΤΕ να σε συμφέρει περισσότερο). Αν επίσης παρ' ολ' αυτά ΔΕΝ αλλάξει κάτι η ΔΕΗ, αλλά αλλάξουν οι τιμές της χονδρικής ρεύματος (...γι' αυτό και γενικά να παρακολουθείς τί παίζει, και να μπαίνεις και εδώ να ενημερώνεσαι και ίσως και αν ενημερώνεις κι όλας - τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι. Έστω μία τη βδομάδα ξερωγώ, για να προλαβαίνεις τίς όποιες εξελίξεις), τότε πιθανώς θα συμφέρει ακόμη και αν φύγεις από Έντερ και είτε να πας στο Γ1 ή και σε άλλο πάροχο. Πληρώνοντας σε αυτή την περίπτωση το σχετικό ποσό , με βάση τον μήνα που αποχώρησες. Τσέκαρε κάποια στιγμή την διαβάθμιση της ποινής για να ξέρεις τί γίνεται, η οποία αν προλάβεις να ενεργοποιήσεις το Έντερ μέχρι 31/12, θα είναι μάξιμουμ ένα 60άρι (αν πχ πεις να φύγεις στο 6μηνο, παίζει να πέφτει στα 50...; Ψάξ' το). Όπως ήδη θα κατάλαβες, θα πρέπει να είαμστε "πάνω" από το ρεύμα μας, τον πάροχό μας, τις κινήσεις του, τις όποιες - πιθανές αλλαγές του, για μακρύ από εδώ και πέρα διάστημα, μέχρι τουλάχιστον να "εξομαλυνθούν" τα πράγματα και να ξαναφτάσουμε κάποια στιγμή σε φάση "νιρβάνα" (...βασικά, "αφασία" είναι, για τους περισσότερούς μας, η σωστή λέξη...), όπως πριν το καλοκαίρι του 2021.....

 

Ελπίζω να σε κούρασα για καλό, κι εύχομαι τα καλύτερα και έστω και στις τελευταίες του μέρες το '21 να σας "πάει", όσο δεν σας πήγε πιο πριν, και γι' αρχή να κατορθώσετε να μπείτε εγκαίρως στο Έντερ και μετά και στο ΚΟΤ και νυχτερινό κτλ...Καλή συνέχεια γενικώς.

 

 

 

*...όλο το αποπάνω δεν ξέρω αν πρέπει να το αφιερώσω σε kirileman ή HERTHAN,,,,,

,,,,αλλά δε γαμπίπ, Χριστούγεννα έχουμε - το αφιερώνω ΚΑΙ στους δυο!  :mrgreen:

 

 

 

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

...γατάκι...

😋

 

Το ρολόι ήταν στην μαμά της που έφυγε από την ζωή. Οπότε το έκανε διακοπή λόγω θανάτου όταν μπήκα μέσα στο σπίτι εγώ, απλά είπε μην κόψουν την παροχή επειδή μένουμε μέσα. Λογαριασμός έρχεται κανονικά από πρωτεργια κ εκκαθαριστικός τα οποία πληρώνω πρώτη μέρα. Το θέλω στο όνομα μου για να πάρω το επίδομα ενοικίου, μου βγαίνει 150 το μήνα. Δεν έχει πρόβλημα η σπίτονοικοκυρά γενικά γτ είναι η νονά της κόρης μου. Τον μηχανικό για ΥΔΕ η ίδια τον πλήρωσε απλά εγώ τα έστειλα σε δεδδηε τα χαρτια. Είχα πάρει τηλ σε πρωτεργια και το μόνο που μ έλεγε η κοπέλα ήταν δν μπορώ να σας δώσω πληροφορίες. Ότι και να την ρωτούσα μ έλεγε το ίδιο. Τα χαρτιά μου η ΔΕΗ σίγουρα τα έχει, τα έχω στείλει 5 φορές συνολο με email  με όλα τα δικαιολογητικά υπογεγραμμένα. θα ρωτήσω μετά την σπίτο νοικοκυρά αν ξέρει η ίδια σε τι πρόγραμμα είναι στην πρωτεργια . Απλά δουλευει όλη μέρα θα την δω αργά, θα ξαναπάρω πρωί πρωί σε πρωτεργια να ρωτήσω αν μου πουν τελικά σε τι πρόγραμμα είναι τώρα το ρολόι και γτ φαίνεται κομμένο και μετά θα πάω στο ραντεβού στην δεη

