Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, jordaninio είπε

παιδιά ερώτηση. έχω home online και θελω να προσθεσω νυχτερινο. μου ειπαν οτι γινεται κανονικα αλλα ξεχασα να ρωτηση αν υπαρχει καποια παγια χρεωση στον λογαριασμο για το νυχτερινο.Γνωριζει κανεις?

...κανονικά τις ερωτήσεις για νυχτερινό, στο συγκεκριμένο thread - αλλά όχι δεν υπάρχει "πάγιο για το νυχτερινό" (το "νυχτερινό" είναι στην ουσία απλώς έκπτωση για συγκεκριμένα ωράρια και όχι "υπηρεσία").

Πλήρωνεις 42€ για την αλλαγή μετρητή και,,,περιμένεις ΠΟΤΕ θα τον βάλουν (μπορεί και σε μήνες).

59 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Νομίζω ότι πλέον ναι, συμφέρει. Οι λογαριασμοί αερίου που έρχονται είναι απίστευτοι. Πλήρωσα 130 ευρώ για το μήνα Νοέμβριο για διαμέρισμα 80 τμ, ενώ άλλες χρονιές δεν ξεπερνούσα τα 30-40 ευρώ. Και να φανταστείς δεν είχε κρύο...

...λίγο σχετικό το "συμφέρει" : κατ' αρχάς πρέπει να είναι inverter κι όχι κα'να παλιό που καίει κέρατα, και παίζει ρόλο και η κατανάλωση όλων των άλλων συσκευών, καθώς μην ξεχνάς ότι αν υπάρχει μεγάλη συνολική κατανάλωση, ανεβαίνουν ΚΑΙ οι "ρυθμιζόμενες χρεώσεις" (που αποτελούν ένα 40% πες στον συνολικό λογαριασμό)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Off topic mode on: 

Προσωπικά έχω πάει σε hybrid μοντέλο, όταν οι χαμηλότερες της ημέρας είναι σε μονοψήφια (κάτω από 6-7), βάζω το καλοριφέρ στους 20 βαθμούς. 

Όταν οι μέρες είναι πιο "χαλαρές", παίζω full a/c 

Μιας και παρακολουθεί και o @liakjim, που έχει μεγάλη εμπειρία από τον τρόπο λειτουργίας των κλιματιστικών, νομίζω ότι μπορεί κιόλας να υπερθεματίσει το ζήτημα ότι σε πολλά μηχανήματα το COP πάει κατά διαόλου όταν πάμε σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες

Θέλει λίγο προσοχή με τις ρυθμιζόμενες, ειδικά όσοι είναι στα παλιά της ΔΕΗ (με ~10 λεπτά την kwh), υπολογίστε ότι αν ξεπεράσεις τις 2000 kwh οι ΥΚΩ φτάνουν την τιμή της κιλοβατώρας ! (οι ΥΚΩ για τις πρώτες 1600 kwh είναι 0.69 λεπτά, ενώ μετά τις 2000 kwh πάνε 8.5 λεπτά !)

Ένας εξτρά λόγος για νυχτερινό, καθώς το όριο των 1600 κάνει διαχωρισμό ανάμεσα σε νυχτερινό / ημερήσιο (δηλαδή έχεις χαμηλή ΥΚΩ αν έχεις έως 1600 ημερήσιο και 1600 νυχτερινό)

Off topic mode off 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει

46 λεπτά πριν, jordaninio είπε

αν υπαρχει καποια παγια χρεωση στον λογαριασμο για το νυχτερινο

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598603-νυχτερινο-τιμολογιο-δεδδηε/page/28/#comments

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Telumetar είπε

Αφήνω αυτό εδώ https://www.newsbomb.gr/oikonomia/story/1265855/antimetopa-me-yperogkoys-logariasmoys-reymatos-kai-aerioy-ta-noikokyria-ton-ianoyario?fbclid=IwAR2qX8Sj8t2_eiG8-Zoi4PDu4ut64gKeOEpbEZo10Ms5mWkDLVLCCSdoygs 

Η μεγαβατώρα το Γενάρη 310 ευρώ απο 52 ευρώ τον προηγούμενο Γενάρη. 650% μόνο αύξηση!