 

Edit:

Μόλις μίλησα με πρωτεργια. Φαίνεται κομμένο γτ μ λέει η κυρία έχει ζητήσει διακοπή και περιμένουμε τελική μετρηση από δεδδηε αν αλλάξετε εσείς παροχο η όνομα για να βγει το τελικό εκκαθαριστικό κτλ. Επίσης μου λέει δεν είναι σε κάποιο πρόγραμμα αυτή την στιγμή, αφού έχει ζητήσει διακοπή και η τιμή μου που έχω τωρα είναι 11λεπτα η kw + ρητρες προσαρμογής. Στην ουσία μου λέει οι βασικές χρεώσεις από τον νόμο.ουτε ρητρες αποχώρησης εχω αφού δεν είμαι σε κάποιο πρόγραμμα. Οπότε πάω για εντερ?

Επεξ/σία από aekoupoli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά κάτι που δεν έχω καταλάβει με την ρήτρα αναπροσαρμογής. 

όλες οι εταιρίες έχουν αυτή την ρήτρα ? εκτός της ΔΕΗ ?

ή και η ΔΕΗ έχει κανονικά σας τις άλλες εταιρίες?

Επίσης πως υπολογίζεται αυτή η ρήτρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Tην κάρτα στο ebill την πέρασες πριν η μετά την έκδοση λογαριασμου;

Στα έχω γράψει όλα στο πιάτο σε 2 forums, τι άλλο να σου πούμε... 

Πρωτα την καρτα.

Πριν πέντε λεπτα εγινε η χρεωση.  Ολα κομπλε. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Καλες γιορτές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Bigis είπε

παιδιά κάτι που δεν έχω καταλάβει με την ρήτρα αναπροσαρμογής. 

όλες οι εταιρίες έχουν αυτή την ρήτρα ? εκτός της ΔΕΗ ?

ή και η ΔΕΗ έχει κανονικά σας τις άλλες εταιρίες?

Επίσης πως υπολογίζεται αυτή η ρήτρα ?

και η ΔΕΗ έχει κανονικά σας τις άλλες εταιρίες

πάει ανάλογα το πρόγραμμα ,όχι την εταιρία , για Γ1 είναι αυτό

 

 

48 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Οπότε πάω για εντερ?

ναι

49 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Στην ουσία μου λέει οι βασικές χρεώσεις από τον νόμο.ουτε ρητρες αποχώρησης εχω αφού δεν είμαι σε κάποιο πρόγραμμα.

μάλλον σε καθολική υπηρεσία μπήκε με αυτές τις τιμές 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Bigis είπε

εγω νομιζα οτι η δεη ειχε τιμη 0,17 /kw γιατι δεν ειχε τη ρητρα ...

δεν έχει η ΔΕΗ 0,17 , πρόγραμμα έχει και το πρόγραμμα που λες δεν έχει ρήτρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Εγινε προσπεραση με 210 χιλιομετρα χωρις φλας.....με ομιχλη κιολας γιατι δεν εχω πιει καφε ακομα.:-D

3.jpg.d86be0951fe742219ce0f8a5441a18e9.jpg

Πιες καφέ, διάβασε το... και μετά γράψε μας μια περίληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δείτε τον ΛΑΘΟΣ υπολογισμό που μου ήρθε για 17 ημέρες (ουσιαστικά είναι παραπάνω από την μέτρηση που έδωσα στην αίτηση)

1926 KWh Ημέρας

791 KWh Νύχτας

ΛΑΘΟΣ ΣΤΙΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΥΚΩ (Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας)

ΧΡΕΩΣΑΝ τις πρώτες 1643 με 0.085 αντί 0.0069. καιμάλιστα έβαλαν και χρέωση πέραν των 2000 KWh ενώ είναι 1926. Το ίδιο και στης νύχτας.