Επανέρχομαι λοιπόν στο πολύ βασικό, ότι όποιος έχει μεγάλους λογαριασμούς, πάνω από 600 kwh το μήνα, να τρέξει να μπει στα HOME προγράμματα έστω και με τις νέες τιμές. Γιατί η τιμή του ρεύματος για τις kwh πάνω από τις πρώτες 300 (αν οι πρώτες έχουν επιδότηση) θα βγαίνει στο Γ1 περίπου 0,35. Δηλαδή 35 Ευρώ για κάθε 100 kwh πάνω από τις 300 πρώτες. Ενώ στο σταθερό βγαίνει 18 Ευρώ, διαφορά 17 Ευρώ κάθε 100 kwh πάνω από τις πρώτες 300. Άσε που μπορεί να μην επιδοτούνται για όλους οι πρώτες 300 από 1 Γενάρη, οπότε αν καις 1000 kwh το μήνα (κρύος μήνας ο  Γενάρης),  η ρήτρα στο Γ1 θα είναι 270  Ευρώ το μήνα.

Και με αυτές τις τιμές, αν πάει έτσι, ποιός μας βεβαιώνει ότι δεν θα ανατιμηθούν πάλι τα Home ; Γιατί θα καταστεί για τη ΔΕΗ εξίσου ασύμφορη η νέα τιμή 0,18 με την προηγούμενη των 0,10. Άρα, κατά τη γνώμη μου, όποιος έχει μεγάλη κατανάλωση, μπαίνει τώρα στα Home για να προστατευθεί μέχρι τον Απρίλιο που ίσως βελτιωθεί η κατάσταση.

30 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Off topic mode on: 

Προσωπικά έχω πάει σε hybrid μοντέλο, όταν οι χαμηλότερες της ημέρας είναι σε μονοψήφια (κάτω από 6-7), βάζω το καλοριφέρ στους 20 βαθμούς. 

Όταν οι μέρες είναι πιο "χαλαρές", παίζω full a/c 

Μιας και παρακολουθεί και o @liakjim, που έχει μεγάλη εμπειρία από τον τρόπο λειτουργίας των κλιματιστικών, νομίζω ότι μπορεί κιόλας να υπερθεματίσει το ζήτημα ότι σε πολλά μηχανήματα το COP πάει κατά διαόλου όταν πάμε σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες

Θέλει λίγο προσοχή με τις ρυθμιζόμενες, ειδικά όσοι είναι στα παλιά της ΔΕΗ (με ~10 λεπτά την kwh), υπολογίστε ότι αν ξεπεράσεις τις 2000 kwh οι ΥΚΩ φτάνουν την τιμή της κιλοβατώρας ! (οι ΥΚΩ για τις πρώτες 1600 kwh είναι 0.69 λεπτά, ενώ μετά τις 2000 kwh πάνε 8.5 λεπτά !)

Ένας εξτρά λόγος για νυχτερινό, καθώς το όριο των 1600 κάνει διαχωρισμό ανάμεσα σε νυχτερινό / ημερήσιο (δηλαδή έχεις χαμηλή ΥΚΩ αν έχεις έως 1600 ημερήσιο και 1600 νυχτερινό)

Off topic mode off 

Κι εγώ υβριδικό μοντέλο εφαρμόζω, λόγω της οικογένειας που δε θέλει να κρυώνει και του σπιτιού που είναι μονοκατοικία, όμορφη, "προνομιούχα" αλλά αμόνωτη. Μάλλον πιο ακριβό μοντέλο από το δικό σου. Για αυτό πληρώνω και πετρέλαιο και άπειρες kwh στη ΔΕΗ και έχω "εξειδικευτεί" εδώ στο thread στις μεγάλες καταναλώσεις.

Ανοίξτε ένα topic για τον συνδυασμό ενεργειακής κατανάλωσης σε ένα σπίτι,  τι μπορεί να γίνει στο μέλλον που είναι σίγουρα ζόρικο, πως αποσβένονται οι μονώσεις, όλα μαζί. Μην χαλάμε και το thread.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορά έχουν τα my online my enter κτλ? Θέλω να βάλω δεη σε σπίτι που έχω ενοικιάσει γιαυτό ρωτάω. Τώρα έχω προτεργια στο όνομα της ιδιοκτήτριας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Τι διαφορά έχουν τα my online my enter κτλ?