ΗΜΕΡΑΣ 17νημ (227kWh x 0,00690€/kWh) +
 17νημ (56kWh x 0,05000€/kWh) + 17νημ (1643kWh x 0,08500€/kWh)
ΝΥΧΤΑΣ 17νημ (227kWh x 0,00690€/kWh) +
 17νημ (56kWh x 0,01500€/kWh) + 17νημ (508kWh x 0,03000€/kWh)

Επεξ/σία από Ionas1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ionas1 είπε

ΧΡΕΩΣΑΝ τις πρώτες 1643 με 0.085 αντί 0.0069.

όχι τις τελευταίες χρέωσαν

11 λεπτά πριν, Ionas1 είπε

μου ήρθε για 17 ημέρες

1600*17/120=226,6 ή 227 πρώτη κλίμακα

2000*17/120=283 , ή 283-227=56 για τη μεσαία κλίμακα

και οι υπόλοιπες με τη μεγάλη

14 λεπτά πριν, Ionas1 είπε

1926 KWh Ημέρας

1926-227-56=1643

Σπρώξε και άλλες στο νυχτερινό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

3.jpg.d86be0951fe742219ce0f8a5441a18e9.jpg

Πιες καφέ, διάβασε το... και μετά γράψε μας μια περίληψη.

...στομαχικό θα τον κάνεις, χωρίς λόγο κι όλας...

Την έγραψε την περίληψη ο GREGORYMO (...πριν ΚΑΝ προλάβω μάλιστα να γράψω εγώ το δικό μου...😜)

18 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μονη λύση το enter.

...το ίδιο πράμμα είπαμε, απλά εγώ με λίγες παραπάνω λέξεις :-D 

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μετά από 9 ημέρες συνολικά από την ημερομηνία υπογραφής της αλλαγής παροχου (Protergia) στη ΔΕΗ, σήμερα στο E-Bill εμφανίζεται επιτέλους το πολυπόθητο μήνυμα για το Online που ήθελα : "Το προϊόν είναι ενεργό έως 13/12/2022"

Όλα τα επιπρόσθετα είναι ενεργά επίσης. 

Οπότε, αναμένεται ο πρώτος λογαριασμός, που πρέπει να περιλαμβάνει:

1) Επιστροφή -100€ εγγύησης 

2) Επιστροφή -30€ προωθητικής ενέργειας 

3) Χρέωση 0,17€/KWh (από σήμερα υποθέτω;) 

Τέλος, επειδή είχα ταυτόχρονα ζητήσει στο κατάστημα της ΔΕΗ, και την επανεργοποιηση του νυχτερινού ρεύματος (από τον ΔΕΔΔΗΕ θα γίνει μου είπαν), που είχα διακόψει όταν παλιά ήμουν στη ΔΕΗ, υποθέτω ότι έχει ενεργοποιηθεί κι αυτό, σωστά; Θα το ελέγξω το βράδυ για σιγουριά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι τις τελευταίες χρέωσαν

1600*17/120=226,6 ή 227 πρώτη κλίμακα

2000*17/120=283 , ή 283-227=56 για τη μεσαία κλίμακα

και οι υπόλοιπες με τη μεγάλη

1926-227-56=1643

Σπρώξε και άλλες στο νυχτερινό

Ευχαριστώ φίλε Korakios

Οι μέρες χρέωσης βέβαια είναι για 17 ημέρες ενώ έδωσα τιμές 11 ημέρες πριν την ενεργοποίηση.

Ουσιαστικά η Elpedison στην δική της μέτρηση για ΥΚΩ θα έβαλε αυτές τις 11 ημέρες στον δικό της λογαριασμό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...