είναι στο site οι τιμές , διάρκεια κτλ , η σημαντικότερη διαφορά το online προϋποθέτει κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, knight666 είπε

Γνωρίζει κάποιος πότε γίνεται η πληρωμή όταν έχουμε πάγια εντολή;

Η εξυπηρέτηση πελατών λέει 3 εργάσιμες πριν τη λήξη του λογαριασμού ενώ άλλοι λένε στη λήξη του λογαριασμού.

και εγω την ιδια απορια εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι στο site οι τιμές , διάρκεια κτλ , η σημαντικότερη διαφορά το online προϋποθέτει κάρτα

Βγαίνει λίγο πιο φτηνά το online από ότι είδα 0. 17 η kw ενώ το απλό είναι 0.18.εχει άλλες διαφορές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Βγαίνει λίγο πιο φτηνά το online από ότι είδα 0. 17 η kw ενώ το απλό είναι 0.18.εχει άλλες διαφορές?

ΔΕΗ myhome online
επιπλέον 30 ευρώ δώρο, μόνο ηλεκτρονικά και με πάγια εντολή
ΔΕΗ myhome enter
με συνέπεια 5% συν 2% πάγιας εντολής
ΔΕΗ myhome enter Plus
με συνέπεια 5% συν 2% πάγιας εντολής, δώρο για 6 μήνες το 50% παγίων (16,5€) και κάλυψη για μερεμέτια στο σπίτι (δείτε όρους)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

 

ΔΕΗ myhome online
επιπλέον 30 ευρώ δώρο, μόνο ηλεκτρονικά και με πάγια εντολή
ΔΕΗ myhome enter
με συνέπεια 5% συν 2% πάγιας εντολής
ΔΕΗ myhome enter Plus
με συνέπεια 5% συν 2% πάγιας εντολής, δώρο για 6 μήνες το 50% παγίων (16,5€) και κάλυψη για μερεμέτια στο σπίτι (δείτε όρους)

 

Ωραία ευχαριστώ. Άρα συμφέρει πιο πολύ το online με 0.17 η το enter με την έκπτωση 7%? Απλά είδα ότι το online δν θέλει και εγγύηση που βγαίνει γύρω στα 120ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μόλις αναρτήθηκε στο ebill ο πρώτος λογαριασμός έναντι myHome Online με Περίοδο κατανάλωσης 1/12 - 20/12  ΑΛΛΑ με τον νέο τιμοκατάλογο.....

Δηλαδή κανονικά ενεργοποίηση του online 1/12 όπως έλεγε και το ιστορικό επιλογών στο ebill αλλά με το νέο τιμοκατάλογο....  Στο myRae πάντως αλλά και σε email (customercare) μου είχαν απαντήσει ότι (καποια στιγμή) θα μεταβώ στο παλαιό τιμοκατάλογο.

 Γνωρίζει κάποιος αν πρέπει κάνω αμφισβήτηση του λογαριασμού ? ή να τον πληρώσω (που πληρώνεται αυτόματα δλδ) και να περιμένω αναπροσασμογή σε μετέπειτα λογαριασμούς? Ή να στείλω email πάλι στο customercare? ή να τους κεράσω 5 μπύρες ....

image.png.b723893de866f90f77519848179b48a3.png

 

Επεξ/σία από fasmatikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, snet είπε

δε θα πρεπε να λέει Online ???

ναι

24 λεπτά πριν, snet είπε

είναι σφάλμα συστήματος ή τα έχουν κάνει όπως θέλουν;

σφάλμα, είσαι στο Γ1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, fasmatikos είπε

Γνωρίζει κάποιος αν πρέπει κάνω αμφισβήτηση του λογαριασμού ?

ναι , να ξεμπερδεύεις νωρίς

33 λεπτά πριν, fasmatikos είπε

Στο myRae πάντως αλλά και σε email (customercare) μου είχαν απαντήσει ότι (καποια στιγμή) θα μεταβώ στο παλαιό τιμοκατάλογο.

ναι ,αλλά έπρεπε πριν την έκδοση λογαριασμού

Μόλις τώρα, snet είπε

άρα πρέπει πάλι να αρχίσω τα τηλέφωνα;

τηλέφωνο ποτέ , έχει χρέωση 5,99€/δευτερόλεπτο (έτσι να το σκέφτεστε)

ή αμφισβήτηση ή κατευθείαν myrae

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...